Rekompensaty za prąd w 2021 roku - wstrzymanie projektu

Dlaczego projekt rekompensat za prąd został wstrzymany?
Foto: Pixabay
W związku z podwyżkami cen prądu, prowadzone były prace nad ustawą dotyczącą rekompensat. Rekompensaty miały być odciążeniem finansowym dla odbiorców, którzy płacą dużo więcej przez coraz wyższe ceny prądu w Polsce.
W skrócie:
  • Projekt rekompensat za prąd został wstrzymany. Mają się one pojawić, jednak w zmienionej formie.
  • Rekompensaty miały być przyznawane odbiorcom indywidualnym mieszczącym się w pierwszym progu podatkowym (zarabiającym nie więcej niż 85 528 zł brutto na rok).
  • Kwota rekompensaty za prąd miała być uzależniona od ilości zużytej energii.
  • Odbiorcy mieli składać oświadczenia u dostawcy prądu do 31 grudnia 2020 r.

Podwyżki cen już są - co z rekompensatami w 2021? 

Wzrost cen prądu w 2021 roku jest spory, przyczyniła się do tego głównie nowa pozycja na rachunkach za prąd - opłata mocowa. Jej wysokość wyniesie od 2,30 zł do 12,87 miesięcznie w zależności od zużycia prądu! Z tego comiesięcznego “dodatku” do rachunku, w ciągu roku uzbierać się może spora kwota. Koszty energii elektrycznej rosną, czy pojawia się jakaś propozycja rozwiązania tego problemu? 

Kwestia coraz wyższych cen energii w 2019 roku była rozwiązana zamrożeniem cen; w 2020 miały pojawić się rekompensaty; w 2021 wiemy, że na ewentualne rekompensaty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. 

Niedawno pojawiła się informacja, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało projekt z prac legislacyjnych ze względu na negatywne opinie na jego temat. Rekompensaty mają się jednak pojawić w innej formie niż zapowiadano. Przede wszystkim będą one wsparciem dla osób ubogich energetycznie. Niestety data wprowadzenia nowych rekompensat nie jest jeszcze znana. 

W dalszej części artykułu dowiesz się jak miał wyglądać wycofany projekt.

Komu przysługuje rekompensata za prąd?

Rekompensaty dostaną odbiorcy indywidualni, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Są to więc odbiorcy zarabiający nie więcej niż 5100 zł netto na miesiąc. Warunek dotyczy osoby, na którą rachunek za energię elektryczną jest wystawiony i nie bierze się pod uwagę dochodów innych domowników.

Z oświadczeń wynika, że rekompensaty za prąd dla firm za 2020 rok nie będą przyznawane. Średnie i duże przedsiębiorstwa obejmują dotację za 2 połowę 2019 roku, o których jest mowa w ustawie o zamrożeniu cen.

Zwrotu nie dostaną również osoby, które zawarły umowę obejmującą stałą cenę energii i nie wzrosła ona w stosunku do ceny z 31 grudnia 2019 r. Chodzi w tym przypadku o umowy na czas określony z gwarancją ceny.

Rekompensata za prąd - jak wyliczyć i jakie to kwoty?

Kwota jaką dostaniemy uzależniona jest od ilości zużytej przez nas energii elektrycznej w 2020 roku. Odbiorcy zostali podzieleni na 4 grupy, przy czym im mniejsze zużycie, tym mniejsza będzie rekompensata. 

Kwoty rekompensat za prąd w 2020 roku
Rząd przeznaczy na rekompensaty nawet 2,4 mld zł. 

Z naszych obliczeń wynika, że typowa polska rodzina 2+2 zużywa około 2400 kWh prądu rocznie, czyli przysługuje jej rekompensata w wysokości 190,86 zł. Aby sprawdzić, jaką kwotę dostaniemy, wystarczy przejrzeć stare faktury za prąd. Jest tam podana ilość zużytej energii w danym okresie rozliczeniowym. Przykładowo, jeżeli odczyt z licznika mamy co pół roku, i przez ten czas zużyliśmy 540 kWh. To, 540 mnożymy razy 2, czyli przez cały rok zużywamy około 1080 kWh i mieścimy się w drugiej grupie (kwota rekompensaty za prąd jaką otrzymamy to 82,60 zł). Gdzie na fakturze znajduje się ilość pobranej energii, można sprawdzić w naszym artykule: Jak czytać fakturę za prąd. Należy pamiętać, że są to tylko szacunki i ilość wykorzystanej energii w 2020 roku może się różnić.

Czy wiesz, że…

Za prąd najwięcej płacą mieszkańcy Gdańska i Olsztyna. Po podwyżkach energii w 2020 roku, odbiorca energii elektrycznej w Gdańsku płaci rocznie o 176 zł więcej niż w 2019 roku.

Jak dostać rekompensatę za prąd? 

Osoby, które chcą skorzystać z rekompensaty, będą musiały złożyć oświadczenie do sprzedawcy prądu, z którym podpisały umowę. W takim dokumencie powinna znajdować się deklaracja, że odbiorca znajduje się w pierwszym progu podatkowym (nie zarabia więcej niż 85 528 zł rocznie). Trzeba będzie również oświadczyć, że nie wykorzystujemy energii w celach prowadzenia działalności gospodarczej. Kto dostanie rekompensatę za prąd i o jej wysokości decydować będzie dostawca prądu. Deklarację składać będzie można do 31 grudnia 2020 r., w salonach sprzedawcy energii, wysłać pocztą lub elektronicznie.

Jeżeli w ciągu roku, odbiorca zmieni dostawcę prądu, będzie musiał wysłać deklarację do nowego i starego dostawcy/sprzedawcy. Zmiana dostawcy, może okazać się kolejnym sposobem na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy. Żeby porównać dostępne oferty, wystarczy skorzystać z porównywarki cen prądu.

Przede wszystkim oszczędności

Oprócz zaoszczędzenia czasu, dzięki temu, że wszystkie sprawy formalne realizujemy za Ciebie, możesz też liczyć na bonusy wynikające ze zmiany sprzedawcy. Jak podkreśla Lumi, warszawiacy podpisujący nową umowę, nie muszą martwić się o podwyżki cen prądu przez 2 lata. Gwarancja stałych cen, zapewnia brak zmian w kosztach za zużytą energię (energię czynną). Dodatkowo, przez pierwsze 3 miesiące prąd będzie darmowy. 

Warto zauważyć też, że w ostatnim czasie firmy energetyczne podnoszą ceny, co może okazać się dużym obciążeniem finansowym dla klientów. Również marka Innogy, która działa na terenie Warszawy, podwyższa stawki. Biorąc pod uwagę nowe cenniki obliczyliśmy, że rodzina zużywająca około 2400 kWh rocznie, w ciągu dwóch lat może zaoszczędzić blisko 600 zł zmieniając sprzedawcę na Lumi. Oczywiście, jeżeli pobierana jest mniejsza ilość prądu oszczędności będą mniejsze i na odwrót, gdy zużywa się więcej energii większe też będą oszczędności. 

Jeżeli nie jesteś warszawiakiem, również możesz znaleźć dla siebie tańszą i bardziej opłacalną ofertę. Wystarczy skorzystać z porównywarki cen prądu, albo napisać na naszego maila, chętnie doradzimy i pomożemy.

Kiedy pojawią się pieniądze? 

Kwota rekompensaty odejmowana będzie od faktury za prąd wystawionej po 15 marca 2021 r. W wypadku, kiedy rachunek będzie niższy niż wysokość rekompensaty, zmniejszane będą kolejne opłaty. 

Zaliczki rekompensat

Polityk, Jacek Sasin, wspominał, że projekt ustawy może przewidywać zaliczki rekompensat, wypłacane już w 2020 r. Reszta pieniędzy byłaby rozliczana w wyznaczonym terminie po zakończeniu roku. Pojawiają się jednak związane z tym obawy, ponieważ przez zaliczki cały proces byłby skomplikowany. 

Rekompensaty dla firm - dofinansowanie za zużytą energię

Ustawa o zamrożeniu cen energii z 2018 roku obejmuje również pomoc dla średnich i dużych przedsiębiorstw - z wyłączeniem przedsiębiorstw energochłonnych.

W tym przypadku rekompensata oznacza dofinansowanie w wysokości 15 zł za każdą zużytą megawatogodzinę (MWh) energii.

Dotacja naliczana jest jedynie energię zużytą w okresie od 1 lipca 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. i nie może przekroczyć kwoty 200 tysięcy euro.

Wnioski o dofinansowanie można składać maksymalnie do 30 czerwca 2020 r. do zarządcy rozliczeń cen. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wpłata dofinansowania pojawi się w ciągu 40 dni od wpłynięcia wniosku.

Dofinansowanie oblicza się jako iloczyn jednostkowej stawki dofinansowania (15,00 zł/MWh) i wolumenu energii elektrycznej zakupionej przez przedsiębiorcę w okresie do 31 grudnia 2019 r. i zużytej w okresie od dnia 1 lipca do 31 grudnia 2019 r.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie