Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Rekompensaty za prąd w 2022 roku - kto dostał dodatek osłonowy?

Komu należała się dopłata do prądu i jak wysoka ona była?
Foto: Pixabay
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
W związku z podwyżkami cen prądu od 2018 r. mówiło się o rekompensatach. Dodatek osłonowy w 2022 r., czyli zapowiadane od dawna dopłaty, były odciążeniem finansowym dla odbiorców, którzy płacą dużo więcej przez podwyżki cen prądu w Polsce.
Dodatek osłonowy to za mało?
Zmień sprzedawcę prądu!
W skrócie:
 • W 2022 roku rekompensaty za prąd w postaci dodatku osłonowego były przyznawane odbiorcom energii elektrycznej, którzy złożyli wniosek i nie przekroczyli kryterium dochodowego.
 • Składając wniosek o dodatek osłonowy przed 31 lipca 2022 r. – brany był pod uwagę dochód z 2020 roku, a jeżeli po 31 lipca 2022 r. – z 2021 roku.
 • Pierwsza dopłata do rachunków za prąd pojawiła się już w marcu 2022 roku (w przypadku osób składających wniosek do 31 stycznia). Druga tura wypłat była zaplanowana między 1 kwietnia a 2 grudnia 2022 roku. 
 • Nabór do programu został oficjalnie zakończony. Możesz już sprawdzić, czy masz pełną kwotę na koncie!
 • Jeżeli nie zakwalifikowałeś się do dodatku osłonowego, możesz podpisać korzystniejszą umowę na sprzedaż energii elektrycznej. Sprawdź to z porównywarką Rachuneo.

Rekompensaty za prąd już się skończyły!

Dodatek osłonowy został zaplanowany na cały 2022 rok i przysługiwał za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Pierwsza tura została wypłacona osobom, które złożyły wnioski do 31 stycznia 2022 roku. Druga tura wypłat czekała na osoby wnioskujące po tym terminie. Najpóźniej można było złożyć wniosek do 31 października 2022 roku. 

Do 2 grudnia 2022 roku na kontach wszystkich wnioskujących o dodatek osłonowy pojawiły się już pieniądze. W tym artykule poznasz szczegóły programu, dzięki czemu z łatwością sprawdzisz, czy przekazana Ci kwota się zgadza!

Podwyżki cen w 2022 roku - czy rekompensaty były konieczne?

Wzrost cen prądu w 2022 roku był spory. Przyczynił się do tego między innymi wzrost opłaty mocowej. Jej wysokość w 2022 roku wynosiła od 2,92 zł do 16,30 brutto miesięcznie, w zależności od zużycia prądu. Z tego comiesięcznego “dodatku” do rachunku w ciągu roku mogła uzbierać się całkiem duża kwota.

Czy wiesz, że…

Mieszkaniec Gdańska płaci rocznie o około 225 zł więcej za prąd niż mieszkaniec Poznania? Więcej informacji o aktualnych cenach prądu w różnych miastach w Polsce znajdziesz w naszym darmowym raporcie.

Duże zamieszanie na rynku wywołała informacja o podniesieniu cen. Ostatecznie stawki za energię czynną wzrosły o ok. 40%. Firmy energetyczne były zmuszone wnioskować o wzrosty taryf, ze względu na stale wzrastające koszty emisji CO2.

Poniżej przedstawiamy podwyżki na przestrzeni lat (2019 - 2023 r.) w przykładowych miastach w Polsce. Obliczenia uwzględniają obniżkę stawki VAT i akcyzy w 2022 roku oraz jej powrót do poziomu 23% w 2023 r. Wykonane są dla zużycia 2400 kWh rocznie.

Warszawa

Wzrost cen w Warszawie 2023 r.

Poznań

Wzrost cen w Poznaniu 2023 r.

Kraków

Wzrost cen w Krakowie 2023 r.

Skoro koszty energii elektrycznej rosły, czy pojawiła się jakaś propozycja rozwiązania tego problemu? 

Kwestia coraz wyższych cen energii w 2019 roku była rozwiązywana zamrożeniem cen; w 2020 miały pojawić się rekompensaty; na początku 2021 dowiedzieliśmy się, że na ewentualne rekompensaty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Pojawiła się także wtedy informacja, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało projekt z prac legislacyjnych ze względu na negatywne opinie na jego temat. Zapowiadano, że rekompensaty będą, jednak w innej formie niż planowano.

Ostatecznie w 2022 roku gospodarstwa domowe w Polsce otrzymały dodatek osłonowy. Wniosek o dopłatę można było najpóźniej złożyć do 31 października 2022 roku. Nabór został już oficjalnie zakończony, a ostatnie dodatki wypłacone 2 grudnia 2022 r. Sprawdź, czy masz całość kwoty na koncie!

Ustawa o dodatku osłonowym: podsumowanie 2022 roku

Rząd wdrożył różne działania, które miały chronić odbiorców i odbiorczynie przed podwyżkami cen prądu, żywności i paliw. Był to dodatek osłonowy, a także obniżenie akcyzy i stawek VAT, będące częścią tarczy antyinflacyjnej.

