Cena prądu

Ile kosztuje energia elektryczna w Polsce?
Mapa pokazuje średni miesięczny koszt gospodarstwa domowego dla zużycia 200 kWh / taryfa G11 / uwzględnia koszt dystrybucji
Dane aktualne na lipiec 2021 r.

Średnia cena 1 kWh w Polsce

0,69 - 0,78 zł za kWh
Cena za 1 kWh energii elektrycznej zależy od tego w którym regionie Polski analizujemy ceny. Ostateczna cena zależy również od wybranej taryfy prądu, dlatego nie podajemy jednej konkretnej liczby ze średnią ceną prądu, pokazujemy natomiast uproszczony przedział cen. Cena uwzględnia koszt przesyłu prądu oraz koszt energii czynnej.

Wzrost cen prądu w 2021 roku

Porównujemy aktualne ceny prądu z poprzednim raportem Rachuneo z czerwca 2019.
120 zł
o tyle rocznie więcej w porównaniu do stycznia 2020 za prąd zapłaci mieszkaniec Gdańska (za 2400 kWh)

Gdzie wzrosły ceny prądu?

Cena prądu wzrosła w całej Polsce  (aktualne na lipiec 2021).

O ile wzrosła cena prądu?

U dostawców, którzy mocno podnieśli ceny, wzrost wyniósł od 5,5% do 8%. Przekłada się to na około 150 zł wyższy rachunek za prąd w ciągu roku.

Co składa się na cenę prądu?

Zużyta energia
Płacisz sprzedawcy prądu za to, że kupił prąd od polskich elektrowni w specjalnym systemie. Im więcej kilowatogodzin (kWh) zużyłeś tym więcej płacisz.
Przykładowe nazwy na fakturze:
  • opłata za energia czynną
  • sprzedaż energii
Dostarczenie prądu
Płacisz właścicielowi kabli i liczników za to, że płynie nimi Twój prąd i że nie ma awarii. Im więcej prądu zużyjesz, tym więcej zapłacisz, ale dodatkowo tak czy inaczej musisz zapłacić abonament.
Przykładowe nazwy na fakturze:
  • opłata dystrybycyjna
  • dystrybucja energii
  • stała sieciowa / zmienna sieciowa
  • opłata przesyłowa
Opłaty państwowe
Płacisz obowiązkowo opłaty narzucane przez regulacje prawne na potrzeby wspierania sektora energetyki w Polsce.
Przykładowe nazwy na fakturze:
Dodatkowe usługi
Płacisz sprzedawcy abonament, który nie zależy od zużytego prądu. Im wyższy abonament tym więcej dodatkowych usług masz w pakiecie, np. e-faktura, ubezpieczenie, pomoc fachowców itd.
Przykładowe nazwy na fakturze:
  • opłata handlowa
  • opłata abonamentowa

Różnica w cenie prądu między miastami w Polsce

W różnych regionach Polski cena prądu jest inna a usługa dostarczania prądu świadczona jest przez innego operatora.

Najwięcej za prąd płac mieszkańcy regionów Gdańska, Koszalina i Olsztyna - 1861 zł rocznie. Najmniej za prąd płacą mieszkańcy OSD Enea - 1644 zł rocznie.
217 zł
tyle więcej za prąd płaci mieszkaniec Gdańska od mieszkańca Poznania (za 2400 kWh)

Sprawdź, czy nie przepłacasz za prąd

Porównaj ceny energii w Twoim regionie

Ceny prądu na obszarze Innogy

Innogy to operator sieci energetycznej tylko w regionie stolicy Polski

Warszawa

0,76 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Warszawy za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1791 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Warszawie przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Warszawie: operatora Innogy (dawniej RWE). Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Warszawie jest innogy Stoen Operator S.A.

Ceny prądu na obszarze Energa

Energa jest operatorem systemu dystrybucyjnego prądu m. in. w poniższych regionach:

Gdańsk

0,77 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Gdańska za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej.
1861 zł / rok
Tyle średnio na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Gdańsku, przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Gdańsku: operatora Energa. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Gdańsku jest Energa Operator S.A.

Olsztyn

0,77 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Olsztyna za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej, przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
1861 zł / rok
Tyle średnio na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Olsztynie
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Olsztynie: operatora Energa. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Olsztynie jest Energa Operator S.A.

Ceny prądu na obszarze Tauron

Tauron ma inne cenniki prądu dla różnych miast, w których dostarcza prąd do gospodarstw domowych.

Katowice / Gliwice

0,75 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Katowic lub Gliwic za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej, przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
1803 zł / rok
Tyle średnio na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Katowicach
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Katowicach: operatora Tauron. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w regionie Katowice / Gliwice jest TAURON Dystrybucja S.A.

Kraków

0,70 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Krakowa za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1677 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Krakowie przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Krakowie: operatora Tauron. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Krakowie jest TAURON Dystrybucja S.A.

Opole

0,70 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Opola za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej.
1669 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Opolu przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Krakowie: operatora Tauron. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Opolu jest TAURON Dystrybucja S.A.

Wrocław

0,70 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Wrocławia za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: cenę dystrybucji i energii czynnej.
1669 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe we Wrocławiu przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu we Wrocławiu: operatora Tauron. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego we Wrocławiu jest TAURON Dystrybucja S.A.

Ceny prądu na obszarze Enea

Poznań

0,69 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Poznania za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1644 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Poznaniu przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu we Poznaniu:  Enea Operator. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Poznaniu jest Enea S.A.

Zielona Góra

0,69 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Zielonej Góry za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1644 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Zielonej Górze przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Poznaniu: operatora Enea. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Zielonej Górze jest Enea S.A.

Bydgoszcz / Toruń

0,69 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Bydgoszczy/ Torunia za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1644 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Bydgoszczy przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Bydgoszczy: operatora Enea. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w woj. kujawsko-pomorskim jest Enea S.A.

Szczecin

0,69 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Szczecina za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1644 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Szczecinie przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Szczecinie: operatora Enea. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Szczecinie jest Enea S.A.

Ceny prądu na obszarze PGE

Polska Grupa Energetyczna zapewnia prąd we wschodniej części Polski z wyłączeniem Warszawy, gdzie operatorem jest Innogy, m. in.

Białystok

0,74 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Białegostoku za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1794 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Białymstoku przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Białymstoku: operatora PGE Dystrybucja. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w woj. podlaskim jest PGE Dystrybucja S.A.

Radom i woj. mazowieckie

0,74 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Radomia za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1794  zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Radomiu przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w woj. mazowieckim: operatora PGE Dystrybucja. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w woj. mazowieckim poza Warszawą jest PGE Dystrybucja S.A.

Kielce

0,74 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Kielc za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1794 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Kielcach przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Kielcach: operatora PGE Dystrybucja. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w woj. świętkorzyskim jest PGE Dystrybucja S.A.

Rzeszów

0,74 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Rzeszowa za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1794 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Rzeszowie przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Rzeszowie: operatora PGE Dystrybucja. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w woj. podkarpackim jest PGE Dystrybucja S.A.

Lublin

0,74 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec Lublina za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1794 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w Lublinie przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Lublinie: operatora PGE Dystrybucja. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w woj. lubelskim jest PGE Dystrybucja S.A.

Łódź

0,74 zł / kWh
Tyle średnio płaci mieszkaniec miasta Łodzi za 1 kWh energii elektrycznej uwzględniając wszystkie koszty: dystrybucji i energii czynnej,
1784 zł / rok
Tyle na prąd przez rok wydaje gospodarstwo domowe w mieście Łodzi przy założeniu, że korzysta z taryfy z taką samą ceną przez całą dobę dla zużycie 2400 kWh rocznie.
Cena prądu na podstawie cennika największego dostawcy prądu w Łodzi: operatora PGE Dystrybucja. Sprawdź ceny u innych sprzedawców prądu.
Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w woj. łódzkim jest PGE Dystrybucja S.A.