Ile kosztuje gaz ziemny w 2021 roku?

Jaka jest cena 1 m3 i 1 kWh gazu w Polsce w 2021 roku.
Foto: pixabay
Z artykułu dowiesz się, jak sprawdzić i porównać ceny gazu w Polsce oraz jak przeliczyć metr sześcienny (m3) na kilowatogodzinę.
W skrócie:
  • PGNiG zmieniało cenę gazu 3 razy w 2021 roku. W październiku ceny wzrosły o 7,4%.
  • Zużycie gazu od 2014 roku liczymy w kilowatogodzinach.
  • Różni dostawcy sprzedają gaz po różnych cenach.
  • Cena gazu do ogrzewania domu może różnić się od tego używanego do gotowania.
  • Gaz jest tańszy od energii elektrycznej.
Porównujemy ceny gazu, mamy dla Ciebie ofertę.
Tak, chcę tańszy gaz!

Ceny gazu ziemnego w Polsce

Wysokość rachunku za gaz różni się znacznie w zależności od jego wykorzystania. Najniższe opłaty ponoszą osoby, które używają go jedynie do gotowania (taryfa W-1.1). W najmniejszym stopniu odczują one również podwyżki cen gazu. Kolejna grupa wykorzystuje surowiec również do podgrzewania wody (taryfa W-2.1) - tutaj koszty będą zdecydowanie wyższe. Zmiana cenników najmocniej wpływa na osoby, które ogrzewają dom lub mieszkanie gazem (taryfa W-3.6).

Spójrzmy na przykładowe stawki brutto za 1 kWh i wysokość abonamentu w grupie taryfowej W-2.1 w PGNiG (największy polski dostawca gazu) w latach 2015 - 2021:

Ceny gazu PGNiG 2015-2021

Jak widać, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już trzecią taryfę PGNiG dla gospodarstw domowych i obowiązuje ona od października 2021 roku.

Zmiany na rachunkach za gaz - październik 2021 (PGNiG i PSG)

Nowe taryfy PGNiG wyglądają następująco: 

  • Grupa taryfowa W-1.1, używająca gazu do gotowania zapłaci około 3,36% więcej, co przekłada się na 72 gr miesięcznie. 
  • Grupa taryfowa W-2.1, używająca gazu do grzania wody zapłaci około 4,63 % więcej, co przekłada się na 4,48 zł miesięcznie.
  • Grupa taryfowa W-3.6, używająca gazu do ogrzewania mieszkania/domu zapłaci około 4,89% więcej, co przekłada się na 13,76 zł miesięcznie.
Dane ze strony ure.gov.pl. Oszczędności obliczone są dla średniego zużycia w danej taryfie.

Jak widać, ceny gazu są coraz wyższe, a w połączeniu ze wzrostem cen prądu w 2021 roku i planowanymi podwyżkami w 2022 roku, zmiany na rachunkach są drastyczne. 

Warto podkreślić, że na rachunek za gaz składa się nie tylko cena 1 kWh, ale również: opłata taryfowa, abonament, opłaty sieciowe itp. Jeżeli zużywamy bardzo mało gazu, może okazać się, że te dodatkowe koszty będą wyższe, niż cena zużytego przez nas surowca.

Niektórzy sprzedawcy proponują ciekawą opcję dla osób, które lubią oszczędzać - prąd i gaz w pakiecie (jest to między innymi: Tauron, PGE i PGNiG). Klienci wybierający taką ofertę mogą liczyć na zniżki i bonusy proponowane przez firmy.

Ile kosztuje gaz do ogrzewania domu?

Ogrzewanie domu gazem ziemnym może być dość tanim rozwiązaniem. Zależy to jednak od kilku czynników. Po pierwsze, żeby ogrzewanie było tanie, budynek powinien być odpowiednio ocieplony, a okna szczelne - może to obniżyć koszty ogrzewania o prawie połowę! Kolejnym ważnym elementem jest kocioł gazowy, który powinien mieć wysoką sprawność. Szacuje się, że nowe urządzenie ma sprawność na poziomie 95%. Warto również dobrać odpowiednie temperatury i godziny, w których są one utrzymywane - zbyt wysoka temperatura, szczególnie w nocy lub w czasie, w którym nie ma nas w domu podniesie nasze rachunki. 

Jeżeli nasz dom jest odpowiednio ocieplony, a kocioł nowy, koszty ogrzewania gazem ziemnym będą dość niskie. Natomiast przy starym kotle i nieszczelnym, nieocieplonym budynku rachunki mogą być znacznie wyższe. 

Ceny gazu w Polsce u różnych sprzedawców

Ceny gazu są różne u różnych dostawców. Obecnie dostawca, z którego usług korzysta najwięcej klientów, PGNiG za 1 kWh dla grupy taryfowej W-3.6 (więcej o grupach w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”) pobiera 13,846 gr brutto, a Tauron 12,524 gr brutto. Wydaje się, że to niewielka różnica, ale zużywając w roku na przykład 30 000 kWh gazu (jest to możliwe!) sięgnie ona 396,6 zł. Jeżeli chcesz sprawdzić aktualną cenę dla siebie, możesz skorzystać z porównywarki cen gazu Rachuneo.

Podwyżki cen w G.EN Gaz Energia

Od kilku tygodni klienci firmy G.EN Gaz Energia muszą opłacać rachunki wyższe o nawet 170%. Problem dotyczy około 45 tys. gospodarstw domowych. Firma tłumaczy podwyżki wzrostem cen w PGNiG, od którego kupuje surowiec. G.EN Gaz Energia jest dodatkowo właścicielem sieci, odpowiada więc za sprzedaż i dystrybucję gazu na danym obszarze. Warto dodać, że klienci mają trudności w podpisaniu nowej umowy, z innym sprzedawcą, do czego w Polsce muszą mieć prawo.

Dlaczego gaz ziemny drożeje?

Gaz jest coraz droższy nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Na ten wzrost cen składa się kilka elementów. Dużym problemem jest to, że w całej Europie popyt na gaz ziemny rośnie w bardzo szybkim tempie. Duże ilości surowca dostarczane są do Europy przez rosyjską spółkę Gazprom. Trafia on również do Polski, jednak nie bezpośrednio z Rosji. Najpierw przechodzi jednak przez inne kraje europejskie. Gaz ziemny sprowadzamy również z Norwegii, w tym celu budowana jest specjalna infrastruktura w ramach projektu Baltic Pipe. Łatwe dostawy surowca z Norwegii nie oznaczają jednak niższych cen. Dostęp do gazu jest w tamtym regionie coraz trudniejszy, a koszty wydobycia wyższe. 

Popyt na gaz zwiększa się nie tylko w Europie, ale również w Azji. W związku z tym dostawy surowca muszą być rozdzielane, a kraje konkurują ze sobą o dostarczane ilości. 

Jaka cena gazu czeka nas w 2022 roku?

W 2021 roku gaz znacznie podrożał. Prezes PGNiG przewiduje kolejne wzrosty cen w pierwszym kwartale 2022 roku. Twierdzi również, że w drugim kwartale koszty surowca mogą się obniżyć. Zazwyczaj magazyny, w których przechowuje się gaz w Europie w tym czasie zapełnione były w około 90%, aktualnie jest to około 50-60%. Nie ma możliwości dokładnego określenia kosztów gazu ziemnego w 2022 roku, ponieważ mogą się one zmieniać m.in. ze względu na temperatury zimą.

Ile kosztuje m3 gazu i dlaczego liczymy w kWh?

Przez lata nasz rachunek za gaz zależał przede wszystkim od tego, ile metrów sześciennych (tzw. kubików) gazu zużyliśmy. Jednak od 1 sierpnia 2014 r. na mocy rozporządzenia firmy stosują nową jednostkę – kilowatogodzinę (kWh).

Dlaczego zdecydowano się taką zmianę? Metr sześcienny to jednostka objętości i nie uwzględnia ona na przykład rodzaju czy parametrów gazu. Natomiast kilowatogodzina daje nam informację, jaką ilość energii faktycznie zużyliśmy. To oznacza, że dzięki takiej zmianie możemy łatwiej porównać oferty różnych dostawców na Rachuneo.

Czy wiesz, że…

Niektórzy dostawcy oferują tzw. gwarancję stałej ceny? Dzięki temu możesz mieć taką samą stawkę za gaz przez cały czas trwania umowy, nawet jeśli cena gazu pójdzie w górę.

Jak przeliczyć m3 na kWh?

Jeżeli chcemy przeliczyć metry sześcienne na kilowatogodziny, możemy skorzystać ze wzoru:

Ilość gazu w m3 * współczynnik konwersji = ilość energii w kWh

Przykład:

Zużycie gazu w m3 = 301

Współczynnik konwersji = 11.346

Zużycie gazu w kWh = 3415

301 m3 *11.346 = 3 415

Współczynnik konwersji znajdziemy na naszym rachunku za gaz. Jest to przelicznik, który zależy od tego jaki rodzaj gazu jest dostarczany do lokalu - im więcej ciepła da się wytworzyć ze spalania 1m3 gazu, tym wyższy ten wskaźnik (nazywamy to “kalorycznością surowca”).

Nawet u jednego dostawcy gaz nie zawsze będzie kosztował tyle samo. Cena może zależeć od tego, jaki rodzaj gazu jest dostarczany do naszego domu i od sposobu jego używania – koszt gazu do ogrzewania może być inny niż tego, który jest używany w kuchence.

Co jest droższe: gaz czy prąd?

Zmiana z metrów sześciennych na kilowatogodziny ma jeszcze jedną zaletę – dzięki temu możemy porównać cenę energii pochodzącą z różnych źródeł. Jeżeli 1 kWh gazu kosztuje kilkanaście groszy, a 1 kWh prądu kilkadziesiąt groszy to wiemy, że energia z gazu jest tańsza niż elektryczna. To ważne na przykład przy wyborze sposobu ogrzewania domu. Oczywiście trzeba pamiętać, że sama cena energii to nie wszystko – trzeba uwzględnić też inne opłaty na rachunku, na przykład koszty dystrybucji. Do tego dochodzą jeszcze koszty samej instalacji grzewczej. W celu sprawdzenia cen prądu w różnych sprzedawców, można skorzystać z porównywarki Rachuneo.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie