Limit zużycia prądu 2000 kWh. Na czym polega zamrożenie cen energii?

Polski rząd zamroził ceny prądu. Tłumaczymy, co to oznacza.
pexels.com

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Zamrożenie cen prądu oznacza niższe ceny za energię dla gospodarstw zużywających do 2000 kWh rocznie. Ile w rzeczywistości zużywamy? Co kryje się pod najnowszym hasłem “zamrożenie cen prądu”?
Nie wiesz, czy przekroczysz limit 2000 kWh?
Wyślij nam fakturę! Powiemy Ci!
W skrócie:
 • Zamrożenie cen prądu oznacza wprowadzenie limitu zużycia do 2000 kWh rocznie - do tego poziomu zużycia prąd ma być po stałej cenie.
 • Po przekroczeniu limitu czekają nas podwyżki – nowe stawki z 2023 roku.
 • Domy z osobami z niepełnosprawnościami mają limit zużycia podwyższony do 2600 kWh.
 • Gospodarstwa z Kartami Dużych Rodzin (w tym i seniorzy będący rodzicami co najmniej trojga dzieci) oraz rolnicy mają limit do 3000 kWh rocznie.
 • Przewidziana jest dopłata dla właścicieli pomp ciepła i ogrzewających prądem.
 • Przedsiębiorcy, żeby skorzystać z cen maksymalnych, muszą wysłać odpowiednie oświadczenie.

Ustawa zamrażająca ceny prądu

Rząd przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny prądu na 2023 rok. Co dokładnie o niej wiemy? 

Dla gospodarstw domowych

 • Brak wzrostu kosztów energii elektrycznej od 1 stycznia, jeśli limit nie przekroczy limitu 2000 kWh rocznie.
 • Domy z kartami dużych rodzin oraz seniorzy, którzy odchowali co najmniej troje dzieci, mają limit do 3000 kWh rocznie, natomiast te z osobami z niepełnosprawnościami do 2600 kWh.
 • Ustalona została maksymalna stawka - wynosi 693 zł za 1000 kWh (czyli 0,693 zł za 1 kWh). Jest to najwyższa możliwa opłata za energię czynną w 2023 roku, która będzie stosowana przez sprzedawców prądu od momentu przekroczenia limitu zużycia. Uwaga: jest to cena netto.
 • Tylko nadwyżki ponad limit będą obarczane nową stawką.
 • Pojawi się dodatkowy rabat o 10% całego rachunku, jeśli rachunek w 2023 roku będzie mniejszy od tego z 2022.
 • Domy ogrzewane prądem będą otrzymywały punktowe ochrony (podobnie jak w przypadku dodatków do pelletu, oleju opałowego itp.). Na gospodarstwa ogrzewające prądem czeka dodatek elektryczny.

Dla rolników

 • Gospodarstwa rolnicze mają limit 3000 kWh rocznie (konieczność przedstawienia dokumentu opłacenia podatku).

Dla firm

 • W nowej ustawie przewidziano wsparcie dla przedsiębiorstw obrotu i dystrybucji (energią elektryczną). Wypłacać je będzie Zarządca Rozliczeń SA.
 • Małe i średnie firmy zapłacą maksymalnie do 785 zł netto (965,55 brutto) za 1 megawatogodzinę.

Inne rozporządzenia dotyczące racjonowania prądu:

 • Obiekty administracji rządowej są zmuszone do obniżenia zużycia prądu o 10% w 2022 i w 2023 r. w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej odpowiednio w latach 2018-2019 oraz w 2022.
 • Oświetlenie uliczne zostanie zmodernizowane do zużycia mniejszej ilości energii.

Limit prądu 2000 kWh

Podjęliśmy działania zmierzające do tego, żeby prąd do każdej  rodziny, gospodarstwa domowego, do 2000 KWh był po cenie stałej, w gruncie rzeczy dotychczasowej. Krótko mówiąc, mimo ogromnego wzrostu kosztów paliw, tego wszystkiego, co tworzy energię, to jeśli chodzi o tą dość znaczną ilość zużywanego przez rodziny prądu, cena nie będzie zwiększana” - informuje prezes Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Pruszkowie. Ile w rzeczywistości zużywamy? Kto może liczyć na prąd po cenie stałej?

Właściwie… mało kto. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Polacy zużywają zdecydowanie więcej prądu rocznie. Z podsumowań zużycia klientów i klientek Rachuneo wynika, że rodzina 2+2 żyjąca w mieście zużywa miesięcznie średnio 200 kWh, co w ciągu roku daje zużycie na poziomie 2 400 kWh. Ponadto od 4000 do 6000 kWh zużywają domy jednorodzinne ogrzewane prądem.

Co to oznacza? Większość wieloosobowych gospodarstw przekroczy próg. Kto ucierpi na tym najbardziej? Rodziny wielodzietne i te, których już teraz dotyka ubóstwo energetyczne, lub osoby ogrzewające domy prądem. Szczęśliwie na zwiększenie limitu mogą jednak liczyć gospodarstwa z kartą dużej rodziny, seniorzy z co najmniej trojgiem dzieci i rolnicy - do 3000 kWh rocznie, podobnie jak gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnościami - 2600 kWh. Pytanie - czy to wystarczy?

Gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny do skorzystania z maksymalnej ceny uprawnia oświadczenie złożone do sprzedawcy energii. Każdy sprzedawca może ustalić swój własny wzór oświadczenia. Należy go szukać na stronie przedsiębiorstwa energetycznego, z którego usług korzystamy.

Co po przekroczeniu limitu 2 000 kWh? Znamy już maksymalną stawkę!

Energia zdrożeje. W 2023 roku czeka nas bowiem kolejny wzrost cen prądu. Maksymalna stawka za 1 kWh dla gospodarstw przekraczających limit zużycia wynosi 0,693 zł netto za 1 kWh. 

Prąd do 2 000 kWh bez podwyżki ma być zachętą do oszczędzania energii w czasach pogłębiającego się kryzysu i potrzeby racjonowania surowców. Jak pośrednio deklaruje rząd, zmniejszyć konsumpcję energii planują w ramach metody marchewki (np. zachęty finansowe), a nie kija (np. grzywna). O zamrożeniu cen prądu można jednak mówić w przypadku “wybranych”. Po przekroczeniu limitu czekają nas zdecydowanie wyższe rachunki. Czytaj więcej: Jak ochronić się przed podwyżkami cen energii?

Jak liczone będzie przekroczenie progu?

Można powiedzieć, że do 2000 kWh możemy być “spokojni”. Podwyżką zostanie objęte wyłącznie zużycie przekraczające limit. Tym samym, jeśli zużyjemy np. 2800 kWh rocznie (i obowiązuje nas limit 2000 kWh), wówczas tylko za 800 kWh zapłacimy więcej - wg podwyższonej stawki z 2023 roku. Pozostałe 2000 kWh liczone będzie według cennika z 2022 roku.

Jak dużo osób ogrzewa domy i mieszkania prądem?

Jakimi surowcami i w jakim procencie polskie gospodarstwa domowe ogrzewają domy i mieszkania? Jaki jest odsetek gospodarstw ogrzewających prądem? Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (2019 rok) wynika, że:

 • paliwa stałe (głównie węgiel kamienny i drewno opałowe, rzadziej biomasę, węgiel brunatny i koks) – 45,4%,
 • ciepło sieciowe – 40,4%,
 • gaz ziemny – 14,0%,
 • energia elektryczna – 5,1%,
 • gaz ciekły – 0,49%
 • olej opałowy – 0,45%.

Odsetek osób ogrzewających mieszkania i domy prądem jest zdecydowanie niższy w porównaniu do takich surowców, jak paliwa stałe, ciepło sieciowe czy gaz. Warto jednak zaznaczyć, że nawet bez ogrzewania lokali prądem bardzo łatwo o przekroczenie proponowanego przez rząd limitu.

Ogrzewasz mieszkanie lub dom prądem? Wnioskuj o dodatek elektryczny! Możesz liczyć na jednorazowe wsparcie w wysokości od 1 do 1.5 tys. zł! Dowiedz się szczegółów: "Dodatek elektryczny dla ogrzewających prądem".

Nie ogrzewam lokalu prądem: czy zmieszczę się w limicie prąd 2 000 kWh?

Na potrzeby niniejszego artykułu Rachuneo wykorzystało historię 4 gospodarstw domowych, w oparciu o realne faktury. Celem ich przedstawienia jest pokazanie, jak różne bywa zużycie energii elektrycznej oraz tego, od jak wielu czynników zależy - ilości osób mieszkających, trybu życiu, ilości i czasu korzystania ze sprzętów domowych itp.

1-osobowe mieszkania: 1 osoba pracująca zdalnie

 • 1 laptop, 1 telefon, ogrzewanie gazem, gotowanie prądem = 1250 kWh rocznie.

2-osobowe mieszkanie: 2 osoby pracujące poza domem

 • 2 telewizory, 2 telefony, piec elektryczny, ogrzewanie systemowe  = 1750 kWh rocznie.

3-osobowe mieszkanie: 2 osoby pracujące poza domem i dziecko

 • 2 telewizory, 1 laptop, 2 telefony, duża lodówka i mikrofala, piec na prąd, dwie konsole do gier, ogrzewanie systemowe = 2 100 kWh. 

