Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Jak przyspieszyć internet? W telefonie, czy w domu. Sprawdzone sposoby!

Pokażemy Ci kilka trików, dzięki którym zwiększysz szybkość internetu!
pexels.com
Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Dla domu

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Irytuje Cię, jak internet wolno chodzi? Jesteś w trakcie robienia ważnych rzeczy zdalnie i zależy Ci, żeby prędkość internetu była jak najszybsza? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Szukasz najszybszego internetu?
Sprawdź oferty!
W skrócie:
  • Internet w telefonie działa najszybciej w sieciach LTE.
  • Najszybsze lekarstwo na wolny internet w domu to reset routera. Nie zadziała jednak w 100% przypadkach, powodów słabego łącza jest wiele.
  • W tym artykule poznasz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci rozprawić się z wolnym internetem, w telefonie i w domu.

Dlaczego mam wolny internet w telefonie?

Zauważ, że powodów, dla których w Twoim telefonie internet wolno działa, może być kilka. Internet zwalnia, bo na przykład:

  • masz kłopoty z zasięgiem w przypadku internetu mobilnego;
  • Twój mobilny limit transferu danych skończył się;
  • masz sporo aplikacji na telefonie, które "pożerają" transmisję danych i spowalniają szybkość internetu (być może nawet z wielu z nich nie korzystasz - sprawdź to w ustawieniach i zrób z nimi porządek!);
  • bardzo wiele osób korzysta ze stacji bazowej w Twojej okolicy i sieć jest przeciążona;
  • parametry Twojego telefonu nie są odpowiednie (sieć 2G lub 3G, niedostatecznie pojemna pamięć RAM lub mało wydajny proces);
  • aplikacje na Twoim telefonie nie zostały zaktualizowane (dzięki opcji aktualizowania przez Wi-Fi zaoszczędzisz transfer danych dla internetu mobilnego, jak i unikniesz automatycznego aktualizowania się kilku aplikacji na raz, które spowalniają m.in. strony internetowe).

Jak przyspieszyć internet w telefonie?

Wiele starszych modeli smartfonów nie jest przystosowana do tego, by obsługiwać duże prędkości łącza. Dzieje się tak, ponieważ dla starszych modeli dostępne są sieci 2G i 3G, które gwarantują komunikację na podstawowym poziomie (np. używanie podstawowych aplikacji), ale uniemożliwiają szybkie poruszanie się w internecie (np. granie online). Wysoka prędkość internetu jest dostępna w sieciach 4G LTE i 5G.

Jeśli prędkość internetu w Twoim telefonie słabnie, możesz go poprawić na kilka sposobów.

  1. Za pomocą odpowiednich ustawień

Bardzo często zdarza się, że w telefonie "ustawia się" domyślny typ sieci, który jest słabszy od tego, którym faktycznie dysponuje nasz smartfon. I tak chociażby możemy mieć sieć 4G, ale domyślnym typem jest 3G. W ustawienia swojego telefonu możesz to zmienić, włączając preferowany typ sieci LTE.

  1. Sprawdzając, które aplikacje pracują w tle

Jak już wiesz, wiele z aplikacji "pożera" transmisję danych i spowalnia internet. Aby pozbyć się ich działania w tle, w ustawieniach wejdź w "połączenie i udostępnianie", a następnie w zakładkę "użycie danych" (możesz spotkać się z różnymi nazwami z uwagi na model telefonu, np. "licznik danych", "wykorzystanie danych komórkowych"). W "użycie danych" zobaczysz listę aplikacji, które pracują na Twoim telefonie. Możesz odznaczyć te z nich, które są niepotrzebne, lub całkowicie usunąć te, z których nie korzystasz.

  1. Oszczędzając dane w przeglądarce

To opcja szczególnie pomocna dla osób, które zmagają się z powolnym ładowaniem się stron w przeglądarce. Żeby temu zaradzić, zoptymalizuj ustawienia przeglądarki w zakładce "Oszczędzenia danych/Wersja uproszczona". Dzięki tej opcji strony internetowe otwierają się w "ściśniętej" formie, to znaczy na stronie wyświetlają się najważniejsze informacji, szybciej i bez wykorzystywania dużej ilości transferu.

  1. Aktualizując system

Aktualizacja systemu to praktyka, o której większość z nas albo zapomina, albo z niej rezygnuje (bo np. wymaga podania PIN-u po zakończeniu). Zaktualizowanie systemu telefonu jest bardzo ważne, bo za jego pośrednictwem producenci wprowadzają np. poprawki czy zabezpieczenia, które upłynniają pracę Twojego smartfona. Upłynnienie pracy telefonu może też obejmować upłynnienie działania internetu!

  1. Korzystając z aplikacji w wersji Lite

Aplikacje obsługujące media społecznościowe są najczęściej używane, co oznacza, że pobierają bardzo dużo transferu. Wiele z ich oferuje wersję Lite (np. Messenger Lite). Wersja ta zużywa zdecydowanie mniej transferu danych, dzięki czemu możesz zwiększyć prędkość działania aplikacji.

  1. Skanując telefon antywirusem

Systemy antywirusowe nie są instalowane tylko na komputerach czy laptopach! Równie dobrze Twój telefon może zostać zainfekowany, co skutkuje nierzadko wolnym internetem. Przeskanowanie telefonu programem antywirusowym może być nie tylko receptą na szybszy internet, ale i wspierać ochronę Twoich danych.

Czy wiesz, że...

