Formularz kontaktowy
Wyślemy ci oferty w ciągu 2 dni roboczych
Zamknij

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Wyjaśniamy, jak zapłacić mniej za instalację fotowoltaiczną w 2022 roku
Fot. pixabay.com

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

W ostatnim czasie montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce zyskuje na popularności. Programy, które oferują dopłaty, przyciągają wielu ochotników i wiele ochotniczek, a mikroinstalacji pojawia się w kraju coraz więcej.
Przeprowadzimy Cię przez proces pozyskiwania dofinansowania na fotowoltaikę
Skontaktuj się z nami!
W skrócie:
 • W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych edycji znanych już programów oferujących dofinansowania i pożyczki do fotowoltaiki 
 • Przygotowaliśmy listę programów, z których można uzyskać pożyczkę lub dofinansowanie do fotowoltaiki
 • Brak dofinansowania nie oznacza, że instalacja fotowoltaiczna nie jest opłacalna
 • Dostępne oferty fotowoltaiki można sprawdzić w obiektywnej porównywarce Rachuneo

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2022 - skąd ich rosnąca popularność? 

Na rynku pojawia się coraz więcej dopłat do fotowoltaiki. Z czego to wynika? 

Ze zbyt małego udziału Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce, co kłóci się z wytycznymi Unii Europejskiej. Montaż przydomowych elektrowni jest działaniem, które przybliża nas do rozwiązania problemu. Ich przyszli właściciele i właścicielki mogą liczyć na wiele benefitów. Oprócz oszczędności, które wiążą się posiadaniem paneli słonecznych, dostępne są również dotacje unijne na fotowoltaikę. 

Możliwości jest bardzo dużo. W zależności od programu dostępne są pożyczki lub dofinansowania bezzwrotne. Wybranie odpowiedniej oferty może znacznie zmniejszyć koszt inwestycji, a tym samym skrócić czas, w którym zwrócą się wydane pieniądze. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretny program, należy oszacować koszt całej instalacji i przejrzeć dostępne oferty fotowoltaiki. Osoby, które chcą to zrobić, mogą w tym celu sprawdzić porównywarkę firm fotowoltaicznych Rachuneo.

Czy wiesz, że...

Mikroinstalacje fotowoltaiczne mają moc do 50 kW, za to małymi instalacjami określa się takie o mocy większej niż 50 kW, ale nieprzekraczającej 500 kW.

Panele fotowoltaiczne dofinansowania - dostępne programy 

 • Mój Prąd 4.0,
 • Ulga termomodernizacyjna, 
 • Agroenergia,
 • Czyste Powietrze (część III),
 • Energia Plus,
 • Programy regionalne, 
 • Pożyczki w bankach.

Program Mój Prąd 4.0

Program Mój Prąd 4.0 wystartował w 2022 roku już z czwartą edycją

Osoby chcące skorzystać z dofinansowania muszą posiadać Profil Zaufany lub e-dowód i złożyć wniosek przez stronę gov.pl. W porównaniu do poprzednich edycji Mój Prąd 4.0 zapewnia dofinansowanie dla osób, które chcą w pełni wymienić źródła ciepła (np. instalacje fotowoltaiczne), jak i tych, którzy planują zakup lub montaż sprzętu sprzyjający efektywnemu zarządzaniu energią (np. zakup okien czy drzwi zewnętrznych).

Ulga termomodernizacyjna 

Ulga termomodernizacyjna to przedsięwzięcie, które zostało wprowadzone 1 stycznia 2019 r. Jest to kolejne ułatwienie dla osób, które przyczyniają się do rozwoju ekologicznych rozwiązań w Polsce. 

Żeby skorzystać z ulgi, trzeba odliczyć odpowiednią kwotę w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono wydatki zgodne z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018

Beneficjenci/tki to podatnicy, którzy są właścicielami/kami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga przysługuje za wykonanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, w tym zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. 

Wysokość ulgi nie może przekroczyć łącznie 53 000 zł dla jednego podatnika w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć. 

Uwagi:

 • Jeżeli budynek jest w budowie, nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
 • Beneficjent/ka musi być właścicielem/ką  lub współwłaścicielem/kami budynku
 • Jeżeli przedsięwzięcie nie zostało zakończone w ciągu 3 lat, kwotę z ulgi będzie trzeba zwrócić

Program Agroenergia - dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Program Agroenergia ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń powodowanych przez działalność rolniczą i zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. Obejmuje on instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i elektrownie wiatrowe. 

Program zakłada dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników indywidualnych, którzy są właścicielami lub dzierżawią nieruchomość od 1 do 300 ha, przynajmniej od roku. Program w 2021 i 2022 roku został podzielony na dwie części, z których pierwsza dotyczy mikroinstalacji, pomp ciepła i towarzyszących magazynów energii, a druga biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych.

Wysokość dofinansowania zależeć będzie od mocy instalacji: 

 • od 10 do 30 kW beneficjent/ka może otrzymać do 20% kosztów całej instalacji, jednak nie więcej niż 15 000 zł 
 • od 30 d0 50 kW beneficjent/ka może otrzymać do 13% kosztów całej instalacji, jednak nie więcej niż 20 000 zł

Uwagi: 

 • przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed złożeniem wniosku 
 • dofinansowanie obejmuje tylko instalację nowych urządzeń (wyprodukowanych nie wcześniej niż 24 miesiące przed montażem)

Program Czyste Powietrze 

Głównym założeniem programu Czyste Powietrze nie są dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, a termomodernizacja i poprawa jakości powietrza. Jednak biorąc w nim udział i dodatkowo montując instalację, można liczyć na pożyczkę. 

Wnioski elektroniczne można składać przez Portal Beneficjenta na stronie odpowiedniego WFOŚiGW lub na gov.pl. Przy składaniu wniosków stacjonarnie trzeba udać się do WFOŚiGW z wcześniej pobranymi dokumentami. 

Beneficjentami i beneficjentkami programu są osoby fizyczne, które muszą spełnić kilka warunków, by uzyskać dotację:

 • są właścicielami/właścicielkami lub współwłaścicielami/współwłaścicielkami domów jednorodzinnych lub lokalu mieszkalnego, który został wydzielony w budynku jednorodzinnym, z wyodrębnioną księgą wieczystą;
 • są osobami, których przeciętny miesięczny dochodów na jednego członka w gospodarstwie domowym nie przekracza kwoty 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
 • mają ustalony zasiłek stały, okresowy, rodzinny lub opiekuńczy, z potwierdzonym zaświadczeniem.

Najwyższy poziom dofinansowania to 69 0000 zł dla przedsięwzięcia z fotowoltaiką oraz 30 000 zł dla inwestycji bez fotowoltaiki.

Energia Plus - dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Program powstał w celu zminimalizowania negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne i poprawy jakości powietrza. 17 grudnia 2021 zakończył się drugi nabór w programie Energia Plus. Dofinansowania do fotowoltaiki przyznawane były firmom. Uczestniczy/ki mogli/ły liczyć na pożyczkę do 80% kosztów kwalifikowanych lub dotację 50% kosztów kwalifikowanych.

Programy regionalne 

W wielu miejscach można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę od gmin. Warunki i wysokość dopłat będą się od siebie różnić, więc przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym regionie. 

Pożyczki w bankach

Wnioski o dofinansowanie do fotowoltaiki nie zawsze są przyjmowane, a czas oczekiwania na decyzję może być długi. Osoby, które chcą zamontować instalację szybko, lub nie kwalifikują się do dostępnych programów, mogą skorzystać z pożyczki bankowej. Wiele banków przygotowuje specjalne oferty dla przyszłych właścicieli/ek instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że do kredytów doliczane są odsetki, które mogą wydłużyć okres zwrotu inwestycji.

Co jeszcze warto wiedzieć o dotacjach do fotowoltaiki 2022?

Po pierwsze, fotowoltaika z dofinansowaniem nie jest jedyną opcją na oszczędności. Samo odpowiednie obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej może przyczynić się do dużego obniżenia wydatków. Prosumenci w Polsce oszczędzają bardzo dużo również dzięki specjalnemu systemowi rozliczania z zakładem energetycznym.

Złożenie wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki nie jest jednak bardzo pracochłonne, a korzyści z jego pozytywnego rozpatrzenia mogą być znaczne. Zmniejszenie kosztów instalacji fotowoltaicznej oznacza krótszy czas zwrotu.

Jeżeli chcesz zarobić na fotowoltaice
zapoznaj się z darmowym e-Poradnikiem dla firm
Porównaj ceny energii w Twoim regionie