Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Ile kosztuje gaz ziemny w 2022 roku?

Jaka jest cena gazu? Ile zapłacimy za 1 m3 i 1 kWh w Polsce w 2022 roku.
Foto: pixabay
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Z artykułu dowiesz się, jak sprawdzić i porównać ceny gazu w Polsce oraz jak przeliczyć metr sześcienny (m3) na kilowatogodzinę.
Nie lubisz opłacać rachunków? Mogą opłacać się same!
Załóż darmowe konto na Rachuneo
W skrócie:
 • PGNiG zmieniało cenę gazu 3 razy w 2021 roku. W 2022 roku cenniki podniosły się aż o 41 proc.
 • Na 2023 przewidziane są kolejne podwyżki, ale rząd zastanawia się nad zamrożeniem cen.
 • W ramach tarczy antyinflacyjnej stawka VAT za gaz została całkowicie obniżona do poziomu 0%. Obniżka ma obowiązywać do końca 2022 roku.
 • Cena gazu do ogrzewania domu może różnić się od tego używanego do gotowania.
 • Gaz jest tańszy od energii elektrycznej.

Podwyżka cen gazu i obniżka stawki VAT

Nowe stawki, które obowiązują od stycznia 2022 roku zostały zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wzrost cenników w 2022 roku sięgnął aż 41%. Podwyżki są jednak łagodzone. W styczniu stawka VAT została obniżona z 23 proc. na 8 proc., natomiast od lutego do końca 2022 r. VAT został wyzerowany. Należy pamiętać, że mimo to w tym sezonie zimowym zapłaciliśmy za gaz dwa razy więcej niż w poprzednim. W 2023 r. sytuacja się pogorszy - czekają nas kolejne wzrosty cen gazu.

Na ten moment wiemy, że ciepło systemowe nie będzie droższe o więcej niż 40%. Zablokowano podwyżki cen ciepła: za ogrzewanie budynków i wody wprowadzanych przez ciepłownie. Rząd debatuje nad zamrożeniem cen także dla gazu. We wrześniu powinniśmy poznać szczegóły.

Ceny gazu ziemnego w Polsce

Wysokość rachunku za gaz różni się znacznie w zależności od jego wykorzystania. Najniższe opłaty ponoszą osoby, które używają go jedynie do gotowania (taryfa W-1.1). W najmniejszym stopniu odczują one również podwyżki cen gazu. Kolejna grupa wykorzystuje surowiec również do podgrzewania wody (taryfa W-2.1) - tutaj koszty będą zdecydowanie wyższe. Zmiana cenników najmocniej wpływa na osoby, które ogrzewają dom lub mieszkanie gazem (taryfa W-3.6).

Spójrzmy na przykładowe stawki brutto za 1 kWh i wysokość abonamentu w grupie taryfowej W-2.1 w PGNiG (największy polski dostawca gazu) w latach 2015 - 2022:

Cena gazu PGNiG 2015 - 2022

Nowa taryfa, która została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, obowiązuje od stycznia 2022 roku. Warto dodać, że ze względu na zamrożenie taryf te stawki mają być niezmienne w 2022. Jest to swego rodzaju ochrona, ponieważ w tamtym roku taryfy podniesiono aż 3 razy.

Zmiany na rachunkach za gaz - styczeń 2022

Jeżeli nie uwzględnimy obniżki stawki VAT, nowe taryfy PGNiG wyglądają następująco: 

 • Grupa taryfowa W-1.1, używająca gazu do gotowania po podwyżkach zapłaci o 11,04 zł miesięcznie więcej.   
 • Grupa taryfowa W-2.1, używająca gazu do grzania wody po podwyżkach zapłaci o 68,41 zł więcej.  
 • Grupa taryfowa W-3.6, używająca gazu do ogrzewania mieszkania/domu po podwyżkach zapłaci o 213,95 zł.

Opisane powyżej podwyżki zostały złagodzone przez zmniejszenie stawki VAT na gaz:

Ceny gazu w PGNiG - koszt miesięczny

Gdy weźmiemy pod uwagę roczne rachunki, różnice w opłatach wydają się jeszcze bardziej dotkliwe. W obliczeniach wzięliśmy pod uwagę obniżkę stawki VAT na gaz na 3 miesiące. 

 • W taryfie W-1.1 podwyżki wyniosą około 17,80%
 • W taryfie W-2.1 podwyżki wyniosą około 25,52%
 • W taryfie W-3.6 podwyżki wyniosą około 27,42%
Zmiana w cenie gazu - PGNiG

Dane ze strony ure.gov.pl. Opłaty obliczone są dla średniego zużycia w danej taryfie.

Jak widać, ceny gazu są coraz wyższe, a w połączeniu ze wzrostem cen prądu w 2022 roku zmiany na rachunkach są drastyczne.

Warto podkreślić, że na rachunek za gaz składa się nie tylko cena 1 kWh, ale również: opłata taryfowa, abonament, opłaty sieciowe itp. Jeżeli zużywamy bardzo mało gazu, te dodatkowe koszty stają się bardziej odczuwalne, a koszt 1 kWh traci na znaczeniu.

Podwyżki na 2023 rok od innych sprzedawców gazu

Tauron i Enea ogłosili już oficjalne podwyżki na 2023 rok. Z kolei Energa poinformowała na ten moment o stawkach, które zakłada na zbliżający się sezon. Warto zaznaczyć, że nie znamy jeszcze skali podwyżek największego dostawcy gazu w Polsce, czyli PGNiG. O tym, czy istnieje szansa na podwyżki nieprzekraczające granicy 40%, dowiemy się zapewne wkrótce. O ile wzrosną nasze rachunki za gaz od Tauron, Enea i Energa? Jak wysokie są podwyżki od wspomnianych sprzedawców gazu? Konkretne kwoty i obliczenia Rachuneo czekają w naszym artykule: “Podwyżki cen gazu”. 

Ile kosztuje gaz do ogrzewania domu?

Ogrzewanie domu gazem ziemnym jeszcze niedawno było dość tanim rozwiązaniem. Nawet po drastycznych podwyżkach cen gazu można jednak zadbać o obniżenie rachunków. Wysokość opłat zależy  od kilku czynników. Po pierwsze, żeby ogrzewanie było tanie, budynek powinien być odpowiednio ocieplony, a okna szczelne - może to obniżyć koszty ogrzewania o prawie połowę! Kolejnym ważnym elementem jest kocioł gazowy, który powinien mieć wysoką sprawność. Szacuje się, że nowe urządzenie ma sprawność na poziomie 95%. Warto również dobrać odpowiednie temperatury i godziny, w których są one utrzymywane - zbyt wysoka temperatura, szczególnie w nocy lub w czasie, w którym nie ma nas w domu podniesie nasze rachunki. 

Jeżeli nasz dom jest odpowiednio ocieplony, a kocioł nowy, koszty ogrzewania gazem ziemnym będą stosunkowo niskie. Natomiast przy starym kotle i nieszczelnym, nieocieplonym budynku rachunki mogą być znacznie wyższe.

Dlaczego gaz ziemny drożeje?

Gaz jest coraz droższy nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Na ten wzrost cen składa się kilka elementów. Dużym problemem jest to, że w całej Europie popyt na gaz ziemny rośnie w bardzo szybkim tempie. Duże ilości surowca były dostarczane do Europy przez rosyjską spółkę Gazprom. W związku z obecną sytuacją polityczną i odcięciem od dostaw z Rosji kryzys gazowy pogłębia się. Gaz ziemny sprowadzamy również z Norwegii, w tym celu budowana jest specjalna infrastruktura w ramach projektu Baltic Pipe. Łatwe dostawy surowca z Norwegii nie oznaczają jednak niższych cen. Dostęp do gazu jest w tamtym regionie coraz trudniejszy, a koszty wydobycia wyższe.

Popyt na gaz zwiększa się nie tylko w Europie, ale również w Azji. W związku z tym dostawy surowca muszą być rozdzielane, a kraje konkurują ze sobą o dostarczane ilości. 

Czy gazu zabraknie?

Magazyny gazu w Europie są zapełnione w ponad połowie. Pojawiają się obawy o to, że będzie trzeba racjonować surowiec (tj. zredukować zapotrzebowanie na gaz) w sezonie grzewczym, jeżeli nie uda się ich wypełnić. Były prezes PGNiG, Marek Kossakowski twierdzi, że sytuacja jest poważna, natomiast rząd uspokaja. Państwa już teraz przygotowują się do najbliższej zimy. Jeżeli błękitnego paliwa zabraknie, potrzebny będzie plan awaryjny.

Czy gazu zabraknie w sezonie grzewczym w 2022 i 2023 roku? W obawie przed taką sytuacją Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie o dobrowolnym zmniejszeniu zapotrzebowania na gaz o 15% przez wszystkie kraje członkowskie. Co ważne, wprowadzenie tego rozporządzenia w życie oznacza możliwość ogłoszenia stanu alarmowego, który z dobrowolnego racjonowania gazu uczyni go obowiązkowym. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Czy grozi nam racjonowanie gazu ziemnego w 2022 roku?

Co z ceną gazu w 2023 roku? 

Ceny gazu dla odbiorców zostały zamrożone jedynie na ten rok. Jeżeli zamrożenie cen nie zostanie przedłużone, w 2023 r. możemy spodziewać się kolejnych wzrostów. Nie wiemy, czy podwyżki będą wyższe niż dotychczas, jednak biorąc pod uwagę pędzącą inflację i braki w surowcach, najbliższy sezon grzewczy zapowiada się bardzo drogo.

Ile kosztuje m3 gazu i dlaczego liczymy w kWh?

Przez lata nasz rachunek za gaz zależał przede wszystkim od tego, ile metrów sześciennych (tzw. kubików) gazu zużyliśmy. Jednak od 1 sierpnia 2014 r. na mocy rozporządzenia firmy stosują nową jednostkę – kilowatogodzinę (kWh).

Dlaczego zdecydowano się taką zmianę? Metr sześcienny to jednostka objętości i nie uwzględnia ona na przykład rodzaju czy parametrów gazu. Natomiast kilowatogodzina daje nam informację, jaką ilość energii faktycznie zużyliśmy.

Czy wiesz, że…

Niektórzy dostawcy oferują tzw. gwarancję stałej ceny? Dzięki temu możesz mieć taką samą stawkę za gaz przez cały czas trwania umowy, nawet jeśli cena gazu pójdzie w górę.

Jak przeliczyć m3 na kWh?

Jeżeli chcemy przeliczyć metry sześcienne na kilowatogodziny, możemy skorzystać ze wzoru:

Ilość gazu w m3 * współczynnik konwersji = ilość energii w kWh

Przykład:

Zużycie gazu w m3 = 301

Współczynnik konwersji = 10,972

Zużycie gazu w kWh = 3302,57

301 m3 *10,972 = 3 302,57

Współczynnik konwersji znajdziemy na naszym rachunku za gaz. Jest to przelicznik, który zależy od tego jaki rodzaj gazu jest dostarczany do lokalu - im więcej ciepła da się wytworzyć ze spalania 1m3 gazu, tym wyższy ten wskaźnik (nazywamy to “kalorycznością surowca”).

Nawet u jednego dostawcy gaz nie zawsze będzie kosztował tyle samo. Cena może zależeć od tego, jaki rodzaj gazu jest dostarczany do naszego domu i od sposobu jego używania – koszt gazu do ogrzewania może być inny niż tego, który jest używany w kuchence.

Co jest droższe: gaz czy prąd?

Zmiana z metrów sześciennych na kilowatogodziny ma jeszcze jedną zaletę – dzięki temu możemy porównać cenę energii pochodzącą z różnych źródeł. Jeżeli 1 kWh gazu kosztuje około 20 gr, a 1 kWh prądu 50 gr to wiemy, że energia z gazu jest tańsza niż elektryczna. To ważne na przykład przy wyborze sposobu ogrzewania domu. Oczywiście trzeba pamiętać, że sama cena energii to nie wszystko – trzeba uwzględnić też inne opłaty na rachunku, na przykład koszty dystrybucji. Do tego dochodzą jeszcze koszty samej instalacji grzewczej. W celu sprawdzenia cen prądu w różnych sprzedawców, można skorzystać z porównywarki Rachuneo.

Zmiana sprzedawcy gazu - na czym polega? 

Płacąc rachunki za gaz, w rzeczywistości regulujemy należności za 2 różne rzeczy. Pierwszą z nich jest sprzedaż błękitnego paliwa, a drugą dostarczenie go do naszego domu. Usługi te są najczęściej zawarte na jednej fakturze (kompleksowej), ale mogą być realizowane przez 2 różne firmy. 

Sprzedawca gazu pobiera opłatę za kWh paliwa i opłatę abonamentową, natomiast dostawca gazu pobiera opłaty dystrybucyjne. Podpisując nową umowę, zmieniamy jedynie sprzedawcę. Dostawca jest właścicielem sieci przesyłowej, dzięki której gaz trafia do naszych domów i nie ma możliwości korzystania z usług innej firmy. 

Sprzedawcy gazu inni niż PGNiG próbują przyciągnąć klientów niższymi cenami, jednak sytuacja na rynku nie zawsze im na to pozwala. Na oferowane przez nich stawki wpływają między innymi: 

 • cena na Towarowej Giełdzie Energii,
 • konieczność zarobku na sprzedanym gazie, 
 • oferty innych sprzedawców (szczególnie PGNiG).
Zapominasz wykonać opłaty na czas?
Sprawdź Rachuneo Płatności
Porównaj ceny energii w Twoim regionie