Rekompensaty za prąd w 2022 roku - kto zapłaci mniej?

Kto otrzyma rekompensaty i zapłaci mniej za prąd w 2022 roku?
Foto: Pixabay
W związku z podwyżkami cen prądu, od 2018 prowadzone są prace nad ustawą dotyczącą rekompensat. Rekompensaty mają być odciążeniem finansowym dla odbiorców, którzy płacą dużo więcej przez coraz wyższe ceny prądu w Polsce. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?
W skrócie:
 • Pierwotny projekt rekompensat za prąd został wstrzymany. Mają się one pojawić, jednak w zmienionej formie.
 • Rekompensaty mają być przyznawane odbiorcom indywidualnym, którzy są zagrożeni ubóstwem energetycznym.
 • Dopłaty do rachunków mają pojawić się 1 stycznia 2022 roku.
 • Przewiduje się, że projekt pochłonie kilka miliardów złotych, a rekompensaty dotyczyć będą od 6 do 10% polskich rodzin.

Podwyżki cen w 2022 roku - czy rekompensaty są konieczne?

Wzrost cen prądu w 2022 roku będzie spory, przyczyniła się do tego między innymi nowa pozycja na rachunkach za prąd - opłata mocowa. Jej wysokość w 2022 roku wyniesie od 2,92 zł do 16,30 brutto miesięcznie, w zależności od zużycia prądu! Z tego comiesięcznego “dodatku” do rachunku, w ciągu roku uzbierać się może spora kwota.

Duże zamieszanie na rynku wywołała również informacja od firmy Enea, która wstępnie zadeklarowała, że chce podnieść cenniki o 40%. Późniejsze rozmowy na temat przyszłych podwyżek sugerują jednak, że wzrosty pozostaną na poziomie około 20%. Wszystko wskazuje więc na to, że należy przygotować się na wyższe rachunki.

Skoro koszty energii elektrycznej rosną, czy pojawia się jakaś propozycja rozwiązania tego problemu? 

Kwestia coraz wyższych cen energii w 2019 roku była rozwiązana zamrożeniem cen; w 2020 miały pojawić się rekompensaty; na początku 2021 dowiedzieliśmy się, że na ewentualne rekompensaty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Pojawiła się wtedy informacja, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało projekt z prac legislacyjnych ze względu na negatywne opinie na jego temat. Zapowiadano, że rekompensaty będą, jednak w innej formie niż planowano.

Prace nad projektem nowej ustawy - kto jest odpowiedzialny za rekompensaty?

Z oficjalnych źródeł o nowym projekcie ustawy dużo się nie dowiemy. Aktualnie prace nad rekompensatami za prąd prowadzi Ministerstwo Klimatu, a dokładne informacje pojawią się dopiero w kolejnych etapach.

Nieoficjalne informacje o rekompensatach za prąd

Długo wyczekiwane rekompensaty za wysokie rachunki mają się wkrótce pojawić. Jak podaje Business Insider, nowe przepisy dotyczące rekompensat mają obowiązywać już niedługo - 1 stycznia 2022 roku. Cały projekt ma wynieść nawet kilka miliardów złotych!

Kto dostanie rekompensaty?

Z szacunków wynika, że rekompensaty za prąd otrzyma od około 6 do 10% polskich rodzin. Będą to gospodarstwa domowe, które są zagrożone ubóstwem energetycznym. Do rekomepensat mają być uprawnione osoby, które: 

 • otrzymują zasiłek mieszkaniowy, stały lub okresowy,
 • są na emeryturze i posiadają zaświadczenie o tym, że jest ona poniżej minimalnej,
 • posiadają Kartę Dużej Rodziny, wychowują przynajmniej 3 dzieci i znajdują się w pierwszym progu podatkowym,
 • mają dochód poniżej 890 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub poniżej 1250 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Na kolejne informacje o rekompensatach za prąd w 2022 roku musimy niestety jeszcze poczekać.

Nie kwalifikujesz się do rekompensat za prąd? Sprawdź czy oferta PGE Lumi lub Orange Energia będzie bardziej opłacalna niż Twoja obecna umowa. 

Czy wiesz, że…

Mieszkaniec Gdańska płaci rocznie o około 216 zł więcej za prąd niż mieszkaniec Poznania? Więcej informacji o cenach prądu w różnych miastach w Polsce znajdziesz w naszym darmowym raporcie.

Rekompensaty Cię nie dotyczą? Możesz podpisać lepszą umowę

Podpisanie nowej umowy na energię elektryczną z pomocą konsultanta Rachuneo jest szybkie i wygodne. Oprócz zaoszczędzenia czasu, dzięki temu, że wszystkie sprawy formalne realizujemy za Ciebie, możesz też liczyć na bonusy wynikające ze zmiany sprzedawcy. Jak podkreśla Lumi, Warszawiacy podpisujący nową umowę, nie muszą martwić się o podwyżki cen prądu przez 2 lata. Gwarancja stałych cen, zapewnia brak zmian w kosztach za zużytą energię (energię czynną). Dodatkowo, przez pierwszy miesiąc zużywany prąd będzie darmowy.

Jeżeli nie jesteś Warszawiakiem, również możesz znaleźć dla siebie tańszą i bardziej opłacalną ofertę. Wystarczy skorzystać z porównywarki cen prądu, albo napisać na naszego maila, chętnie doradzimy i pomożemy.

A może fotowoltaika?

Fotowoltaika może przynieść dużo większe oszczędności niż zmiana sprzedawcy prądu. W porównywarce fotowoltaiki Rachuneo potencjalny prosument może sprawdzić oszacowaną cenę inwestycji, moc instalacji i oferty kilku firm. Montaż paneli słonecznych to dość poważna decyzja, dlatego najpierw zalecamy dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach.

Wycofany projekt rekompensat - jak miał wyglądać?

Założenia wycofanego projektu rekompensat za prąd z 2020 roku:

 • Rekompensaty miały być przyznawane odbiorcom indywidualnym, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Miały to być osoby zarabiające nie więcej niż 5100 zł netto na miesiąc. Warunek dotyczył osoby, na którą rachunek za energię elektryczną jest wystawiony.
 • Rekompensaty za prąd dla firm za 2020 rok miały nie być przyznawane.
 • Planowano przeznaczenie na rekompensaty nawet 2,4 mld zł. 
 • Wysokość rekompensat miała być zależna od zużycia energii elektrycznej. Odbiorcy zostali podzieleni na cztery grupy: pierwsza grupa miała otrzymać  34,08 zł; druga 82,60 zł; trzecia 190,86; a ostatnia, z największym zużyciem 306,85 zł.
Porównaj ceny energii w Twoim regionie