Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Jak obliczyć rachunek za gaz?

Ilość zużytego gazu to nie wszystko
Foto: pexels.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Na wysokość naszego rachunku wpływa nie tylko bieżące, ale pośrednio również roczne zużycie gazu. Do tego trzeba doliczyć koszty dystrybucji i opłatę abonamentową.
Męczy Cię opłacanie faktur za gaz, prąd i telefon?
Zapomnij o opłatach z Rachuneo!
W skrócie:
 • Cena gazu i taryfa gazowa zależą od ilości zużywanego przez nas gazu.
 • Na fakturze znajduje się koszt za zużyty gaz, opłata abonamentowa oraz koszty dystrybucyjne.
 • Gospodarstwa domowe nie płacą akcyzy za gaz, ale firmy mają taki obowiązek.
 • Na Rachuneo sprawdzisz ceny mediów w porównywarce.

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy obliczaniu (symulacji) rachunku, jest nasza grupa taryfowa gazu. To ona wpłynie bezpośrednio na ceny.

Jaka grupa taryfowa?

Większość klientów i klientek znajduje się w jednej z dziewięciu grup taryfowych (dotyczą one odbioru najpopularniejszego gazu wysokometanowego E) – to grupy tworzone na podstawie taryfy Polskiej Spółki Gazownictwa:

Taryfy gazu:

 • W-1.1, W-1.2 - zużycie do 3500 kWh rocznie, np. tylko kuchenka gazowa,
 • W-2.1, W-2.2 - zużycie powyżej 3500 kWh do 13 350 kWh rocznie, np. kuchenka gazowa i piecyk do ogrzewania wody,
 • W-3.6, W-3.9 - zużycie powyżej 13 350 kWh do 88 900 kWh rocznie, np. kuchenka gazowa, piecyk i centralne ogrzewanie,
 • W-4 - zużycie powyżej 88 900 kWh rocznie, dotyczy wielu urządzeń gazowych.

Czy wiesz, że:

Grupy taryfowe u różnych dostawców mogą się różnić, ale zawsze zależą od dwóch czynników: wielkości zużycia i rodzaju dostarczanego gazu.

Prognoza czy rzeczywiste zużycie gazu?

Jak widać powyżej, w granicach danego zużycia mamy do wyboru kilka grup taryfowych gazu. Warto poświęcić czas na ich przeanalizowanie, zrobimy to na przykładzie taryf PGNiG.

W przypadku grup W-1.1 lub W-2.1 nasz licznik będzie odczytany tylko raz w roku. My oczywiście rachunki będziemy płacić częściej – na podstawie faktury „prognozowanej”. Rzeczywisty koszt znajdziemy dopiero na corocznej fakturze „rozliczeniowej”. W przypadku W-1.2 lub W-2.2 odczyt będzie miał miejsce 2 razy w roku, W-3.6 i W-3.9 – 6 lub 9 razy w roku. Mamy jeszcze możliwość wyboru grup W-1.12T, W-2.12T i W-3.12T. Jeżeli zdecydujemy się na jedną z nich, sami co miesiąc będziemy informować dystrybutora o stanie licznika (kontrola będzie miała miejsce tylko 1 raz w roku lub co 2 miesiące w przypadku W-3.12T).

Jakie opłaty dla grupy taryfowej?

Od tego, w jakiej grupie taryfowej się znajdziemy, zależą stawki poszczególnych opłat, w tym:

 • opłaty za paliwo gazowe – to cena 1 kWh dla naszej taryfy. Gdy pomnożymy liczbę pobranych kilowatogodzin przez cenę, otrzymamy koszt pobranego przez nas gazu. Zazwyczaj nasze liczniki mierzą pobór w metrach sześciennych. Aby przeliczyć je na kilowatogodziny, należy skorzystać ze wzoru:
Ilość gazu w m3 * współczynnik konwersji = ilość energii w kWh

Współczynnik konwersji znajdziemy na naszym rachunku. Uwzględnia on rzeczywistą kaloryczność paliwa. Więcej na ten temat w artykule „Ile kosztuje gaz ziemny”,

 • abonamentu – jest to stała opłata, ponoszona niezależnie od zużycia w danym miesiącu. Jest ona różna dla różnych taryf,
 • dystrybucji stałej – to koszty przesyłu i obsługi sieci, cena nie zależy od bieżącego zużycia. Jej wysokość jest zależna od regionu,
 • dystrybucji zmiennej – to również koszty utrzymania infrastruktury, ale tu cena zależy od tego, ile kWh pobraliśmy w danym okresie rozliczeniowym.
Ceny dystrybucji zależą też od regionu – dlatego nawet mając tego samego dostawcę, dystrybutora i identyczne zużycie – w Tarnowie możemy zapłacić inny rachunek niż w Gdańsku.

Kalkulator gazu i rachunku- jak obliczyć zużycie PGNiG?

Załóżmy, że w danym okresie rozliczeniowym (w ciągu 2 miesięcy) zużyliśmy 2 000 kWh gazu. Gaz otrzymujemy z PGNiG, mieszkamy w Poznaniu i należymy do grupy taryfowej W-3.6. Zakładamy najnowszą stawkę VAT na poziomie 0%. Oto, jak może wyglądać nasz rachunek za gaz (wartości przykładowe):

Zużycie gazu: 2000 kWh * 20,017  gr = 400 zł 34 gr

Abonament: 2 (płacimy za dwa miesiące) * 5,4 = 10,80 zł

Dystrybucja stała: 2 * 33,14 zł = 66,28 zł

Dystrybucja zmienna: 2000 kWh * 3,69 gr = 73 zł 80 gr

Daje nam to sumę 551 zł 22 gr.

Koszt dostarczenia gazu - obniżenie stawki VAT 

W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd obniżył stawkę VAT na energię elektryczną, cieplną i dostawy gazu. Oznacza to, że za usługę dystrybucji zapłacimy mniej. Stawka VAT obniżona jest z 23 proc. do 0 proc. do końca 2022 roku. W wyliczeniach powyżej bierzemy pod uwagę obniżkę stawki VAT za dystrybucję!

Od czego zależą ceny gazu, jak i wielkość rachunku?

Nie możemy zmienić Operatora Systemu Dystrybucji (OSD), którego instalacja jest podłączona do naszego mieszkania czy domu. Inaczej jest z opłatami za sam gaz i za abonament. One zależą od dostawy gazu, a dostawcę gazu możemy wybrać sami, np. na tańszego. Trzeba pamiętać, że operatorzy mogą w swojej własnej ofercie wprowadzić różne ceny (na przykład inną stawkę za gaz przeznaczony do celów opałowych). Inaczej wyglądają również stawki dla firm. Jeżeli używasz gazu do celów działalności gospodarczej, dostawca do jego ceny może doliczyć akcyzę. Zmianę dostawcy gazu opisaliśmy w artykule “Zmiana dostawcy gazu. Jak to zrobić krok po kroku

Zapomnij o fakturach i opłatach za gaz, prąd i internet
Załóż darmowe konto na Rachuneo
Porównaj ceny energii w Twoim regionie