Jak czytać rachunek za gaz?

Co dokładnie znajduje się na fakturze.
fot. pixabay
Na rachunku za gaz znajdziemy nie tylko informację o naszym zużyciu i cenie gazu, ale też pozostałe opłaty i inne informacje, które mogą przydać się na przykład podczas zgłaszania reklamacji.
W skrócie:
 • Faktury za gaz mogą być prognozowane lub rozliczeniowe.
 • Wysokość faktury za gaz zależy głównie od ceny i zużycia gazu oraz opłat dystrybucyjnych.
 • Możesz obniżyć rachunki za gaz wybierając tańszego sprzedawcę i instalując programator tygodniowy gazu.

Rachunki za gaz mogą wyglądać różnie w zależności od tego, kto dostarcza nam gaz. Wszystkie zawierają jednak te same informacje. Wyjaśnimy, co znajduje się na fakturze na przykładzie tej od PGNiG, ponieważ to najpopularniejszy dostawca gazu w Polsce.

Czy wiesz, że…

Istnieją dwa rodzaje faktur za gaz: prognozowane i rozliczeniowe. Te pierwsze przewidują, ile gazu zużyjemy i na tej podstawie wystawiana jest faktura. Te drugie rozliczają faktyczne zużycie gazu i wystawiane są cyklicznie, np. co 2 miesiące.

Za gaz można również rozliczać się ryczałtowo. W takim przypadku, na podstawie naszej dotychczasowej historii zużycia gazu, sprzedawca zakłada ile gazu zużyjemy w ciągu np. roku. Następnie dzieli zakładane zużycie na dwumiesięczne okresy rozliczeniowe i w ten sposób powstaje 6 cząstkowych faktur prognozowanych, obejmujących cały rok rozliczeniowy. Po uregulowaniu faktur prognozowych otrzymasz rozliczenie: jeśli zużyłeś więcej gazu niż w prognozach - będziesz musiał dopłacić różnicę. Jeśli zużyłeś mniej - faktury na kolejny okres rozliczeniowy zostaną pomniejszone o kwotę nadpłaty. Możesz też poprosić sprzedawcę o zwrot nadpłaty.

Pozycje na fakturze za gaz

Rachunek za gaz - PGNiG
 1. Sprzedawca

Na samej górze faktury znajdziemy informację o naszym dostawcy gazu. Od niego zależy, jak wygląda część naszych opłat. Warto pamiętać, że dostawcę gazu możemy zmienić. Ceny różnych firm możemy sprawdzić na przykład w porównywarce rachuneo.pl

 1. Numer konta

W PGNiG każdy klient posiada swój własny numer konta. Oznacza to, że nie ma możliwości, by nasza wpłata została przypisana komuś innemu – na przykład na podstawie tytułu przelewu. Nie u każdego dostawcy musi jednak tak być.

 1. Numer klienta

To nasz indywidualny numer, po którym dostawca nas rozpoznaje. Warto mieć go przy sobie przy wszystkich kontaktach z firmą, na przykład zgłaszając reklamację.

 1. Adres poboru

Jest to adres, pod którym znajduje się przyłącze.

 1. Numer gazomierza

To numer naszego licznika. Składa się z ośmiu cyfr – i oczywiście znajduje się również na gazomierzu.

 1. Grupa taryfowa

To, w jakiej znajdujemy się grupie, zależy od naszego średniego zużycia w ciągu roku i rodzaju dostarczanego do nas gazu, a także od tego, w jaki sposób chcemy się rozliczać. Więcej informacji na temat grup w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”.

 1. Współczynnik konwersji

To wartość, która uwzględnia kaloryczność dostarczanego gazu, czyli jego wydajność mierzoną na podstawie tego, jak dużo ciepła można wytworzyć z dostarczanego gazu. Współczynnik konwersji pozwala przeliczyć metry sześcienne, które pokazuje nasz licznik, na kilowatogodziny, w których rozliczamy się z dostawcą. Więcej na ten temat w artykule „Ile kosztuje gaz ziemny”.

 1. Wielkość zużycia

To liczba kilowatogodzin, czyli faktycznie zużytej  energii, którą zużyliśmy w danym okresie rozliczeniowym.

 1. Cena

To cena netto za jedną kilowatogodzinę. Jej wysokość zależy od tego, do jakiej grupy taryfowej należymy oraz od cennika naszego dostawcy. Ceny różnych firm możemy sprawdzić w porównywarce rachuneo.pl. Mamy wpływ na to, ile płacimy – dostawcę zawsze można zmienić.

 1. Abonament

To stała opłata, niezależna od ilości zużytego gazu, ale zależna od grupy taryfowej i cennika dystrybutora.

 1. Dystrybucja stała

To opłata, z której finansowane są koszty eksploatacji czy modernizacji gazociągów. Zmiana dostawcy nie wpłynie na jej wysokość, ponieważ to opłaty na rzecz operatora systemu dystrybucyjnego. (OSD). Cena nie zależy od zużycia w danym okresie rozliczeniowym.

 1. Dystrybucja zmienna

To koszt za dostarczenie gazu o odpowiednich parametrach i właściwościach. Tu nasza opłata zależy od tego, jak dużo gazu zużyjemy.

 1. Wyliczenie kwoty do zapłaty

Na samym dole znajdziemy podsumowanie wszystkich kosztów wraz z podatkiem VAT. To kwota, którą musimy zapłacić za gaz w określonym terminie. Zapłacić możemy na poczcie albo przelewem bankowym. Dostawcy często udostępniają też inne metody płatności, które pozwalają na szybkie uregulowanie rachunku.

Jak obniżyć rachunki za gaz

Podobnie, jak w przypadku prądu, masz masz możliwość zmiany sprzedawcy, jeśli z jakichś powodów obecny ci nie odpowiada. Wystarczy skorzystać z porównywarki gazu Rachuneo i znaleźć tańszą ofertę u innego sprzedawcy.

Dodatkowym sposobem na obniżenie rachunku za gaz jest instalacja tygodniowego programatora gazu. Zależnie od producenta cena urządzenia waha się od 80 zł do ponad 200 zł, ale warto zastanowić się nad kupnem programatora, bo w kilkuletniej perspektywie pomoże nam rozsądniej zarządzać zużyciem gazu w domu.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie