Formularz kontaktowy
Chcesz uzyskać wycenę instalacji fotowoltaicznej? Wypełnij formularz skontaktujemy się z Tobą
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

W przyjazny sposób wyjaśniamy jak działają panele fotowoltaiczne
fot. pixabay
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Fotowoltaika zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Na dachach wielu domów widać panele słoneczne, które w ciągu dnia produkują energię elektryczną w sposób przyjazny środowisku.
Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
W skrócie:
  • Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną
  • Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z: ogniw fotowoltaicznych, paneli fotowoltaicznych, licznika dwukierunkowego i falownika 
  • W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu powstaje ekologiczna energia

Co to jest fotowoltaika i dlaczego rośnie jej popularność? 

Głównym źródłem energii elektrycznej w Polsce są elektrownie węglowe. Wykorzystuje się w nich ograniczone zasoby węgla, a im bardziej będą się one kurczyły, tym dotkliwsze będą podwyżki cen prądu. Dodatkowym ciosem dla paliw kopalnych są ceny uprawnień do emisji CO2, które stają się coraz większą częścią kosztów energii. Wyjaśnia to coraz większe zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii (w skrócie OZE), które korzystają z surowców odnawialnych.

Elementem OZE jest właśnie fotowoltaika, a więc nic innego jak gałąź nauki, która łączy wytwarzanie energii elektrycznej i promieniowanie słoneczne. Osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną, mogą produkować własny ekologiczny prąd i dodatkowo oszczędzać.

Instalacja fotowoltaiczna 

Na instalację fotowoltaiczną składa się kilka elementów, które sprawiają, że zielona energia trafia do naszych gniazdek: 

  • Panele fotowoltaiczne lub panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne
  • Licznik dwukierunkowy mierzy przepływ prądu i umożliwia rozliczenie ilości wyprodukowanej przez nas energii i tej pobranej. 
  • Falownik jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego (produkowanego przez panele fotowoltaiczne) na prąd zmienny, a więc taki, który wykorzystujemy w naszych domach.
  • Okablowanie instalacji PV – przewody i złącza odgrywają dużą rolę w poprawnej pracy fotowoltaiki. Muszą być odporne na warunki atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury, a także przepięcia. Od ich jakości zależy bezpieczeństwo całej instalacji.
  • Stelaż – panele PV mocowane są do konstrukcji, która pozwala na ustawienie ich pod optymalnym kątem ok. 30-40°. W przypadku konstrukcji gruntowych oraz tych na dach płaski są to duże stelaże, utrzymujące moduły w konkretnej pozycji. Na dachach skośnych stosuje się natomiast szyny i uchwyty montażowe.

Czy wiesz, że…

Ludzie posiadający własną instalację fotowoltaiczną nazywani są prosumentami, ponieważ oprócz korzystania z energii elektrycznej mogą ją również wytwarzać. Słowo “prosument” powstało z połączenia “konsument” i “producent”.

Efekt fotowoltaiczny, czyli jak powstaje energia ze słońca

Wspomniane wcześniej ogniwa fotowoltaiczne pełnią bardzo istotną funkcję w procesie przemiany promieniowania słonecznego na prąd. Efekt fotowoltaiczny polega na powstawaniu siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania świetlnego.

W przydomowych instalacjach najczęściej używa się ogniw zbudowanych z krzemu, w którym wzbudzane są i wybijane elektrony. Różnica potencjałów pomiędzy elektrodami pozwala uzyskać prąd stały. Nowością technologiczną w branży OZE są perowskity, czyli minerały o szerokim zastosowaniu. Jak twierdzi polska fizyk dr Olga Marcinkiewicz, fenomen perowskitów polega na tym, że można je nadrukowywać na przezroczystą folię.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

  • Krzem monokrystaliczny – ma bardzo uporządkowaną strukturę wewnętrzną, która zapewnia bardzo wysoką sprawność. Oznacza to, że kupując instalację zbudowaną z tego materiału, możemy liczyć na przetworzenie największej ilości promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Należy jednak pamiętać, że przekłada się to na jego wyższą cenę. 
  • Krzem polikrystaliczny – posiada większą ilość wad niż krzem monokrystaliczny. Jego sprawność jest nadal dość wysoka, a cena niższa. 

Teraz możemy zastanowić się nad tym jak działają panele fotowoltaiczne i jaką rolę pełni efekt fotowoltaiczny. W dużym skrócie: jest to fizyczny proces, podczas którego w ogniwie fotowoltaicznym powstaje prąd stały. Dzieje się to za sprawą światła słonecznego, które pada na panele. Właśnie dlatego tak ważne jest ustawienie paneli słonecznych w odpowiednim miejscu. Od tego w dużym stopniu zależy opłacalność fotowoltaiki, o której więcej można przeczytać w naszym artykule: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w 2021 r. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice, zastanawiasz się nad montażem – zapraszamy do kontaktu. Chcąc za darmo wycenić instalację, możesz skorzystać również z listy ofert firm fotowoltaicznych

Jak działa fotowoltaika – schemat

  1. Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele.
  2. Zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, a więc światło słoneczne przekształcane jest w prąd stały. Sprawność zjawiska zależy od struktury ogniwa fotowoltaicznego, miejsca, w którym są panele i warunków atmosferycznych. 
  3. Prąd stały zamieniany jest w falowniku na prąd zmienny. 
  4. Prąd zmienny płynie do naszych gniazdek i zasila sprzęty domowe. 
  5. W przypadku wyprodukowania zbyt dużej ilości energii płynie ona do sieci elektrycznej, a prosument może później skorzystać z jej 70-80% (net-metering) lub skorzystać ze zgromadzonego depozytu (net-billing). Jeżeli ilość wyprodukowanej energii jest zbyt mała, prąd pobierany jest z sieci. Żeby ilość produkowanego prądu była odpowiednia, w trakcie planowania montażu należy obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z paneli?

Moc mikroinstalacji fotowoltaicznej określa się najczęściej w kWp (kilo watt peak). Jest to jednostka uwzględniająca zmienność produkcji energii w ciągu doby oraz w różnych porach roku. Określa, jaką wydajność jest w stanie uzyskać instalacja w tzw. standardowych warunkach pomiarowych.

Aby obliczyć zapotrzebowanie na energię z fotowoltaiki, trzeba znać zużycie prądu w gospodarstwie. Przyjmuje się, że na 1000 kWh zużycia prądu rocznie powinno przypaść 1,25 kWp mocy instalacji. Jeśli więc zużywamy rocznie 3000 kWh energii elektrycznej, potrzebujemy instalacji o mocy ok. 3,75 kWp. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule na temat obliczania mocy fotowoltaiki.

Jak wyliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Aby jednak skutecznie obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Pierwsza z nich to średnie zużycie roczne energii. Opieranie się na rachunkach z jednego miesiąca lub nawet z kwartału będzie nieskuteczne, bowiem zużycie prądu w ciągu roku jest różne – zwłaszcza jeśli korzystamy z klimatyzacji czy pompy ciepła.

Dodatkowo trzeba uwzględnić wszelkie warunki, które mogą wpłynąć na uzysk prądu z instalacji. Najważniejsze czynniki to:

  • kąt ustawienia paneli,
  • kierunek ekspozycji paneli (najefektywniejsze jest skierowanie ich na południe),
  • nasłonecznienie w danym miejscu,
  • zacienienie paneli.

Wszystko to wpływa na wydajność instalacji, a zatem i na uzysk prądu z danej mocy. Podczas planowania wielkości fotowoltaiki warto też uwzględnić wymianę urządzeń na elektryczne, np. na płytę indykcyjną, pompę ciepła czy elektryczny samochód.

Jakie są konsekwencja niepoprawnie dobranej wielkości instalacji?

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała instalacja PV w gospodarstwie domowym może przynieść pewne straty. Zbyt mała moc paneli fotowoltaicznych sprawi, że wyprodukowana energia nie wystarczy do pokrycia zapotrzebowania.

Instalacja o zbyt dużej mocy będzie natomiast nieopłacalna. Nie dość, że rośnie już sam kosz inwestycji, to na dodatek przeskalowana instalacja generuje straty. Niewykorzystywana energia jest bowiem oddawana do sieci, gdzie następnie rozlicza się ją ilościowo (net-metering) lub wartościowo (net-billing). W pierwszym przypadku przy odbiorze tracimy 20-30% oddanej energii (w zależności od wielkości instalacji), a w drugim – nawet do 80% oddanej energii, której nie wykorzystamy w ramach depozytu pieniężnego.

Jak montować panele fotowoltaiczne?

W przypadku domów jednorodzinnych panele fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj na dachu. Mocuje się je do więźby dachowej za pomocą specjalnych szyn i uchwytów. To niedrogie rozwiązanie, bo nie wymaga rozbudowanych stelaży, dodatkowo pozwala naturalnie ustawić moduły pod właściwym kątem.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy ma możliwość zamontowania fotowoltaiki na dachu skośnym. Przeszkodą mogą być m.in. obiekty zacieniające dach, niewłaściwy kształt dachu czy zbyt mała pochyłość. Alternatywne sposoby montażu paneli to:

  • Montaż na gruncie – stelaże gruntowe do fotowoltaiki pozwalają zamontować panele w niemal dowolnym miejscu. Taka konstrukcja zajmuje część działki, ale umożliwia ustawienie paneli na południe, niezależnie od pozycji domu. Plusem jest też łatwość mycia i odśnieżania modułów.
  • Montaż na dachu płaskim – specjalnych konstrukcji wsporczych wymagają także instalacje na dachach płaskich. Przyjmuje się, że minimalna pochyłość dachu to 15°, więc wszelkie wartości poniżej wymagają zastosowania stelaża. Stelaż ten może być mocowany do dachu inwazyjnie lub nieinwazyjnie (np. za pomocą betonowych bloczków).
  • Montaż fotowoltaiki na trackerach – największą wydajność mają panele fotowoltaiczne na trackerach, czyli obrotowych konstrukcjach podążających za słońcem. Taki system pozwala zwiększyć uzysk nawet o 30%. Wadą rozwiązania jest oczywiście wysoka cena.
  • Montaż na balkonie – ciekawym miejscem na moduły PV jest także... balkonowa balustrada! Balkonowe zestawy fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, np. bloków lub kamienic.

Przeczytaj więcej na temat montażu paneli fotowoltaicznych i dowiedz się, jakie są wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań.

Jak dbać o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej?

By korzystanie z fotowoltaiki było bezpieczne, kluczowa jest ochrona przeciwporażeniowa oraz przeciwpożarowa. Instalacje PV są częścią składową instalacji elektrycznych, dlatego należy zadbać o to, by wszystkie elementy były prawidłowo podłączone. Czasami zastosowanie niskiej jakości złączy lub przewodów może generować niepotrzebne niebepzieczeństwo.

Trzeba też pamiętać o tym, że wpływ na bezpieczeństwo instalacji ma nie tylko jakość podzespołów, ale i sam montaż. Przyczyną pożaru lub zwarcia może być chociażby nieprawidłowe poprowadzenie okablowania lub przytwierdzenie przewodów za pomocą topliwych opasek samozaciskowych.

Należy więc zadbać o kompatybilność wszystkich elementów i poprawne ich zamocowanie. Fotowoltaika musi mieć także zabezpieczenia po stronie DC i AC, a także poprawnie wykonane uziemienie. Nie zapominajmy przy okazji o wykonaniu pomiarów elektrycznych po wykonaniu instalacji oraz o regularnych przeglądach okresowych.

Jakie są możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznej?

Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo duży wydatek, dlatego warto skorzystać z atrakcyjnych opcji dofinansowania. W 2024 dostępnych jest w Polsce wiele programów rządowych, które pozwalają uzyskać środki na inwestycję w OZE lub przynajmniej odpis od podatku dochodowego.

Najpopularniejsze programy dofinansowań instalacji fotowoltaicznej w Polsce to:

Jeśli chcesz pozyskać środki na własną mikroinstalację fotwoltaiczną, przeczytaj nasz artykuł o programach dofinansowań. Dowiesz się z nich, ile dopłaty można zyskać, a także komu przysługują. Zmniejszenie kosztów instalacji fotowoltaicznej jest naprawdę łatwe!

Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
Porównaj ceny energii w Twoim regionie