Zmiany dostawcy prądu - czy warto?

Zmiana sprzedawcy energii może obiżyć rachunki za prąd nawet o kilkaset złotych rocznie
Foto: pixaby
Rosnące ceny energii elektrycznej to zjawisko, które ma wpływ na coraz wyższe koszty utrzymania. Wraz ze wzrostem cen, rośnie liczba osób zdających sobie sprawę z realnych korzyści oszczędzania.
W skrócie:
  • Jedną ze skutecznych praktyk oszczędzania jest decyzja o zmianie dostawcy prądu.
  • Procedura ta może zostać przeprowadzona samodzielnie lub za pośrednictwem nowego sprzedawcy przez udzielenie mu pełnomocnictwa.
  • Wybór nowego sprzedawcy energii pozwoli i dobór odpowiedniej do stylu życia taryfy pozwoli niektórym zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Zużycie prądu możemy zmniejszyć kupując żarówki energooszczędne, odłączając urządzenia elektryczne od zasilania, zmieniając nawyki, na wyborze nowego sprzedawcy kończąc. Mimo coraz większej świadomości konsumentów zmiana dostawcy energii jest nadal mało popularną praktyką w polskich gospodarstwach. Według danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki na ponad 17 milionów wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce zaledwie 4% klientów podjęło decyzję o zmianie sprzedawcy prądu.

Czy wiesz, że...

W 2007 roku została wprowadzona do polskiego prawa unijna zasada TPA, która umożliwiła zmianę dostawcy prądu. Przez 10 lat około 710 tysięcy klientów podjęło decyzję o zawarciu umowy z nowym sprzedawcą energii elektrycznej. Na tle krajów europejskich wciąż znajdujemy się w gronie najmniej aktywnych konsumentów. Według ekspertów z wysokienapiecie.pl w 2017 roku średnio 19% Brytyjczyków zmieniło dotychczasowego dostawcę.

Zmiana dostawcy prądu – jak to wygląda w praktyce?

Podejmując decyzję o zmianie sprzedawcy energii elektrycznej po raz pierwszy, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi przebiegu tego procesu i koniecznymi formalnościami. Sama procedura przebiega sprawnie i nie wiąże się z większymi trudnościami.  Zmianę dostawcy prądu można przeprowadzić samodzielnie lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych  porównywarek cen prądu albo bezpośrednio u nowego sprzedawcy. W przypadku drugiego rozwiązania i wybranych porównywarek zajmują się oni wszelkimi formalnościami, np. wypowiedzenie umowy czy zawarcie umowy o świadczeniu usług dystrybucji. Do jedynego obowiązku klienta należy rozliczenie się z dotychczasowym dostawcą.

Gospodarstwo domowe z centrum Warszawy zużywa rocznie średnio 2400 kWh energii elektrycznej i korzysta z taryfy całodobowej. Po zmianie dotychczasowego dostawcy prądu i wybraniu taryfy lepiej odpowiadającej stylowi życia rodziny, może zaoszczędzić i obniżyć rachunki nawet do około 170 złotych w skali roku.

Wybór nowego sprzedawcy energii

Jeśli do tej pory nie zmieniałeś sprzedawcy, oznacza to, że jeden z niżej wymienionych koncernów odpowiada za zaopatrzenie w prąd Twojego mieszkania:

  • Tauron
  • PGE
  • Energa
  • Enea
  • Innogy.

Ceny prądu zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki, jednak nie są to zazwyczaj najniższe stawki dostępne na rynku. Możesz skorzystać z ofert mniejszych firm energetycznych, które często proponują tańsze rozwiązania, na przykład Orange, Audax, Fortum.

Wybierając nowego operatora energii elektrycznej nie musisz obawiać się o przerwy w dostawie prądu, ponieważ wraz z wygaśnięciem dotychczasowej umowy, zaczyna obowiązywać kontrakt podpisany z nowym sprzedawcą energii.

Czy to się opłaca?

Wraz z liberalizacją prawa klienci otrzymali możliwość swobodnego i bezpłatnego wyboru sprzedawcy prądu. Na rynku pojawiają się różne taryfy dopasowane do konkretnej grupy odbiorców, promocje dla nowych klientów, a także niższe stawki opłat przez określony okres obowiązywania umowy. Mimo wielu atrakcyjnych ofert i pakietów oferowanych przez dostawców prądu Polacy nadal niechętnie podchodzą do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Tymczasem zmiana dostawcy prądu i dobranie odpowiedniej taryfy mogą przynieść każdemu gospodarstwu domowemu realne oszczędności.

Na co zwrócić uwagę?

Niższa stawka opłaty za energię elektryczną to tylko jedno z kryteriów przy wyborze nowego dostawcy prądu. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na czas obowiązywania umowy z obecnym sprzedawcą, ponieważ w niektórych przypadkach jej przedwczesne wypowiedzenie może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Należy sprawdzić zwłaszcza takie informacje, jak dostępne opcje płatności, okres trwania kontraktu oraz warunki odstąpienia od umowy i występowanie ewentualnych kar pieniężnych za kolejną zmianę dostawcy. Niektórzy sprzedawcy próbują zachęcić do skorzystania z dodatkowych usług, za które również trzeba będzie płacić.

Przemyśl dostępne możliwości

Wraz z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba osób decydujących się na wybór nowego sprzedawcy energii elektrycznej.Świadomość praktyk oszczędzania ma istotne znaczenie, zwłaszcza zważając na duży udział rachunków za prąd w wydatkach domowego budżetu. Zmiana jest warta rozważenia tylko wtedy, gdy może przynieść korzyści. Dlatego przed podjęciem decyzji o podpisaniu nowej umowy należy przeanalizować warunki i wszelkie kwestie związane z wyborem innego dostawcy prądu.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie