Pompa ciepła - plusy i minusy

Jakie są plusy i minusy posiadania pompy ciepła?
fot. pexels.com
Na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć coraz więcej energooszczędnych urządzeń, które nie tylko wzbudzają wielkie zainteresowanie, ale i również obawy. Jednym z takich urządzeń jest pompa ciepła, która służy do ogrzewania domu lub wody.
Zastanawiasz się nad inwestycją w pompę ciepła?
Skontaktuj się z Rachuneo - chętnie Ci pomożemy!
W skrócie:
 • Pompa ciepła jest w 100% ekologicznym urządzeniem, które pozwala na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej, a tym samym ogrzewanie domu
 • Przy pompie ciepła możesz liczyć na niskie rachunki za ogrzewanie
 • Koszt inwestycji jest zależny od rodzaju pompy ciepła
 • Warto zwrócić uwagę na plusy i minusy zainwestowania w pompę ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła? Jak wcześniej wspomnieliśmy, jest wykorzystywana do ogrzewania domu lub do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Takie urządzenie posiada dwa źródła ciepła:

 • Pierwszym jest tak zwane dolne źródło, którym może być grunt, powietrze lub wody powierzchniowe/podziemne. Dolne źródła mają stosunkowo niskie temperatury. 
 • Drugim źródłem (górnym) jest instalacja grzewcza w budynku.

W takim systemie energia cieplna jest „przepompowywana” z dolnego źródła do górnego. Pompy ciepła nie wytwarzają więc energii cieplnej, lecz wykorzystują energię cieplną z powietrza, gruntu lub wody gruntowej, a następnie przesyłają ją do wymiennika ciepła i dalej do instalacji w budynku. Energia elektryczna jest wykorzystywana głównie do obiegu czynnika w układzie.

Jak wygląda pompa ciepła?

Czy pompa ciepła jest energooszczędna?

Dynamiczny rozwój ekologicznych źródeł energii sprawia, że wielu z nas podejmuje działania w celu modernizacji tego obszaru. Wzrost zainteresowania ekologicznymi źródłami energii jest jak najbardziej podstawny, ponieważ przyczynia się do dbałości o środowisko. Jednym z ekologicznych źródeł energii jest pompa ciepła, która może być alternatywą np. dla kotła zasypowego. Pompa ciepła jest więc w 100% ekologiczna. Urządzenie pracuje w całkowicie nieszkodliwy sposób dla środowiska. Pompa nie produkuje popiołu, dymu i wszelkich innych substancji, które są szkodliwe dla środowiska. W skrócie – pompa ciepła nie emituje żadnych spalin. Decydując się na instalacje pompy ciepła do ogrzewania budynku, możesz być pewien, że jest to urządzenie dobre dla środowiska, które od wielu lat jest obciążone emisją spalin. Pompa ciepła ułatwi zatem efektywne wykorzystanie energii odnawialnej i nie będzie przyczyniała się do powstawania zanieczyszczeń w procesie produkcji energii elektrycznej.

Czy wiesz, że…

COP to współczynnik wydajności pompy ciepła. Oznacza stosunek wytworzonego ciepła do stosunku zużytej energii. Określa się go wzorem: COP = QHP / EEL. Im będzie wyższa wartość współczynnika COP, tym większa będzie klasa energooszczędności, ponieważ pompa ciepła wytworzy więcej ciepła, przy zużyciu tej samej ilości kWh energii.

COP - (ang. Coefficient of Performance) współczynnik wydajności pompy ciepła

QHP - ciepło oddawane przez pompę

EEL - energia elektryczna pobierana przez pompę

Pompa ciepła- zalety

 • Pompa ciepła jest ekologiczna
 • Nie zanieczyszcza środowiska
 • Może być całkowicie bezobsługowa
 • Jest prosta w montażu
 • Pompa ciepła charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji
 • Urządzenie jest bezpieczne i nie stwarza ryzyka wybuchu
 • Nie musimy budować zbiorników na paliwo, ponieważ w przypadku pompy ciepła są one zbędne
 • Urządzenie może pracować w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym
 • Pompa ciepła może zajmować podobną ilość miejsca jak lodówka
 • Żywotność pomp ciepła obliczana jest na ok. 30 lat

Rosnące zagrożenie spowodowane zanieczyszczeniem środowiska jest ważnym aspektem, który może przyczynić się do zakupu pomp ciepła, ponieważ jedną z zalet tego urządzenia jest jego wartość ekologiczna. W miejscu eksploatacji pomp ciepła nie ma mowy o powstawaniu spalin, więc możemy być pewni, że nie zanieczyścimy środowiska. Jest to oczywiście jedna z ważniejszych zalet urządzenia.

Kolejną zaletą jest to, że jeżeli odpowiednio dobierzemy pompę ciepła, to może być ona całkowicie bezobsługowa – zaoszczędzimy więc nie tylko na kosztach związanych z energią elektryczną, ale również na czasie. Przy pompie ciepła nie musimy martwić się o ładowanie opału, rozpalanie pieca, czy jego czyszczenie. Ponadto pompy ciepła są bardzo proste w montażu i można je zamontować w prawie każdym budynku. Pośród zalet pomp ciepła możemy jeszcze wyróżnić niskie koszty eksploatacji urządzenia, a to pomoże nam zwiększyć budżet domowy.

Pompy ciepła są również bardzo bezpieczne, ponieważ nie stwarzają ryzyka wybuchu. Decydując się na zakup pompy nie musimy się martwić również o budowę zbiornika na paliwo, który często podnosi koszt instalacji grzewczej, ponieważ jest on zbędny w tego typu instalacji. Z ważnych zalet pompy ciepła możemy wyszczególnić jeszcze jej energooszczędność, ponieważ wytwarza niski pobór energii elektrycznej. Urządzenie bez wątpienia pomoże Ci zredukować koszty ogrzewania.

Dla osób, które borykają się z brakiem miejsca na urządzenie grzewcze – mamy dobrą informację. Pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą pracować w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, więc nie ma potrzeby budowania i wydzielania osobnych pomieszczeń np. kotłowni. W zależności od poziomu rozbudowania systemu grzewczego, pompa ciepła może zajmować podobną ilość miejsca jak lodówka. Warto wspomnieć także o żywotności pomp ciepła, która jest obliczana na 30 lat.  

Pompy ciepła- wady

 • Wysoki koszt pompy ciepła, uzależniony od rodzaju urządzenia
 • Złożona budowa urządzenia, która stwarza ryzyko awarii sprężarek przy niższej i średniej klasy pompach
 • Poziom hałasu, który wytwarza pompa ciepła może być dla niektórych uciążliwy
 • Aby system pompy ciepła był wydajny, konieczne jest zastosowanie ogrzewania podłogowego lub odpowiednich grzejników
 • Pompy powietrzne mają obniżoną sprawność przy niskich temperaturach

Pośród kilku wad pomp ciepła możemy wyróżnić koszty takiej inwestycji, a w przypadku pomp gruntowych są one dosyć wysokie. Cena – w zależności od tego, czy wybierzemy powietrzną pompę ciepła, czy pompę gruntową, waha się w przedziale od 25 tys. zł do 80 tys. zł. Ponadto pompa ciepła ma bardzo złożoną budowę i istnieje ryzyko awarii sprężarek przy niższej i średniej klasy pompach.

Warto zwrócić również uwagę na poziom hałasu, który emitują pompy powietrzne, a może być on dla niektórych uciążliwy. Dodatkowo, aby system pompy ciepła był wydajny, konieczne jest zastosowanie ogrzewania podłogowego lub odpowiednich grzejników. W przypadku współpracy pompy ciepła z ogrzewaniem grzejnikowym często występuje niższa sprawność urządzenia. W przypadku pomp powietrznych mówi się również o obniżonej sprawności przy niskich temperaturach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pomp ciepła

Pompa ciepła – jak prawie każde urządzenie, ma swoje plusy i minusy. Podejmując decyzję o zakupie pompy, warto zwrócić uwagę na wady i zalety, aby dobrze rozważyć taką inwestycję. Pomocne może być również zapoznanie się z najpopularniejszymi rodzajami pomp ciepła.

Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych, możemy liczyć na kompensację w postaci niskich kosztów eksploatacji urządzenia. Dodatkowo, jeżeli jesteś posiadaczem instalacji fotowoltaicznej możesz zasilić pompę ciepła energią wyprodukowaną z własnej instalacji. Taki krok może być bardzo korzystny, ponieważ umożliwi korzystanie z darmowego ogrzewania. Podejmując więc decyzję o zakupie pompy ciepła, warto rozważyć również założenie instalacji fotowoltaicznej, aby móc zasilać pompę wyprodukowaną energią i zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jeżeli chcesz zainwestować w pompę ciepła, skontaktuj się z Rachuneo, w przypadku dodatkowych paneli słonecznych polecamy obiektywną porównywarkę ofert fotowoltaiki.

Połącz pompę ciepła z fotowoltaiką
Wybierz ofertę w porównywarce
Porównaj ceny energii w Twoim regionie