Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Program Mój Prąd 5.0 na 2023 rok. Znamy wysokość dofinansowania oraz warunki. Tłumaczymy.

Objaśniamy szczegóły nowej edycji.
pixabay.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Kolejna edycja programu Mój Prąd 5.0 wystartowała 22 kwietnia 2023 r. Czekają na nas nowości w dopłatach - obejmują nie tylko fotowoltaikę, ale także pompy ciepła i kolektory słoneczne. Chcesz poznać szczegóły? Czytaj nasz artykuł!
Tania energia ze słońca?
Porównaj oferty fotowoltaiki
W skrócie:
 • Najnowsza edycja programu Mój Prąd 5.0 została rozszerzona o dotacje do pomp ciepła i kolektorów słonecznych.
 • Możesz starać się o maksymalną kwotę dofinansowania w wysokości 58 tys. zł.
 • Nabór wniosków rozpoczął się 22 kwietnia 2023 r. i trwa do 22 grudnia 2023 r. (lub wyczerpania środków).
 • Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez Generatora Wniosków o Dofinansowanie.

Inwestycja w zieloną energię - sposób na tanie rachunki

W 2023 roku wprowadzono limit rocznego zużycia prądu, co spowodowało zwiększenie zainteresowania odnawialnymi źródłami energii w Polsce. Dlaczego? Przekroczenie limitu oznacza gwałtowny wzrost cen prądu. Zaczęto więc szukać sposobów na zmieszczenie się w limicie, co dla wielu oznacza konieczność ograniczenia zużycia energii elektrycznej w swoim domu lub mieszkaniu.

Obok pytań o to, ile prądu zużywają sprzęty domowe, pojawiły się także pytania o to, czy mogę zmienić dostawcę prądu na tańszego, czy w moim mieszkaniu lub domu mogę zainwestować w nową instalację, która pozwoli mi zaoszczędzić? A jeśli tak, to jakie są plusy i minusy pompy ciepła, czy fotowoltaika wciąż jest opłacalna w nowym sposobie rozliczania z zakładem energetycznym? Ostatecznie panele fotowoltaiczne i pompy ciepła stały się powszechnym lekarstwem na uniknięcie wzrostu cen energii elektrycznej.

Na kanwie wzrostu cen prądu w 2023 roku coraz częściej mówi się o korzyściach płynących z rozwiązań, które przekształcają budynki w niskoemisyjne i efektywne energetycznie. Szereg danych potwierdza, że zainteresowanie dofinansowaniami, które wspierają zielone rozwiązania, rośnie z roku na rok. Wydaje się, że trudno, doświadczając tak bardzo wysokich rachunków za prąd, mówić już dziś o ekologii bez połączenia jej z wartościami ekonomicznymi. Kolejna (już piąta!) edycja programu Mój Prąd jest tego świetnym przykładem.

Program Mój Prąd 5.0 - dopłaty nie tylko do fotowoltaiki

Już w marcu Anna Moskwa, Ministra Klimatu i Środowiska, oficjalnie poinformowała o kolejnej edycji programu Mój Prąd. W najnowszej odsłonie programu Mój Prąd 5.0 dopłaty otrzymamy nie tylko do fotowoltaiki, na magazyn ciepła czy magazyn energii, ale także do pomp ciepła i kolektorów słonecznych! W stosunku do Mój Prąd 4.0 najnowsza edycja oferuje zdecydowanie więcej możliwości zielonej produkcji energii elektrycznej.

W 2023 roku zwiększono listę przedsięwzięć, na które będzie można otrzymać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 5.0. Będzie to dotyczyło m.in. instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW, urządzeń zwiększających autokonsumpcję, takich jak buforów ciepła, zasobników c.w.u, pomp ciepła i magazynów energii o pojemności mniejszej niż 2 kWh. Ponadto program będzie obejmował zakup i montaż systemów do zarządzania energią, takich jak HEMS/EMS (uwaga: muszą być dodatkiem do już istniejącego systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu ciepła lub prądu).

Nowością piątej edycji programu jest to, że dofinansowanie będzie również przysługiwać na kolektory słoneczne do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz powietrzne i gruntowe pompy ciepła, inne niż te przeznaczone na cele ciepłej wody użytkowej (które były już objęte wsparciem w ramach Mój Prąd 4.0). Ile konkretnie wynosi dotacja w 2023 roku?

Wysokość dofinansowania do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ustalił następujące limity dofinansowania dla mikroinstalacji fotowoltaicznej:

 • Do 6 tysięcy złotych - dla samych paneli fotowoltaicznych,
 • Do 7 tysięcy złotych - dla paneli fotowoltaicznych wraz z dodatkowymi elementami objętymi dotacją.

W regulaminie programu czytamy, że: "dofinansowanie jest udzielane wyłącznie Grantobiorcom (Wnioskodawcom), którzy rozliczają się w systemie net-billing (zgłoszenie mikroinstalacji do przyłączenia do sieci nastąpiło od dnia 01.04.2022) lub udokumentują przejście na nowy system rozliczeń, jeżeli mikroinstalacja rozliczana jest w systemie net-metering (czyli zgłoszenie mikroinstalacji do przyłączenia zostało złożone do dnia 31.03.2022)".

Dopłaty do magazynów energii elektrycznej i ciepła

Dofinansowanie do magazynu ciepła i magazynu energii elektrycznej jest dostępne także w najnowszej edycji programu Mój Prąd. Można również liczyć na wsparcie przedsięwzięć optymalizujących zużycie energii elektrycznej w domu lub budynku, czyli System HEMS/EMS (ang. Home Energy Management System / Energy Management System).

Systemy te mogą być połączone z magazynami energii, które umożliwiają gromadzenie prądu z paneli fotowoltaicznych lub z sieci energetycznej, aby móc ją wykorzystać w określonych momentach. Magazyn ciepła natomiast umożliwia gromadzenie energii cieplnej, którą można użyć w celu ogrzewania budynków w określonych momentach. Dopłata wynosi:

 • Do magazynu ciepła: do 5 tys. zł
 • Do magazynu energii elektrycznej: do 16 tys. zł
 • Do systemu zarządzania energią HEMS/EMS: do 3 tys. zł

Czy wiesz, że...

Budżet programu Mój Prąd 5.0 wynosi 955 000 tys. zł.

Dofinansowanie do pomp ciepła: nowość

Wysokość dopłat do pomp ciepła w programie Moje Prąd 5.0 wynosi tyle samo, ile w podstawowym poziomie dofinansowania programu Czyste Powietrze 2023. O przeniesieniu poziomów dofinansowania informował już jakiś czas temu Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ile konkretnie wynoszą?

 • Dopłata do pompy ciepła powietrze-powietrze wynosi do 4,4 tys. zł.
 • Dopłata do pompy powietrze-woda bez podwyższonej efektywności wynosi do 12,6 tys. zł.
 • Dopłata do pompy powietrze-woda o podwyższonej efektywności wynosi do 19,4 tys. zł.
 • Dopłata do pomp gruntowych wynosi do 28 tys. zł.
 • Dopłata do kolektorów słonecznych wynosi do 3,5 tys. zł.

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych: nowość

Dotacje w ramach programu Mój Prąd 5.0 rozszerzyły się nie tylko na pompy ciepła, ale również kolektory słoneczne. Jak tłumaczy Anna Moskwa: "Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego, czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej". Możemy wnioskować o dotację na kolektory słoneczne w wysokości do 3,5 tys. zł.

Maksymalna kwota dotacji w programie Mój Prąd 5.0 wynosi 58 tys. zł.

Mój Prąd 5.0 w 2023 roku – zasady

Program Mój Prąd może sfinansować nawet połowę kosztów instalacji. Dopłata jest przyznawana na już zakończone przedsięwzięcia, a wypłata środków następuje zwykle w ciągu trzech miesięcy od momentu zgłoszenia takiej inwestycji. Do dofinansowania kwalifikują się koszty związane z daną inwestycją, które zostały poniesione od 1 lutego 2020 r.

Mój Prąd 5.0 – dla kogo?

Trzy grupy osób mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu.

W pierwszej grupie znajdują się grantobiorcy, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing i nie otrzymali wcześniej dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną.

Druga grupa składa się z grantobiorców, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów (tzw. net-metering) i nie otrzymali wcześniej dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną. Uwaga: ci grantobiorcy muszą przejść na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing, aby zakwalifikować się do dofinansowania.

W trzeciej grupie są grantobiorcy, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów (tzw. net-metering) i już otrzymali dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną z programu "Mój Prąd".

Kto może raz jeszcze skorzystać z programu Mój Prąd?

Aby ponownie skorzystać z dofinansowania, trzeba spełnić trzy warunki:

a) mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą już otrzymano dofinansowanie, musi zostać podłączona i opłacona w okresie kwalifikowalności kosztów - od 1 lutego 2020 r.;

b) trzeba zmienić sposób rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na tzw. net-billing, który obowiązuje od 1 kwietnia 2022 r. zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii z dnia 29 października 2021 r.;

c) należy zgłosić dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie "Mój Prąd" do dofinansowania.

Program Mój Prąd 2023 – od kiedy?

Nabór do programu ruszył 22 kwietnia 2023 r. W tej edycji ma potrwać do 22 grudnia 2023 roku. Zawsze istnieje jednak ryzyko wyczerpania się środków i wcześniejszego zakończenia programu.

O czym należy pamiętać?

Wniosek do programu Mój Prąd można składać wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez Generatora Wniosków o Dofinansowanie: https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Na stronie programu czytamy: "Nie należy wysyłać dokumentacji papierowej do NFOŚiGW. Wnioski złożone w formie papierowej będą ODRZUCANE! Nie będą także rozpatrywane wnioski wysłane drogą mailową lub ze skrzynki ePUAP".

Szukasz sposobu na oszczędności?
Zmień dostawcę prądu
Porównaj ceny energii w Twoim regionie