Ile wynosił dodatek osłonowy?

Kwota dopłat rekompensujących rosnące ceny energii, gazu, ciepła i paliw wynosiła od 20 zł do 1437,50 zł dla jednego gospodarstwa domowego. Skąd taka wielka różnica? Już wyjaśniamy. 

Wysokość dodatku osłonowego była określana na podstawie 3 kryteriów: 

 • liczba osób w gospodarstwie domowym, 
 • dochód,
 • posiadanie lub nie ogrzewania węglowego (dodatek osłonowy był wyższy dla osób ogrzewających lokal węglem).

Liczba osób w gospodarstwie domowym a dopłaty do prądu

Wysokość dopłaty była zależna od ilości osób w gospodarstwie domowym: 

 • osoby, które mieszkają same, otrzymały maksymalnie 400 zł rocznie;
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby, otrzymały  maksymalnie 600 zł rocznie;
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób, otrzymały maksymalnie 850 zł rocznie;
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób, otrzymały maksymalnie 1150 zł rocznie.

Dochód a wysokość dodatku osłonowego - złotówka za złotówkę

Maksymalną kwotę dodatku dostały gospodarstwa jednoosobowe, których dochód nie przekroczył 2,1 tysiąca zł na miesiąc. Próg ten został obniżony w gospodarstwach wieloosobowych do 1,5 tysiąca zł. Natomiast w przypadku wyższych dochodów rozliczanie odbywało się na zasadzie “złotówka za złotówkę”. Oznaczało to, że dopłata będzie obniżona o kwotę przekroczenia wyżej podanych progów. Przykładowo w gospodarstwie jednoosobowym, w którym dochód wynosił 2,3 tysiąca zł miesięcznie, kwota dodatku osłonowego była równa 200 zł na 2022 rok. 

Warto wiedzieć, że minimalna kwota dodatku osłonowego miała wynieść 20 zł. Gospodarstwa domowe, którym należało się mniej pieniędzy (poniżej 20 zł) nie dostały dotacji.

Wyższe wsparcie dla osób ogrzewających węglem

Co ciekawe, jeszcze więcej pieniędzy otrzymały osoby, które ogrzewają lokal węglem. Dodatek osłonowy w ich przypadku wyglądał następująco: 

 • 1 osoba w gospodarstwie domowym - maksymalnie 500 zł na rok; 
 • 2-3 osoby w gospodarstwie domowym - maksymalnie 750 zł na rok; 
 • 4-5 osób w gospodarstwie domowym - maksymalnie 1062,50 zł na rok; 
 • 6 lub więcej osób w gospodarstwie domowym - maksymalnie 1437,50 zł na rok.

W 2022 roku pojawiła się też praktyczna zmiana dla osób ogrzewających węglem. Jak informowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska: “od 29 stycznia br. [2022 rok], aby uzyskać dodatek osłonowy w podwyższonej kwocie, nie trzeba już posiadać wpisu źródła ogrzewania w gospodarstwie domowym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - wystarczy złożenie wniosku o wpis (zgłoszenie) do CEEB. Do tej modyfikacji dostosowano także wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Takie rozwiązanie pozwoli skorzystać z podwyższonej kwoty świadczenia większej liczbie obywateli”.

Dla osób ogrzewających dom lub mieszkanie węglem przewidziany był również dodatek węglowy.

Budżet na dodatek osłonowy został zwiększony do 4,7 mld złotych.

Jak obliczyć dochód do dodatku osłonowego?

Podane poniżej wartości są przykładowe. O przyznaniu dodatku osłonowego i jego wysokości decydowała bowiem gmina. We wniosku o dodatek osłonowy znajdziemy dokładną informację o sposobie wyliczania dochodów.

Zgodnie z ustawą o dodatku osłonowym, żeby obliczyć dochód do dotacji, musimy kierować się takimi samymi kryteriami, jak przy świadczeniach rodzinnych. 

 1. Obliczamy dochód netto. 
 2. Pod uwagę bierzemy średni dochód miesięczny z 2020 roku (wniosek złożony do 31 lipca 2022 roku) lub z 2021 roku (wniosek złożony od 1 sierpnia 2022 roku). 
 3. Do dochodu nie wliczamy: 
 • alimentów na dzieci
 • świadczenia uzupełniającego 
 • dodatku energetycznego 
 • zasiłku pielęgnacyjnego
 • rocznego świadczenia dla emerytów i rencistów

Przykład: 

Rodzina 2+2, w której dochód wszystkich członków rodziny w 2021 roku wyniósł 75 tys. zł należy podzielić na liczbę osób, a następnie na 12 miesięcy. 

75 tys. zł / 4 = 18 750 zł 

18 750 / 12 = 1 562,5 zł

W takiej sytuacji rodzina otrzyma 850 zł w ciągu roku, jeżeli nie korzysta z ogrzewania węglem lub 1062,50 zł, jeżeli ogrzewa węglem. 

Wysokość dodatku osłonowego - zestawienie

Wysokość dodatku osłonowego w 2022 roku

Na wykresie podajemy maksymalne kwoty, które można było otrzymać po złożeniu wniosku. Pamiętaj o zasadzie złotówka za złotówkę. Jeżeli Twoje dochody przekroczyły progi podane w ustawie o dodatku energetycznym, otrzymałeś lub otrzymałaś niższe wsparcie.

Kto dostał dopłatę do prądu?

Dodatek osłonowy mógł otrzymać każdy, kto złożył odpowiedni wniosek i nie przekroczył kryterium dochodowego. Rząd szacował, że ilość zgłoszeń sięgnie nawet 6,8 mln.

Jak można było składać wnioski o dopłaty w 2022 roku?

Dodatek osłonowy był przyznawany tylko jednej osobie z każdego gospodarstwa domowego. Jeżeli taki wniosek złożyło kilka osób, dotacje otrzymała ta, która była pierwsza.

Czas na złożenie wniosków trwał od 07.01.2022 r. do 31.10.2022 r. Oprócz formy korespondencyjnej, wniosek o dodatek osłonowy można było wysłać elektronicznie. W tym przypadku konieczny był kwalifikowany podpis elektroniczny lub Profil Zaufany.

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wysłanych formularzy zajmowały się gminy. Informację o przyznaniu wniosku otrzymywano od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na adres e-mail, który został podany we wniosku.

Kiedy dopłaty do prądu zostały wypłacone?

Dodatek osłonowy został zaplanowany na cały 2022 rok. Kwota, którą uzyskaliśmy, miała być wypłacana w dwóch, równych ratach. Pierwsza została wypłacona osobom, które złożyły wnioski do 31 stycznia 2022 roku. Druga tura wypłat czekała na osoby wnioskujące po tym terminie. Najpóźniej można było złożyć wniosek do 31 października 2022 roku. Całość wypłat spłynęła do 2 grudnia 2022 roku.

Jaki dochód był brany pod uwagę?

Składając wniosek o dodatek osłonowy przed 31 lipca 2022 r. – brany był pod uwagę dochód z 2020 roku, a jeżeli po 31 lipca 2022 r. –  z 2021 roku.

Co to jest ubóstwo energetyczne?

Oprócz dodatku osłonowego ustawa zakładała szczególne wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Wprowadzona w projekcie definicja ubóstwa energetycznego miała nie tylko rozpowszechnić wiedzę dotycząca tego zjawiska, ale również pomóc osobom, które są nim zagrożone, zakwalifikować się do innych programów wsparcia. 

Ubóstwo energetyczne “oznacza sytuację, w której gospodarstwo domowe prowadzone przez jedną osobę lub przez kilka osób wspólnie w samodzielnym lokalu mieszkalnym bądź w budynku, w którym nie jest wykonywana działalność gospodarcza związana z jego prowadzeniem, nie jest w stanie zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, chłodu, oświetlania i energii elektrycznej do zasilania urządzeń, w wyniku połączenia niskich dochodów, wysokich wydatków na cele energetyczne i niskiej efektywności energetycznej”.

Nie zakwalifikowałeś lub zakwalifikowałaś się do rekompensat za prąd? Sprawdź, czy oferta Orange Energia będzie bardziej opłacalna niż Twoja obecna umowa. 

Dodatek osłonowy był za niski? Możesz podpisać lepszą umowę

Podpisanie nowej umowy na energię elektryczną z pomocą konsultanta lub konsultantki Rachuneo jest szybkie i wygodne. Oprócz zaoszczędzenia czasu, dzięki temu, że wszystkie sprawy formalne realizujemy za Ciebie, możesz też liczyć na bonusy wynikające ze zmiany sprzedawcy. Wystarczy skorzystać z porównywarki cen prądu, albo napisać na naszego maila, chętnie doradzimy i pomożemy.

A może fotowoltaika?

Fotowoltaika może przynieść dużo większe oszczędności niż zmiana sprzedawcy prądu. W porównywarce fotowoltaiki Rachuneo potencjalny prosument czy prosumentka może sprawdzić oszacowaną cenę inwestycji, moc instalacji i oferty kilku firm. Montaż paneli słonecznych to dość poważna decyzja, dlatego najpierw zalecamy dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach.

W 2022 zmienił się jednak system rozliczania energii z fotowoltaiki. Aktualny system opustów został zniesiony na rzecz przejściowego systemu opustów. Jeśli jesteś prosumentem lub prosumentką, albo planujesz mikroinwestycję fotowoltaiczną, dowiedz się, jak zmiana rozliczania z zakładem energetycznym wpływa na Twoje rachunki.

Masz dość swojego sprzedawcy prądu?
Wypróbuj Fortum
Porównaj ceny energii w Twoim regionie