Ile kosztuje gaz ziemny?

Jaka jest cena m3 gazu w Polsce w 2020 roku.
Foto: pixabay
Z artykułu dowiesz się, jak sprawdzić i porównać ceny gazu w Polsce oraz jak przeliczyć metr sześcienny (m3) na kilowatogodzinę.
Artykuł w skrócie:
  • Zużycie gazu od 2014 roku liczymy w kilowatogodzinach.
  • Różni dostawcy sprzedają gaz po różnych cenach.
  • Cena gazu do ogrzewania domu może różnić się od tego używanego do gotowania.
  • Gaz jest tańszy od energii elektrycznej.

Ceny gazu ziemnego w Polsce

Ceny gazu w ostatnich latach kształtują się na podobnym poziomie. W ostatnich latach gaz nawet nieco potaniał, choć ta tendencja zaczyna się zmieniać. Spójrzmy na przykładowe stawki za 1 kWh i wysokość abonamentu u PGNiG, największego polskiego dostawcy w latach 2015 - 2019:

Ceny gazu w Polsce 2015-2019

Ceny gazu są różne u różnych dostawców. Obecnie PGNiG za 1 kWh dla grupy taryfowej W-3.6 (więcej o grupach w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”) pobiera 12,664 gr brutto, a Tauron 12,029 gr brutto. Wydaje się, że to niewielka różnica, ale zużywając w roku na przykład 30 000 kWh gazu (jest to możliwe!), różnica sięgnie prawie 200 zł. Jeżeli chcesz sprawdzić aktualną cenę dla siebie, możesz skorzystać z porównywarki cen gazu Rachuneo.

Ile kosztuje m3 gazu i dlaczego liczymy w kWh?

Przez lata nasz rachunek za gaz zależał przede wszystkim od tego, ile metrów sześciennych (tzw. kubików) gazu zużyliśmy. Jednak od 1 sierpnia 2014 r. na mocy rozporządzenia firmy stosują nową jednostkę – kilowatogodzinę (kWh).

Dlaczego zdecydowano się taką zmianę? Metr sześcienny to jednostka objętości i nie uwzględnia ona na przykład rodzaju czy parametrów gazu. Natomiast kilowatogodzina daje nam informację, jaką ilość energii faktycznie zużyliśmy. To oznacza, że dzięki takiej zmianie możemy łatwiej porównać oferty różnych dostawców porównać oferty różnych dostawców na Rachuneo.

Czy wiesz, że…

Niektórzy dostawcy oferują tzw. gwarancję stałej ceny? Dzięki temu możesz mieć taką samą stawkę za gaz przez cały czas trwania umowy, nawet jeśli cena gazu pójdzie w górę.

Rachuneo pomoże Ci zmienić zmienić dostawcę energii i obniżyć rachunki
Kalkulator cen energii

Jak przeliczyć m3 na kWh?

Jeżeli chcemy przeliczyć metry sześcienne na kilowatogodziny, możemy skorzystać ze wzoru:

Ilość gazu w m3 * współczynnik konwersji = ilość energii w kWh

Przykład:

Zużycie gazu w m3 = 301

Współczynnik konwersji = 11.346

Zużycie gazu w kWh = 3415

301 m3 *11.346 = 3 415

Współczynnik konwersji znajdziemy na naszym rachunku za gaz. Jest to przelicznik, który zależy od tego jaki rodzaj gazu jest dostarczany do lokalu - im więcej ciepła da się wytworzyć ze spalania 1m3 gazu, tym wyższy ten wskaźnik (nazywamy to “kalorycznością surowca”).

Nawet u jednego dostawcy gaz nie zawsze będzie kosztował tyle samo. Cena może zależeć od tego, jaki rodzaj gazu jest dostarczany do naszego domu i od sposobu jego używania – koszt gazu do ogrzewania może być inny niż tego, który jest używany w kuchence.

Co jest droższe: gaz czy prąd?

Zmiana z metrów sześciennych na kilowatogodziny ma jeszcze jedną zaletę – dzięki temu możemy porównać cenę energii pochodzącą z różnych źródeł. Jeżeli 1 kWh gazu kosztuje kilkanaście groszy, a 1 kWh prądu kilkadziesiąt groszy to wiemy, że energia z gazu jest tańsza niż elektryczna. To ważne na przykład przy wyborze sposobu ogrzewania domu. Oczywiście trzeba pamiętać, że sama cena energii to nie wszystko – trzeba uwzględnić też inne opłaty na rachunku, na przykład koszty dystrybucji. Do tego dochodzą jeszcze koszty samej instalacji grzewczej.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie