Czas przygotować się na wzrost cen prądu w 2022 roku

Pokazujemy podwyżki cen energii na dokładnych wyliczeniach
fot. pexels.com

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

W latach 2020 i 2021 ceny energii wzrosły. W 2022 roku podwyżki są jeszcze wyższe, a na 2023 szykują się kolejne. Jakie są przyczyny takiego wzrostu cen, ile dokładnie podrożał prąd?
Chcesz zmienić sprzedawcę prądu?
Sprawdź energię od Orange
W skrócie:
 • Rachunek za prąd w 2022 roku wzrósł o ok. 24% w stosunku do poprzedniego roku.
 • Średnia cena 1 kilowatogodziny (kWh) w Polsce wynosi 77 gr w 2022 roku.
 • Na 2023 rok rząd zdecydował się zamrozić ceny prądu, wyróżniając trzy progi - do 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh rocznie.
 • Znamy już maksymalną stawkę za kWh dla gospodarstw domowych przekraczających limit zużycia.
 • Dobrym sposobem na uniknięcie podwyżek cen prądu jest zmiana sprzedawcy (podwyżki będą, ale mniej dotkliwe).
 • W tym artykule poznasz wysokość przewidywanych podwyżek na 2023 rok!

Jakie mamy informacje o podwyżkach cen prądu w 2022 roku? 

Jedno jest pewne - rachunki za energię elektryczną stale rosną. Kilka czynników składa się na to, że podwyżki w 2022 roku są wyższe od wzrostu ceny prądu w roku poprzednim.

Wszystkie stawki w artykule podajemy dla zużycia 2400 kWh na rok. Według naszych obliczeń właśnie tyle zużywa przeciętna polska rodzina 2+2. Należy pamiętać, że osoby zużywające mniej energii w mniejszym stopniu odczują zbliżające się podwyżki, a gdy zużycie będzie większe, podwyżki będą bardziej dotkliwe. I to nie tylko z powodu oczywistej zasady "im większe zużycie, tym wyższe rachunki", ale także z racji zamrożenia cen energii - dla wybranych...

Limit zużycia energii: 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh rocznie

Rząd zamraża ceny prądu w ramach tarczy solidarnościowej. W jaki sposób? Poprzez wprowadzenie trzech limitów:

 • zużycie do 2000 kWh rocznie (niższy próg);
 • zużycie do 2600 kWh rocznie (wyższy próg) w przypadku gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;
 • zużycie do 3000 kWh (wyższy próg) dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny (w tym i dla seniorów, którzy posiadają kartę i odchowali co najmniej troje dzieci).

Osoby, które nie przekroczą powyższych progów, mogą liczyć na zamrożenie cen energii i stawkę z 2022 roku. Po przekroczeniu limitu cena będzie liczona według nowych stawek z 2023 roku. Jakich? W 2023 roku prezes URE może zaakceptować podwyżki taryf nawet o 180%. Niektóre prognozy sugerują podwyżki nawet w skali 300%!

Z obliczeń Rachuneo wynika, że niewiele gospodarstw zmieści się w rządowym limicie. Chcesz poznać konkretne wyliczenia? Czytaj więcej na temat zamrożenia cen energii: “Limit zużycia prądu 2000 kWh”. 

Z najnowszych informacji wynika, że wsparciem mają zostać objęci także odbiorcy pomp ciepła. O dodatku dla nich wspomina Waldemar Buda - Minister Rozwoju i Technologii: "ci, co mają pompę ciepła i osoby, które ogrzewają się elektrycznie, to jest wyjątkowy przypadek. [..] I tutaj będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa [...]. Na poziomie wsparcia 40-proc. w koszcie przewidywanym tego surowca".

Jak rozliczane będą gospodarstwa, które przekroczą rządowy próg?

Wyższa cena za 1 kWh energii elektrycznej ma dotyczyć zużycia powyżej ustalonego limitu. Oznacza to, że jeśli zużywamy 2700 kWh prądu rocznie (o 700 kWh więcej od niższego progu 2000 kWh), to wyłącznie nadwyżka 700 kWh zostanie objęte podwyżką. Zużycie na poziomie 2000 kWh ma być chronione stałymi cenami - do tego poziomu stawki będą zamrożone.

Przewidywane podwyżki cen prądu w 2023 roku

Sejm uchwalił już ustawę wprowadzającą maksymalne ceny prądu! Na konferencji podana została maksymalna stawka za MWh dla gospodarstw domowych przekraczających limit zużycia w 2023 roku. Wynosi ona 852,39 zł brutto (693 zł netto), co oznacza 85 gr za 1 kWh. Będzie to maksymalna cena za energię czynną od sprzedawców prądu w nadchodzącym roku. Warto jednak pamiętać, że oprócz 85 gr za 1 kWh na naszych rachunkach za prąd znajdą się także opłaty dystrybucyjne - Rachuneo zakłada ich wzrost o ok. 5% mając na uwadze podwyżki z poprzednich lat.

Przygotowaliśmy obliczenia, z których poznasz realną wysokość rachunków za prąd w 2023 roku. Wyliczenia dotyczą zarówno gospodarstw domowych, które mieszczą się w rządowym limicie, jak i tych, które go przekraczają - uwzględniając maksymalną stawkę ustanowioną przez rząd.

Pamiętajmy jednak, że osoby, które zmieszczą się w limicie, nie unikną dwóch “podwyżek dla wszystkich” - opłaty mocowej i stawki VAT, która w 2023 roku może wrócić do dawnego poziomu 23%. O przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej na 2023 roku na razie rząd nie wspomina… Spójrzmy na wyliczenia!

Przewidywane podwyżki cen prądu w 2023: dla gospodarstw przekraczających limit zużycia

Obliczenia Rachuneo

Po przekroczeniu limitu, podwyżce kosztów energii czynnej, wzroście kosztów dystrybucji o 5%, jak i przy wzroście opłaty mocowej i powrocie dawnej stawki VAT gospodarstwa domowe czeka:

 • wzrost rachunków o 28,64% przy zużyciu 2600 kWh rocznie, a konkretnie o 559,69 zł więcej w stosunku do 2022 roku,
 • wzrost rachunków o 19,87% przy zużyciu 5000 kWh rocznie i ogrzewaniu prądem, a konkretnie o 702,09 zł więcej w stosunku do 2022 roku. W obliczeniach uwzględniliśmy najnowszy dodatek elektryczny w wysokości 1000 zł, tj. dopłatę dedykowaną osobom, które używają prądu do ogrzania mieszkania lub domu. 

Co z osobami, które zmieszczą się w limicie? Jak wyglądać będą ich rachunki za prąd? 

Przewidywane podwyżki cen prądu w 2023: dla gospodarstw nieprzekraczających limit zużycia

Obliczenia Rachuneo

Bez przekroczenia limitu gospodarstwa domowe zapłacą:

 • o 17,93% więcej przy zużyciu 1000 kWh rocznie, a konkretnie o 153,19 zł więcej w stosunku do 2022 roku,
 • o 17,97% więcej przy zużyciu 2000 kWh rocznie, a konkretnie o 280,31 zł więcej w stosunku do 2022 roku.

Warto raz jeszcze zaznaczyć, że nawet jeśli zmieścimy się w limicie, część podwyżek jest nieunikniona. Wynika ona m.in. ze wspomnianego wzrostu opłaty mocowej oraz możliwego powrotu w 2023 roku stawki VAT na poziomie 23%. Opłata mocowa jest jednak w najmniejszym stopniu odpowiedzialna za wzrost naszych rachunków - ustalona już na 2023 stawka (od 2,38 zł netto do 13,35 zł netto) jest niemal identyczna do tej z bieżącego roku (od 2,37 zł netto do 13,25 zł netto).

Przyczyny wzrostu cen energii elektrycznej

Sprzedawcy prądu dokonują skupu energii na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie. Jak informuje URE: “Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata - gwałtownie rośnie. [...] Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie br [2021]. osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną”.

Roczny koszt jednej MWh prądu w 2020 roku wynosił na giełdzie 252 zł, natomiast w 2021 roku pojawiały się już takie kwoty jak 1300 zł (12 grudnia 2021 r.). W ostatnich dniach zaobserwować można rekordowe ceny energii. Na Towarowej Giełdzie Energii cena za MWh w sierpniu 2022 r. była na poziomie między 1217,39 zł a 1556,13 zł! Przyczyny tego wzrostu są złożone, ale na pewno można do nich zaliczyć:

- wzrost cen węgla (polska energetyka to głównie energetyka węglowa);

- potrzebę oszczędzania węgla przed nadchodzącym sezonem grzewczym 2022/2023 r. (Urząd Regulacji Energetyki informuje, że na elektrownie i ciepłownie zgromadziły już 4,8 mln ton zapasów węgla kamiennego, z czego 2,2 mln ton to zapasy wymagane przez przepisy prawa);

- podwyżki cen surowców mają m.in. wpływać na zmniejszenie konsumpcji;

