Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Gdzie tanio lub bez prowizji płacić rachunki? Podpowiadamy rozwiązania

Istnieje wiele sposobów na opłacanie rachunków. Sprawdź, gdzie zrobić to najtaniej!
pexels.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Od 2021 roku płacimy coraz to wyższe rachunki. Nie warto więc dorzucać do nich dodatkowych opłat, które często kryją się w prowizji. W tym artykule przedstawiamy różne sposoby na opłacanie rachunków, ze wskazaniem tych najtańszych.
Chcesz tanio opłacać rachunki z jednego miejsca?
Załóż darmowe konto na Rachuneo
W skrócie:
  • W tym artykule poznasz możliwe sposoby na opłacanie rachunków oraz dowiesz się, które z nich pobierają prowizję.
  • Najtańszą opcją płacenia za rachunki jest wykonywanie ich samodzielnie przez konto bankowe.
  • Przez Rachuneo możesz opłacić wszystkie rachunki, a do tego otrzymywać comiesięczne, darmowe powiadomienia przez SMS lub e-mail.

Gdzie tanio płacić rachunki?

Tanio opłacić rachunki w gruncie rzeczy oznacza opłacić je bez prowizji. Zasadniczym pytaniem jest więc to, gdzie płacić rachunki, by uniknąć dodatkowych kosztów. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości.

Przelewy przez internet

Przelewy internetowe to dziś jedna z najczęstszych możliwości opłacania rachunków. Istnieją dwie możliwości dokonania płatności online: 1) przez bank; 2) za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej.

Płacenie rachunków przez bank jest opcją całkowicie darmową. Realizowane są one zazwyczaj przez biura obsługi klienta (BOK) kooperujące z serwisami bankowymi. By elektronicznie wykonać przelew za rachunek, należy więc zalogować się do eBOK, na którym znajdują się Twoje faktury, jak i do swojego konta bankowego. Możesz dokonywać przelewu, wpisując za każdym razem odpowiednie dane (najczęściej są to kwota, tytuł przelewu i adres odbiorcy), albo skorzystać z zaplanowanych płatności - wówczas Twoje dane wpisywane są automatycznie.

Możesz też zgłosić stałe polecenie zapłaty w swoim banku. Opcja zlecenia stałego przysługuje w ramach Twojego konta osobistego. Polega na tym, że to bank regularnie wykonuje za Ciebie zleconą płatność, w odgórnie wyznaczonym czasie, w określonej kwocie i na wskazany rachunek. Opcję zlecenia stałego możesz ustawić sam/a w bankowości elektronicznej. To wygodna opcja dla tych, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy np. comiesięcznym opłacaniem rachunków, bo przelew "robi się sam".

Większość banków oferuje bezpłatne zlecenia stałe, jeśli są one ustawione przez internet. Małe opłaty mogą Cię jednak spotkać, jeśli zlecenia ustalisz w oddziale banku lub przez infolinię. Opłaty te dotyczą wówczas uruchomienia usługi, realizowanie płatności regularnych jest darmowe. Zwróć jednak uwagę na cennik opłat za konto osobiste, którego potrzebujesz do zleceń stałych. Każdy bank dysponuje innymi cennikami za rodzaj rachunku czy konta, dlatego kwoty za dokonywanie zleceń stałych mogą być pośrednio wpisane w typ konta, który posiadasz.

Na rynku istnieje także sporo aplikacji służących do płacenia rachunków (np. mojeplatnosci.pl). Warto jednak pamiętać, że wiele z tych aplikacji pobiera prowizje, np. 1 lub 2 zł za przelew.

Przelewy na miejscu

Przelewów stacjonarnych możesz dokonać w trzech miejscach: w banku, na poczcie lub w sklepie. Może to jednak sporo kosztować.

Jeśli preferujesz bardziej tradycyjne metody opłacania rachunków - jest sporo możliwości, by to zrobić. Możesz zwyczajnie udać się do okienka kasowego w Twoim banku i tam zapłacić swoje bieżące rachunki. Najczęściej z opcji tej korzysta się w przypadku przelewania dużych kwot. Dlaczego? Dokonując przelewu na miejscu w banku, czeka Cię spora prowizja (czasem i do 20 zł).

Na poczcie lub w sklepie też czekają na Ciebie prowizje, choć zdecydowanie mniejsze (od ok. 5 - 10 zł). Dodatkowo wymaga to wyjścia z domu w godzinach otwarcia punktów płatniczych.

Przelew przez telefon

Jeśli wolisz dokonać przelewu w tradycyjny sposób, ale wyjście z domu nie jest wygodne - możesz to zrobić przez telefon, dzwoniąc do swojego banku i zlecając opłacenie rachunków. Po raz kolejny musisz jednak liczyć się z prowizją.

Wielu dostawców umożliwia również opłacanie rachunków za pośrednictwem kodu BLIK, który wygenerujesz na swoim telefonie. Jest to jednak internetowa forma dokonywania płatności. Do wygenerowania kodu BLIK niezbędne jest zalogowanie się w aplikacji mobilnej i połączenie internetowe z systemem bankowym (pakiet danych lub Wi-Fi).

Dowiedz się więcej co to jest BLIK i gdzie można nim płacić.

BLIK to polski system płatności mobilnych, który funkcjonuje od 2015 roku. Płatności BLIK mogą być realizowane głównie na terenie Polski. W 2018 roku BLIK rozpoczęło jednak współpracę z Mastercard, co stało się ważnym krokiem w rozwoju aplikacji za granicą.

Gdzie najtaniej płacić rachunki

Po zapoznaniu się ze sposobami opłacania rachunków, okazuje się, że najtaniej płacić rachunki samodzielnie przez konto bankowe. Dzięki temu unikniesz jakiejkolwiek prowizji. Co prawda metoda ta wymaga regularnego wpisywania danych w odpowiednie pola (numer rachunku odbiorcy, kwotę rachunku itd.), więc zabiera czas, który mógłbyś lub mogłabyś zaoszczędzić w przypadku np. zleceń stałych. Sporym minusem dokonywania samodzielnie płatności internetowych jest także to, że nie skorzystają z niej osoby wykluczone cyfrowo, co naraża je na ponoszenie kosztów prowizji.

Rachunki pod kontrolą z Rachuneo

Jeśli nie masz głowy do comiesięcznego pamiętania o płatnościach, ale jednocześnie nie chcesz ponosić kosztów prowizji czy kosztów posiadania konta osobistego w przypadku zleceń stałych, skorzystaj z rozwiązania, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Twoje rachunki mogą być pod kontrolą za pośrednictwem płatności Rachuneo. Na Rachuneo możesz założyć darmowe konto, które ułatwi Ci zarządzanie rachunkami. Na koncie tym znajdą się wszystkie Twoje faktury. Dodatkowo otrzymasz od Rachuneo przypomnienia o płatnościach (SMS lub e-mail).

Porównaj ceny energii w Twoim regionie