Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Czy korzystanie z zielonej energii w 2021 roku jest opłacalne?
fot. pixabay
Rosnące ceny prądu i postulaty ekologów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii. Dużą popularność zyskuje fotowoltaika, ile jednak kosztuje postawienie własnej minielektrowni?
W skrócie:
  • Koszt instalacji fotowoltaicznej waha od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych 
  • Właściciel instalacji fotowoltaicznej zmniejsza swoje rachunki za prąd do kilkunastu złotych miesięcznie 
  • Opłacalność fotowoltaiki zwiększa się przy skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej
Myślisz o instalacji fotowoltaicznej? Pomożemy!
Wybierz ofertę dla siebie

Fotowoltaika - koszty i zyski 

Zakup i montaż: 


Koszt instalacji fotowoltaicznej jest jednorazowym, ale dość sporym wydatkiem, który mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. W kosztach, które musimy wziąć pod uwagę znajdują się: moduły fotowoltaiczne, falownik, dostawa i montaż, pomiary i podatek VAT (8%). 

Żeby móc dostosować wydatki do możliwości i potrzeb, na początek warto wiedzieć od czego dokładnie zależy koszt fotowoltaiki. Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym znajduje się instalacja - od niego zależna będzie zastosowana konstrukcja montażowa. Ważna jest także moc instalacji, a więc ilość zastosowanych modułów i jakość użytych tworzyw. 

Koszty użytkowe: 

Koszt fotowoltaiki nie kończy się na samym zakupie, jednak przez bardzo długie gwarancje obejmujące elementy instalacji utrzymanie jej jest bardzo tanie. Do wydatków eksploatacyjnych należy doliczyć mycie paneli fotowoltaicznych i przeglądy. Jest to nie więcej niż kilkaset złotych rocznie. Niektórzy użytkownicy decydują się również na dodatkowo płatne ubezpieczenie. 

Istotnym aspektem korzystania z fotowoltaiki jest też automatyczne przesyłanie niewykorzystanej energii do sieci. Wtedy użytkownik w ciągu roku może odebrać 70-80% prądu za darmo. 

Zyski: 

Opłacalność fotowoltaiki opiera się na tym, że użytkownik pokrywa tylko opłaty stałe za korzystanie z sieci elektrycznej. Nie trzeba przejmować się wtedy coraz większymi podwyżkami cen prądu, a miesięczne rachunki wynoszą kilkanaście złotych. Wynika to ze specjalnego systemu rozliczeń z zakładem energetycznym. Warto też wspomnieć o dopłatach do fotowoltaiki, które obniżają koszty inwestycji. 

Czy wiesz, że...

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce znajduje się w Czernikowie i ma powierzchnię 7,7 hektarów. Właścicielem farmy o mocy około 4 MW jest Energa.

Ulga na fotowoltaikę

Program Mój Prąd się skończył, jednak planowana jest jego kolejna edycja. Niestety nie wiemy do tej pory jak będzie wyglądał i na jakie korzyści mogą liczyć przyszli prosumenci. Dużym bonusem, który dostają osoby planujące inwestycję jest ulga termomodernizacyjna - obniży ona cenę instalacji fotowoltaicznej. Maksymalna kwota jaką można otrzymać to 53 tysiące złotych od wszystkich wydatków termomodernizacyjnych. Żeby skorzystać z ulgi należy: rozpocząć montaż instalacji i kupować produkty, które można odliczać od dochodu, zakończyć montaż w ciągu 3 lat, odliczać wydatki w corocznym rozliczeniu PIT. Ważne, aby wydatki rozpocząć dopiero gdy budynek, na którym montujemy instalację jest w użytku.

Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna? 

Czas zwrotu instalacji jest zależy od dopasowania jej mocy do zużycia prądu w domu - wyjaśniamy to w artykule: Instalacja fotowoltaiczna - Co to jest? Jak obliczyć moc? 

Przyjmuje się, że dobrze dobrana instalacja powinna zwrócić się po kilku latach od montażu

Czas ten może być dużo krótszy. Wpływ na to mają między innymi rosnące ceny prądu - im są wyższe, tym więcej właściciel instalacji zaoszczędzi. Szacuje się również, że skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej przyspieszy zwrot kosztów nawet o kilka lat. Osoby, które są zainteresowane sprawdzeniem ofert na fotowoltaikę mogą skorzystać z porównywarki fotowoltaiki Rachuneo lub do nas zadzwonić.  

Chcesz zarabiać na fotowoltaice?
Dowiedz się więcej z darmowego e-Poradnika dla firm
Porównaj ceny energii w Twoim regionie