Rekompensaty za prąd w 2022 roku - kto dostanie dodatek osłonowy?

Kto otrzyma dodatek osłonowy i jaki wysoki on będzie?
Foto: Pixabay
W związku z podwyżkami cen prądu, od 2018 mówi się o rekompensatach. Dodatek osłonowy w 2022 r., czyli zapowiadane od dawna rekompensaty, ma być odciążeniem finansowym dla odbiorców, którzy płacą dużo więcej przez podwyżki cen prądu w Polsce.
W skrócie:
 • Pierwotny projekt rekompensat za prąd został wstrzymany. Dopłaty pojawią się w 2022 roku w zmienionej formie, jako dodatek osłonowy.
 • Rekompensaty mają być przyznawane odbiorcom energii elektrycznej, którzy złożą wniosek i nie przekroczą kryterium dochodowego.
 • Pierwsze dopłaty do rachunków za prąd mają pojawić się w marcu 2022 roku.
 • Przewiduje się, że  wniosek o dodatek do prądu złoży około 6,8 mln polskich rodzin.
 • Dodatek osłonowy będzie wyższy dla osób ogrzewających lokal węglem.
 • Jeżeli nie kwalifikujesz się do dodatku osłonowego, możesz podpisać korzystniejszą umowę na sprzedaż energii elektrycznej.
Dodatek osłonowy to za mało?
Zmień sprzedawcę prądu!

Podwyżki cen w 2022 roku - czy rekompensaty są konieczne?

Wzrost cen prądu w 2022 roku będzie spory, przyczyniła się do tego między innymi nowa pozycja na rachunkach za prąd - opłata mocowa. Jej wysokość w 2022 roku wyniesie od 2,92 zł do 16,30 brutto miesięcznie, w zależności od zużycia prądu! Z tego comiesięcznego “dodatku” do rachunku, w ciągu roku uzbierać się może spora kwota.

Czy wiesz, że…

Mieszkaniec Gdańska płaci rocznie o około 216 zł więcej za prąd niż mieszkaniec Poznania? Więcej informacji o cenach prądu w różnych miastach w Polsce znajdziesz w naszym darmowym raporcie.

Duże zamieszanie na rynku wywołała informacja o podniesieniu cen. Ostatecznie stawki za energię czynną wzrosły o 40%. Firmy energetyczne są zmuszone wnioskować o wzrosty taryf, ze względu na stale wzrastające koszty emisji CO2. Wszystko wskazuje więc na to, że należy przygotować się na wyższe rachunki.

Skoro koszty energii elektrycznej rosną, czy pojawia się jakaś propozycja rozwiązania tego problemu? 

Kwestia coraz wyższych cen energii w 2019 roku była rozwiązana zamrożeniem cen; w 2020 miały pojawić się rekompensaty; na początku 2021 dowiedzieliśmy się, że na ewentualne rekompensaty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Pojawiła się wtedy informacja, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało projekt z prac legislacyjnych ze względu na negatywne opinie na jego temat. Zapowiadano, że rekompensaty będą, jednak w innej formie niż planowano. Ostatecznie, w 2022 roku gospodarstwa domowe w Polsce otrzymają dodatek osłonowy.

Prace nad projektem ustawy o dodatku osłonowym

Aktualnie rząd wdraża różne działania, które mają chronić odbiorców przed podwyżkami cen prądu, żywności i paliw. Jest to dodatek osłonowy, a także obniżenie akcyzy i stawek VAT, które są częścią tarczy antyinflacyjnej. Ustawa dotycząca dodatku osłonowego została podpisana przez prezydenta. Co wiemy o dopłatach?

Nowe informacje o dodatku do prądu

Długo wyczekiwany dodatek do prądu już jest! Polacy mogą składać wnioski o dotacje od 07.01.2022 r.

Ile wyniesie dodatek osłonowy??

Kwota dopłat  rekompensujących rosnące ceny  energii, gazu, ciepła i paliw ma wynieść od 20 zł do 1437,50 zł dla jednego gospodarstwa domowego. Skąd taka wielka różnica? Już wyjaśniamy. 

Wysokość dodatku osłonowego jest określana na podstawie 3 kryteriów: 

 • liczba osób w gospodarstwie domowym, 
 • dochód,
 • posiadanie ogrzewania węglowego.

Liczba osób w gospodarstwie domowym a dopłaty do prądu

Wysokość dopłaty jest zależna od ilości osób w gospodarstwie domowym: 

 • osoby, które mieszkają same otrzymają maksymalnie 400 zł rocznie;
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby otrzymają maksymalnie 600 zł rocznie;
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób otrzymają maksymalnie 850 zł rocznie;
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób otrzymają maksymalnie 1150 zł rocznie.

Dochód a wysokość dodatku osłonowego - złotówka za złotówkę

Maksymalną kwotę dodatku dostaną gospodarstwa jednoosobowe, których dochód nie przekracza 2,1 tysiąca zł na miesiąc. Próg ten jest obniżony w gospodarstwach wieloosobowych do 1,5 tysiąca zł. Natomiast w przypadku wyższych dochodów rozliczanie odbędzie się na zasadzie “złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że dopłata będzie obniżona o kwotę przekroczenia wyżej podanych progów. Przykładowo w gospodarstwie jednoosobowym, w którym dochód wynosi 2,3 tysiąca zł miesięcznie, kwota dodatku osłonowego będzie równa 200 zł na 2022 rok. 

Warto wiedzieć, że minimalna kwota dodatku osłonowego ma wynieść 20 zł. Gospodarstwa domowe, którym będzie należało się mniej pieniędzy nie dostaną dotacji.

Wyższe wsparcie dla osób ogrzewających węglem

 Co ciekawe, jeszcze więcej pieniędzy otrzymają osoby, które ogrzewają lokal węglem. Dodatek osłonowy w ich przypadku będzie wyglądał następująco: 

 • 1 osoba w gospodarstwie domowym - maksymalnie 500 zł na rok; 
 • 2-3 osoby w gospodarstwie domowym - maksymalnie 750 zł na rok; 
 • 4-5 osób w gospodarstwie domowym - maksymalnie 1062,50 zł na rok; 
 • 6 lub więcej osób w gospodarstwie domowym - maksymalnie 1437,50 zł na rok.
Budżet na dodatek osłonowy został zwiększony do 4,7 mld złotych.

Jak obliczyć dochód do dodatku osłonowego?

Podane poniżej wartości są przykładowe. O przyznaniu dodatku osłonowego i jego wysokości decydować będzie gmina. We wniosku o dodatek osłonowy znajdziemy dokładną informację o sposobie wyliczania dochodów.

Zgodnie z ustawą o dodatku osłonowym, żeby obliczyć dochód do dotacji musimy kierować się takimi samymi kryteriami jak przy świadczeniach rodzinnych. 

 1. Obliczamy dochód netto. 
 2. Pod uwagę bierzemy średni dochód miesięczny z 2020 roku (wniosek złożony do 31 lipca 2022 roku) lub z 2021 roku (wniosek złożony 0d 1 sierpnia 2022 roku). 
 3. Do dochodu nie wliczamy: 
 • alimentów na dzieci
 • świadczenia uzupełniającego 
 • dodatku energetycznego 
 • zasiłku pielęgnacyjnego
 • rocznego świadczenia dla emerytów i rencistów

Przykład: 

Rodzina 2+2, w której dochód wszystkich członków rodziny w 2021 roku wyniósł 75 tys. zł należy podzielić na liczbę osób, a następnie na 12 miesięcy. 

75 tys. zł / 4 = 18 750 zł 

18 750 / 12 = 1 562,5 zł

W takiej sytuacji rodzina otrzyma 850 zł w ciągu roku, jeżeli nie korzysta z ogrzewania węglem lub 1062,50 zł, jeżeli ogrzewa węglem. 

Wysokość dodatku osłonowego - zestawienie

Wysokość dodatku osłonowego w 2022 roku

Na wykresie podajemy maksymalne kwoty, które można otrzymać po złożeniu wniosku. Pamiętaj o zasadzie złotówka za złotówkę. Jeżeli Twoje dochody przekraczają progi podane w ustawie o dodatku energetycznym, otrzymasz niższe wsparcie.

Kto dostanie dopłatę do prądu?

Dodatek osłonowy może otrzymać każdy, kto złoży odpowiedni wniosek i nie przekroczy kryterium dochodowego. Rząd szacuje, że ilość zgłoszeń może sięgnąć nawet 6,8 mln. 

Jak będziemy składać wnioski o dopłaty w 2022 roku?

Dodatek osłonowy będzie przyznawany tylko jednej osobie z każdego gospodarstwa domowego. Jeżeli taki wniosek złoży kilka osób, dotacje otrzyma ta, która była pierwsza.

Czas na złożenie wniosków trwa od 07.01.2022 r. do 31.10.2022 r. Oprócz formy korespondencyjnej, wniosek o dodatek osłonowy można wysłać elektronicznie. W tym przypadku konieczny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny lub Profil Zaufany.

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wysłanych formularzy zajmują się gminy. Informację o przyznaniu wniosku otrzymamy od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na adres e-mail, który został podany we wniosku. 

Pobierz wzór wniosku o dodatek osłonowy. 

Kiedy dopłaty do prądu będą wypłacane?

Dodatek osłonowy jest planowany na cały 2022 rok. Kwota, którą uzyskamy ma być wypłacana w dwóch, równych ratach. Pierwsza najpóźniej 31 marca, a druga do 2 grudnia 2022 roku.

Co to jest ubóstwo energetyczne?

Oprócz dodatku osłonowego ustawa zakłada szczególne wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Wprowadzona w projekcie definicja ubóstwa energetycznego ma nie tylko rozpowszechnić wiedzę dotycząca tego zjawiska, ale również pomóc osobom, które są nim zagrożone zakwalifikować się do innych programów wsparcia. 

Ubóstwo energetyczne “oznacza sytuację, w której gospodarstwo domowe prowadzone przez jedną osobę lub przez kilka osób wspólnie w samodzielnym lokalu mieszkalnym bądź w budynku, w którym nie jest wykonywana działalność gospodarcza związana z jego prowadzeniem, nie jest w stanie zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, chłodu, oświetlania i energii elektrycznej do zasilania urządzeń, w wyniku połączenia niskich dochodów, wysokich wydatków na cele energetyczne i niskiej efektywności energetycznej”.

Nie kwalifikujesz się do rekompensat za prąd? Sprawdź czy oferta Orange Energia będzie bardziej opłacalna niż Twoja obecna umowa. 

Dodatek osłonowy jest za niski? Możesz podpisać lepszą umowę

Podpisanie nowej umowy na energię elektryczną z pomocą konsultanta Rachuneo jest szybkie i wygodne. Oprócz zaoszczędzenia czasu, dzięki temu, że wszystkie sprawy formalne realizujemy za Ciebie, możesz też liczyć na bonusy wynikające ze zmiany sprzedawcy. Jak podkreśla Lumi, Warszawiacy podpisujący nową umowę, nie muszą martwić się o podwyżki cen prądu przez 2 lata. Gwarancja stałych cen, zapewnia brak zmian w kosztach za zużytą energię (energię czynną). Dodatkowo, przez pierwszy miesiąc zużywany prąd będzie darmowy.

Jeżeli nie jesteś Warszawiakiem, również możesz znaleźć dla siebie tańszą i bardziej opłacalną ofertę. Wystarczy skorzystać z porównywarki cen prądu, albo napisać na naszego maila, chętnie doradzimy i pomożemy.

A może fotowoltaika?

Fotowoltaika może przynieść dużo większe oszczędności niż zmiana sprzedawcy prądu. W porównywarce fotowoltaiki Rachuneo potencjalny prosument może sprawdzić oszacowaną cenę inwestycji, moc instalacji i oferty kilku firm. Montaż paneli słonecznych to dość poważna decyzja, dlatego najpierw zalecamy dowiedzieć się więcej o dostępnych rozwiązaniach.

Wycofany projekt dopłat do prądu - jak miał wyglądać?

Założenia wycofanego projektu rekompensat za prąd z 2020 roku:

 • Rekompensaty miały być przyznawane odbiorcom indywidualnym, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Miały to być osoby zarabiające nie więcej niż 5100 zł netto na miesiąc. Warunek dotyczył osoby, na którą rachunek za energię elektryczną jest wystawiony.
 • Rekompensaty za prąd dla firm za 2020 rok miały nie być przyznawane.
 • Planowano przeznaczenie na rekompensaty nawet 2,4 mld zł. 
 • Wysokość rekompensat miała być zależna od zużycia energii elektrycznej. Odbiorcy zostali podzieleni na cztery grupy: pierwsza grupa miała otrzymać  34,08 zł; druga 82,60 zł; trzecia 190,86; a ostatnia, z największym zużyciem 306,85 zł.
Porównaj ceny energii w Twoim regionie