Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Limit zużycia prądu 1500 kWh w 2024 r.

Polski rząd zamroził ceny prądu w drugim półroczu 2024 roku. Tłumaczymy, co to oznacza.
pexels.com
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Zamrożenie cen prądu oznacza niższe ceny za energię dla gospodarstw, które zmieszczą się w limitach. Po zniesieniu limitów koszt energii znacznie się podniesie.
Nie wiesz, czy przekroczysz limit zużycia?
Wyślij nam fakturę! Powiemy Ci!
W skrócie:
 • Zamrożenie cen prądu oznacza, że stawka za prąd jest taka sama jak w 2022 r.
 • Po przekroczeniu limitu czekają nas podwyżki.
 • Od 1 stycznia 2024 r. limity wynoszą: 1 500 kWh, 1 800 kWh, 2 000 kWh.
 • Obecnie nie wiadomo, czy zamrożenie cen prądu będzie przedłużone na kolejny rok. Niższe ceny będą obowiązywać do końca 2024 r.
 • Przedsiębiorcy, żeby skorzystać z cen maksymalnych, muszą wysłać odpowiednie oświadczenie.

Jakie są limity zużycia prądu w 2024 roku?

Celem zamrożenia cen energii elektrycznej jest ochrona odbiorców przed drastycznymi podwyżkami rachunków. Ilość energii objęta niską stawką jest jednak ograniczona limitami. Nowelizacja ustawy podpisana przez Prezydenta, zamraża ceny prądu na 2024 rok. Co dokładnie o niej wiemy?

Dla większości gospodarstw domowych nowy limit tańszego prądu wyniesie w 2024 roku 1500 kilowatogodzin (kWh). Osoby mieszczące się w tym limicie skorzystają z preferencyjnych cen z 2022 roku. Według ustawy maksymalna cena energii dla gospodarstw nieprzekraczających limitu to 412 zł za megawatogodzinę (ok. 0,41 zł za 1 kWh).

Początkowo zamrożenie cen miało obowiązywać tylko przez pierwszą połowę 2024 r., jednak na początku maja rząd zapowiedział przedłużenie funkcjonowania limitów do końca 2024 r. W drugiej połowie roku cena dla gospodarstw domowych ustalona zostanie na poziomie 500 zł/MWh. Nie wiadomo jednak, czy zwiększy się limit zużycia. Realizacja działań osłonowych zapowiedzianych przez rząd ma pochłonąć 6 mld zł.

Nowe limity zużycia prądu 2024 wynoszą:

 • gospodarstwa domowe: 1 500 kWh;
 • gospodarstwa domowe z orzeczeniem o niepełnosprawności: 1 800 kWh; 
 • gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny: 2 000 kWh;
 • rolnicy: 2 000 kWh.

Aby skorzystać z wyższego limitu, gospodarstwa musiały złożyć oświadczenie do 31 marca 2024 roku. W przypadku nabycia prawa do wyższych limitów w trakcie roku wniosek powinien być zgłoszony w ciągu 30 dni od uzyskania uprawnienia. Najniższy limit (1500 kWh) przyznawany jest ustawowo, zatem nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych kroków.

Jakie limity zużycia obowiązywały w 2023 roku?

Nowe limity zużycia prądu są o połowę niższe niż przed rokiem. Do końca 2023 r. odbiorcy energii elektrycznej objęci byli następującymi limitami: 

 • gospodarstwa domowe: 3 000 kWh;
 • gospodarstwa domowe z orzeczeniem o niepełnosprawności: 3 600 kWh; 
 • gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny: 4 000 kWh;
 • rolnicy: 4 000 kWh. 

Oznacza to, że przekroczenie limitu nastąpi znacznie wcześniej niż przed rokiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy zmieścisz się w nowym limicie, sprawdź zużycie prądu z 2023 r. Znajdziesz je na rachunkach za energię elektryczną.

Co po przekroczeniu limitu? 

Po przekroczeniu limitu energia zdrożeje. Od kilku lat w Polsce ceny prądu rosną. Maksymalna stawka za 1 kWh dla gospodarstw przekraczających limit zużycia wynosi 0,693 zł netto za 1 kWh. 

Jak liczone będzie przekroczenie progu?

Można powiedzieć, że do ustalonego limitu możemy być „spokojni". Podwyżką zostanie objęte wyłącznie zużycie przekraczające limit. Tym samym, jeśli zużyjemy np. 2 000 kWh w 6 miesięcy (i obowiązuje nas limit 1 500 kWh), wówczas tylko za 500 kWh zapłacimy więcej — wg podwyższonej stawki z 2024 roku. Pozostałe 1 500 kWh liczone będzie według cennika z 2022 roku.

Nie ogrzewam lokalu prądem: czy zmieszczę się w limicie prądu?

Na potrzeby niniejszego artykułu Rachuneo wykorzystało historię 4 gospodarstw domowych, w oparciu o realne faktury. Celem ich przedstawienia jest pokazanie, jak różne bywa zużycie energii elektrycznej oraz tego, od jak wielu czynników zależy - liczby osób mieszkających, trybu życiu, ilości i czasu korzystania ze sprzętów domowych itp.

1-osobowe mieszkania: 1 osoba pracująca zdalnie

 • 1 laptop, 1 telefon, ogrzewanie gazem, gotowanie prądem = 625 kWh w 6 miesięcy.

2-osobowe mieszkanie: 2 osoby pracujące poza domem

 • 2 telewizory, 2 telefony, piec elektryczny, ogrzewanie systemowe  = 875 kWh w 6 miesięcy.

3-osobowe mieszkanie: 2 osoby pracujące poza domem i dziecko

 • 2 telewizory, 1 laptop, 2 telefony, duża lodówka i mikrofala, piec na prąd, dwie konsole do gier, ogrzewanie systemowe = 1 050 kWh. 

3-osobowe mieszkanie: 2 osoby pracujące poza domem i 1 niepracująca

 • 3 komputery, indukcja, mikrofala i piecyk, 3 telefony i telewizor, ogrzewanie systemowe = 1 100 kWh.

Zużywasz zdecydowanie więcej energii elektrycznej? Zastanów się nad zmianą dostawcy prądu na alternatywnego. Zrobisz to bardzo szybko, bez wymiany licznika. To decyzja, dzięki której zaoszczędzisz.

Czy wiesz, że...

Za sprawą nowego rozporządzenia Minister Klimatu i Środowiska, odbiorcy energii elektrycznej będą upoważnieni do otrzymania zwrotu w wysokości 125 zł. Zwroty przyznawane będą poprzez obniżenie rachunku za prąd.

Maksymalne ceny dla firm: musisz wysłać oświadczenie

Firmy mogą także liczyć na wsparcie w zakresie zamrożenia cen prądu. Maksymalna stawka na 2024 rok jest taka sama jak w 2023 r. - to 693 zł netto za 1 MWh. Żeby skorzystać z maksymalnej ceny, należy jednak wysłać odpowiednie oświadczenie. Po złożeniu oświadczenia, stawka maksymalna będzie obowiązywała od kolejnego miesiące. Jego wzór pobierzesz w naszym kolejnym artykule.

Rachuneo pomaga w znalezieniu i zmianie sprzedawcy energii elektrycznej na tego z atrakcyjniejszą ceną za 1 kWh — nie tylko klientom i klientkom indywidualnym, ale także firmom. Prowadzisz przedsiębiorstwo i zastanawiasz się, jak złagodzić efekt podwyżek prądu? Skontaktuj się z nami lub samodzielnie skorzystaj z porównywarki cen prądu.

Co z właścicielami fotowoltaiki?

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska: “mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billing i net-metering”. Prosumenci rozliczający się w obu tych systemach mogą liczyć na zakup energii po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh.

Szczegóły rozliczania energii w systemie net-billing:

Z: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (www.gov.pl)

Szczegóły rozliczania energii w systemie net-metering:

Z: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (www.gov.pl)

Czy warto zmienić dostawcę prądu?

W obliczu drastycznych podwyżek energii elektrycznej zdecydowanie warto rozejrzeć się za dostawcami prądu dostępnymi na rynku w ogóle. Bardzo często okazuje się, że mamy możliwość skorzystania z usług innego dostawcy, który proponuje niższe ceny za 1 kWh energii.

Rozeznanie się we wszystkich ofertach na rynku zajęłoby mnóstwo czasu – dlatego Rachuneo przygotowało porównywarkę cen prądu. Za jej pośrednictwem z łatwością i w bardzo krótkim czasie porównasz oferty innych sprzedawców. To równie proste, co zmiana operatora komórkowego lub ubezpieczyciela samochodu. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na zmianę dostawcy – specjaliści i specjalistki z Rachuneo przeprowadzą Cię przez cały proces. O zmianę dostawcy prądu najlepiej zatroszczyć się już teraz. Nie czekaj – sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Limit 1 500 kWh a codzienność

Jak długo mogę oglądać telewizję? Czy w ogóle mogę oglądać telewizję? Czy laptop pracujący 5 godzin dziennie to za dużo, czy wystarczająco? Na co właściwie starczy nam limit 1 500 kWh prądu? Przyjrzyjmy się zużyciu naszych sprzętów domowych w ciągu roku:

Obliczenia Rachuneo: ile prądu zużywają sprzęty domowe

Obliczenia Rachuneo mają charakter poglądowy - zużycie poszczególnych sprzętów domowych zostało wykalkulowane na podstawie średniego zużycia energii urządzeń polskich gospodarstw. Co wynika z wyliczeń? 

Duża część gospodarstw domowych ma szansę przekroczyć limit 1 500 kWh w ciągu pierwszego półrocza przyszłego roku, ponieważ zużycie przy wymienionych sprzętach wyniesie 1745,5 kWh. Oznacza to przekroczenie limitu o 245,5 kWh.  

Dowiedz się więcej: ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe.

Nie wiesz, czy przekroczysz limit zużycia?
Wyślij nam fakturę! Powiemy Ci!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie