Fotowoltaika - rozliczanie z zakładem energetycznym

Wyjaśniamy co oznacza system off i on-grid
fot. pixabay.com
Przed przyszłymi właścicielami przydomowych mikroelektrowni jest do podjęcia wiele ważnych decyzji. Jedną z nich będzie wybór między instalacją on-grid i off-grid. Co to właściwie oznacza i jak wybrać korzystniejszą opcję?
W skrócie:
  • Są godziny, w których instalacja fotowoltaiczna wytwarza duże ilości energii, ale też takie, gdy jej nie wytwarza (lub ilości te są mniejsze), dlatego, dla zachowania bilansu energetycznego niezbędne jest magazynowanie nadwyżki prądu. 
  • System on-grid zakłada podłączenie do sieci energetycznej i system opustów prosumenckich, a więc rozliczanie z zakładem energetycznym.
  • Dla systemu off-grid konieczne jest zamontowanie akumulatora, zapewnia to możliwość całkowitego uniknięcia przyszłych podwyżek cen prądu.
  • Wraz z końcem 2021 roku, aktualny system opustów może zostać zniesiony.
Chcesz sprawdzić wycenę instalacji on-grid?
Zgłoś się do nas!

Dlaczego muszę magazynować energię?

Panele słoneczne produkują prąd przez cały rok, jednak jego ilość nie zawsze pokrywa się z naszym zapotrzebowaniem. Najwięcej energii uzyskamy w ciągu słonecznego dnia, jednak zimą lub w sytuacji gdy niebo jest zachmurzone ilości te będą znacznie mniejsze. Właśnie dlatego, przy obliczaniu mocy instalacji fotowoltaicznej, trzeba wziąć pod uwagę, że konieczne będzie magazynowanie energii. Zebraną nadwyżkę prądu, wyprodukowaną w ciągu dnia, będzie można wykorzystać nocą lub przy mniej przychylnych warunkach. 

Instalacja on-grid, czyli o rozliczaniu z zakładem energetycznym

W skrócie, działanie systemu on-grid, polega na tym, że wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej oddawane są do sieci energetycznej. Tutaj konieczne jest zainstalowanie falownika, który zamienia prąd stały (produkowany przez panele) na prąd zmienny (wykorzystywany w naszych domach). 

Istotnym jest, że ustawa o odnawialnych źródłach energii precyzuje sposób rozliczania się prosumenta z zakładem energetycznym dla instalacji on-grid. System opustów prosumenckich polega na tym, że nadwyżka energii, która trafiła do sieci, nie wraca w całości. Pobierana jest od niej prowizja dostosowana do mocy instalacji.

  • W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp zakład energetyczny pobiera 20%.
  • W przypadku instalacji o mocy większej niż 10 kWp i nieprzekraczającej 50 kWp jest to 30%.

Resztę nadwyżki (80% lub 70%) można odebrać w ciągu roku. Najbardziej opłacalne będzie więc wykorzystywanie jak największej ilości energii w czasie rzeczywistym. Można to zrobić za pomocą odpowiedniego ustawienia elektrycznego ogrzewania wody czy domu, klimatyzacji, ładowania samochodu czy hulajnogi elektrycznej, robienia prania itp. Statystyczne gospodarstwo domowe wykorzystuje na bieżąco około 30% energii, a pozostałe 70% przekazywane jest do sieci. 

Zachęcamy do sprawdzenia wyceny poprzez skorzystanie z porównywarki fotowoltaiki

Instalacja off-grid, a więc odcięcie od sieci energetycznej

Jednym z wielu plusów fotowoltaiki, jest to, że zapewnia całkowitą niezależność od przyszłych podwyżek cen energii. Dzięki postawieniu na instalację off-grid możliwe jest całkowite odcięcie od sieci energetycznej. Żeby to zrobić, należy zakupić odpowiedni magazyn energii, w którym możliwe będzie przechowywanie wyprodukowanych nadwyżek. Cena akumulatorów do fotowoltaiki jest jednak dość wysoka, co może znacznie podnieść koszty instalacji.

Czy wiesz, że...

W Polsce systemy off-grid są mało popularne ze względu na ich duży koszt. 

Osoby, które są zdecydowane na pełną niezależność i mają wystarczającą ilość środków mogą zmniejszyć wydatki przez uzyskanie dofinansowań do fotowoltaiki. Warto zwrócić uwagę na program Mój Prąd(w celu uzyskania dotacji) lub Czyste Powietrze (w celu otrzymania pożyczki).
Nowelizacja Prawa energetycznego i ustawy o OZE - zmiany systemu rozliczeń

Nowelizacja Prawa energetycznego i ustawy o OZE - zmiany systemu rozliczeń

Ministerstwo Klimatu poinformowało o nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt zakłada nowe systemy rozliczeń i ma na celu zlikwidowanie systemu net - meteringu. Nowe regulacje przewidują także zakończenie systemu opustów dla prosumentów. System opustów zostanie wyłączony dla instalacji, które zostaną oddane do użytku od 1 stycznia 2022 r. Scenariusz zakłada oczywiście pomyślą finalizację całego procesu legislacyjnego. W nowym systemie, prosumenci, którzy wejdą na rynek od 1 stycznia 2022 r., będą mieć możliwość bezterminowego sprzedawania nadwyżek prądu do zobowiązanego sprzedawcy. Z jeszcze nieoficjalnych informacji wynika, że nowy system ma funkcjonować w oparciu o rozliczenie prosumentów 1:1. Mówi się również, iż prosumenci, którzy już działają na rynku mieliby możliwość wybrania systemu rozliczeń (mogliby wówczas pozostać przy dotychczasowych rozliczeniach, bądź skorzystać z nowego systemu rozliczeń z zakładem energetycznym). 

Pobierz darmowy e-Poradnik dla firm i
zarabiaj na fotowoltaice!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie