Formularz kontaktowy
Chcesz uzyskać wycenę instalacji fotowoltaicznej? Wypełnij formularz skontaktujemy się z Tobą
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023?

Wyjaśniamy, jak zapłacić mniej za instalację fotowoltaiczną w 2023 roku
Fot. pixabay.com
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
W ostatnim czasie montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce zyskuje na popularności. Programy, które oferują dopłaty, przyciągają wielu ochotników i wiele ochotniczek, a mikroinstalacji pojawia się w kraju coraz więcej.
Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
W skrócie:
 • W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych edycji znanych już programów oferujących dofinansowania i pożyczki do fotowoltaiki.
 • Przygotowaliśmy listę programów, dzięki którym można taniej zainwestować w montaż instalacji fotowoltaicznej.
 • Brak dofinansowania nie oznacza, że instalacja fotowoltaiczna nie jest opłacalna.
 • Dostępne oferty fotowoltaiki można sprawdzić w obiektywnej porównywarce Rachuneo

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 - skąd ich rosnąca popularność? 

Na rynku pojawia się coraz więcej dopłat do fotowoltaiki. Z czego to wynika? 

Zbyt mały udział Odnawialnych Źródeł Energii w krajowej produkcji energii elektrycznej, kłóci się z wytycznymi Unii Europejskiej. Każdy montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej przybliża nas do rozwiązania problemu. Ich przyszli właściciele i właścicielki mogą liczyć na wiele benefitów. Oprócz oszczędności, które wiążą się posiadaniem paneli słonecznych, dostępne są również dotacje unijne na instalacje fotowoltaiczne. 

Możliwości jest bardzo dużo. W zależności od programu dostępne są pożyczki lub dofinansowania bezzwrotne. Wybranie odpowiedniej oferty może znacznie zmniejszyć koszt paneli fotowoltaicznych, a tym samym skrócić czas, w którym zwrócą się wydane pieniądze. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretny program, należy oszacować koszt całej instalacji i przejrzeć dostępne oferty fotowoltaiki. Osoby, które chcą to zrobić, mogą w tym celu sprawdzić porównywarkę firm fotowoltaicznych Rachuneo.

Popularność fotowoltaiki po wprowadzeniu limitu zużycia

Wpływ na rosnącą popularność fotowoltaiki w Polsce ma także wprowadzony w 2023 roku roczny limit zużycia prądu. Po jego przekroczeniu cena energii elektrycznej drastycznie wzrasta, więc wiele osób szuka sposobów, które pozwolą zmieścić się w progu zużycia 2000, 26000 lub 3000 kWh. Panele fotowoltaiczne okazują się nierzadko remedium na wzrost cen prądu w 2023 roku

Oprócz tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych na dachach domów, rośnie także zainteresowanie fotowoltaiką na balkonie. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj nasz artykuł: “Fotowoltaika na balkonie? Sprawdź, czy się opłaca!”.  Należy jednak zaznaczyć, że dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych nie obejmuje właścicieli i właścicielek mikroinstalacji fotowoltaiki balkonowej, te kierowane są głównie do właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Niemniej jednak ceny zestawów na balkon, ich prosty montaż oraz oszczędności płynące z takiego rozwiązania przyciągają wielu zainteresowanych. W Rachuneo możesz porównać zestawy fotowoltaiki na balkon oraz ocenić ich opłacalność w Twoim mieszkaniu! Doradzimy Ci, który zestaw wybrać.

Czy wiesz, że...

Mikroinstalacje fotowoltaiczne mają moc do 50 kW, za to małymi instalacjami określa się takie o mocy większej niż 50 kW, ale nieprzekraczającej 500 kW.

Panele fotowoltaiczne dofinansowania - dostępne programy 

Program Mój Prąd 5.0

Instalacja fotowoltaiczna na domu | pixabay.com

To już piąta edycja programu Mój Prąd, w której dofinansowanie do fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów ciepła i kolektorów słonecznych może wynieść nawet 58 tys. zł! Maksymalna wysokość dotacji dotyczy sytuacji, w której beneficjent inwestuje w kilka rozwiązań jednocześnie.

W skorzystaniu z dotacji pomoże Generator Wniosków o Dofinansowanie - złożyć wniosek można jedynie przez internet. Nabór wniosków prowadzony jest pod opieką Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ważne, że dopłata przyznawana jest dopiero po zakończeniu przedsięwzięcia - panele fotowoltaiczne muszą być już podłączone do sieci.

Ulga termomodernizacyjna 

Ulga termomodernizacyjna to przedsięwzięcie, które zostało wprowadzone 1 stycznia 2019 r. Jest to kolejne ułatwienie dla osób, które przyczyniają się do rozwoju ekologicznych rozwiązań w Polsce. Uprawnia do ulgi osoby, które w ramach przeprowadzania termomodernizacji, poniosły wydatki zgodne z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018. Żeby skorzystać z ulgi, trzeba odliczyć poniesione wydatki osobno.

Inwestycja w termomodernizację budynku, znacznie ogranicza przedostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji (powstają one podczas wytwarzania ciepła). Jest to bardzo dobra alternatywa dla inwestycji w odnawialne źródła energii.

Beneficjenci/tki to podatnicy, którzy są właścicielami/kami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga przysługuje za wykonanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, w tym zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. 

Wysokość ulgi nie może przekroczyć łącznie 53 000 zł dla jednego podatnika w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć. Jeśli więc podatnicy są małżeństwem, każde z małżonków ma osobny limit w wysokości 53 000 zł.

Uwagi:

 • Jeżeli budynek jest w budowie, nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
 • Beneficjent/ka musi być właścicielem/ką  lub współwłaścicielem/kami budynku
 • Jeżeli przedsięwzięcie nie zostało zakończone w ciągu 3 lat, kwotę z ulgi będzie trzeba zwrócić
 • Nowe objaśnienia podatkowe dotyczące wsparcia dla projektów termomodernizacyjnych dla osób fizycznych zostały przygotowane 30 marca 2023 roku przez Ministerstwo Finansów. Chcesz się z nimi zapoznać? Kliknij tutaj.

Program Agroenergia - dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Farma fotowoltaiczna | pixabay.com

Program Agroenergia ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń powodowanych przez działalność rolniczą i zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. Obejmuje on instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i elektrownie wiatrowe. Realizacja programu została przewidziana na okres od 2021 do 2027 r., ale podpisywanie umów będzie możliwe do 31 grudnia 2025 r. 

Program zakłada dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników indywidualnych, którzy są właścicielami lub dzierżawią nieruchomość od 1 do 300 ha, przynajmniej od roku. Program w 2021 i 2022 roku został podzielony na dwie części, z których pierwsza dotyczy mikroinstalacji, pomp ciepła i towarzyszących magazynów energii, a druga biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych.

Wysokość dofinansowania zależeć będzie od mocy instalacji: 

 • od 10 do 30 kW beneficjent/ka może otrzymać do 20% kosztów całej instalacji, jednak nie więcej niż 15 000 zł 
 • od 30 d0 50 kW beneficjent/ka może otrzymać do 13% kosztów całej instalacji, jednak nie więcej niż 20 000 zł

Uwagi: 

 • przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki
 • dofinansowanie obejmuje tylko instalację nowych urządzeń (wyprodukowanych nie wcześniej niż 24 miesiące przed montażem)
 • dofinansowanie w programie Agroenergia udzielane jest poprzez zwrot kosztów - w formie refundacji

Program Czyste Powietrze 

W ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, ponieważ jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza. Jednak biorąc w nim udział i dodatkowo montując instalację, można liczyć na dotację w wysokości do 135 tys. zł.

Wnioski elektroniczne można składać przez Portal Beneficjenta na stronie odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub na gov.pl. Przy składaniu wniosków stacjonarnie trzeba udać się do WFOŚiGW z wcześniej pobranymi dokumentami. 

Beneficjentami i beneficjentkami programu są osoby fizyczne, które muszą spełnić kilka warunków, by uzyskać dotację:

 • są właścicielami/właścicielkami lub współwłaścicielami/współwłaścicielkami domów jednorodzinnych lub lokalu mieszkalnego, który został wydzielony w budynku jednorodzinnym, z wyodrębnioną księgą wieczystą;
 • są osobami, których przeciętny miesięczny dochodów na jednego członka w gospodarstwie domowym nie przekracza kwoty 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
 • mają ustalony zasiłek stały, okresowy, rodzinny lub opiekuńczy, z potwierdzonym zaświadczeniem.

W 2023 roku najwyższy poziom dofinansowania to 135 000 zł - w przypadku kompleksowej termomodernizacji. W naszym artykule “Program Czyste Powietrze” piszemy więcej o zmianach, które zaszły w programie w 2023 roku. Dotyczą one rozszerzenia progów dochodowych i poziomów dofinansowania. Dofinansowanie w tym roku jest prawie o 100% wyższe niż w 2022 r.!

Energia Plus - dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Program powstał w celu zminimalizowania negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne i poprawy jakości powietrza. Dofinansowania na instalację fotowoltaiczną przyznawane są firmom. Uczestniczy/ki mogą liczyć na pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotację 50% kosztów kwalifikowanych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił kolejny, IV nabór wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Energia Plus”. Wnioski należy składać w formie elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie, w okresie od 01.02.2023 roku do 13.12.2024 r. (lub do wyczerpania środków).

Programy regionalne 

W wielu miejscach można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę od gmin. Warunki i wysokość dopłat będą się od siebie różnić, więc przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym regionie. 

Pożyczki w bankach

Wnioski o dofinansowanie do fotowoltaiki nie zawsze są przyjmowane, a czas oczekiwania na decyzję może być długi. Osoby, którym zależy na szybkim montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej lub nie kwalifikują się do dostępnych programów, mogą skorzystać z pożyczki bankowej. Wiele banków przygotowuje specjalne oferty dla przyszłych właścicieli/ek instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że do kredytów doliczane są odsetki, które mogą wydłużyć okres zwrotu inwestycji.

Co jeszcze warto wiedzieć o dotacjach do fotowoltaiki 2023?

Po pierwsze, fotowoltaika z dofinansowaniem nie jest jedyną opcją na oszczędności. Samo odpowiednie obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej może przyczynić się do dużego obniżenia wydatków. Prosumenci w Polsce oszczędzają bardzo dużo również dzięki specjalnemu systemowi rozliczania z zakładem energetycznym.

Złożenie wniosku o dofinansowanie do fotowoltaiki nie jest jednak bardzo pracochłonne, a korzyści z jego pozytywnego rozpatrzenia mogą być znaczne. Zmniejszenie kosztów instalacji fotowoltaicznej oznacza krótszy czas zwrotu.

Nie zapomnij o audycie energetycznym!

Audyt energetyczny to dokument, który pozwala na dokładne zdiagnozowanie stanu energetycznego budynku oraz wskazanie możliwych działań, które pozwolą na zwiększenie efektywności energetycznej. Audyt energetyczny jest szczególnie ważny w przypadku, gdy planujemy przeprowadzić termomodernizację budynku. Dzięki niemu uzyskamy dokładne informacje na temat aktualnego stanu energetycznego budynku, a także poznamy dokładne koszty oraz korzyści wynikające z przeprowadzenia modernizacji.

W przypadku dofinansowań na fotowoltaikę dokument ten bardzo często jest kartą przetargową dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Jest tak w przypadku wielu programów, w których audyt okazuje się niezbędny - np. program TERMO z Banku Gospodarstwa Krajowego czy podwyższona dotacja w programie Czyste Powietrze.

Jeśli potrzebujesz pomocy w pozyskaniu audytu energetycznego, zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą, która pomoże Ci pozyskać niezbędne dokumenty do dofinansowań na fotowoltaikę.

Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
Porównaj ceny energii w Twoim regionie