Ile kosztuje gaz ziemny?

Jaka jest cena m3 gazu w Polsce w 2020 roku.
Foto: pixabay
Z artykułu dowiesz się, jak sprawdzić i porównać ceny gazu w Polsce oraz jak przeliczyć metr sześcienny (m3) na kilowatogodzinę.
W skrócie:
  • Zużycie gazu od 2014 roku liczymy w kilowatogodzinach.
  • Różni dostawcy sprzedają gaz po różnych cenach.
  • Cena gazu do ogrzewania domu może różnić się od tego używanego do gotowania.
  • Gaz jest tańszy od energii elektrycznej.
Porównujemy ceny gazu, mamy dla Ciebie ofertę.
Tak, chcę tańszy gaz!

Ceny gazu ziemnego w Polsce

Ceny gazu w nie wzrastały, ani nie spadały drastycznie w ostatnich latach - kształtują się na podobnym poziomie. Jakiś czas temu nawet nieco potaniał, choć ta tendencja zaczyna się zmieniać. Spójrzmy na przykładowe stawki brutto za 1 kWh i wysokość abonamentu u PGNiG, największego polskiego dostawcy w latach 2015 - 2020:

cena gazu w Polsce 2015-2020

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG dla gospodarstw domowych i będzie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Cena za 1 kWh gazu będzie niższa, jednak opłata abonamentowa pozostaje taka sama. 

Ceny gazu w Polsce 2015-2020

Ceny gazu są różne u różnych dostawców. Obecnie PGNiG za 1 kWh dla grupy taryfowej W-3.6 (więcej o grupach w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”) pobiera 12,353 gr brutto, a Tauron 11,734 gr brutto. Wydaje się, że to niewielka różnica, ale zużywając w roku na przykład 30 000 kWh gazu (jest to możliwe!), różnica sięgnie prawie 200 zł. Jeżeli chcesz sprawdzić aktualną cenę dla siebie, możesz skorzystać z porównywarki cen gazu Rachuneo.

Kto jeszcze sprzedaje w Polsce gaz?

Dla klientów, przy wyborze dostawcy, najważniejsza będzie cena, jaką firma proponuje.

Porównamy koszty 1 kWh w 2020: 

  • PGE: 11,144 - 11,614 gr (cena zależy od wybranej taryfy)
  • Konerg S.A.: 11,340 gr
  • PGNiG: 12,357 gr
  • Tauron: 11,734 gr
  • Błękitna Energia: 11,562 gr

Warto podkreślić, że na rachunek za gaz składa się nie tylko cena 1 kWh, ale również: opłata taryfowa, abonament, opłaty sieciowe itp. Jeżeli zużywamy bardzo mało gazu, może okazać się, że te dodatkowe koszty będą wyższe, niż cena zużytego przez nas surowca. Niektórzy sprzedawcy proponują ciekawą opcję dla osób, które lubią oszczędzać - prąd i gaz w pakiecie (jest to między innymi: Tauron, PGE i PGNiG). Klienci wybierający taką ofertę mogą liczyć na zniżki i bonusy proponowane przez firmy.

Ile kosztuje m3 gazu i dlaczego liczymy w kWh?

Przez lata nasz rachunek za gaz zależał przede wszystkim od tego, ile metrów sześciennych (tzw. kubików) gazu zużyliśmy. Jednak od 1 sierpnia 2014 r. na mocy rozporządzenia firmy stosują nową jednostkę – kilowatogodzinę (kWh).

Dlaczego zdecydowano się taką zmianę? Metr sześcienny to jednostka objętości i nie uwzględnia ona na przykład rodzaju czy parametrów gazu. Natomiast kilowatogodzina daje nam informację, jaką ilość energii faktycznie zużyliśmy. To oznacza, że dzięki takiej zmianie możemy łatwiej porównać oferty różnych dostawców porównać oferty różnych dostawców na Rachuneo.

Czy wiesz, że…

Niektórzy dostawcy oferują tzw. gwarancję stałej ceny? Dzięki temu możesz mieć taką samą stawkę za gaz przez cały czas trwania umowy, nawet jeśli cena gazu pójdzie w górę.

Jak przeliczyć m3 na kWh?

Jeżeli chcemy przeliczyć metry sześcienne na kilowatogodziny, możemy skorzystać ze wzoru:

Ilość gazu w m3 * współczynnik konwersji = ilość energii w kWh

Przykład:

Zużycie gazu w m3 = 301

Współczynnik konwersji = 11.346

Zużycie gazu w kWh = 3415

301 m3 *11.346 = 3 415

Współczynnik konwersji znajdziemy na naszym rachunku za gaz. Jest to przelicznik, który zależy od tego jaki rodzaj gazu jest dostarczany do lokalu - im więcej ciepła da się wytworzyć ze spalania 1m3 gazu, tym wyższy ten wskaźnik (nazywamy to “kalorycznością surowca”).

Nawet u jednego dostawcy gaz nie zawsze będzie kosztował tyle samo. Cena może zależeć od tego, jaki rodzaj gazu jest dostarczany do naszego domu i od sposobu jego używania – koszt gazu do ogrzewania może być inny niż tego, który jest używany w kuchence.

Co jest droższe: gaz czy prąd?

Zmiana z metrów sześciennych na kilowatogodziny ma jeszcze jedną zaletę – dzięki temu możemy porównać cenę energii pochodzącą z różnych źródeł. Jeżeli 1 kWh gazu kosztuje kilkanaście groszy, a 1 kWh prądu kilkadziesiąt groszy to wiemy, że energia z gazu jest tańsza niż elektryczna. To ważne na przykład przy wyborze sposobu ogrzewania domu. Oczywiście trzeba pamiętać, że sama cena energii to nie wszystko – trzeba uwzględnić też inne opłaty na rachunku, na przykład koszty dystrybucji. Do tego dochodzą jeszcze koszty samej instalacji grzewczej.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie