Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Podwyżki cen gazu - jak wysokie są rachunki w 2022 roku?

Opisujemy wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych
fot. pexels.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Wiele nadziei na niższe ceny gazu w 2022 roku okazało się płonnych. W tym roku płacimy jeszcze więcej. Rząd pracuje nad zamrożeniem cen gazu na 2023 rok.
Opłacanie wszystkich rachunków z jednego miejsca?
Sprawdź Rachuneo Płatności!
W skrócie:
 • Nastąpił 41% wzrost cen gazu dla kuchenkowiczów, 54% dla osób podgrzewających wodę gazem i 58% dla gospodarstw domowych używających gazu do ogrzania domu. 
 • Podwyżce uległa m.in. stawka za 1 kWh gazu w PGNiG.
 • Najnowsza stawka VAT jest obecnie zerowa. Obniżka obowiązuje od 1 lutego 2022 do końca 2022 roku.
 • Polski rząd pracuje nad zamrożeniem poziomu taryf dla odbiorców indywidualnych na 2023 rok.

Jak wygląda rachunek za gaz dla gospodarstw domowych w 2022 roku?

Znaczna część odbiorców gazu w Polsce obsługiwana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Jest to operator, który zajmuje się dystrybucją paliw gazowych. Na rachunku za prąd zmieniły się stawki dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, jak również stawki za sprzedaż gazu od firmy PGNiG. Najbardziej wzrosła cena gazu, tj. stawka za 1 kWh gazu. Więcej w artykule "Jak czytać rachunek za gaz".

Całość rachunku za gaz obniżono w ramach tarczy antyinflacyjnej poprzez zmniejszenie stawki VAT z 8 proc. do 0 proc. Obniżka ta została początkowo przewidziana na okres od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. Następnie przedłużono ją do 31 października 2023 roku. Najnowsze przedłużenie dotyczy końca 2022 roku.

Dlaczego ceny wciąż rosną?

Powodem złożenia kolejnego wniosku o zmianę taryfy przez PGNiG Obrót Detaliczny był wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez tę spółkę. Cena gazu rośnie zresztą na całym świecie. Jakiś czas temu sytuację w Europie pogorszyła decyzja rosyjskiego GAZPROMU o zmniejszeniu dostaw, dziś sytuację w Polsce pogarsza całkowite odcięcie od dostaw gazu z Rosji. Mniejsze dostawy z kluczowych gazociągów spowodowały, że zapasy szybko malały i nie wystarczały na ogromny popyt, jaki pojawił się w okresie postpandemicznym.

Po co nam ten gaz?

Zwiększone zapotrzebowanie na gaz wynika również z aktualnych trendów i transformacji ekologicznej. Błękitne paliwo, jak nazywa się często gaz ziemny, znacząco redukuje emisję CO2, w porównaniu do węgla ogranicza jego emisję aż o 50%. Gaz ziemny jest też nadal tańszym źródłem energii. Łatwiejsze wydobycie i transport gazu oraz brak konieczności dodatkowej obróbki bardzo mocno obniżają jego koszt produkcji. Dlatego też coraz więcej firm i gospodarstw domowych decyduje się na jego wykorzystywanie.

Jakie podwyżki cen gazu czekają nas w 2022 roku?

W obliczeniach uwzględniliśmy podwyżkę cenników PGNiG i najnowszą obniżkę, czyli zerową stawkę VAT.

 • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-1, nastąpił wzrost rachunku o ok. 57,75 zł netto w skali roku, zależnie od zużycia gazu.
 • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-2, nastąpił wzrost rachunku o ok. 388,73 zł netto w skali roku, zależnie od zużycia gazu.
 • Dla odbiorców PGNiG, będących w taryfie W-3, nastąpił wzrost rachunku o ok. 1214,37 zł netto  w skali roku, zależnie od zużycia gazu.

Oznacza to, że odbiorcy, którzy zużywają najmniejsze ilości gazu (taryfa W-1), płacą o 17,8% więcej. Dla odbiorców taryfy W-2 to wzrost do 25,52%. Odpowiednio więcej płacą również odbiorcy taryfy W-3, którzy zużywają większe ilości gazu np. do ogrzewania, jest to 27,42% więcej.

Dane dotyczą średniego zużycia zakładanego przez URE w podanych taryfach.

Czy wiesz, że...

27 kwietnia 2022 roku o godzinie 8:00 rano zostały całkowicie wstrzymane dostawy gazu z Rosji do Polski. Żądaniem Rosji było opłacanie gazu w rublach, na co nie zgodził się polski rząd.

Jaka będzie cena gazu w sezonie grzewczym 2022/2023?

Rynek surowców destabilizuje się w tempie, który trudno kontrolować. To między innymi sprawia, że nie sposób jeszcze mówić o konkretnych cenach gazu w sezonie grzewczym 2022/2023. 

Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych jeszcze w sezonie grzewczym prognozowało, że wysokie ceny gazu będą utrzymywać się także w trakcie wiosny i lata. Z kolei na przełom 2022/2023 przewidziane są podwyżki, które mogą trwać nawet przez najbliższe kilka lat. Przyczyn wzrostu cen gazu na kolejne lata upatruje się w:

 • utrzymującym się wysokim popycie na gaz w Europie i Azji;
 • uniezależnieniu od dostaw gazu z Rosji, który pogłębia problem zwiększonego popytu na gaz; 
 • rosnącej inflacji, która jest m.in. efektem szoków cenowych wywołanych wojną (w sierpniu 2022 r. było to 16,1% - poziom, którego nikt się nie spodziewał).

Zamrożenie cen gazu w 2023 roku?

Pogłębiający się kryzys energetyczny i rekordowe ceny gazu, które generują coraz to większy problem ubóstwa energetycznego, sprawiły, że polski rząd pracuje obecnie nad zamrożeniem taryf dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku.

Jak informuje Anna Moskwa, Ministra Klimatu i Środowiska, “Taryfy na gaz będą zamrożone. Pracujemy nad budżetem państwa, żeby móc uwzględnić potencjalną kwotę. To rozwiązanie będziemy prezentować we wrześniu, aby odpowiedzialnie wskazać skutki budżetowe”. Rafał Gawin, Prezes URE (Urzędu Regulacji Energetyki), pozytywnie opowiada się za blokowaniem cen gazu. Szczegóły poznamy zatem już niebawem. 

Wiemy natomiast więcej o blokadzie podwyżek dla odbiorców ciepła systemowego. Wzrosty cen ciepła nie mogą w nadchodzącym sezonie grzewczym przekroczyć 40%. O szczegółach przeczytasz w naszym kolejnym artykule nt. podwyżek cen ciepła

Jak będą wyglądać rachunki za gaz po ewentualnej podwyżce?

Rachuneo przygotowało obliczenia dla hipotetycznej sytuacji, w której podwyżki cen gazu sięgną maksymalnej granicy 40%. Miesięczne koszty po podwyżce 40% dla danych taryf wyglądają następująco:

 • taryfa W-1: 39,25 zł (wzrost rachunku o 7,61 zł);
 • taryfa W-2: 207,26 zł (wzrost rachunku o 48,97 zł);
 • taryfa W-3: 617,04 zł (wzrost rachunku o 149,85 zł).

Natomiast całkowity roczny koszt po podwyżce wynosiłby:

 • taryfa W-1: 471 zł (przy zużyciu na poziomie 1141 kWh);
 • taryfa W-2: 2 487,15 zł (przy zużyciu na poziomie 7340 kWh);
 • taryfa W-3: 7 404,42 zł (przy zużyciu na poziomie 22459 kWh).

Kto ogłosił już podwyżki na 2023 rok?

Trzech sprzedawców gazu zapowiedziało już podwyżki na 2023 rok, kierując jakiś czas temu wnioski o zmianę taryf do URE. Na ten moment znamy konkretne kwoty podwyżek od Tauron i Enei - stawki zostały już podniesione. W przypadku gazu od Energa wiemy jedynie o zakładanych podwyżkach na 2023 rok. Jak bardzo wzrosną rachunki za gaz od tych sprzedawców? Rachuneo przygotowało obliczenia, z których wynika, że:

 • Tauron: 1 kWh gazu droższy o ok. 0,29 zł dla taryf W-1, W-2 i W-3 (wzrost wysokości rachunków o 45,71%);
 • Enea: 1 kWh gazu droższy o ok. 0,31 zł w każdej taryfie (rachunki wyższe o 51,75%);
 • Energa: wzrost między 0,32 zł a 0,36 zł za 1 kWh gazu (w zależności od taryfy). Na przykład dla taryfy W-1 jest to wzrost o 59,46%, dla taryfy W-2 to 58,88%, a dla taryfy W-3 to 58,45%.

Nie znamy jeszcze wysokości podwyżek największego dostawcy gazu w Polsce - PGNiG. Jeśli rząd pozytywnie rozpatrzy zablokowanie podwyżek na poziomie 40%, wówczas możemy liczyć na nieco mniejszy wzrost naszych rachunków.

Ceny gazu w twoim mieście

Nie możesz zmienić Operatora Systemu Dystrybucyjnego, do którego sieci jesteś podłączony. Możesz natomiast zaoszczędzić na zmianie sprzedawcy gazu. Opłaty za sam gaz i za abonament zależą od danego sprzedawcy gazu. W porównywarce cen gazu Rachuneo możesz sprawdzić, jaka firma może być dla Ciebie korzystniejsza. Wystarczy, że wpiszesz swój kod pocztowy, wysokość rachunku za gaz oraz opcjonalnie zaznaczysz taryfę, do której jesteś zakwalifikowany u obecnego sprzedawcy gazu, a my pokażemy Ci oferty dostępne w twoim regionie. Działania, jakie należy podjąć w celu zmiany dostawcy gazu, opisaliśmy w artykule "Zmiana dostawcy gazu. Jak to zrobić krok po kroku". Przy wybieraniu nowej oferty na sprzedaż gazu, warto zwrócić uwagę na niską stawkę za 1 kWh gazu oraz na niską opłatę abonamentową. Dostawcy coraz częściej również oferują sprzedaż prądu i gazu w pakiecie, co może pomóc Ci uszczuplić domowy budżet, w zależności od proponowanej oferty.

Opłacaj faktury za gaz za pomocą jednego kliknięcia
Skorzystaj z darmowego konta!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie