Czas przygotować się na wzrost cen prądu w 2022 roku

Pokazujemy podwyżki cen energii na dokładnych wyliczeniach
fot. pexels.com
W latach 2020 i 2021 ceny energii wzrosły. W 2022 roku podwyżki są jeszcze wyższe. Jakie są przyczyny takiego wzrostu cen, ile może dokładnie podrożał prąd?
W skrócie:
  • Prezes URE zatwierdził nowe stawki energii elektrycznej na 2022.
  • Cena energii czynnej wzrośnie o ok. 37%.
  • Wszystkie podawane przez nas stawki są obliczone dla zużycia 2400 kWh rocznie. Tyle energii elektrycznej zużywa średnio rodzina 2+2. 
  • Oprócz podwyżek w 2022 roku pojawi się wsparcie związane z rosnącymi cenami. Jest to obniżka akcyzy i stawki VAT za prąd, a także dodatek osłonowy.
  • Dobrym sposobem na uniknięcie podwyżek cen prądu jest zamontowanie fotowoltaiki lub zmiana sprzedawcy (w drugim przypadku podwyżki będą, ale mniej dotkliwe).
Chcesz uniknąć podwyżek cen prądu?
Sprawdź dostępne oferty sprzedawców!

Jakie mamy informacje o podwyżkach cen prądu w 2022 roku? 

Jedno jest pewne - rachunki za energię elektryczną stale rosną. Kilka czynników składa się na to, że podwyżki w nowym roku będą wyższe od wzrostów cen prądu w 2021 roku.

Wszystkie stawki w artykule podajemy dla zużycia 2400 kWh na rok. Według naszych obliczeń właśnie tyle zużywa przeciętna polska rodzina 2+2. Należy pamiętać, że osoby zużywające mniej energii w mniejszym stopniu odczują zbliżające się podwyżki, a gdy zużycie będzie większe, podwyżki będą bardziej dotkliwe.

Przyczyny wzrostu cen energii elektrycznej

Sprzedawcy prądu dokonują skupu energii na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Roczny koszt jednej MWh prądu w 2020 roku wynosił na giełdzie 252 zł, natomiast w 2021 roku pojawiały się już takie kwoty jak 1300 zł (12 grudnia 2021 r.) lub 712 zł (16 grudnia 2021 r.) Przyczyny tego wzrostu są złożone, ale na pewno można do nich zaliczyć:

- koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, co w szczególności obciąża polską energetykę, w której zdecydowana większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel brunatny i kamienny). Warto dodać, że koszt emisji jednej tony CO2 sięga już ponad 90 euro, natomiast jesienią 2021 roku było to 20 euro.

- wzrost cen węgla;

- niewystarczająca infrastruktura po stronie magazynów energii, co dotyczy przede wszystkim energii odnawialnej (pochodzącej ze słońca i wiatru), która jest dostarczana nieregularnie do sieci dystrybucyjnej;

- zwiększony popyt na energię po pandemii;

- skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynku światowym.

Wzrost cen na giełdzie przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki dla statystycznego Kowalskiego.

Łagodzenie podwyżek

Rząd zaplanował szereg działań, które mają na celu złagodzenie podwyżek cen prądu, gazu i paliw w 2022 roku. Jest to ważny element tarczy antyinflacyjnej. Wśród nich warto wymienić obniżenie akcyzy i stawki VAT za energię elektryczną i dodatek osłonowy. Oba rozwiązania będą dotyczyły wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

Warto jednak wiedzieć, że wsparcie w postaci dodatku osłonowego ma być bardzo nierównomierne i może wynosić od 20 zł do 1450 zł rocznie. Obniżka stawki VAT i akcyzy pozwoli realnie zaoszczędzić 117 zł w ciągu roku.

Podwyżki cen prądu w Europie - co się dzieje?  

Ceny energii szaleją także w całej Europie. W większości państw europejskich ceny prądu rosną tak samo jak w Polsce. Na ten wzrost wpływ mają podobne czynniki jak w naszym kraju.

Kto decyduje w Polsce o podwyżkach cen prądu?

Za cenę energii w Polsce dopowiada, powołany w 1997 roku , Urzędu Regulacji Energetyki. Dopiero po pozytywnej decyzji prezesa URE dystrybutorzy mogą zmienić swoje taryfy prądu. Do zadań URE należy przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo energetyczne w Polsce oraz ochrona odbiorców końcowych – czyli nas. W kompetencjach URE leży także zapewnienie konkurencji na rynku czy  kontrolowanie podmiotów, które funkcjonują na rynku energii.

Wnioski o podwyżki cen prądu do URE

4 wielkie firmy energetyczne: Enea, Energa, PGE, Tauron mogą podnieść koszty energii elektrycznej dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki i otrzymaniu na to zgody. Na rachunkach za prąd można znaleźć dwie podstawowe opłaty: za energię czynną (zużywaną przez odbiorców) i dystrybucję (dostarczanie prądu do odbiorców). 

Sprzedawcy prądu złożyli wnioski o podwyżkę  

Pierwszy taki wniosek wpłynął do URE z Enea, działająca przede wszystkim w zachodniej i północno-zachodniej części kraju.  Aby zrekompensować rosnące ceny na giełdach, Enea zawnioskowała o 40% wzrost taryfy. W związku z negatywną reakcją opinii publicznej pojawiły się informacje o tym, że kolejne firmy będą wnioskować o niższe podwyżki. Ostatecznie wszyscy sprzedawcy wnioskowali o podobny wzrost, a Prezes URE zatwierdził wzrost kosztów energii czynnej o 37%, natomiast dystrybucji o 8 %. 

Aktualne ceny prądu w 2021 roku można znaleźć w naszym raporcie.

Poniżej wskazujemy na podwyżki rachunków za prąd w 2022 roku, biorąc pod uwagę wzrost kosztów energii czynnej, dystrybucji i opłaty mocowej, a także obniżkę akcyzy i stawki VAT. Obliczenia wykonywane są dla zużycia 2400 kWh rocznie (200 kWh miesięcznie).

Enea - podwyżki prądu w 2022

Enea obsługuje klientów w takich miastach jak Poznań, Zielona Góra, Szczecin, Bydgoszcz i Toruń. Miesięczny koszt energii wzrósł ze 137 zł do 163,21 zł.

Wzrost cenników w Energa

Energa sprzedaje prąd przede wszystkim w Gdańsku i Olsztynie. Mieszkańcy Gdańska i Olsztyna w ciągu miesiąca płacili w 2021 roku 155,07 zł natomiast w 2022 będzie to 179,84 zł.

Tauron podwyżki cen w 2022

Tauron działa głównie w Krakowie, Wrocławiu czy Opolu. Cena prądu podwyższyła się z 139,15 zł miesięcznie do 165,88 zł.

Podwyższenie cen energii w E.ON (dawniej Innogy)

Firma E.ON (Innogy), która działa w Warszawie nie musi zgłaszać się do URE o akceptacje stawek. Ich cennik nie jest jeszcze znany.

PGE koszty energii w 2022 roku

PGE obsługuje klientów w takich miastach jak Białystok, Radom, Lublin, Rzeszów i Kielce. Mieszkańcy tych miast zapłacą za prąd 175,02 zł miesięcznie, wcześniej było to 148,74 zł.

Czy wiesz, że…

Niektórzy sprzedawcy prądu starają się reagować na sytuację rynkową wychodząc naprzeciw klientom i oferując rozwiązania mające na celu złagodzić wpływ podwyżek. Oprócz sprzedawców prądu z urzędu działają również sprzedawcy alternatywni. Orange  Energia działająca na terenie całego kraju proponuje ofertę z gwarancją najniższej ceny na rynku w stosunku do ofert „standardowych”. Każdy odbiorca energii elektrycznej może zmienić sprzedawcę na korzystniejszego i zaoszczędzić na rachunkach.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub masz firmę możesz sprawdzić oferty dostawców dla biznesu.

Sprawdź porównywarki ofert.

Gdzie prąd będzie najdroższy w 2022 roku?

Koszt energii w 2022 roku będzie najwyższy w Enerdze. Mieszkańcy Gdańska zapłacą za energię 2158 zł rocznie. Najmniej w przyszłym roku za prąd zapłacą osoby mieszkające w Poznaniu, Szczecinie i Zielonej Górze. Ich roczne rachunki w Enei wyniosą 1958,53 zł. Wynika to z tego, że w 2021 roku Enea również była najtańszym sprzedawcą.

Przeciętny rachunek za prąd, przy zużyciu 200 kWh miesięcznie, wzrośnie o około 26 zł.

Będzie kampania edukacyjna, która ma oswoić Polaków z podwyżkami cen prądu.

Polski Komitet Energii Elektrycznej chciałby zrobić kampanię edukacyjną, która pokaże Polakom, jak mogą się uchronić od podwyżek cen prądu. Kampania miałaby wskazywać w jaki sposób można zminimalizować skutki tych podwyżek. Na ten temat Rachuneo przedstawiło już swoje pomysły w tym artykule oraz tutaj.

Kampania ma także informować, co wchodzi w skład ceny prądu. Takie informacje również znajdziemy w Rachuneo.

Na razie nie są znane szczegóły kampanii ani jej koszt.

Zmiany w opłatach na rachunku za prąd w 2021 roku

Rachunki w 2021 roku wzrosły również ze względu na dodatkowe opłaty, które pojawiają się na rachunkach za prąd.

Opłata kogeneracyjna 

Opłata kogeneracyjna odpowiadała za wsparcie dla możliwości wytwarzania w elektrowniach energii elektrycznej i ciepła. W 2020 roku wynosiła 0,00139 zł za każdą zużytą w domu kWh prądu, natomiast w 2021 roku została ona wyzerowana. 

Opłata OZE

Opłata OZE, odwrotnie niż kogeneracyjna w 2020 roku wynosiła 0 zł, a teraz wzrasta do 0,0022 zł za 1 kWh energii. Ma ona wspierać odnawialne źródła energii w Polsce

Opłata mocowa 

Opłata mocowa ma odpowiadać za bezpieczeństwo energetyczne i stałe dostawy prądu. To jej wysokość w największym stopniu zadecydowała ile więcej zapłacimy za prąd w 2021 roku. W 2021 roku zależności od zużycia prądu wynosiła od 2,30 zł do aż 12,87 zł brutto. W 2022 roku wynosi od 2,92 do 12,87 zł.

Opłata jakościowa

Opłata jakościowa, podobnie jak kogeneracyjna i OZE, jest zależna od ilości zużywanego prądu. Jej wysokość określana jest przez PSE (Polskie Sieci Energetyczne), a więc poszczególni dostawcy nie mają wpływu na jej wysokość.

Jak uniknąć wzrostu cen prądu?

Rachunki za prąd można obniżyć oszczędzając energię elektryczną w domu. Często wymaga to jednak zmiany przyzwyczajeń i nie zawsze przynosi najlepsze rezultaty. My polecamy spróbować zmiany sprzedawcy prądu lub zainwestować w fotowoltaikę. 

Fotowoltaika, a więc darmowy prąd

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwoli korzystać w domu z darmowej energii. Dzięki panelom słonecznym, prosumenci nie tylko w mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu, ale również zmniejszają swoje rachunki do kilkunastu zł miesięcznie. Oferty można sprawdzić w porównywarce fotowoltaiki

Zmiana sprzedawcy prądu

Poprzez skorzystanie z porównywarki cen można sprawdzić różne dostępne na rynku oferty, wybrać najkorzystniejszą i zmienić sprzedawcę na tańszego (również online). Cały proces nie jest skomplikowany, a może sprawić, że podwyżki cen nie będą tak dotkliwe. 

Porównaj ceny energii w Twoim regionie