Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Jaką ofertę na internet wybrać? Na co zwrócić uwagę? Sprawdzamy oferty

W tym artykule poznasz najważniejsza kryteria wyboru internetu
pixabay.com
Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji
Jaki internet wybrać, gdy oferty na rynku są tak bardzo zróżnicowane i dynamicznie się zmieniają? By odnaleźć się w gąszczu ofert internetu, przedstawimy kilka kryteriów, które ułatwią znalezienie internetu dopasowanego do Twoich potrzeb.
Szukasz najlepszego na rynku internetu?
Sprawdź oferty
W skrócie:
 • W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę w wyborze internetu oraz przedstawiamy najlepiej prezentujące się na rynku oferty.
 • Przeglądając różne oferty internetu, warto wziąć pod uwagę trzy podstawowe kryteria: prędkość, limit danych, czas trwania umowy.
 • Za pośrednictwem speed testu możesz zmierzyć prędkość swojego internetu.
 • Najszybszy internet domowy pod względem pobierania i wysyłania danych oferuje w 2022 roku INEA.
 • Liderem szybkiego internetu mobilnego jest T-Mobile.

Kryteria wyboru internetu

Przeglądając oferty internetu, warto zadać sobie podstawowe pytanie - do czego jest mi on potrzebny? Idealna oferta to oferta sprofilowana pod potrzeby danego użytkownika czy danej użytkowniczki. Poniżej przedstawiamy kilka kryteriów wyboru dostawcy internetu.

1. Prędkość internetu

Jeśli jesteś osobą, która aktywnie spędza czas w internecie, np. pracuje lub studiuje online, gra na komputerze lub laptopie, ogląda często filmy online, z pewnością szybkość łącza ma dla Ciebie duże znaczenie. Wybierając internet z gwarancją płynności działania sieci, zwróć w ofertach uwagę na szybkość połączenia internetowego. O szybkości internetu decyduje prędkość pobierania i wysyłania danych z urządzenia. Im większa ilość megabitów na sekundę (Mbps lub Mb s), tym szybszy internet. Jaki dostawca stoi więc najwyżej w rankingu szybkiego internetu?

Ranking ofert szybkiego internetu

SpeedTest mierzy prędkość i jakość łącza internetowego. W styczniu 2022 roku średnia szybkość internetu domowego w Polsce to 97,1 Mb/s dla pobierania danych i 37,2 Mb/s dla ich wysyłania. Według danych SpeedTest ze stycznia 2022 roku:

 • najszybszy internet domowy jedynie pod względem pobierania ma UPC (190,1 Mb s);
 • najszybszy internet domowy pod względem zarówno pobierania, jak i wysyłania oferuje INEA (pobieranie 170,7 Mb s, wysyłanie 163,6 Mb s);
 • liderem szybkiego internetu mobilnego w sieciach 3G, 4G LTE i 5G pod względem pobierania i wysyłania jest T-Mobile (pobieranie 47,3 Mb s, wysyłanie 11 Mbs). Zarówno Orange, jak i Play, wysyłają dane z tą samą prędkością, co T-Mobile (11 Mb s), ale ich wyniki są niższe w przypadku pobierania.

Czy wiesz, że...

Możesz samodzielnie sprawdzić prędkość swojego łącza internetowego. Większość dostawców internetu dysponuje dziś speed testem na swoich stronach internetowych. Wykonanie takiego testu jest całkowicie darmowe i zajmuje niecałą minutę!

2. Limit danych

Mało kto wybiera dziś internet do domu z ograniczonym dostępem do sieci. Przy dużych potrzebach zdecydowanie warto wybrać internet światłowodowy. Nieprzecenione zalety internetu światłowodowego to stabilność łącza i szybkość, dlatego wybierają go osoby chcące cieszyć się swobodą korzystania z internetu w całym domu. Także internet kablowy czy radiowy nie jest ograniczony liczbą gigabajtów. Oferty "internet z limitem danych" zdarzają się najczęściej w przypadku internetu mobilnego.

Internet mobilny ograniczony jest transferem danych i to właściwie jedna z jego największych wad. Można ją odczuć szczególnie w przypadku korzystania z internetu na telefonie, gdzie w sytuacji przekroczenia limitu transferu danych problematyczny bywa także zasięg internetu. Po wykorzystaniu wykupionego pakietu danych nie tracisz internetu, ale będzie on zdecydowanie wolniejszy. Co jednak najważniejsze, gdy limit danych został wykorzystany, a Ty wciąż korzystasz z internetu, może czekać Cię wysoka faktura. Możesz zyskać kontrolę nad swoim limitem danych np. poprzez włączenie alarmu po przekroczeniu pakietu. Takie alarmy dostępne są chociażby na Androidzie.

Czytaj więcej o wadach i zaletach internetu mobilnego.

Ranking ofert internetu mobilnego

W ofertach wielu operatorów komórkowych po wykorzystaniu transferu prędkość spada zazwyczaj do 1 Mb/s, co pozostawia wiele do życzenia. Bardzo ważną kwestią pozostaje więc wielkość pakietu danych. Wśród najlepszych dostawców internetu mobilnego w 2022 wyróżnić można:

 • Orange z pakietem danych 250 GB i najniższą ceną za abonament: 59,99 zł (24-miesięczny okres umowy)
 • Play i T-Mobile z pakietem danych 200 GB i ceną za abonament: 60 zł (24-miesięczny okres umowy)
 • Netia z pakietem danych 500 GB, ale zdecydowanie wyższą ceną za abonament: 100 zł (24-miesięczny okres umowy)

W Rachuneo możesz samodzielnie i za darmo porównać oferty GSM operatorów linii telefonicznej. Znajdziesz tam nie tylko podstawowe informacje o cenie abonamentu czy ofercie na kartę, ale sprawdzisz też, ile GB potrzebujesz.

Porównywarka ofert GSM od Rachuneo

3. Czas trwania umowy

Rynek internetu jest jednym z najbardziej dynamicznych. Zmienia go chociażby pojawianie się coraz to nowych systemów zmodernizowanej sieci telekomunikacyjnej. I tak chociażby internet LTE (4G), którego prędkość łącza sięga 300 mb s, jest dziś wypierany przez system 5G o maksymalnej prędkości 20 000 mb s. Przy tak zarysowanych perspektywach i coraz to nowych ofertach internetu stacjonarnego czy mobilnego zobowiązanie się w formie np. dwuletniej umowy może okazać się mało atrakcyjne. Przeglądając oferty internetu, zwróć więc uwagę na czas trwania umowy - być może w niedalekiej przyszłości czekają na Ciebie lepsze warunki.

Jak dopasować internet do swoich potrzeb?
Skorzystaj z porównywarki Rachuneo
Porównaj ceny energii w Twoim regionie