3-osobowe mieszkanie: 2 osoby pracujące poza domem i 1 niepracująca

 • 3 komputery, indukcja, mikrofala i piecyk, 3 telefony i telewizor, ogrzewanie systemowe = 2200 kWh.

Zużywasz zdecydowanie więcej energii elektrycznej? Zastanów się nad zmianą dostawcy prądu na alternatywnego. To decyzja, dzięki której zaoszczędzisz.

Wysokość rachunku za prąd po przekroczeniu limitu

Rachuneo przygotowało obliczenia uwzględniające maksymalną stawkę za energię elektryczną, powrót VAT do poziomu 23%, wzrost opłaty mocowej oraz koszt energii i dystrybucji w 2023 r. W obliczeniach dla gospodarstw zużywających 5000 kWh rocznie został również uwzględniony dodatek elektryczny w wysokości 1000 zł. Nie zapominajmy, że zużycie energii każdego gospodarstwa domowego jest inne - obliczenia zakładają uśredniony poziom zużycia. 

Zastanawiasz się, jak bardzo wzrosną Twoje rachunki po przekroczeniu limitu? Sprawdź to!

Obliczenia Rachuneo

Po wspomnianych podwyżkach gospodarstwa domowe mogą spodziewać się:

 • wzrostu rachunków o 32% przy zużyciu 2600 kWh rocznie (o 632,99 zł więcej w stosunku do 2022 roku);
 • wzrostu rachunków o 27% przy zużyciu 5000 kWh rocznie i ogrzewaniu prądem (o 982,40 zł więcej w stosunku do 2022 roku).

Czy wiesz, że...

Rekompensaty za wysokie rachunki za prąd już się skończyły. Nabór wniosków o dodatek osłonowy skończył się 31 października 2022 roku. Chcesz się upewnić, że przyznana Ci kwota się zgadza? Kliknij tutaj.

Zmiany ustawy w senacie: podsumowanie

Przed ustanowieniem maksymalnej stawki senatorowie zgłosili poprawki do ustawy o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku. Większość poprawek nie została jednak przyjęta przez Sejm, a limity 2000, 2600 i 3000 kWh pozostały na tym samym poziomie. Pojawiły się jednak zmiany w ustawie, a mianowicie: 

 • upusty od sprzedawców w 2024 roku w wysokości 10% kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023 (dla odbiorców i odbiorczyń, którzy między 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. zmniejszą swoje zużycie o co najmniej 10% w porównaniu z okresem 1 października do 31 grudnia 2022 r.);
 • dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych ogrzewających prądem (od 1 do 1.5 tysiąca złotych w zależności od zużycia);
 • dla spółek energetycznych rekompensaty i upusty, których źródłem finansowania będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 (to również z tego funduszu finansowany ma być dodatek elektryczny);
 • redukcja zużycia energii elektrycznej przez organy administracji rządowej i samorządowej: 1) od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów zobowiązani są zmniejszyć zużycie w zajmowanych budynkach o 10% w stosunku do średniej z lat 2018-2019); 2) urzędy zobowiązane są także zmniejszyć zużycie o 10% w 2023 roku, w stosunku do zużycia z 2022 roku. 

Ostatnie rozporządzenie wydaje się szczególnie ważne, ponieważ na urzędy, które nie zmniejszą swojego zużycia, czeka kara w wysokości do 20 tys. zł!

Maksymalne ceny dla firm: musisz wysłać oświadczenie!

Jak wynika z najnowszych informacji firmy mogą także liczyć na wsparcie w zakresie zamrożenia cen prądu - maksymalna stawka w 2023 roku to 785 zł netto (965,55 brutto) za 1 MWh. Żeby skorzystać z maksymalnej ceny, należy jednak wysłać odpowiednie oświadczenie. Jego wzór pobierzesz w naszym kolejnym artykule.

Rachuneo pomaga w znalezieniu i zmianie sprzedawcy energii elektrycznej na tego z atrakcyjniejszą ceną za 1 kWh - nie tylko klientom i klientkom indywidualnym ale także firmom. Prowadzisz przedsiębiorstwo i zastanawiasz się, jak złagodzić efekt podwyżek prądu? Skontaktuj się z nami lub samodzielnie skorzystaj z porównywarki cen prądu.

Będzie wsparcie dla odbiorców pomp ciepła i ogrzewających prądem

Już przed przyjęciem ustawy Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, zapowiadał rekompensaty dla odbiorców pomp ciepła. Wspominał on o dodatku “na poziomie wsparcia 40-proc. w koszcie przewidzianym tego surowca”.

Jakie wsparcie realnie zakłada ustawa? Właściciele pomp ciepła i inne osoby, które grzeją prądem mogą liczyć na dotacje w wysokości 1000 zł. Jeżeli natomiast w ciągu roku zużyją więcej niż 5 MWh (5000 kWh), dopłata będzie podwyższona do 1500 zł.

Minister wspominał wcześniej, że w przypadku właścicieli pomp ciepła "licznik [...] - ten osobny, powinien dawać prawo, by osobno ten limit liczyć. Te przepisy się jeszcze kształtują [...], powinniśmy iść w kierunku osobnego limitu dla każdego licznika".

Co z właścicielami fotowoltaiki?

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska: “mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billing i net-meterig”. Prosumenci rozliczający się w obu tych systemach mogą liczyć na zakup energii po gwarantowanej cenie 683 zł za MWh.

Szczegóły rozliczania energii w systemie net-billing:

Z: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (www.gov.pl)

Szczegóły rozliczania energii w systemie net-metering:

Z: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (www.gov.pl)

Czy warto zmienić dostawcę prądu?

W obliczu drastycznych podwyżek energii elektrycznej zdecydowanie warto rozejrzeć się za dostawcami prądu dostępnymi na rynku w ogóle. Bardzo często okazuje się, że mamy możliwość skorzystania z usług innego dostawcy, który swoim klientom i klientkom proponuje niższe ceny za 1 kWh od naszego obecnego sprzedawcy prądu.

Rozeznanie się we wszystkich ofertach na rynku zajęłoby mnóstwo czasu - dlatego Rachuneo przygotowało porównywarkę cen prądu. Za jej pośrednictwem z łatwością i w bardzo krótkim czasie porównasz oferty innych sprzedawców. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na zmianę dostawcy - specjaliści i specjalistki z Rachuneo przeprowadzą Cię przez cały proces. O zmianę dostawcy prądu najlepiej zatroszczyć się już teraz - najprawdopodobniej mało kto zmieści się w limicie 2000 kWh, a to oznacza kolejne wzrosty cen. Nie czekaj - sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Według szacunków, na zamrożenie cen prądu rząd przeznaczy około 23 mld zł, a z rozwiązania ma skorzystać prawie 17 mln gospodarstw domowych.

Limit 2000 kWh a codzienność

Jak długo mogę oglądać telewizję? Czy w ogóle mogę oglądać telewizję? Czy laptop pracujący 5 godzin dziennie to za dużo, czy wystarczająco? Na co właściwie starczy nam limit 2000 kWh prądu? Przyjrzyjmy się zużyciu naszych sprzętów domowych!

Obliczenia Rachuneo: ile prądu zużywają sprzęty domowe

Obliczenia Rachuneo mają charakter poglądowy - zużycie poszczególnych sprzętów domowych zostało wykalkulowane na podstawie średniego zużycia energii urządzeń polskich gospodarstw. Co wynika z wyliczeń? 

Przede wszystkim, zastanawiając się nad tym, na co starczy nam roczny limit 2000 kWh, powinniśmy wziąć pod uwagę pracę podstawowych urządzeń w domach i mieszkaniach. Są to m.in.: lodówka (jej godzinne zużycie jest niewielkie, ale pamiętajmy, że zazwyczaj pracuje ona 24h na dobę!), pralka i kuchenka. Lodówka zużywa rocznie ok. 350 kWh, pralka ok. 292 kWh, a kuchenka indukcyjna ok. 1095 kWh. Praca wyłącznie tych trzech sprzętów domowych to 1737 kWh rocznie. By zmieścić się w limicie 2000 kWh, pozostaje nam 263 kWh. Jakich sprzętów możemy używać, by ominęły nas podwyżki? Sam telewizor - sprzęt obecny w większości polskich domów - pożera 190 kWh rocznie (oglądany 5 godzin dziennie). Praca lodówki, pralki, kuchenki indukcyjnej i telewizora nie pozostawia nam wiele możliwości - do ustalonego przez rząd limitu pozostaje jedynie 73 kWh, a więc właściwie w tym miejscu moglibyśmy się już zatrzymać

Ile jest jednak rodzin, które korzystają wyłącznie z tych kilku sprzętów? Współczesne domy to domy z laptopami, piekarnikami, zmywarkami, odkurzaczami i wieloma innymi sprzętami, bez których trudno już dziś wyobrazić sobie życie codzienne. Z obliczeń wynika jasno, że najprawdopodobniej bardzo mały odsetek gospodarstw zmieści się w ustalonym limicie 2000 kWh. Co więcej, mając na uwadze dzisiejszy tryb życia (np. praca zdalna i konieczność wielogodzinnego korzystania z laptopa czy komputera), jest to wręcz niemożliwe.

Dowiedz się więcej: ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe.

Martwisz się podwyżkami cen prądu?
Sprawdź oferty przedawców!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie