Formularz kontaktowy
Chcesz uzyskać wycenę instalacji fotowoltaicznej? Wypełnij formularz skontaktujemy się z Tobą
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Montaż paneli fotowoltaicznych - różne konstrukcje i rozwiązania

Opisujemy sposoby montażu paneli fotowoltaicznych
fot. pixabay.com
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Rozwój fotowoltaiki jest niezaprzeczalny, a pojawiające się nowe rozwiązania to również kolejne sposoby na montaż paneli. Czym wyróżniają się nowoczesne konstrukcje i jakie są ich wady i zalety?
Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
W skrócie:
  • Panele fotowoltaiczne, które zasilają gospodarstwa domowe zazwyczaj montuje się na dachach budynków - najczęściej skośnych.
  • W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej nowych technologii, które uatrakcyjniają korzystanie z energii ze słońca.
  • Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne i ich umiejscowienie mają duży wpływ na efektywność instalacji. 

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne? 

Panele fotowoltaiczne na dachu

W Polsce, panele najczęściej montuje się na dachu domów jednorodzinnych. Wynika to z tego, że jest to najbardziej “naturalne” miejsce do ich montażu, jeżeli spełnia odpowiednie warunki. Podstawą jest możliwość zwrócenia paneli w odpowiednią stronę (południe) i brak zacienienia (które mogłyby powodować wystające na dachu elementy, takie jak np. komin). “Naturalność” montażu paneli na dachu i wygoda tego rozwiązania wiążą się z tym, że: 

  • dach zyskuje dodatkową funkcję,
  • panele nie zajmują miejsca na działce,
  • kable, które trzeba poprowadzić do instalacji są stosunkowo krótkie (a więc podłączenie fotowoltaiki jest tańsze), itp. 

Wybrane systemy montażowe paneli fotowoltaicznych na dachu 

Przy dachówce do montażu paneli używa się haków. 
Krokwie drewniane i śruby dokrokwiowe są rozwiązaniem używanym na blachodachówce, blasze falistej czy papie (w tym przypadku, tylko na dachu skośnym).
Blacha trapezowa nadaje się do użycia specjalnych mostków trapezowych. 
Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim wymaga dodatkowych elementów, które pozwolą na zachowanie odpowiedniego nachylenia.


Panele fotowoltaiczne na gruncie

Niektóre osoby mogą nie mieć możliwości umieszczenia paneli na dachu, ze względu na: zbyt małą powierzchnię, występujące zacienienie, nieodpowiednią pozycję względem stron świata czy z powodów estetycznych. W takiej sytuacji pozostaje możliwość umieszczenia fotowoltaiki na gruncie. Panele zajmą wtedy większą powierzchnię, jednak można to również wykorzystać, dzięki rozwiązaniu carport. Jest to metoda, która polega na zintegrowaniu paneli z zadaszeniem na samochód. Dzięki temu nie tracimy miejsca i zyskujemy dodatkową funkcjonalność na działce. 

Warto wspomnieć, że na gruncie powstają najczęściej farmy fotowoltaiczne. Są to duże instalacje, które wymagają minimalnej powierzchni 2ha. 

Inne rozwiązania 

Popularność fotowoltaiki sprawia, że stale pracuje się nad nowymi rozwiązaniami, które miałyby pozwolić na uatrakcyjnienie produkowania energii ze słońca. Co to za rozwiązania? 

Panele słoneczne na balkonach 

Na ten moment, w Polsce nie stosuje się raczej takich rozwiązań. Może jednak za jakiś czas, właściciele mieszkań w blokach również będą mogli zmniejszyć swoje rachunki za prąd i zadbać o środowisko. 

Panele w oknach 

Przezroczyste panele już są, niestety ich sprawność jest na dość niskim poziomie. Prace jednak trwają, a nowe osiągnięcia napełniają optymizmem. Już teraz możemy wyobrażać sobie zasilane słońcem budynki, w których niewidocznym źródłem energii będą okna. 

Lekkie i giętkie panele

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne to dość duża część kosztów instalacji. Elastyczne i dużo lżejsze panele pozwalają na zamocowanie ich na klej! Sprawdzą się również na krzywych powierzchniach, na których zajmą dużo mniej miejsca niż ich sztywne odpowiedniki.


Czy wiesz, że...

Ze względu na umiejscowienie paneli słonecznych są one narażone na niektóre czynniki zewnętrzne (wiatr, grad, pioruny), jednak po zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń, ryzyko ich uszkodzenia jest znikome. Zabezpieczenia powinny być odbierane przez eksperta, który dzięki swojemu doświadczeniu wybierze rozwiązania dostosowane do warunków. 

Dla ułatwienia całego procesu, zamiast szukania kilku ekspertów (np. montera paneli fotowoltaicznych), polecamy skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy już na etapie planowania inwestycji. Zapraszamy do kontaktu z nami i zapoznania się ze szczegółami oferty: porównywarka fotowoltaiki Rachuneo

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych - Jak zwiększyć sprawność?

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 30-40 stopni, a każde odstępstwo od tego ustawienia oznacza zmniejszenie sprawności, a więc mniejszą ilość produkowanej energii.

 Kolejną sprawą jest kierunek w jakim należy układać panele. W Polsce powinny się one być zwrócone w miarę możliwości na południe. Ważna jest również czystość paneli. Zbieranie się na nich kurzu, liści czy śniegu sprawi, że wydajność może się znacznie zmniejszyć. Z tego względu nie zaleca się ustawiania ich poziomo - będą wymagały częstego czyszczenia, które ze względu na trudną dostępność paneli na dachu jest dość kosztowne. 

Fotowoltaika na trackerach 

Panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne, gdy znajdują się w odpowiedniej pozycji do słońca. W zachowaniu tej pozycji mogą pomóc trackery, a więc zestaw urządzeń, który pozwala rozpoznawać najkorzystniejsza pozycje paneli względem słońca w danym momencie i ustawić je w niej. Cena takiej konstrukcji jest jednak dość wysoka, a jej opłacalność raczej kwestionowana. Trackery solarne mogą sprawdzić się natomiast w sytuacji, gdy fotowoltaikę chcemy postawić na bardzo małym obszarze, ale zależy nam na dużej produkcji energii (trackery mogą ją podnieść o około 30%). 

Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
Porównaj ceny energii w Twoim regionie