Tańszy prąd od Lumi dla mieszkańców Warszawy

Tańszy prąd, ochrona przed podwyżkami i 3 miesiące za darmo – to oferta Lumi dla mieszkańców Warszawy
Foto: Pixabay
Lumi, za którym stoi potentat energetyczny - PGE - nie ukrywa, że chce zawalczyć o klientów Innogy
Artykuł w skrócie:
  • Lumi to nowy dostawca tańszego prądu w Warszawie
  • Lubiących przejrzystość może przekonać do siebie prostą ofertą  
  • Wrażliwych na wahania cen energii może skusi gwarancją stałych cen
  • Oszczędnych może przyciągnąć 3 miesiącami prądu za darmo

Zacznijmy od tego, że Lumi - jak sami o sobie piszą - jest „zasilany” przez znany koncern energetyczny - PGE. To może być istotna informacja dla tych, dla których znana marka i bezpieczeństwo jest równie ważne, co same oszczędności na opłatach za energię elektryczną. Oferta Lumi powinna też zainteresować klientów obawiających się podwyżek cen energii oraz lubiących dodatkowe bonusy, np. ekstra korzyści finansowe. Atutem może być czytelność i prostota oferty. Brak w niej dodatkowych usług, np. assistance, bonów na zakupy u partnerów handlowych, ofert telekomunikacyjnych czy ubezpieczeniowych. Czy warto więc skorzystać z propozycji nowego warszawskiego dostawcy? Sprawdźmy.

Czy wiesz, że…

Zbyt wysoki stan licznika może być skutkiem kradzieży prądu. Nielegalny pobór prądu jest przestępstwem karalnym i podejrzenia trzeba zgłaszać policji lub dystrybutorowi energii elektrycznej.

Jesteśmy pierwszym w Polsce serwisem, który pomaga zmienić dostawcę energii
Sprawdź ile zaoszczędzisz

Ile zapłacisz za 1 kWh energii w Lumi?

W promocji „3 miesiące za darmo” cena za 1 kWh to 0,33 zł brutto. To nieco mniej, niż u konkurencyjnego Innogy, bo różnica to zaledwie 0,0097 zł brutto na jednej kilowatogodzinie. Zakładając, że przeciętny warszawiak zużywa rocznie ok. 2500 kWh, roczne oszczędności z Lumi wyniosą ok. 24 zł. Możemy więc przyjąć, że cenowo oferty obu dostawców bijących się o liczniki mieszkańców stolicy są zbliżone. Różnicę robią bonusy i dodatki.  

Gwarancja stałej ceny, czyli spokojna głowa?

Pierwsza różnica pomiędzy Lumi a Innogy, która może podziałać na wyobraźnię ekonomiczną warszawiaków to ochrona przed wahaniami cen energii. Od kilku miesięcy media informują o zapowiadanych przez koncerny energetyczne podwyżkach cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm. W takiej sytuacji gwarancja stałej ceny w czasie obowiązywania umowy z Lumi (umowa podpisywana jest na 24 miesiące) może być istotnym argumentem za zmianą dotychczasowego dostawcy energii na Lumi.

Tu jedno zastrzeżenie: gwarancja dotyczy wyłącznie cen energii czynnej, to znaczy faktycznego zużycia prądu. Gwarancja nie chroni nas przed wzrostem cen dystrybucyjnych energii, czyli kosztów jej dostarczenia od Lumi do odbiorcy. Taki zapis w umowie nie jest niczym niezwykłym; to praktyka rynkowa stosowana przez zdecydowaną większość, jeśli nie wszystkich dostawców i sprzedawców energii, oferujących gwarancję stałej ceny.

3 miesiące za darmo

Jeśli będziemy trzymać się statystyk zużycia energii elektrycznej z poprzedniego paragrafu, to lekko licząc skorzystanie z promocji Lumi “3 miesiące za darmo” może zaoszczędzić warszawiakom ok. 206 zł w skali roku. I znów - mówimy tu o oszczędnościach za energię czynną.

Sumując korzyści finansowe przełożone na roczne wydatki na energię, przeciętny warszawiak może zatrzymać w kieszeni ok. 230 zł. To już bardzo konkretne oszczędności, a jeśli do tego dodamy święty spokój płynący z gwarancji stałej ceny przez 2 lata, propozycja Lumi może być kusząca.

Dla porządku warto dodać, że oferta dotyczy najpopularniejszej taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - G11. To taryfa jednostrefowa, w której cena 1 kilowatogodziny jest stała przez całą dobę, bez względu na porę dnia (taryfa G12), czy dzień tygodnia (taryfa G12w).

W przypadku odstąpienia od umowy przed upływem 24 miesięcy klienci będą zmuszeni zrekompensować Lumi koszty utraconych korzyści. Jeśli klient wycofa się z umowy np. po 3 miesiącach suma opłat, jakie będzie musiał zapłacić Lumi wyniesie 383,79 zł. Na tę kwotę składa się jednorazowa opłata za wcześniejsze odstąpienie od umowy w wysokości 300 zł oraz 83,79 zł zwrotu opłat abonamentowych za pozostałe 21 miesięcy (3,99 zł miesięcznie).

Porównaj ceny energii w Twoim regionie