Zmiana dostawcy gazu. Jak to zrobić krok po kroku

Czyli jak zmienić sprzedawcę energii gazowej
Foto: stocksnap.io
Możesz zmienić dostawcę gazu bez wychodzenia z domu. Czy to się opłaca? Warto sprawdzić, bo to jeden z łatwiejszych sposobów na oszczędności w domowym budżecie.
W skrócie:
  • Dostawcę gazu może zmienić każdy – łatwo i za darmo.
  • Zmiana dostawcy nie spowoduje przerwy w dostawach.
  • Oprócz ceny za zużycie u innego dostawcy warto sprawdzić koszt abonamentu.

Podwyżki cen gazu w 2021 roku

W październiku 2021 roku ceny gazu dostarczanego przez PGNiG – największego dostawcę gazu ziemnego w Polsce – wzrosły o 7,4 %. To już trzecia zmiana cen gazu w tym roku, a kolejne podwyżki przewidywane są na najbliższy rok. Skutki coraz częstszych podwyżek są i będą odczuwane szczególnie przez osoby wykorzystujące energię gazową do ogrzewania mieszkania i podgrzania wody.

Najczęściej stała cena gazu na czas trwania umowy proponowana jest przedsiębiorcom (np. oferta Stała Cena Gazu w Tauronie). Istnieje jednak sposób, który pozwoli Ci – prywatnemu klientowi – przygotować się na niestabilne ceny gazu. W tym artykule dowiesz się, jak łatwo i bezpłatnie zmienić dostawcę gazu, a tym samym zadbać o niższe rachunki. 

Kto może zmienić dostawcę gazu?

Dostawcę gazu może zmienić każdy – nawet jednoosobowe gospodarstwo domowe, które zużywa go bardzo mało. Nie wymaga to żadnych zmian w instalacji w naszym mieszkaniu, a w dodatku za przejście do innego dostawcy nie musimy płacić – ta usługa jest bezpłatna i nie wymaga wielu formalności. Dlatego nawet, jeśli wydaje się nam, że oszczędność nie będzie duża, warto ją rozważyć – tym bardziej, że część operatorów oferuje nam dodatkowe korzyści. Jeśli nie chcesz sam szukać ofert, możesz skorzystać z porównywarki ofert gazu. Do tego jest to proste – w kilku krokach możemy to zrobić na rachuneo.pl.

Czy wiesz że…

Taryfa gazowa zmienia się w zależności od ilości zużytego gazu. Jeśli zużyjesz go mniej, niż w poprzednim okresie rozliczeniowym, dostawca automatycznie zmieni taryfę na tańszą, a Ty zapłacisz niższy rachunek.

Kto dostarcza gaz w Polsce?

Zdecydowanym liderem dystrybucji gazu w Polsce jest państwowa spółka PGNiG. Dostarcza ona błękitne paliwo do większości gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Na rynku działa jednak kilku innych dostawców – są to m.in. Tauron, PGE, Energa, Novum, Elektrix czy Duon. Nazwę swojego dostawcy znajdziesz na fakturze.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie sprzedawcy gazu

To, ile płacimy za gaz, zależy od kilku czynników. Są to cena za 1 kilowatogodzinę (kWh) gazu, opłata abonamentowa oraz koszty dystrybucyjne. To właśnie te wartości zmienią się, jeżeli zmienimy dostawcę. Trzeba pamiętać, że stawki te są różne w zależności od tego, w jakim rejonie mieszkamy, jaki gaz płynie do naszego domu i ile zużywamy w ciągu roku – na tej podstawie jesteśmy przypisywani do konkretnej grupy taryfowej. Informację o tym, w jakiej grupie jesteśmy, znajdziemy na rachunku (więcej na temat grup taryfowych w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”).

Jak ochronić się przed podwyżkami cen gazu?

Jak już wiesz, na wysokość Twojego rachunku za gaz ma wpływ kilka rzeczy: Twoje zużycie gazu, koszty dystrybucyjne oraz opłata abonamentowa. Z pewnością masz bezpośredni wpływ na swoje zużycie, ale także pośredni na pozostałe kwoty niezależne od Ciebie. Dlaczego? Wybrany przez Ciebie dystrybutor ustala najnowsze ceny gazu. Ponieważ ceny gazu różnią się od wybranego przez Ciebie dostawcę, ważnym jest, by zdecydować się na tego z najatrakcyjniejszą ceną na rynku. Pomoże Ci w tym nasza porównywarka cen gazu

Dzięki tej aplikacji możesz porównać swoją aktualną ofertę z pozostałymi, bardziej atrakcyjnymi dostawcami gazu na rynku, a ponadto ochronić swoje oszczędności przez podwyżkami cen. Zmiana dostawcy jest bezpłatna – Rachuneo pobiera opłaty wyłącznie od dostawców usług. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku.  

Jak zmienić dostawcę gazu w 2021 roku?

To bardzo proste. Przedstawiamy ją w prostych krokach:

  1. Wybierasz nowego operatora (możemy to zrobić przez internet, na przykład na stronie rachuneo.pl, na której porównasz też oferty),
  2. Kontaktujesz się z nowym sprzedawcą i podpisujesz nim umowę - Rachuneo pomoże Ci to wygodnie załatwić (często przez internet),
  3. Nowy dostawca wypowiada za Ciebie poprzednią umowę i załatwia formalności,
  4. Otrzymujesz informację o zmianie naszego dostawcy.

https://static.kb.pl/media/uploads/media_image/auto/entry-content/6573/tablet/obraz2.png
Zmiana sprzedawcy gazu przez Rachuneo

Ile trwa zmiana dostawcy gazu?

Co ważne, gaz do naszego mieszkania czy domu będzie płynął bez przerwy. Cała operacja zmiany dostawcy trwa zazwyczaj około miesiąca, trzeba więc pamiętać, że przez jakiś czas będziemy jeszcze pobierać gaz od naszego wcześniejszego operatora, więc musimy być przygotowani na otrzymanie od niego faktury. Warto zrobić na wszelki wypadek zdjęcie licznika i upewnić się, że nie mamy żadnych zaległości w płatnościach – może to utrudnić zmianę dostawcy.

Najtańszy sprzedawca? Nie tylko cena się liczy

Przy wyborze dostawcy warto zwrócić uwagę nie tylko na ceny abonamentu i kilowatogodziny. Niektórzy operatorzy oferują nam zniżki dla nowych klientów (podobnie jak przy zmianie abonamentu na telefon), gwarancję stałej ceny przez czas trwania umowy oraz pakiety łączone (na przykład z dostawą energii elektrycznej). Warto zwrócić uwagę również na okresy rozliczeniowe.


Szukając dobrych ofert gazu zwróć uwagę na oferty, które - oprócz korzystnych cen - dają Ci ochronę przed podwyżkami oraz zniżki dla nowych klientów.

Komu opłaca się zmiana?

Najwięcej na zmianie operatora mogą zaoszczędzić osoby, które zużywają najwięcej gazu, czyli ci, którzy ogrzewają nim swoje domy. Nie jest jednak tak, że temat nas nie dotyczy, jeśli używamy na przykład kotła węglowego. Obecnie wiele miast uruchamia programy, które pozwalają uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca. Warto sprawdzić taką możliwość i przeprowadzić jednocześnie symulację wysokości naszego rachunku za gaz za pomocą narzędzia rachuneo.pl. Być może dofinansowanie wraz ze zmianą dostawcy okaże się opłacalną propozycją dla tych, którzy chcą ogrzewać swój dom w bardziej ekologiczny sposób.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie