Formularz kontaktowy
Prześlemy Ci oferty w przeciągu 2 dni roboczych
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Internet satelitarny - sprawdzamy oferty w Polsce. Co poza StarLink?

Doradzamy, na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę internetu satelitarnego lub StarLink
pixabay.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Czym jest i jak działa internet satelitarny? Komu jest dedykowany? Jakie oferty można znaleźć w Polsce? Czym jest StarLink? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule!
Interesują Cię oferty internetu satelitarnego?
Zostaw dane to prześlemy Ci ofertę
W skrócie:
  • Internet satelitarny to rozwiązanie idealne dla osób mieszkających daleko od centrum miasta i na wsi.
  • StarLink to najszybszy internet satelitarny, ale tylko dla wybranych.
  • Kompromisem pomiędzy internetem satelitarnym a internetem domowym jest internet radiowy.
  • Już niedługo dzięki naszej porównywarce ofert internetu pomożemy Ci w znalezieniu najlepszego internetu.

Internet satelitarny: jak działa i dla kogo?

Internet satelitarny dostarcza sieć do miejsc, w których istnieje problem z podłączeniem łącza stacjonarnego lub mobilnego. Internet tego typu działa z uwagi na system połączeń na orbicie i odbiorniki zainstalowane u klientów i klientek. Nasz domowy modem zintegrowany z routerem jest połączony z anteną satelitarną, która umożliwia odbieranie i nadawanie sygnału.

Internet satelitarny dedykowany jest najczęściej osobom, które w swoich miejscach zamieszkania (tereny podmiejskie lub wieś) mają problem z podłączeniem do np. światłowodu czy LTE. Z tego powodu internet satelitarny to idealny sposób na doprowadzenie sieci do miejsc w mniejszym lub większym stopniu wykluczonych cyfrowo.

Ile kosztuje internet satelitarny?

Jak większość usług, także i internet doprowadzany przez antenę satelitarną, wymaga ponoszenia kosztów comiesięcznego abonamentu. Najtańszy internet satelitarny można dostać w Polsce już od ok. 70 zł. Im szybszy internet, tym wyższa jego cena.

A jeśli o prędkości już mowa, to wiele osób korzystających z internetu satelitarnego notuje opóźnienia w prędkości wysyłania i odbierania danych (szczególnie w trakcie gorszych warunków pogodowych). PING (Packet Internet Groper) to parametr, który w milisekundach mierzy czas między wysłaniem żądania do serwera a otrzymaniem odpowiedzi (np. między wpisaniem hasła do Google'a a wyświetleniem wyników). Wypada on na zdecydowaną korzyść w przypadku internetu stacjonarnego i LTE. W internecie satelitarnym czas ten może wydłużyć się nawet o sekundę. Dla przeciętnych użytkowników i użytkowniczek sieci wydaje się to mało problematyczne, ale dla wymagających graczy komputerowych może już stanowić spory problem.

Czym jest StarLink?

StarLink to nic innego jak system wspomnianego internetu satelitarnego. Został stworzony przez amerykańską firmę SpaceX, która należy do Elona Muska. Ambicją StarLink jest dostarczanie bezprzewodowego internetu satelitarnego w obrębie całej naziemnej infrastruktury telekomunikacyjnej.

StarLink a internet światłowodowy

Przez długi czas to internet szerokopasmowy doprowadzany światłowodem uchodził za najlepszą opcję wyboru internetu domowego. Dlaczego? W niemal wszystkich rankingach internet światłowodowy mógł pochwalić się prędkością i stabilnością łącza. Powoli jednak technologia StarLink zaczyna pod tymi względami konkurować ze światłowodem. Co więcej, pod kątem prędkości łącza może w przyszłości zająć pierwsze miejsce w rankingu najszybszego internetu. Wciąż jeszcze internet satelitarny przegrywa ze światłowodem w kwestii stabilności sieci - choć przerwy są sporadyczne, to się zdarzają.

Czy wiesz, że...

Internet satelitarny StarLink jest dostępny w Polsce zaledwie od roku (od jesieni 2021). Pierwszymi klientami i klientkami były przede wszystkim osoby z USA, Kanady i Anglii.

Ile kosztuje StarLink?

Jak przystało na kosmiczny internet - towarzyszy mu kosmiczna cena. Szybki internet satelitarny będzie nas sporo kosztować.

Na cenę StarLink składa się: cena sprzętu (ok. 2500 tys. złotych - koszt anteny, routera, modemu itp.), dostawa zagraniczna (ok. 200 - 300 zł) oraz abonament (ok. 400 - 450 zł miesięcznie). Ceny te wydają się tak abstrakcyjne dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego, że o dostępności internetu StarLink można mówić raczej tylko na podstawie jego planetarnego umiejscowienia... Niemniej jednak internet ten może okazać się opcją atrakcyjną dla większych firm, które z uwagi na swoją lokalizację mają utrudniony dostęp do szybkiej sieci. Sama jednak próba pozyskania internetu StarLink jest wysoce ekskluzywna - ilość sprzętu jest bowiem ograniczona, a o wysyłce decyduje kolejność zgłoszeń.

Internet radiowy: idealne rozwiązanie poza StarLink?

Zdecydowanie bardziej dostępną opcją internetu, i pod kątem finansowym i transportowym, jest internet radiowy. Choć pod wieloma względami różni się od StarLink, to można powiedzieć, że spełnia dokładnie ten sam, najważniejszy, cel. Służyć ma bowiem zapewnieniu dostępu do sieci osobom, które mają ten dostęp utrudniony i w swoim miejscu zamieszkania nie mogą liczyć na światłowód. Wysokość abonamentu radiowego również nie zwali nas z nóg - ceny wahają się od 40 do 110 zł.

Ostatecznie wybór internetu będzie zależeć od indywidualnych potrzeb klientów i klientek. Jaką ofertę na internet wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czytaj o tym w naszym kolejnym artykule.

Interesują Cię oferty internetu satelitarnego?
Zostaw dane to prześlemy Ci ofertę
Porównaj ceny energii w Twoim regionie