Co to jest budżet domowy i jak go zaplanować?

Jak efektywnie rozplanować budżet domowy?
fot. pixabay.com
W tym artykule dowiesz się, jak obliczyć budżet domowy i jak go prowadzić. Pozwoli Ci to na kontrolowanie wydatków i tworzenie oszczędności.
Poznaj narzędzie, które pozwala na kontrolowanie rachunków
Sprawdź Rachuneo Płatności
W skrócie:
 • Każdy może stworzyć swój budżet domowy, nie potrzebne są do tego żadne specjalne umiejętności 
 • Główną zaletą posiadania budżetu jest kontrola nad środkami i możliwość oszczędzania

Co to jest i dlaczego warto poświęcić czas na zaplanowanie budżetu domowego?

Budżet domowy to najprościej ujmując zestawienie dochodów i wydatków, które jasno pokazuje nam, na co wydajemy pieniądze.

Po co mi budżet domowy?

Jego stworzenie to pierwszy krok do budowania własnego bezpieczeństwa finansowego, ponieważ pozwala nam uchwycić wszystkie wydatki, w tym te, które wolelibyśmy przeznaczyć na coś innego. Sprawia to, że mamy większą kontrolę nad naszymi pieniędzmi. Co więcej, posiadając świadomość na co realnie wydajemy, jesteśmy w stanie zacząć odkładać pieniądze, tworząc “fundusz awaryjny”. Tym sposobem, żaden niespodziewany wydatek nie będzie dla nas problemem. 

Czy wiesz, że..

W Internecie znajdziesz darmowe szablony przydatne w tworzeniu budżetu domowego. Są dostępne za darmo, skorzystać z nich mogą osoby potrafiące wykonywać proste obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

Praktyczna rada: Zaokrąglij liczby - ułatwi Ci to obliczenia, przez co cały proces będzie szybszy i przyjemniejszy.

Jak prowadzić swój budżet domowy w 5 krokach?

Zrobienie miesięcznego budżetu nie musi być skomplikowane. Wystarczą Ci kartka, długopis oraz kalkulator. 

1 krok

Po pierwsze, zapisz na kartce środki, które aktualnie posiadasz. Zlicz wszystkie pieniądze, które posiadasz zarówno w banku, jak i w kieszeni. 

2 krok

Po drugie, spisz wydatki stałe, które ponosisz każdego miesiąca. W realizacji tego punktu pomoże Ci zbieranie paragonów. Jeśli płacisz kartą, wszystkie Twoje wydatki zapisywane są w aplikacji banku.

3 krok

Podziel je na ogólniejsze kategorie. Najlepiej od razu podziel je na te, które są niezbędne, czyli:

 • opłata za wodę, prąd, gaz
 • czynsz do spółdzielni
 • abonamenty: internet, telewizja itp.
 • doładowania telefonu
 • raty kredytu
 • ubezpieczenia
 • transport: paliwo, bilety itp.
 • jedzenie,

oraz na te dodatkowe, np.:

 • rozrywka, 
 • kultura,
 • używki, 
 • niektóre ubrania.

4 krok

Następny krok jest bardzo istotny, lecz często pomijany przy wykonywaniu budżetu domowego. Mowa tutaj o zliczeniu jednorazowych wydatków, które przecież pojawiają się co miesiąc. Warto wziąć pod uwagę takie okoliczności jak wizyta u lekarza czy urodziny bliskich. 

5 krok

Kolejny krok to dodanie do siebie wszystkich wydatków i odjęcie od nich środków, którymi dysponujemy. Wynik ten, to pieniądze, które jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Jeśli posiadasz konkretny cel, warto odkładać pieniądze na osobny fundusz, co sprawi, że nie wydasz ich impulsywnie.

Planowanie budżetu domowego

Mamy budżet, ale jak zacząć oszczędzać?

Analiza aktualnych wydatków to podstawa oszczędzania

Jeśli suma, którą uzyskałeś nie jest dla Ciebie wystarczająca, dokładnie przeanalizuj swoje wydatki. Zastanów się nad tymi,  które wcześniej określiliśmy jako dodatkowe. Pomyśl, czy nie wydajesz pieniędzy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Reklamy i promocje zwodzą konsumentów, tworząc fałszywe poczucie, że dany produkt jest nam niezbędny. Przed jakimkolwiek zakupem zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście tego potrzebujesz i czy nie masz już czegoś podobnego.

Wspieraj się porównywarkami, żeby kupować taniej

 Korzystaj z porównywarek cen, aby nie przegapić korzystnych promocji. Praktycznie każdego dnia firmy decydują się na nowe promocje, aby zachęcić klientów do zakupów. Każda zaoszczędzona złotówka ma znaczenie w Twoim budżecie. 

Zmieniaj nawyki, aby generować oszczędności

Zastanów się również nad wyborami, które codziennie podejmujesz i znajdź w nich problematyczne kwestie, które są warte zmiany. Przykładem jest nawyk płacenia gotówką, który może generować koszty związane z wypłacaniem pieniędzy z obcych bankomatów. Prowizję zapłacisz również opłacając rachunki na poczcie. Z tego względu warto korzystać wyłącznie z przelewów elektronicznych, które nie generują żadnych dodatkowych kosztów. Staraj się również spłacać wszelkie raty na czas, żeby uniknąć dodatkowych odsetek. 

Jak oszczędzać: 

 • kupuj roztropnie 
 • korzystaj z promocyjnych ofert
 • sprzedaj to, czego nie potrzebujesz
 • płać przelewami elektronicznymi 
 • pilnuj terminów płatności
 • nie bój się zmiany - zmień bank, operatora lub dostawcę energii, jeśli pozwoli Ci to zaoszczędzić

Jak dbać o swój budżet domowy, czyli sposoby na zwiększenie budżetu 

Zapewne niepotrzebnych wydatków szukałeś w “dodatkowych” wydatkach, które mógłbyś ograniczyć. To błąd! Oszczędzać możesz również na opłatach. Możesz zadziałać doraźnie zmieniając swoje nawyki. Innym rozwiązaniem jest zmiana dostawcy prądu albo zmiana dostawcy gazu, w czym pomoże Ci porównywarka Rachuneo. 


Porównaj ceny energii w Twoim regionie