- niewystarczająca infrastruktura po stronie magazynów energii, co dotyczy przede wszystkim energii odnawialnej (pochodzącej ze słońca i wiatru), która jest dostarczana nieregularnie do sieci dystrybucyjnej;

- zwiększony popyt na energię po pandemii;

- koszt zakupu uprawnień do emisji CO2, co w szczególności obciąża polską energetykę, w której zdecydowana większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel brunatny i kamienny). W lutym 2022 roku ceny emisji CO2 osiągnęły niespodziewanie wysoki poziom, to jest blisko 100 euro za tonę (dla porównania w 2020 roku było to zaledwie 20 euro za tonę). W dniu agresji Rosji na Ukrainę ceny emisji gwałtownie spadły, osiągając poziom ok. 57 euro w dniu 7 marca 2022 roku. Kilka dni później ceny emisji CO2 znów wzrosły. 

Wzrost cen na giełdzie przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki dla statystycznego Kowalskiego.

Łagodzenie podwyżek

Rząd zaplanował szereg działań, które mają na celu złagodzenie podwyżek cen prądu, gazu i paliw w 2022 roku. Jest to ważny element tarczy antyinflacyjnej. Wśród nich warto wymienić obniżenie akcyzy i stawki VAT za energię elektryczną i dodatek osłonowy. Oba rozwiązania dotyczą wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

Warto jednak wiedzieć, że wsparcie w postaci dodatku osłonowego może wynosić od 20 zł do 1437,50 zł rocznie. Wysokość dopłaty różni się w zależności od dochodu na osobę i typu gospodarstwa domowego (od jednoosobowego po 6 i więcej osobowe). Kwotę, którą możesz otrzymać, sprawdzisz w kalkulatorze dodatku osłonowego Rachuneo.

Obniżka stawki VAT i akcyzy pozwoli realnie zaoszczędzić 117 zł w ciągu roku. Przewidziana jest jednak tylko do końca 2022 roku, a więc niebawem czekają nas wyższe rachunki z powodu powrotu 23% VAT w 2023 roku.

Podwyżki cen prądu w Europie - co się dzieje?  

Ceny energii szaleją także w całej Europie. W większości państw europejskich ceny prądu rosną tak samo, jak w Polsce. Na ten wzrost wpływ mają podobne czynniki, jak w naszym kraju.

Kto decyduje w Polsce o podwyżkach cen prądu?

Za cenę energii w Polsce odpowiada powołany w 1997 roku Urząd Regulacji Energetyki. Dopiero po pozytywnej decyzji prezesa URE dystrybutorzy mogą zmienić swoje taryfy prądu. Do zadań URE należy przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo energetyczne w Polsce oraz ochrona odbiorców końcowych – czyli nas. W kompetencjach URE leży także zapewnienie konkurencji na rynku czy kontrolowanie podmiotów, które funkcjonują na rynku energii.

Wnioski o podwyżki cen prądu do URE

4 wielkie firmy energetyczne: Enea, Energa, PGE, Tauron mogą podnieść koszty energii elektrycznej dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki i otrzymaniu na to zgody. Na rachunkach za prąd można znaleźć dwie podstawowe opłaty: za energię czynną (zużywaną przez odbiorców) i dystrybucję (dostarczanie prądu do odbiorców).

Sprzedawcy prądu i ich wnioski o podwyżkę  

Pierwszy taki wniosek wpłynął do URE z Enea, działającej przede wszystkim w zachodniej i północno-zachodniej części kraju. Aby zrekompensować rosnące ceny na giełdach, Enea zawnioskowała o 40% wzrost taryfy. W związku z negatywną reakcją opinii publicznej pojawiły się informacje o tym, że kolejne firmy będą wnioskować o niższe podwyżki. Ostatecznie wszyscy sprzedawcy wnioskowali o podobny wzrost, a Prezes URE zatwierdził w 2022 roku wzrost kosztów energii czynnej o 37%, natomiast dystrybucji o 8%. 

Poniżej wskazujemy na podwyżki rachunków za prąd w 2022 roku, biorąc pod uwagę wzrost kosztów energii czynnej, dystrybucji i opłaty mocowej, a także obniżkę akcyzy i stawki VAT. Obliczenia wykonywane są dla zużycia 2400 kWh rocznie (200 kWh miesięcznie).

Enea - podwyżki prądu w 2022

Enea obsługuje klientów i klientki w takich miastach, jak Poznań, Zielona Góra, Szczecin, Bydgoszcz i Toruń. Miesięczny koszt energii wzrósł ze 137 zł do 145 zł.

