Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Wyjaśniamy jak zapłacić mniej za instalację fotowoltaiczną w 2021 roku
Fot. pixabay.com
W ostatnim czasie, montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce zyskuje na popularności. Programy, które oferują dopłaty przyciągają wielu ochotników, a mikroinstalacji pojawia się w kraju coraz więcej.
W skrócie:
Przeprowadzimy Cię przez proces pozyskiwania dofinansowania na fotowoltaikę
Skontaktuj się z nami!

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - skąd ich rosnąca popularność? 

Na rynku pojawia się coraz więcej dopłat do fotowoltaiki. Z czego to wynika? 

Ze zbyt małego udziału Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce, co kłóci się z wytycznymi Unii Europejskiej. Montaż przydomowych elektrowni jest działaniem, które przybliża nas do rozwiązania problemu. Ich przyszli właściciele mogą liczyć na wiele benefitów. Oprócz oszczędności, które wiążą się posiadaniem paneli słonecznych, dostępne są również dotacje unijne na fotowoltaikę. 

Możliwości jest bardzo dużo. W zależności od programu, dostępne są pożyczki lub dofinansowania bezzwrotne. Wybranie odpowiedniej oferty może znacznie zmniejszyć koszt inwestycji, a tym samym skrócić czas, w którym zwrócą się wydane pieniądze. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretny program, należy oszacować koszt całej instalacji i przejrzeć dostępne oferty fotowoltaiki. Osoby, które chcą to zrobić, mogą w tym celu sprawdzić porównywarkę firm fotowoltaicznych Rachuneo.

Czy wiesz, że...

Mikroinstalacje fotowoltaiczne mają moc do 50 kW, za to małymi instalacjami określa się takie o mocy większej niż 50 kW, ale nieprzekraczającej 500 kW.

Panele fotowoltaiczne dofinansowania - dostępne programy 

 • Mój Prąd 3.0
 • Ulga termomodernizacyjna, 
 • Agroenergia,
 • Czyste Powietrze,
 • Energia Plus,
 • Programy regionalne, 
 • Pożyczki w bankach;

Program Mój Prąd 3.0

Mój Prąd 3.0 rozpoczął się 1 lipca 2021 r., jego koniec zaplanowany jest na 20 grudnia 2021 r., jednak w przypadku wykorzystania środków nastąpi to szybciej. W programie mogą wziąć udział prosumenci. Kwota dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej wynosi do 3000 zł. Prosumenci, którzy chcą skorzystać z dofinansowania muszą posiadać Profil Zaufany lub e-dowód i złożyć wniosek przez stronę gov.pl. Program nie przewiduje dopłat do innych elementów struktury energetycznej, obejmuje zatem tylko i wyłącznie mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dofinansowania do pozostałych elementów pojawią się prawdopodobnie w programie Mój Prąd 4.0, który jest przewidziany na rok 2022. 

Ulga termomodernizacyjna 

Ulga termomodernizacyjna, to przedsięwzięcie, które zostało wprowadzone 1 stycznia 2019 r. Jest to kolejne ułatwienie dla osób, które przyczyniają się do rozwoju ekologicznych rozwiązań w Polsce. 

Żeby skorzystać z ulgi, trzeba odliczyć odpowiednią kwotę w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono wydatki zgodne z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018

Beneficjenci to podatnicy, którzy są właścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga przysługuje za wykonanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, w tym zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. 

Wysokość ulgi nie może przekroczyć łącznie 53 000 zł dla jednego podatnika w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć. 

Uwagi:

 • Jeżeli budynek jest w budowie nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
 • Beneficjent musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku
 • Jeżeli przedsięwzięcie nie zostało zakończone w ciągu 3 lat, kwotę z ulgi będzie trzeba zwrócić 

Program Agroenergia - dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Program ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń powodowanych przez działalność rolniczą i zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. Obejmuje on instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i elektrownie wiatrowe. 

Rozpoczęcie naboru do jest planowane na koniec 2020 r. Informacja o dokładnej dacie pojawi się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Program zakłada dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników indywidualnych, którzy są właścicielami lub dzierżawią nieruchomość od 1 do 300 ha, przynajmniej od roku. 

Wysokość dofinansowania zależeć będzie od mocy instalacji: 

 • od 10 do 30 kW beneficjent może otrzymać do 20% kosztów całej instalacji, jednak nie więcej niż 15 000 zł 
 • od 30 d0 50 kW beneficjent może otrzymać do 13% kosztów całej instalacji, jednak nie więcej niż 20 000 zł

Uwagi: 

 • przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed złożeniem wniosku 
 • dofinansowanie obejmuje tylko instalację nowych urządzeń (wyprodukowanych nie wcześniej niż 24 miesiące przed montażem)

Program Czyste Powietrze 

Głównym założeniem programu nie są dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, a termomodernizacja i poprawa jakości powietrza. Jednak biorąc w nim udział i dodatkowo montując instalację, można liczyć na pożyczkę. 

Wnioski elektroniczne można składać przez Portal Beneficjenta na stronie odpowiedniego WFOŚiGW lub na gov.pl. Przy składaniu wniosków stacjonarnie trzeba udać się do WFOŚiGW z wcześniej pobranymi dokumentami. 

Beneficjentami są osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domków jednorodzinnych, dodatkowo muszą spełniać warunek finansowy. Dla gospodarstw domowych jednoosobowych dochód nie może przekraczać 1960 zł miesięcznie, a w gospodarstwach wieloosobowych jest to 1400 zł na jedną osobę. 

Przy dołożeniu instalacji w programie Czyste Powietrze, maksymalna kwota dofinansowania zwiększa się o 5 tysięcy, jest to jednak kredyt, który trzeba spłacić. Dotacje w programie podzielone są na bezzwrotne i częściowo zwrotne. 

Energia Plus - dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Program powstał w celu zminimalizowania negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne i poprawy jakości powietrza. 

Wnioski można składać elektronicznie przez generator wniosków o dofinansowanie, do 17.12.2021 r. lub do wyczerpania środków.

Dofinansowania do fotowoltaiki przyznawane są firmom. 

Uczestnicy mogą liczyć na pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotację 50% kosztów kwalifikowanych. 

Programy regionalne 

W wielu miejscach można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę od gmin. Warunki i wysokość dopłat będą się od siebie różnić, więc przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym regionie. 

Pożyczki w bankach

Wnioski o dofinansowanie do fotowoltaiki nie zawsze są przyjmowane, a czas oczekiwania na decyzję może być długi. Osoby, które chcą zamontować instalację szybko lub nie kwalifikują się do dostępnych programów, mogą skorzystać z pożyczki bankowej. Wiele banków przygotowuje specjalne oferty dla przyszłych właścicieli instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że do kredytów doliczane są odsetki, które mogą wydłużyć okres zwrotu inwestycji. 

Co jeszcze warto wiedzieć o dotacjach do fotowoltaiki 2021?

Po pierwsze, fotowoltaika z dofinansowaniem nie jest jedyną opcją na oszczędności. Samo odpowiednie obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej może przyczynić się do dużego obniżenia wydatków. Prosumenci w Polsce oszczędzają bardzo dużo również dzięki specjalnemu systemowi rozliczania z zakładem energetycznym.

Złożenie wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki nie jest jednak bardzo pracochłonne, a korzyści z jego pozytywnego rozpatrzenia mogą być znaczne. Zmniejszenie kosztów instalacji fotowoltaicznej oznacza krótszy czas zwrotu.

Jeżeli chcesz zarobić na fotowoltaice
zapoznaj się z darmowym e-Poradnikiem dla firm
Porównaj ceny energii w Twoim regionie