Podwyżki cen gazu - jak wysokie są rachunki w 2022 roku?

Opisujemy wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych
fot. pexels.com
Wiele nadziei na niższe ceny gazu w 2022 roku okazało się płonnych. W tym roku płacimy jeszcze więcej, a prognozy na 2023 dotyczą kolejnego wzrostu stawek.
Czy wiesz, że możesz opłacać swoje rachunki z jednego miejsca?
Sprawdź Rachuneo Płatności!
W skrócie:
  • Nastąpił 41% wzrost cen gazu dla kuchenkowiczów, 54% dla osób podgrzewających wodę gazem i 58% dla gospodarstw domowych używających gazu do ogrzania domu. 
  • Podwyżce uległa stawka za 1 kWh gazu w PGNiG. Na tym samym poziomie pozostają natomiast stawki opłaty abonamentowej.
  • Najnowsza stawka VAT jest obecnie zerowa. Obniżka obowiązuje od 1 lutego 2022 do 31 lipca 2022 roku.

Jak wygląda rachunek za gaz dla gospodarstw domowych w 2022 roku?

Znaczna część odbiorców gazu w Polsce obsługiwana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Jest to operator, który zajmuje się dystrybucją paliw gazowych. Na rachunku za prąd zmieniły się stawki dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, jak również stawki za sprzedaż gazu od firmy PGNiG. Najbardziej wzrosła cena gazu, tj. stawka za 1 kWh gazu. Bez zmian pozostała natomiast opłata abonamentowa. Więcej w artykule "Jak czytać rachunek za gaz".

Całość rachunku za gaz obniżono w ramach tarczy antyinflacyjnej poprzez zmniejszenie stawki VAT z 8 proc. do 0 proc. Obniżka ta została przewidziana na okres od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.

Dlaczego ceny wciąż rosną?

Powodem złożenia kolejnego wniosku o zmianę taryfy przez PGNiG Obrót Detaliczny był wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez tę spółkę. Cena gazu rośnie zresztą na całym świecie. Jakiś czas temu sytuację w Europie pogorszyła decyzja rosyjskiego GAZPROMU o zmniejszeniu dostaw, dziś sytuację w Polsce pogarsza całkowite odcięcie od dostaw gazu z Rosji. Mniejsze dostawy z kluczowych gazociągów spowodowały, że zapasy szybko malały i nie wystarczały na ogromny popyt, jaki pojawił się w okresie postpandemicznym.

Po co nam ten gaz?

Zwiększone zapotrzebowanie na gaz wynika również z aktualnych trendów i transformacji ekologicznej. Błękitne paliwo, jak nazywa się często gaz ziemny, znacząco redukuje emisję CO2, w porównaniu do węgla ogranicza jego emisję aż o 50%. Gaz ziemny jest też nadal tańszym źródłem energii. Łatwiejsze wydobycie i transport gazu oraz brak konieczności dodatkowej obróbki bardzo mocno obniżają jego koszt produkcji. Dlatego też coraz więcej firm i gospodarstw domowych decyduje się na jego wykorzystywanie.

Jakie podwyżki cen gazu nas czekają w 2022 roku?

W obliczeniach uwzględniliśmy podwyżkę cenników PGNiG i najnowszą obniżkę, czyli zerową stawkę VAT.

  • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-1, nastąpił wzrost rachunku o ok. 94,13 zł netto w skali roku, zależnie od zużycia gazu
  • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-2, nastąpił wzrost rachunku o ok. 570,76 zł netto w skali roku, zależnie od zużycia gazu
  • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-3, nastąpił wzrost rachunku o ok. 1751,63 zł netto  w skali roku, zależnie od zużycia gazu

Oznacza to, że odbiorcy, którzy zużywają najmniejsze ilości gazu (taryfa W-1), płacą o 29,01% więcej. Dla odbiorców taryfy W-2 to wzrost do 37,47%. Odpowiednio więcej płacą również odbiorcy taryfy W-3, którzy zużywają większe ilości gazu np. do ogrzewania, jest to 39,55% więcej.

Dane dla średniego zużycia zakładanego przez URE w podanych taryfach.

Czy wiesz, że...

27 kwietnia o godzinie 8:00 rano zostały całkowicie wstrzymane dostawy gazu z Rosji do Polski. Żądaniem Rosji było opłacanie gazu w rublach, na co nie zgodził się polski rząd.

Jaka będzie cena gazu w sezonie grzewczym 2022/2023?

Rynek surowców destabilizuje się w tempie, który trudno kontrolować. To między innymi sprawia, że nie sposób jeszcze mówić o konkretnych cenach gazu w sezonie grzewczym 2022/2023. 

Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych jeszcze w sezonie grzewczym prognozowało, że wysokie ceny gazu będą utrzymywać się także w trakcie wiosny i lata. Z kolei na przełom 2022/2023 przewidziane są podwyżki, które mogą trwać nawet przez najbliższe kilka lat. Przyczyn wzrostu cen gazu na kolejne lata upatruje się w:

  • utrzymującym się wysokim popycie na gaz w Europie i Azji;
  • uniezależnieniu od dostaw gazu z Rosji, który pogłębia problem zwiększonego popytu na gaz; 
  • rosnącej inflacji, która jest m.in. efektem szoków cenowych wywołanych wojną (w marcu 2022 r. było to 10,9% - poziom, którego nikt się nie spodziewał).

Ceny gazu w twoim mieście

Nie możesz zmienić Operatora Systemu Dystrybucyjnego, do którego sieci jesteś podłączony. Możesz natomiast zaoszczędzić na zmianie sprzedawcy gazu. Opłaty za sam gaz i za abonament zależą od danego sprzedawcy gazu. W porównywarce cen gazu Rachuneo możesz sprawdzić, jaka firma może być dla Ciebie korzystniejsza. Wystarczy, że wpiszesz swój kod pocztowy, wysokość rachunku za gaz oraz opcjonalnie zaznaczysz taryfę, do której jesteś zakwalifikowany u obecnego sprzedawcy gazu, a my pokażemy Ci oferty dostępne w twoim regionie. Działania, jakie należy podjąć w celu zmiany dostawcy gazu, opisaliśmy w artykule "Zmiana dostawcy gazu. Jak to zrobić krok po kroku". Przy wybieraniu nowej oferty na sprzedaż gazu, warto zwrócić uwagę na niską stawkę za 1 kWh gazu oraz na niską opłatę abonamentową. Dostawcy coraz częściej również oferują sprzedaż prądu i gazu w pakiecie, co może pomóc Ci uszczuplić domowy budżet, w zależności od proponowanej oferty.

Opłacaj faktury za gaz za pomocą jednego kliknięcia
Skorzystaj z darmowego konta!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie