Formularz kontaktowy
Chcesz uzyskać wycenę instalacji fotowoltaicznej? Wypełnij formularz skontaktujemy się z Tobą
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Opisujemy, z czego składa się panel słoneczny
fot. pixabay.com
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Ze względu na popularność fotowoltaiki, na rynku dostępnych jest wiele możliwości. Przyszli prosumenci mogą wybrać również między materiałami z jakiego wykonane będą panele słoneczne. Przed podjęciem decyzji warto jednak poznać ich charakterystykę.
Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
W skrócie:
  • Ogniwa fotowoltaiczne to tworzywa, z których składają się panele słoneczne. Nazywa się je także ogniwami fotoelektrycznymi. 
  • Ogniwa dzieli się na 3 kategorie: I generacji (monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne), II generacji i III generacji.
  • Podstawowe wyróżniki kategorii ogniw fotoelektrycznych to: cena, tworzywo, sprawność, dostępność i żywotność. 

Czym jest ogniwo fotowoltaiczne?

Panele słoneczne składają się ogniwa fotowoltaicznego, nazywanego również fotoelektrycznym, a więc elementu, w którym promieniowanie słoneczne zamieniane jest w prąd stały. Nazywa się to zjawiskiem fotowoltaicznym. Ogniwa, różnią się między sobą przede wszystkim: ceną, tworzywem z którego są wykonane, żywotnością, dostępnością i sprawnością - czyli efektywnością. 


Dokładniej opisane działanie instalacji znajduje się tutaj: Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Czy wiesz, że…

Prąd, który jest wytwarzany przez panele, to prąd stały. Zanim trafi do naszych gniazdek falownik zamienia go w prąd zmienny. 


Charakterystyka ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa I generacji: 

Wytwarzane są z krzemu krystalicznego i stanowią bardzo dużą część ogniw wykorzystywanych na polskim rynku (około 80%). Dzielą się na: 

Ogniwa monokrystaliczne - charakteryzują się największą sprawnością (15-20%) i najdłuższą żywotnością, ale też dość wysoką ceną. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużej powierzchni do zagospodarowania na panele. Rozpoznamy je po typowym sześciokątnym kształcie (kwadrat ze ściętymi rogami) i bardzo ciemnym, prawie czarnym kolorze. 

Przy ogniwach monokrystalicznych często wykorzystywana jest technologia half-cut, której ogniwa są przecinane na pół. W efekcie, w module znajduje się 2 razy więcej ogniw, dzięki czemu moduły: 

  • Mają większą moc. 
  • Nie nagrzewają się tam mocno, co skutkuje wydłużoną żywotnością. 
  • Wyróżniają się większą wytrzymałością. 
  • Są bardziej odporne na zacienienie. 

Osoby chętne na zapoznanie się z ofertą na fotowoltaikę, która zakłada wykorzystanie ogniw monokrystalicznych w technologii half-cut mogą sprawdzić oferty w porównywarce Rachuneo.

Ogniwa polikrystaliczne - ich sprawność będzie niższa, lecz nadal stosunkowo wysoka (do 15%), wiąże się to z niższą ceną niż przy ogniwach monokrystalicznych. Dla prosumenta oznacza to, że będzie musiał zainwestować w większą ilość paneli słonecznych dla osiągnięcia takiej samej mocy jak przy panelach monokrystalicznych. Ich kolor jest ciemnoniebieski.

Ogniwa II generacji: 

Od ogniw I generacji różnią się budową i  materiałami z jakich są wykonane. Dzięki prostszej produkcji, koszt wykonanych z nich paneli jest mniejszy (a więc zmniejsza się koszt całej instalacji fotowoltaicznej). Udział ogniw II generacji na rynku fotowoltaiki nie jest jednak duży ze względu na ich niską sprawność. Tutaj często wyróżnia się:

Ogniwa amorficzne - Ich sprawność jest stosunkowo niska (6-8%), a wytwarzane są z krzemu amorficznego, nie krystalicznego. Cena paneli amorficznych jest niska, jednak ze względu na małą ilość dostawców są trudniej dostępne. Prosumenci powinni również wiedzieć o ich krótkiej żywotności - mogą posłużyć około 10 lat. Technologia ta często wykorzystywana jest w mniejszych sprzętach, takich jak lampy ogrodowe czy kalkulatory.

Ogniwa III generacji

Najrzadziej wykorzystywane na rynku rozwiązanie. Wykorzystują inny mechanizm działania niż poprzednie rodzaje, dzięki czemu są między innymi bardziej odporne na występujące zacienienia i nieprzychylne warunki. Na ten moment, prowadzone są badania mające na celu podwyższenie ich sprawności. Ich istotną zaletą jest elastyczność i lekkość, która w znacznym stopniu ułatwia montaż instalacji. 

Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
Porównaj ceny energii w Twoim regionie