Czas przygotować się na wzrost cen prądu w 2022 roku

Pokazujemy podwyżki cen energii na dokładnych wyliczeniach
fot. pexels.com
W latach 2020 i 2021 ceny energii wzrosły. W 2022 roku podwyżki są jeszcze wyższe. Jakie są przyczyny takiego wzrostu cen, ile dokładnie podrożał prąd?
Chcesz zmienić sprzedawcę prądu?
Sprawdź energię od Orange
W skrócie:
  • Rachunek za prąd w 2022 roku wzrósł o ok. 24% w stosunku do 2021.  
  • W 2022 cena energii czynnej wzrosła o ok. 37%, a koszt dystrybucji o 8%.
  • Średnia cena 1kWh w Polsce w 2022 roku wynosi 0,77 zł.
  • Wszystkie podawane przez nas stawki są obliczone dla zużycia 2400 kWh rocznie. Tyle energii elektrycznej zużywa średnio rodzina 2+2. 
  • Oprócz podwyżek w 2022 roku pojawiło się wsparcie związane z rosnącymi cenami. Jest to obniżka akcyzy i stawki VAT za prąd, a także dodatek osłonowy.
  • Dobrym sposobem na uniknięcie podwyżek cen prądu jest zamontowanie fotowoltaiki lub zmiana sprzedawcy (w drugim przypadku podwyżki będą, ale mniej dotkliwe).

Jakie mamy informacje o podwyżkach cen prądu w 2022 roku? 

Jedno jest pewne - rachunki za energię elektryczną stale rosną. Kilka czynników składa się na to, że podwyżki w 2022 roku są wyższe od wzrostu ceny prądu w  roku poprzednim.

Wszystkie stawki w artykule podajemy dla zużycia 2400 kWh na rok. Według naszych obliczeń właśnie tyle zużywa przeciętna polska rodzina 2+2. Należy pamiętać, że osoby zużywające mniej energii w mniejszym stopniu odczują zbliżające się podwyżki, a gdy zużycie będzie większe, podwyżki będą bardziej dotkliwe.

Przyczyny wzrostu cen energii elektrycznej

Sprzedawcy prądu dokonują skupu energii na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Jak informuje URE: “Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata - gwałtownie rośnie. [...] Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie br [2021]. osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną”. Roczny koszt jednej MWh prądu w 2020 roku wynosił na giełdzie 252 zł, natomiast w 2021 roku pojawiały się już takie kwoty jak 1300 zł (12 grudnia 2021 r.) lub 712 zł (16 grudnia 2021 r.) Kurs energii elektrycznej z dnia 18.03.2022 wynosi na TGE 647 zł/MWh. Przyczyny tego wzrostu są złożone, ale na pewno można do nich zaliczyć:

- koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, co w szczególności obciąża polską energetykę, w której zdecydowana większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel brunatny i kamienny). W lutym 2022 roku ceny emisji CO2 osiągnęły niespodziewanie wysoki poziom, to jest blisko 100 euro za tonę (dla porównania w 2020 roku było to zaledwie 20 euro za tonę). W dniu agresji Rosji na Ukrainę ceny emisji gwałtownie spadły, osiągając poziom ok. 57 euro w dniu 7 marca 2022 roku. Kilka dni później ceny emisji CO2 znów wzrosły. 

- wzrost cen węgla;

- niewystarczająca infrastruktura po stronie magazynów energii, co dotyczy przede wszystkim energii odnawialnej (pochodzącej ze słońca i wiatru), która jest dostarczana nieregularnie do sieci dystrybucyjnej;

- zwiększony popyt na energię po pandemii;

- skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynku światowym.

Wzrost cen na giełdzie przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki dla statystycznego Kowalskiego.

Łagodzenie podwyżek

Rząd zaplanował szereg działań, które mają na celu złagodzenie podwyżek cen prądu, gazu i paliw w 2022 roku. Jest to ważny element tarczy antyinflacyjnej. Wśród nich warto wymienić obniżenie akcyzy i stawki VAT za energię elektryczną i dodatek osłonowy. Oba rozwiązania dotyczą wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

Warto jednak wiedzieć, że wsparcie w postaci dodatku osłonowego może wynosić od 20 zł do 1437,50 zł rocznie. Wysokość dopłaty różni się w zależności od dochodu na osobę i typu gospodarstwa domowego (od jednoosobowego po 6 i więcej osobowe). Kwotę, którą możesz otrzymać, sprawdzisz w kalkulatorze dodatku osłonowego Rachuneo.

Obniżka stawki VAT i akcyzy pozwoli realnie zaoszczędzić 117 zł w ciągu roku.

Podwyżki cen prądu w Europie - co się dzieje?  

Ceny energii szaleją także w całej Europie. W większości państw europejskich ceny prądu rosną tak samo jak w Polsce. Na ten wzrost wpływ mają podobne czynniki jak w naszym kraju.

Kto decyduje w Polsce o podwyżkach cen prądu?

Za cenę energii w Polsce odpowiada powołany w 1997 roku Urząd Regulacji Energetyki. Dopiero po pozytywnej decyzji prezesa URE dystrybutorzy mogą zmienić swoje taryfy prądu. Do zadań URE należy przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo energetyczne w Polsce oraz ochrona odbiorców końcowych – czyli nas. W kompetencjach URE leży także zapewnienie konkurencji na rynku czy kontrolowanie podmiotów, które funkcjonują na rynku energii.

Wnioski o podwyżki cen prądu do URE

4 wielkie firmy energetyczne: Enea, Energa, PGE, Tauron mogą podnieść koszty energii elektrycznej dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki i otrzymaniu na to zgody. Na rachunkach za prąd można znaleźć dwie podstawowe opłaty: za energię czynną (zużywaną przez odbiorców) i dystrybucję (dostarczanie prądu do odbiorców).

Sprzedawcy prądu i ich wnioski o podwyżkę  

Pierwszy taki wniosek wpłynął do URE z Enea, działającej przede wszystkim w zachodniej i północno-zachodniej części kraju. Aby zrekompensować rosnące ceny na giełdach, Enea zawnioskowała o 40% wzrost taryfy. W związku z negatywną reakcją opinii publicznej pojawiły się informacje o tym, że kolejne firmy będą wnioskować o niższe podwyżki. Ostatecznie wszyscy sprzedawcy wnioskowali o podobny wzrost, a Prezes URE zatwierdził w 2022 roku wzrost kosztów energii czynnej o 37%, natomiast dystrybucji o 8%. 

Poniżej wskazujemy na podwyżki rachunków za prąd w 2022 roku, biorąc pod uwagę wzrost kosztów energii czynnej, dystrybucji i opłaty mocowej, a także obniżkę akcyzy i stawki VAT. Obliczenia wykonywane są dla zużycia 2400 kWh rocznie (200 kWh miesięcznie).

Enea - podwyżki prądu w 2022

Enea obsługuje klientów i klientki w takich miastach, jak Poznań, Zielona Góra, Szczecin, Bydgoszcz i Toruń. Miesięczny koszt energii wzrósł ze 137 zł do 145 zł.

Podwyżki cen prądu w Poznaniu

Wzrost cenników w Energa

Energa sprzedaje prąd przede wszystkim w Gdańsku i Olsztynie. Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska i Olsztyna w ciągu miesiąca płacili w 2021 roku 155,07 zł natomiast w 2022 jest to 160 zł.

Wzrost cen energii w Gdańsku

Tauron podwyżki cen w 2022

Tauron działa głównie w Krakowie, Wrocławiu czy Opolu. Cena prądu podwyższyła się z 139,15 zł miesięcznie do 147 zł.

Podwyżki cen energii w Katowicach

Podwyższenie cen energii w E.ON (dawniej Innogy)

Firma E.ON (dawniej Innogy), która działa w Warszawie, nie musi zgłaszać się do URE o akceptację stawek. Z ich cennika wynika, że miesięczne opłaty Warszawiaków i Warszawianek wynoszą 158 zł w 2022 roku.

Podwyżki cen energii w Warszawie

PGE koszty energii w 2022 roku

PGE obsługuje klientów w takich miastach jak Białystok, Radom, Lublin, Rzeszów i Kielce. Mieszkańcy i mieszkanki tych miast płacą za prąd 155 zł miesięcznie, wcześniej było to 148,74 zł.

Wzrost cen prądu w Łodzi


Czy wiesz, że…

Niektórzy sprzedawcy prądu starają się reagować na sytuację rynkową, wychodząc naprzeciw klientom i klientkom, oferując rozwiązania mające na celu złagodzenie wpływu podwyżek.  Oprócz sprzedawców prądu z urzędu działają również sprzedawcy alternatywni.

Orange  Energia działająca na terenie całego kraju proponuje ofertę z gwarancją najniższej ceny na rynku w stosunku do ofert „standardowych”. Każdy odbiorca energii elektrycznej może zmienić sprzedawcę na korzystniejszego i zaoszczędzić na rachunkach. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub masz firmę, możesz sprawdzić oferty dostawców dla biznesu.

Sprawdź porównywarki cen prądu.

Gdzie prąd jest najdroższy w 2022 roku?

Przy średnim zużyciu 200 kWh miesięcznie koszt energii w 2022 roku jest najwyższy w firmie Energa. Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska płacą za energię 2068 zł rocznie. Najmniej w 2022 roku za prąd płacą osoby mieszkające w Poznaniu, Szczecinie i Zielonej Górze. Ich roczne rachunki w Enei wynoszą 1869 zł. Wynika to z tego, że w 2021 roku Enea również była najtańszym sprzedawcą.

Warto dodać, że nie da się wskazać jednego, najdroższego sprzedawcy energii. W zależności od zużycia na rachunku za prąd inne opłaty będą stanowiły ważniejszą część rachunku. Przy dużym poborze prądu największe znaczenie ma koszt 1 kWh energii. Dla mniejszego zużycia to opłaty stałe mogą stanowić największą część opłat.

Porównanie cen prądu w różnych miastach | 2400 kWh/ rok


Przeciętny mieszkaniec i mieszkanka Gdańska zapłaci w 2022 roku o 199 zł więcej za prąd niż mieszkaniec i mieszkanka Poznania.

Kampania edukacyjna, która ma oswoić Polaków i Polki z podwyżkami cen prądu

Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizował kampanię "Liczy się energia", która pokazuje Polakom i Polkom, jak mogą uchronić się przed podwyżkami cen prądu. Kampania wskazuje, w jaki sposób można zminimalizować skutki tych podwyżek. Na ten temat Rachuneo przedstawiło już swoje pomysły.

Kampania ma także informować, co wchodzi w skład ceny prądu. Takie informacje również znajdziemy w Rachuneo.

Podwyżki cen prądu w 2023 r.?

Ceny prądu dla odbiorców indywidualnych są zmieniane raz do roku w styczniu, natomiast koszt energii na giełdzie zmienia się nieustannie. Na TGE (Towarowej Giełdzie Energii) zaopatrują się sprzedawcy, od których później odkupujemy prąd. Ceny na giełdzie wzrastają aktualnie w bardzo szybkim tempie, jeżeli nie spadną do czasu ustalania nowych taryf przez sprzedawców, najpewniej zapłacimy znacznie więcej. Nie wiemy jeszcze czy w 2023 r. możemy spodziewać się kolejnych ulg i dopłat do rachunków. Może ze względu na przyszłoroczne wybory w budżecie znajdą się pieniądze na łagodzenie podwyżek chociaż dla części Polaków.

Zmiany w opłatach na rachunku za prąd

Rachunki wzrosły również ze względu na dodatkowe opłaty, które pojawiają się na rachunkach za prąd.

Opłata kogeneracyjna 

Opłata kogeneracyjna odpowiadała za wsparcie dla możliwości wytwarzania w elektrowniach energii elektrycznej i ciepła. W 2020 roku wynosiła 0,00139 zł za każdą zużytą w domu kWh prądu, natomiast w 2021 roku została ona wyzerowana. W 2022 roku wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej wynosi 0,00406 zł/kWh.

Opłata OZE

Opłata OZE, odwrotnie niż kogeneracyjna w 2020 roku, wynosiła 0 zł, w 2021 wzrosła do 0,0022 zł za 1 kWh energii, a w 2022 wynosi 0,00090 zł za kWh. Ma ona wspierać odnawialne źródła energii w Polsce

Opłata mocowa 

Opłata mocowa ma odpowiadać za bezpieczeństwo energetyczne i stałe dostawy prądu. To jej wysokość w największym stopniu zadecydowała, ile więcej zapłacimy za prąd w 2021 roku. W 2021 roku zależności od zużycia prądu wynosiła od 2,30 zł do aż 12,87 zł brutto. W 2022 roku wynosi od 2,37 (2,92 zł brutto) do 13,25 (16,30 zł brutto).

Opłata jakościowa

Opłata jakościowa, podobnie jak kogeneracyjna i OZE, jest zależna od ilości zużywanego prądu. Jej wysokość określana jest przez PSE (Polskie Sieci Energetyczne), a więc poszczególni dostawcy nie mają wpływu na jej wysokość.

Jak uniknąć wzrostu cen prądu?

Rachunki za prąd można obniżyć, oszczędzając energię elektryczną w domu. Często wymaga to jednak zmiany przyzwyczajeń i nie zawsze przynosi najlepsze rezultaty. My polecamy spróbować zmiany sprzedawcy prądu lub zainwestować w fotowoltaikę. 

Fotowoltaika, a więc darmowy prąd

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwoli korzystać w domu z darmowej energii. Dzięki panelom słonecznym, prosumenci nie tylko w mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu, ale również zmniejszają swoje rachunki do kilkunastu zł miesięcznie. Oferty można sprawdzić w porównywarce fotowoltaiki

Zmiana sprzedawcy prądu

Poprzez skorzystanie z porównywarki cen można sprawdzić różne dostępne na rynku oferty, wybrać najkorzystniejszą i zmienić sprzedawcę na tańszego (również online). Cały proces nie jest skomplikowany, a może sprawić, że podwyżki cen nie będą tak dotkliwe. 

Zmień sprzedawcę prądu w kilku krokach
Wybierz najlepszy pakiet
Porównaj ceny energii w Twoim regionie