Taryfy prądu
W przyjazny sposób opisujemy jakie są dostępne taryfy prądu oraz czym się od siebie różnią
Podstawowe grupy taryfowe są takie same u wszystkich dostawców prądu
Taryfy prądu są określane przez Urząd Regulacji Energetyki, który nadzoruje rynek energii w Polsce. Wszyscy sprzedawcy energii muszą dostosować swoje oferty do określonych grup taryfowych.
W przypadku gospodarstw domowych są to m. in. taryfy G11, G12, G12w czy G13 oraz przedpłatowe G11p lub G11e.
Taryfy prądu dla firm są inne i dostosowane do większego zużycia energii. Najczęściej spotykane to taryfy C11, C12 i C21. Każda z taryf ma swoje specyficzne zasady i stawki.
Dobierz korzystną taryfę z Rachuneo i oszczędzaj!
Taryfy prądu dla domu
Taryfy prądu dla gospodarstw domowych to zasady rozliczeń, określające sposób w jaki naliczane są opłaty za zużycie energii elektrycznej. Różnią się one między sobą warunkami naliczania stawek w zależności od pory dnia, czy dni tygodnia. Pozwala to na lepsze dopasowanie oferty do potrzeb domowników oraz ograniczenie kosztów.
Taryfy prądu dla firm
Taryfy prądu dla przedsiębiorców to zasady rozliczeń, które pozwalają dostosować koszty energii do specyfiki działalności firmy. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu taryfy można znacząco obniżyć rachunki za prąd, uwzględniając zarówno wielkość przedsiębiorstwa, jak i jego zapotrzebowanie na energię w różnych porach dnia.
Co oznaczają litery i cyfry w nazwie taryfy prądu?
Ponieważ grupy taryfowe są narzucane przez urząd, mają swoje nazwy kodowe, w których każda litera lub cyfra ma swoje znaczenie.
Pierwsza litera decyduje o tym, czy taryfa jest przeznaczona dla domu czy dla firm lub innych instytucji. Litera G oznacza, że taryfa jest dla domu, litery C, B, A to oznaczenia dla firm.
Pierwsza cyfra oznacza "moc umowną" i dla taryf domowych zawsze wynosi "1". Dla przedsiębiorstw oznaczenie "1" to moc umowna niższa lub równa 40 kW; "2" to moc umowna powyżej 40 kW.
Druga cyfra oznacza liczbę "stref" czyli ile różnych cen prądu ma taryfa., Np. cyfra 2 oznacza, że będą dwie ceny prądu: wyższa lub niższa w zależności od godziny. W Polsce rzadko spotykane są inne taryfy niż jednostrefowe albo dwustrefowe. W zależności od sprzedawcy energii, prąd może być tańszy również w weekendy czy święta.
Dodatkowe litery w taryfie wyznacza godziny i dni tygodnia, w których prąd jest tańszy:
a - oznacza, że prąd jest droższy w godzinach szczytowych i tańszy w pozaszczytowych;
b - oznacza, że prąd jest tańszy w nocy;
w - oznacza, tańszy prąd w weekend.
Czym różnią się taryfy u różnych sprzedawców?
- Ceną za zużyty prąd - sprawdź ceny prądu w Polsce
- Godzinami lub dniami tygodnia, w których prąd jest tańszy lub droższy
- Dodatkowymi promocjami lub bonusami
Dowiedz się więcej o taryfach prądu
Jeżeli nie wiesz jaka taryfa prądu będzie najlepsza dla Twojego domu lub biznesu? Zadzwoń do nas. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać najkorzystniejszą opcję i odpowiedzą na wszystkie pytania.
Co to taryfa trzystrefowa?
Cena prądu w takiej taryfie jest uzależniona od 3 stref: wysokich cen, średnich cen oraz niskich cen prądu. Jest to odpowiednia taryfa dla dobrze przemyślanego zużycia energii elektrycznej oraz bardzo rygorystycznego pilnowania zużycia w określonych godzinach.
Czym się charakteryzują taryfy nocne?
Prąd tańszy poza określonymi przez dostawcę prądu godzinami, czyli poza tzw. "godzinami szczytu", np. od 14:00 - 16:00 i 22:00 - 6:00, ale droższy w pozostałych godzinach. Dobra taryfa dla gospodarstw ogrzewanych prądem, ponieważ można tak ustawić piece, aby grzały prąd tylko w godzinach kiedy prąd jest tańszy. To samo tyczy się przedsiębiorstw, których największe zużycie prądu przypada na godziny nocne. Należy dokładnie przemyśleć wybór jednej z tych taryf, aby nie narazić się na wyższe rachunki za prąd.
Jaka taryfa ze stałą ceną prądu?
W tej taryfie G11 cena prądu jest stała przez całą dobę. Taryfa jest popularna w małych mieszkaniach i domach, których nie ogrzewa się prądem. Odpowiednikiem w taryfach firmowych jest taryfa C11. Taryfy te są proste i zrozumiałe, łatwo kontrolować faktury i łatwiej przewidywać zużycie prądu.