Rachunki za gaz mogą wyglądać różnie w zależności od tego, kto sprzedaje nam gaz. Wszystkie zawierają jednak te same informacje. Wyjaśnimy, co znajduje się na fakturze na przykładzie tej od PGNiG, ponieważ to najpopularniejszy dostawca gazu w Polsce.
Rodzaje faktur za gaz
Za gaz można rozliczać się na dwa sposoby - przez prognozy lub realne zużycie. U większości sprzedawców możemy wybrać sposób rozliczeń, który nam najbardziej odpowiada - każdy z nich ma swoje plusy i minusy.
Faktury prognozowane
Przy fakturach prognozowanych nie musimy spisywać stanu licznika. Cały system wyliczania opłat opiera się na przewidywaniach. Oznacza to, że w tym przypadku prognozy nie płacimy za realne zużycie. Sprzedawca na podstawie naszej historii zużycia gazu określa, ile tego surowca wykorzystamy w ciągu roku. Następnie otrzymaną liczbę dzieli na podstawie okresu rozliczeniowego. Jeżeli faktury prognozowane opłacamy co 2 miesiące, uzyskamy 6 równych rachunków.
Szacunki te odbiegają od realnego wykorzystania gazu. W związku z tym, po odczytaniu przez sprzedawcę stanu gazomierzy otrzymujemy rozliczenie z danego okresu. Jeżeli prognozy były zbyt wysokie, możemy liczyć na obniżenie kolejnych rachunków o powstałą nadpłatę. Natomiast przy większym zużyciu niż przewidziane, będzie trzeba dopłacić odpowiednią kwotę.
Faktury rozliczeniowe
Faktury rozliczeniowe pozwalają na opłacanie rachunków za ilość gazu, którą faktycznie zużyliśmy. Ten sposób rozliczania wymaga danych odczytanych z licznika gazu. Jeżeli w budynku zamontowane są inteligentne liczniki, ilość zużytego surowca przekazywana jest automatycznie do sprzedawcy. W tym przypadku nie musimy przejmować się spisywaniem z niego informacji. Natomiast tradycyjne liczniki wymagają regularnego odczytywania danych i wysyłania ich do sprzedawcy. Można to robić korespondencyjnie, w eBOKu, SMS-em lub przez infolinię.
Plusy i minusy faktur prognozowanych i rozliczeniowych
Faktury prognozowane są wygodniejsze w przypadku liczników tradycyjnych, ponieważ nie wymagają regularnych odczytów ilości zużytego gazu. Problem może pojawić się, gdy w danym roku zużyjemy więcej surowca niż oszacowano. Wtedy musimy jednorazowo zapłacić wyższy rachunek. Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach sprzedawcy zgadzają się na rozłożenie płatności na raty.
Problem niedopłaty znika w przypadku faktur rozliczeniowych. Jeżeli obawiasz się dużych różnic między prognozą a realnym zużyciem, wybierz tę opcję rozliczeń. W sytuacji, w której zapomnisz odczytać dane z licznika i wysłać je do sprzedawcy, otrzymasz prognozę za dany okres rozliczeniowy.
Czy wiesz, że...
Ceny gazu cały czas rosną. W 2021 roku PGNiG podwyższyło swoje stawki aż 3 razy.
Pozycje na fakturze za gaz

- Sprzedawca
Na samej górze faktury znajdziemy informację o naszym dostawcy gazu. Od niego zależy, jak wygląda część naszych opłat. Warto pamiętać, że dostawcę gazu możemy zmienić. Ceny różnych firm możemy sprawdzić na przykład w porównywarce rachuneo.pl
- Numer konta
W PGNiG każdy klient posiada swój własny numer konta. Oznacza to, że nie ma możliwości, by nasza wpłata została przypisana komuś innemu – na przykład na podstawie tytułu przelewu. Nie u każdego dostawcy musi jednak tak być.
- Numer klienta
To nasz indywidualny numer, po którym dostawca nas rozpoznaje. Warto mieć go przy sobie przy wszystkich kontaktach z firmą, na przykład zgłaszając reklamację.
- Adres poboru
Jest to adres, pod którym znajduje się przyłącze.
- Numer gazomierza
To numer naszego licznika. Składa się z ośmiu cyfr – i oczywiście znajduje się również na gazomierzu.
- Grupa taryfowa
To, w jakiej znajdujemy się grupie, zależy od naszego średniego zużycia w ciągu roku i rodzaju dostarczanego do nas gazu, a także od tego, w jaki sposób chcemy się rozliczać. Więcej informacji na temat grup w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”.
- Współczynnik konwersji
To wartość, która uwzględnia kaloryczność dostarczanego gazu, czyli jego wydajność mierzoną na podstawie tego, jak dużo ciepła można wytworzyć z dostarczanego gazu. Współczynnik konwersji pozwala przeliczyć metry sześcienne, które pokazuje nasz licznik, na kilowatogodziny, w których rozliczamy się z dostawcą. Więcej na ten temat w artykule „Ile kosztuje gaz ziemny”.
- Wielkość zużycia
To liczba kilowatogodzin, czyli faktycznie zużytej energii, którą zużyliśmy w danym okresie rozliczeniowym.
- Cena
To cena netto za jedną kilowatogodzinę. Jej wysokość zależy od tego, do jakiej grupy taryfowej należymy oraz od cennika naszego dostawcy. Ceny różnych firm możemy sprawdzić w porównywarce rachuneo.pl. Mamy wpływ na to, ile płacimy – dostawcę zawsze można zmienić.
- Abonament
To stała opłata, niezależna od ilości zużytego gazu, ale zależna od grupy taryfowej i cennika dystrybutora.
- Dystrybucja stała
To opłata, z której finansowane są koszty eksploatacji czy modernizacji gazociągów. Zmiana dostawcy nie wpłynie na jej wysokość, ponieważ to opłaty na rzecz operatora systemu dystrybucyjnego. (OSD). Cena nie zależy od zużycia w danym okresie rozliczeniowym.
- Dystrybucja zmienna
To koszt za dostarczenie gazu o odpowiednich parametrach i właściwościach. Tu nasza opłata zależy od tego, jak dużo gazu zużyjemy.
- Wyliczenie kwoty do zapłaty
Na samym dole znajdziemy podsumowanie wszystkich kosztów wraz z podatkiem VAT. To kwota, którą musimy zapłacić za gaz w określonym terminie. Zapłacić możemy na poczcie albo przelewem bankowym. Dostawcy często udostępniają też inne metody płatności, które pozwalają na szybkie uregulowanie rachunku.
Dynamiczny wzrost rachunków za gaz w 2022 roku
W 2021 roku firma PGNiG podniosła swoje stawki 3 razy, wzrost ten nie był jednak tak duży jak podwyżka na początku 2022 roku. Koszt gazu podniósł się o ponad 40%. Przez ostatnie lata cena za 1 kWh błękitnego paliwa wynosiła kilkanaście gr, teraz wzrosła do ponad 20 gr. W związku z tym możemy spodziewać się znacznie wyższych faktur w kolejnych miesiącach.
Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy korzystamy z faktur prognozowych za gaz. Przy rozliczeniu może okazać się, że dopłaty będą znacznie wyższe niż wcześniej.
Gdzie znajdziesz faktury za gaz?
Najwygodniejszą opcją sprawdzania faktur jest rejestracja w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta lub pobranie aplikacji mobilnej sprzedawcy. Rozwiązania te pozwalają na opłacanie faktur przez internet, ale też wgląd do poprzednich rachunków.
W eBOKu firmy PGNiG możemy również sprawdzić historię odczytów z licznika (pozwoli to na przewidzenie wysokości rachunków w kolejnych miesiącach i rozplanowanie wydatków) i wysłać jego stan do sprzedawcy.
Jak obniżyć rachunki za gaz
Podobnie, jak w przypadku prądu, masz masz możliwość zmiany sprzedawcy, jeśli z jakichś powodów obecny ci nie odpowiada. W porównywarce gazu Rachuneo sprawdzisz, jakie oferty są dostępne w Twoim regionie. Pamiętaj jednak, że ofert na gaz dla klientów indywidualnych jest w tym momencie bardzo mało. Firmy mają większą łatwość w znalezieniu nowego sprzedawcy.
Dodatkowym sposobem na obniżenie rachunku za gaz jest instalacja tygodniowego programatora gazu. Zależnie od producenta cena urządzenia waha się od 80 zł do ponad 200 zł, ale warto zastanowić się nad kupnem programatora, bo w kilkuletniej perspektywie pomoże nam rozsądniej zarządzać zużyciem gazu w domu.