Szybkość przesyłania internetu z telefonu zależy w dużej mierze od limitu transferu danych, który oferuje Twój operator sieci. Dzięki porównywarce ofert GSM Rachuneo znajdziesz pakiet dopasowany do Twoich potrzeb.

Jak przyspieszyć internet w domu?

Pewnie spora część z nas doświadczyła niskiej prędkości internetu w domu, a czasem i rozłączenia sieci. Zapoznajmy się więc z kilkoma wskazówkami, które poprawią działanie Wi-Fi w naszym domu.

Ustaw router w centralnym punkcie mieszkania

Do tej pory mogliśmy nie zwracać szczególnej uwagi na poprawne umiejscowienie routera. Ma ono jednak znaczenie i wpływa na efektywne rozchodzenie się fal. Najlepiej jeśli Twój router umieścisz w centralnym punkcie mieszkania, dzięki czemu fale będą rozchodzić się po mieszkaniu w równomierny sposób. Ponadto ważne jest, żeby router nie znajdował się na podłodze. Najlepiej jest położyć go na meblu, a także zadbać o to, by nie znajdował się w otoczeniu innych urządzeń elektronicznych, bo mogą one zaburzyć przepływ sieci. Pamiętaj też, że Twój router "oddycha", to znaczy potrzebuje wentylacji - nie powinien więc stać obok kaloryfera, czy być wciśnięty między inne sprzęty czy rzeczy. Dzięki takiemu umiejscowieniu routera jego praca jest stabilna.

Rozłóż anteny

Jeśli posiadasz router z antenami, pamiętaj o ich rozłożeniu - niech będą skierowane w różne strony. Dzięki temu pomagasz swojemu routerowi lepiej rozprzestrzenić łącze.

Upewnij się, że stan kabla sieciowego jest poprawny

Przyczyną gorszej jakości połączenia może być także zły stan okablowania. Stare lub pęknięte przewody sieciowe znacznie utrudniają przepływ sieci.

Skonfiguruj router & komputer

Dobrze skonfigurowany router to podstawa dobrego łącza. Większość routerów obsługuje częstotliwość 2.4 i 5 Ghz, przy czym na tej niższej częstotliwości pracuje więcej urządzeń, a to powoduje liczne zakłócenia. Jeśli Twój router wykorzystuje obie częstotliwości, w panelu konfiguracyjnym routera możesz zmienić częstotliwość i aktywować tylko jedną z nich. Ważnym jest, by dopasować częstotliwość do urządzeń, z których korzystasz - jeśli nie pracują one na tej częstotliwości, połączenie nie będzie możliwe. W panelu konfiguracyjnym możesz także zmienić kanał transmisyjny na bardziej optymalny. Jeśli mowa o komputerze, zatroszcz się o aktualizację sterowników i odpowiednią przeglądarkę internetową. Przy okazji warto sprawdzić, które aplikacje czy programy łączą się od razu z internetem po uruchomieniu systemu. Może okazać się, że robi to spora część z nich, a to zdecydowanie spowalnia internet w Twoim domu.

Sprawdź, czy masz szkodliwe oprogramowanie

To, co bardzo często "muli" prędkość łącza, to złośliwe oprogramowanie, nierzadko zainstalowane bez naszej wiedzy. Zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem spowalnia także pracę samego komputera. Warto więc zadbać o porządny program antywirusowy, który rozprawi się z tym niechcianym gościem. Przy wyborze oprogramowania antywirusowego także lepiej zachować ostrożność - część z nich potrafi mocno obciążyć łącze.

Zamknij zakładki w przeglądarce, które nie są Ci już potrzebne

Wiele otwartych zakładek może spowalniać prędkość internetu - szczególnie jeśli w którejś z nich skrył się np. włączony film na YouTube. Zadbaj o to, by korzystać tylko z tych, które potrzebujesz w danym momencie.

Zrestartuj komputer

Czasem nie zreflektujesz się w odpowiednim czasie, by np. zamknąć dziesiątki otwartych przez Ciebie zakładek, a Twój komputer już zamulił. Zrestartuj go!

Zresetuj router i modem

To obok restartu komputera właściwie najprostsza i najszybsza rzecz, którą możesz zrobić, jeśli Twój internet wolno chodzi. Możesz zresetować router, przyciskając przez dłuższy czas na obudowę. Taki reset bardzo często okazuje się skuteczną receptą na wolny internet.

Sprawdź prędkość swojego łącza internetowego

Możesz samodzielnie wykonać test prędkości połączenia internetowego. Większość operatorów udostępnia Speed Test na swojej stronie. Najbardziej wiarygodne wyniki testu prędkości łącza znajdziesz na stronie swojego operatora. Wystarczy, że w wyszukiwarkę Google wpiszesz "speedtest + [nazwa Twojego operatora]".

Wynik prędkości łącza, który dotyczy ściągania i przesyłania danych, podaje się w megabitach na sekundę (Mb/s). Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jakie jest tempo pobierania czy wysyłania pliku w sekundach, wynik Twojego testu podziel przez 8. Załóżmy więc, że przykładowo prędkość Twojego łącza wynosi 56 Mb/s. Dzieląc 56 przez 8 otrzymasz wynik 7. Oznacza to, że w ciągu 7 sekund Twój internet pobierze plik o rozmiarze ok. 100 megabajtów.

Jaki jest najlepszy internet na rynku?
Sprawdź to z porównywarką Rachuneo
Porównaj ceny energii w Twoim regionie