Podwyżki cen gazu - jak wysokie będą rachunki?

Opisujemy wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych
fot. pexels.com
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ponownie zatwierdził zmianę Taryfy PGNiG Obrót Detaliczny. Od 1 października 2021 roku ceny gazu będą jeszcze wyższe. Zmiana dotyczy stawek dla gospodarstw domowych. To już trzecia zmiana stawek w tym roku.
W skrócie:
  • Wzrost cen gazu na rynku dla odbiorców PGNiG
  • Podwyżce ulegnie jedna składowa rachunku, czyli stawka za 1 kWh gazu w PGNiG. Na tym samym poziomie pozostają natomiast stawki opłaty abonamentowej
  • Stawki za dystrybucję gazu nie uległy zmianie
  • Odbiorcy gazu w zmienionej taryfie zapłacą w części rachunku za sprzedaż gazu o 7,4% więcej
Chcesz obniżyć swoje rachunki?
Sprawdź porównywarki Rachuneo!

Jak będzie wyglądał rachunek za gaz dla gospodarstw domowych?

Znaczna część odbiorców gazu w Polsce obsługiwana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Jest to operator, który zajmuje się dystrybucją paliw gazowych. Od lutego 2021 roku stawki dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa pozostają niezmienione, zmieniają się natomiast stawki za sprzedaż gazu dla obiorców firmy PGNiG. Oznacza to, że przy kompleksowych płatnościach (tzn. przy łącznych rachunkach za gaz oraz jego dystrybucję) zmianie ulegnie jedna składowa rachunku płaconego tej firmie, dotycząca sprzedaży gazu  tj. stawka za 1 kWh gazu. Bez zmian zostanie natomiast opłata abonamentowa. Więcej w artykule "Jak czytać rachunek za gaz".

Dlaczego ceny wciąż rosną?

Powodem złożenia kolejnego wniosku o zmianę taryfy przez PGNiG Obrót Detaliczny był wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez tę spółkę. Cena gazu rośnie  z resztą na całym świecie. W Europie dodatkowo pogorszyła sytuację decyzja rosyjskiego GAZPROMU o zmniejszeniu dostaw. Mniejsze dostawy z kluczowych gazociągów spowodowały, że zapasy szybko maleją i nie wystarczają na ogromny popyt jaki pojawił się ostatnio na ten surowiec.

Po co nam ten gaz?

Zwiększone zapotrzebowanie na gaz wynika również z aktualnych trendów i transformacji ekologicznej. Błękitne paliwo jak nazywa się często gaz ziemny znacząco redukuje emisję CO2, w porównaniu do węgla ogranicza jego emisję aż o 50%. Gaz ziemny jest też nadal tańszym źródłem energii. Łatwiejsze wydobycie i transport gazu oraz brak konieczności dodatkowej obróbki bardzo mocno obniżają jego koszt produkcji. Dlatego też coraz więcej firm jak i gospodarstw domowych decyduje się na jego wykorzystywanie.

Jakie podwyżki cen gazu nas czekają?

  • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-1 nastąpi wzrost rachunku o ok. 8,64 zł w skali roku, zależnie od zużycia gazu
  • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-2 nastąpi wzrost rachunku o ok. 54,00 zł w skali roku, zależnie od zużycia gazu
  • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-3 nastąpi wzrost rachunku o ok. 204,00 zł w skali roku, zależnie od zużycia gazu

Oznacza to, że odbiorcy, którzy zużywają najmniejsze ilości gazu (taryfa W-1), zapłacą o 3,36% więcej. Dla odbiorców taryfy W-2 nastąpi wzrost do 4,63%. Odpowiednio więcej zapłacą również odbiorcy taryfy W-3, którzy zużywają większe ilości gazu np. do ogrzewania, a będzie to do 4,80% więcej.

Dane wg URE

Jaka będzie cena gazu w 2022?

PGNiG przewiduje utrzymania wysokich cen gazu w I kwartale 2022 r. poinformował prezes spółki Paweł Majewski. Na wysokość cen będzie miała tez wpływ zima.

Jak obliczyć wzrost kosztów ogrzewania gazem?

Najdotkliwiej podwyżki cen gazu odczują oczywiście ci klienci, którzy używają go do ogrzewania domów. Szacuje się, że posiadacze taryfy W-3, którzy zużywają ponad 13 350kWh rocznie zapłacą o 4,8% więcej. Jak to obliczyć?

Załóżmy, że okresie grzewczym, który zazwyczaj trwa od października do marca zużyjemy 10 000 kWh gazu.  Tak mogą wyglądać nasze wydatki za gaz dla cen wyliczonych zgodnie z taryfą PGiNG (wartości przykładowe):  

Zużycie gazu: 10 000 kWh * nowa stawka: 10,895 gr  = 1089,68 zł  

Abonament: 6 (płacimy za sześć miesięcy) * 6,30 = 37,80 zł

Dystrybucja stała: 6 * 29,63 zł = 177,78 zł

Dystrybucja zmienna: 10 000 kWh * 3,301 gr = 330,10 zł

Daje nam to sumę 1635,36 zł To cena netto – po doliczeniu podatku VAT otrzymujemy sumę 2011,49zł.

Ceny gazu w twoim mieście

Nie możesz zmienić Operatora Systemu Dystrybucyjnego, do którego sieci jesteś podłączony. Możesz natomiast zaoszczędzić na zmianie sprzedawcy gazu. Opłaty za sam gaz i za abonament zależą od danego sprzedawcy gazu. W porównywarce cen gazu Rachuneo możesz sprawdzić, jaka firma może być dla Ciebie korzystniejsza. Wystarczy, że wpiszesz swój kod pocztowy, wysokość rachunku za gaz oraz opcjonalnie zaznaczysz taryfę, do której jesteś zakwalifikowany u obecnego sprzedawcy gazu, a my pokażemy Ci oferty dostępne w twoim regionie. Działania jakie należy podjąć, w celu zmiany dostawcy gazu opisaliśmy w artykule "Zmiana dostawcy gazu. Jak to zrobić krok po kroku". Przy wybieraniu nowej oferty na sprzedaż gazu, warto zwrócić uwagę na niską stawkę za 1 kWh gazu oraz na niską opłatę abonamentową. Niektórzy sprzedawcy mają również w swoich ofertach ochronę przez podwyżkami cen, czy możliwość wypowiedzenia umowy w każdym momencie. Dostawcy coraz częściej również oferują sprzedaż prądu i gazu w pakiecie, co może pomóc Ci uszczuplić domowy budżet, w zależności od proponowanej oferty.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie