Lista najlepszych ofert energii elektrycznej dla małych i średnich firm

Nazwa oferty
Zielona Energia Model RDN
Stawka
0,433 zł/KWh
Opłata handlowa
0 zł
Okres zobowiązania
12-24 miesiące
Nazwa oferty
slimCPPA
Stawka
0,539 zł/KWh
Opłata handlowa
20 zł
Okres zobowiązania
36 miesięcy
Nazwa oferty
Produkt Giełdowy SPOT
Stawka
0,585 zł/KWh
Opłata handlowa
0 zł
Okres zobowiązania
12-24 miesiące
Nazwa oferty
Gwarancja stałej ceny
Stawka
0,6350 zł/KWh
Opłata handlowa
0 zł
Okres zobowiązania
12-24 miesiące
Nazwa oferty
Zawsze Rynkowa Cena
Stawka
0,4936 zł/KWh
Opłata handlowa
0 zł
Okres zobowiązania
12-24 miesiące
Nazwa oferty
Stała cena
Stawka
0,530 zł/KWh
Opłata handlowa
0 zł
Okres zobowiązania
12 miesięcy
Nazwa oferty
RELAX
Stawka
0,997 zł/KWh
Opłata handlowa
29,99
Okres zobowiązania
12 miesięcy
Nazwa oferty
Oferta Standardowa PGE
Stawka
2,0996 zł/KWh
Opłata handlowa
35,00 zł
Okres zobowiązania
na czas nieokreślony
Nazwa oferty
Ofera Standardowa Energa
Stawka
2,2940 zł/KWh
Opłata handlowa
30,00 zł
Okres zobowiązania
na czas nieokreślony
Nazwa oferty
Firma Wygodna
Stawka
0,976 zł/KWh
Opłata handlowa
35,00 zł
Okres zobowiązania
na czas nieokreślony
Nazwa oferty
Energia+ dla firmy
Stawka
0,6980 zł/KWh
Opłata handlowa
0 zł
Okres zobowiązania
12-36 miesięcy

Nie wiesz co wybrać?

Zostaw to naszym ekspertom od optymalizacji kosztów energii!

Pytania i odpowiedzi

Tańszy prąd dla firm?

Każdy odbiorca energii elektrycznej może zmienić sprzedawcę i zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Ze względu na opłacalność takiego działania, coraz więcej polskich firm decyduje się na wybranie tańszej oferty prądu.

Dlaczego opłaca się sprawdzać ile kosztuje prąd dla firm u różnych dostawców?

W ofercie każdego sprzedawcy jest dokładnie taka sama energia elektryczna, jednak w różnych cenach i na innych warunkach. Po co więc wydawać więcej pieniędzy na taki sam prąd? Przedsiębiorstwa zużywają zazwyczaj więcej energii niż odbiorcy indywidualni, więc różnice w wysokości rachunków mogą okazać się jeszcze większe. Warto zwrócić uwagę na to, że nie tylko duże biznesy mogą czerpać korzyści ze zmiany sprzedawcy. Tańszy prąd dla małych firm również zwiększy miesięczny budżet na dodatkowe wydatki. Przykładowo, te związane z rozwojem przedsiębiorstwa.

Jak działa porównywarka cen prądu dla firm?

Korzystając z kalkulatora prądu dla firm znajdziesz dostępne na rynku oferty dostawców. Żeby ułatwić cały proces, indywidualnie obliczymy dokładne oszczędności dla różnych taryf, a po Twojej stronie pozostanie tylko wybór najkorzystniejszej z nich. Należy pamiętać, że skorzystanie z porównywarki cen prądu dla firm i wykonywane przez nas wyliczenia nie są w żaden sposób zobowiązujące.

Na co zwracać uwagę porównując oferty?

  • Stawka za kWh - czyli cena za zużywany w firmie prąd. Przy dużym zużyciu różnice w cenach będą bardziej widoczne.
  • Opłata handlowa - jest to kwota doliczana co miesiąc do rachunków.
  • Gwarancja stałej ceny - stawki za kWh się zmieniają, a tendencja jest raczej rosnąca. Ceny prądu dla firm w 2022 roku mogą być niższe niż w następnych latach, a dzięki gwarancji ceny zapewniamy sobie stałe opłaty.  
  • Grupa taryfowa - wpływa na różnicę w cenie za kWh w konkretnych godzinach lub dniach tygodnia.
  • Czas trwania umowy - podpisując umowę, w której zobowiązujemy się na dłuższy czas, ryzykujemy możliwość zapłacenia wysokiej kary, w przypadku potrzeby jej zerwania.
  • Ilość i jakość dodatkowych usług.

Dlaczego gwarancja stałej ceny jest ważna?

  • Ceny energii elektrycznej ciągle się zmieniają. Wiele przedsiębiorstw zauważa, że ich rachunki są coraz wyższe. Oferty z gwarancją stałej ceny pozwalają na zabezpieczenie się przed nagłym wzrostem kosztów utrzymania biznesu.

Jacy są sprzedawcy prądu dla firm?

Energię elektryczną przedsiębiorcom sprzedaje 5 największych Operatorów Systemu Dystrybucyjnego:

  • Enea,
  • Energa,
  • PGE,
  • Tauron,
  • E.ON (dawniej innogy).

Szukając korzystnej umowy można również sprawdzić oferty alternatywnych sprzedawców prądu, np:

  • Axpo,
  • Polenergia,
  • EWE,
  • Fortum.

Od jakiej firmy kupić energię elektryczną dla przedsiębiorstwa?

Stawki za prąd dla firm zmieniają się z dnia na dzień - nie da się wskazać najtańszego sprzedawcy lub najkorzystniejszej oferty. Przed podpisaniem umowy warto porównać ceny oferowane przez kilka firm. Polecamy również negocjować warunki umowy po zapoznaniu się z kosztami u konkurencji. Warto wiedzieć, że im większe zużycie prądu w firmie, tym łatwiejsze są negocjacje.

Czym jest opłata handlowa?

Opłata handlowa to element faktury, który znajduje się we wszystkich ofertach na energię elektryczną dla biznesu. Opłatę handlową dodaje się do comiesięcznego rachunku - jeżeli rozliczamy się co 2 miesiące, mnożymy ją razy 2. Jest to stała kwota, która może wahać się od kilku do kilkudziesięciu zł.

Kiedy szukać niskiej opłaty handlowej?

Wysokość opłaty handlowej najbardziej wpływa na rachunek, gdy zużywamy mało energii elektrycznej. Dotyczy to np. jednoosobowych działalności gospodarczych lub małych biznesów. Gdy mamy większe zużycie energii, np. w sklepie czy u fryzjera, rośnie znaczenie ceny 1 kWh prądu, a spada opłaty handlowej.

Jakie są taryfy prądu dla firm?

Grupy taryfowe dla przedsiębiorców są rozdzielone ze względu na:

  1. Rodzaj odbiorcy - taryfa A oznacza dużą korporację lub fabrykę; taryfa B oznacza dużą firmę, taryfa C oznacza małe lub średnie przedsiębiorstwo.
  2. Moc umowną - 1 przeznaczona jest dla mocy poniżej 40 kW, natomiast 2 dla mocy powyżej 40 kW.
  3. Liczbę stref czasowych, w których cena prądu jest różna - np. 1, 2 lub 3. Rzadko spotyka się oferty z 4 różnymi cenami energii elektrycznej.
  4. Rodzaj stref czasowych, czyli dokładne godziny lub dni tygodnia, w których cena prądu jest różna. Rodzaj stref opisywany jest za pomocą małych liter, które znajdują się na samym końcu nazwy grupy taryfowej. Przykładowo litera b oznacza niższe stawki w nocy, a litera w to niższa cena prądu w nocy, w weekendy i święta.
  5. Dowiedz się więcej: taryfy prądu dla firm.

Przykłady: Grupa taryfowa C11 to oferta dla małej firmy. Druga cyfra "1" odnosi się do stałej ceny energii elektrycznej przez całą dobę. C12b to grupa taryfowa dla małego przedsiębiorstwa, w której cena prądu jest niższa w nocy.

Taryfy prądu dla gospodarstw domowych rozpoczynają się od litery G.

Jaką taryfę prądu wybrać?

Taryfy prądu dla firm są bardzo zróżnicowane, jednak sami przedsiębiorcy mają wpływ na 2 aspekty grupy taryfowej. Są to liczba (wybór zmiennej lub stałej ceny energii elektrycznej) i rodzaj stref czasowych. Zmienne stawki za prąd proponuje się przedsiębiorstwom, które działają w nietypowych godzinach (np. w nocy, w święta czy w weekendy), zazwyczaj na ten czas ustalana jest niższa cena. W przypadku nietypowej sytuacji lub bardzo dużego zużycia najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt ze sprzedawcą i indywidualne ustalenie warunków umowy, np. wysokości opłaty handlowej, stawki za energię czynną czy liczny stref.

Z czego składa się rachunek za prąd?

Każdy sprzedawca energii pobiera opłaty za takie same usługi, jednak mogą być one inaczej określane. Rachunki dzielą się na dwie główne usługi: dystrybucja (dostarczenie prądu do odbiorcy) i energia czynna (zużywany prąd).


Dystrybucja dzieli się na:

  • Składnik stały stawki sieciowej - stała kwota pobierana co miesiąc. Różni się w zależności od dostawcy prądu.
  • Składnik zmienny stawki sieciowej - stawka jest zależna od zużycia energii elektrycznej i od dostawcy.
  • Stawka jakościowa - stała kwota, która jest pobierana co miesiąc. Stawa jest taka sama u każdego dostawcy.
  • Stawka opłaty przejściowej - zależy od ilości pobranych kWh. Jest to rekompensata dla firm energetycznych za zmiany wprowadzone w polskim prawie.
  • Opłata kogeneracyjna- jest taka sama bez względu na wybraną ofertę, jej wysokość zależy od pobranej energii czynnej. Zbiera się ją w celu rozwijania kogeneracji w Polsce (wytwarzania jednocześnie energii elektrycznej i cieplnej).
  • Opłata OZE - stawka jest większa, im więcej energii elektrycznej zużywamy. Jest taka sama u każdego dostawcy. Pieniądze są przeznaczana na rozwój odnawialnych źródeł energii.
  • Opłata abonamentowa - opłata za odczytywanie licznika. Jest zależna od okresu rozliczeniowego.
  • Opłata mocowa - kwota jest zależna od zużycia prądu.

Koszt energii czynnej dzieli się na:

  • Cena energii elektrycznej/ koszt 1 kWh prądu- ma bardzo duży wpływ na rachunki za prąd. Pobiera ją sprzedawcą energii.
  • Opłata handlowa - w zależności od sprzedawcy i wybranej oferty jej wysokość się zmienia. Wysokość opłaty handlowej jest ustalana przez sprzedawcę i może być inna w zależności od oferty.

Umowy ze sprzedawcami - w punkcie obsługi klienta czy przez internet?

Zawarcie nowej umowy sprzedaży prądu jest najwygodniejsze przez internet. Niestety nie wszyscy sprzedawcy udostępniają możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Z pomocą Rachuneo można zmienić sprzedawcę prądu elektronicznie, bez wychodzenia z domu.

Skąd bierze się wysoka cena prądu dla firmy?

W Polsce ceny energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki. Najwięksi Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego muszą proponować swoim klientom zatwierdzone przez URE stawki. Inni sprzedawcy dostosowują swoje oferty do urzędowych cenników. W przypadku energii dla biznesu nikt nie reguluje stawek, a cenniki są dużo bardziej zróżnicowane. Dla klienta oznacza to, że przy podpisaniu korzystnej umowy może bardzo dużo zaoszczędzić i odwrotnie, przy gorszej ofercie może bardzo przepłacić. Szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, przed podpisaniem nowej umowy warto dokładnie sprawdzić oferty innych firm.

Dlaczego ceny energii elektrycznej dla firm rosną?

Ceny prądu dla biznesu rosną ze względu na kilka czynników. Są to głównie:

  • koszty emisji CO2,
  • rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną,
  • wzrost cen węgla.