Formularz kontaktowy
Wyślemy ci oferty w ciągu 2 dni roboczych
Zamknij

Kiedy dojdzie przelew? Kalkulator sesji Elixir

Wyjaśniamy, kiedy wysłane środki pojawią się na koncie odbiorcy
fot. pixabay

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Czas w jakim przelew dotrze na konto zależy od godziny wysłania, a także banku odbiorcy i nadawcy. Warto dowiedzieć się więcej, ponieważ realizacja transakcji może potrwać od kilku sekund do aż kilku dni.
Opłacaj rachunki z jednego miejsca
Sprawdź Rachuneo Płatności
W skrócie:
 • Standardowe przelewy międzybankowe obsługiwane są tylko w dni robocze
 • Elixir to system, który obsługuje polskie przelewy między bankami 
 • Czas, w którym przelew dojdzie do odbiorcy zależy od godziny wysłania i sesji wychodzącej i przychodzącej w danym banku

Co to są sesje Elixir? Czym różni się sesja przychodząca od wychodzącej? 

Przelewy wykonywane w obrębie jednego banku (przelewy wewnętrzne) dochodzą w kilka minut, a cały proces jest dość prosty. Sytuacja komplikuje się w przypadku przelewów międzybankowych, przy których czas otrzymania pieniędzy zależny jest od kilku czynników: 

 • sesji wychodzącej w banku nadawcy - określa ona godziny, w których przelew może zostać przesłany 
 • harmonogramu systemu Elixir (opisanego poniżej)
 • sesji przychodzącej w banku odbiorcy - określa ona godziny, w których przelew może wpłynąć na konto (księgowanie)

Przelewy wykonywane między różnymi bankami w Polsce przechodzą przez system Elixir, który jest ich głównym operatorem. Jego działanie można podzielić na 3 odbywające się każdego dnia sesje. Czas wysłania przelewu określa, do której sesji zostanie on zakwalifikowany i w jakich godzinach będzie wysłany do banku odbiorcy. 

Harmonogram programu Elixir

sesje elixir standard

Program działa tylko w dni robocze, więc przelew wysłany w weekend nie będzie przez niego obsługiwany. Wyjątkiem jest 24 grudnia i ostatni dzień roboczy w roku, wtedy uruchamiane są tylko 2 pierwsze sesje.

Czy wiesz, że…

Za najdłużej funkcjonujący bank na świecie uznaje się Banca Monte dei Paschi di Siena we Włoszech, który powstał w 1472 r. Budynek banku w Sienie jest miejscem historycznym, często odwiedzanym przez turystów.

Jak można sprawdzić, kiedy otrzymam przelew? 

Przelew w tym samym banku: pieniądze dojdą na konto w ciągu kilku minut.

 • koszt: 0 zł

Przelew międzybankowy (Elixir): należy sprawdzić godziny sesji wychodzącej w banku nadawcy, harmonogram programu Elixir i godziny sesji przychodzącej w banku odbiorcy. Czas trwania sesji rozpisany jest na stronach banków. Jeżeli przelew zostanie wykonany poza dniami roboczymi, czas oczekiwania może wydłużyć się do kilku dni. 

 • koszt: 0 zł

Sesje w wybranych bankach: 

Alior Bank

Bank Millennium

Credit Agricole 

Getin Bank

ING Bank Śląski 

mBank

PKO BP

Przelew ekspresowy (BlueCash): przelew w systemie BlueCash dojdzie do odbiorcy nawet w ciągu 15 sekund. Nie we wszystkich bankach ta usługa dostępna jest przez cały czas. Więcej dowiesz się w naszym artykule: Co to jest przelew natychmiastowy i jak działa?

 • koszt: około 5 zł

Przelew natychmiastowy (Express Elixir): Maksymalny czas oczekiwania na przelew to kilkanaście minut. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre banki nie wysyłają i nie odbierają przelewów przez cały czas. 

 • koszt: od 0 zł do 10 zł - w zależności od Taryfy Banku

SORBNET: jeżeli przelew zostanie wysłany między 7:30 i 16:00, powinien dojść do odbiorcy w ciągu kilkunastu minut. SORBNET obsługuje przelewy wysokokwotowe w czasie rzeczywistym, ale tylko w dni robocze.

 • koszt: około 30 zł

Przelew na telefon (Blik): Przelew dojdzie do odbiorcy w ciągu kilku sekund, jednak nie wszystkie banki udostępniają użytkownikom tą możliwość. Do wykonania takiego przelewu potrzebna jest również aplikacja mobilna. 

 • koszt: 0 zł
Porównaj ceny energii w Twoim regionie