Podwyżki cen prądu w Poznaniu

Wzrost cenników w Energa

Energa sprzedaje prąd przede wszystkim w Gdańsku i Olsztynie. Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska i Olsztyna w ciągu miesiąca płacili w 2021 roku 155,07 zł natomiast w 2022 jest to 160 zł.

Wzrost cen energii w Gdańsku

Tauron podwyżki cen w 2022

Tauron działa głównie w Krakowie, Wrocławiu czy Opolu. Cena prądu podwyższyła się z 139,15 zł miesięcznie do 147 zł.

Podwyżki cen energii w Katowicach

Podwyższenie cen energii w E.ON (dawniej Innogy)

Firma E.ON (dawniej Innogy), która działa w Warszawie, nie musi zgłaszać się do URE o akceptację stawek. Z ich cennika wynika, że miesięczne opłaty Warszawiaków i Warszawianek wynoszą 158 zł w 2022 roku.

Podwyżki cen energii w Warszawie

PGE koszty energii w 2022 roku

PGE obsługuje klientów w takich miastach jak Białystok, Radom, Lublin, Rzeszów i Kielce. Mieszkańcy i mieszkanki tych miast płacą za prąd 155 zł miesięcznie, wcześniej było to 148,74 zł.

Wzrost cen prądu w Łodzi


Czy wiesz, że…

Niektórzy sprzedawcy prądu starają się reagować na sytuację rynkową, wychodząc naprzeciw klientom i klientkom, oferując rozwiązania mające na celu złagodzenie wpływu podwyżek.  Oprócz sprzedawców prądu z urzędu działają również sprzedawcy alternatywni.

Orange  Energia działająca na terenie całego kraju proponuje ofertę z gwarancją najniższej ceny na rynku w stosunku do ofert „standardowych”. Każdy odbiorca energii elektrycznej może zmienić sprzedawcę na korzystniejszego i zaoszczędzić na rachunkach. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub masz firmę, możesz sprawdzić oferty dostawców dla biznesu.

Sprawdź porównywarki cen prądu.

Gdzie prąd jest najdroższy w 2022 roku?

Przy średnim zużyciu 200 kWh miesięcznie koszt energii w 2022 roku jest najwyższy w firmie Energa. Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska płacą za energię 2068 zł rocznie. Najmniej w 2022 roku za prąd płacą osoby mieszkające w Poznaniu, Szczecinie i Zielonej Górze. Ich roczne rachunki w Enei wynoszą 1869 zł. Wynika to z tego, że w 2021 roku Enea również była najtańszym sprzedawcą.

Warto dodać, że nie da się wskazać jednego, najdroższego sprzedawcy energii. W zależności od zużycia na rachunku za prąd inne opłaty będą stanowiły ważniejszą część rachunku. Przy dużym poborze prądu największe znaczenie ma koszt 1 kWh energii. Dla mniejszego zużycia to opłaty stałe mogą stanowić największą część opłat.

Porównanie cen prądu w różnych miastach | 2400 kWh/ rok


Przeciętny mieszkaniec i mieszkanka Gdańska zapłaci w 2022 roku o 199 zł więcej za prąd niż mieszkaniec i mieszkanka Poznania.

Kampania edukacyjna, która ma oswoić Polaków i Polki z podwyżkami cen prądu

Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizował kampanię "Liczy się energia", która pokazuje Polakom i Polkom, jak mogą uchronić się przed podwyżkami cen prądu. Kampania wskazuje, w jaki sposób można zminimalizować skutki tych podwyżek. Na ten temat Rachuneo przedstawiło już swoje pomysły.

Kampania ma także informować, co wchodzi w skład ceny prądu. Takie informacje również znajdziemy w Rachuneo.

Kolejne podwyżki w 2023 roku!

Zazwyczaj ceny prądu dla odbiorców indywidualnych są zmieniane raz do roku w styczniu. Aktualnie mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją. Dlaczego? W trakcie wakacji letnich tacy giganci energetyczni, jak Tauron, Enea i Energa, złożyli oficjalne wnioski o zmianę taryf do URE. Część z nich zmieniła już nawet stawki za gaz!

Oprócz tego PGNiG od lipca 2022 roku zdążyło już podnieść gospodarstwom domowym ofertową cenę energii elektrycznej do ok. 1,39 zł/kWh netto. To ok. 400% stawki sprzed roku (w styczniu 2021 było to 0,34 zł/kWh netto). Jakby tego było mało, PGNiG podniosło również stawkę opłaty handlowej, z 5 do ok. 35 zł netto!

Już wiemy, że w 2023 taniej nie będzie!

Koszt energii na giełdzie zmienia się nieustannie. Na TGE (Towarowej Giełdzie Energii) zaopatrują się sprzedawcy, od których później odkupujemy prąd. Ceny na giełdzie wzrastają aktualnie w bardzo szybkim tempie, jeżeli nie spadną do czasu ustalania nowych taryf przez sprzedawców, najpewniej zapłacimy znacznie więcej. Prognozuje się nawet trzykrotnie wyższą cenę energii w 2023 roku! W raporcie Rachuneo nt. cen prądu w Polsce poznasz najnowsze stawki operatorów energii elektrycznej.

Na rok 2022 i 2023 zaplanowane zostały dofinansowania do ogrzewania mieszkań i domów polskich gospodarstw. Jednym z najnowszych jest dodatek węglowy, o który można wnioskować od 17 sierpnia 2022 roku. 

Zmiany w opłatach na rachunku za prąd

Rachunki wzrosły również ze względu na dodatkowe opłaty, które pojawiają się na rachunkach za prąd.

Opłata kogeneracyjna 

Opłata kogeneracyjna odpowiadała za wsparcie dla możliwości wytwarzania w elektrowniach energii elektrycznej i ciepła. W 2020 roku wynosiła 0,00139 zł za każdą zużytą w domu kWh prądu, natomiast w 2021 roku została ona wyzerowana. W 2022 roku wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej wynosi 0,00406 zł/kWh.

Opłata OZE

Opłata OZE, odwrotnie niż kogeneracyjna w 2020 roku, wynosiła 0 zł, w 2021 wzrosła do 0,0022 zł za 1 kWh energii, a w 2022 wynosi 0,00090 zł za kWh. Ma ona wspierać odnawialne źródła energii w Polsce

Opłata mocowa 

Opłata mocowa ma odpowiadać za bezpieczeństwo energetyczne i stałe dostawy prądu. To jej wysokość w największym stopniu zadecydowała, ile więcej zapłacimy za prąd w 2021 roku. W 2021 roku zależności od zużycia prądu wynosiła od 2,30 zł do aż 12,87 zł brutto. W 2022 roku wynosi od 2,37 (2,92 zł brutto) do 13,25 (16,30 zł brutto). Na 2023 rok ogłoszone zostały już stawki - od 2,38 zł netto do 13,35 zł netto.

Opłata jakościowa

Opłata jakościowa, podobnie jak kogeneracyjna i OZE, jest zależna od ilości zużywanego prądu. Jej wysokość określana jest przez PSE (Polskie Sieci Energetyczne), a więc poszczególni dostawcy nie mają wpływu na jej wysokość.

Jak uniknąć wzrostu cen prądu?

Rachunki za prąd można obniżyć, oszczędzając energię elektryczną w domu. Często wymaga to jednak zmiany przyzwyczajeń i nie zawsze przynosi najlepsze rezultaty. My polecamy spróbować zmiany sprzedawcy prądu lub zainwestować w fotowoltaikę. 

Fotowoltaika, a więc darmowy prąd

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwoli korzystać w domu z darmowej energii. Dzięki panelom słonecznym, prosumenci nie tylko w mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu, ale również zmniejszają swoje rachunki do kilkunastu zł miesięcznie. Oferty można sprawdzić w porównywarce fotowoltaiki. Sytuacja prosumentów i prosumentek komplikuje się jednak w obliczu wprowadzonego przez rząd limitu prądu 2000 kWh/2400 kWh. Właściciele fotowoltaiki mają zdecydowanie wyższe zużycie, co oznacza, że zapłacą znacznie więcej za nadwyżkę.

Zmiana sprzedawcy prądu

Poprzez skorzystanie z porównywarki cen można sprawdzić różne dostępne na rynku oferty, wybrać najkorzystniejszą i zmienić sprzedawcę na tańszego (również online). Cały proces nie jest skomplikowany, a może sprawić, że podwyżki cen nie będą tak dotkliwe. Zmiana sprzedawcy prądu wydaje się szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców i przedsiębiorczyń. Dlaczego? Dla osób prowadzących firmy nie został wydzielony osobny próg, dzięki któremu można liczyć na zamrożenie cen prądu. Oznacza to, że większość osób z firmami czekają olbrzymie podwyżki za prąd. Warto już teraz podjąć konkretne kroki i zmienić sprzedawcę na tańszego!

Zmień sprzedawcę prądu w kilku krokach
Wybierz najlepszy pakiet
Porównaj ceny energii w Twoim regionie