Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Bon energetyczny 2024 - sprawdzamy od kiedy oraz dla Kogo. Znamy kwoty dopłat.

Czego dowiedzieliśmy się z projektu ustawy o bonie energetycznym.
fot.: pixabay.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Nowe dofinansowanie pojawi się już w drugiej połowie 2024 r. Dopłata do prądu dla gospodarstw domowych wyniesie od 300 zł do 1200 zł. Sprawdź, jak obniżyć ceny rachunków za energię elektryczną.
W skrócie:
  • Wysokość bonu energetycznego wyniesie od 300 do 1200 zł. Uzależniona będzie od liczby domowników, wysokości dochodów i rodzaju ogrzewania.
  • Kryteria dochodowe to 2500 zł lub 1700 zł na osobę.
  • Bon energetyczny zostanie wprowadzony 1 lipca 2024 r. i będzie obowiązywać do końca 2024 r.
  • Nabór wniosków o bon energetyczny rozpocznie się 1 sierpnia i zakończy 30 września.

Czym jest bon energetyczny?

Wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wydaje się przesądzony. Formą zabezpieczenia przed ubóstwem energetycznym ma być nowa dopłata opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. i będzie obowiązywała do 31 grudnia 2024 r.

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają określonych stawek. Jednocześnie przedłużony zostanie okres obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Główne założenia opublikowano 16 kwietnia 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych.

Kiedy będzie można składać wniosek o bon?

Nabór wniosków dotyczących bonu energetycznego rozpocznie się już 1 sierpnia i potrwa do 30 września 2024 roku. Na rozpatrzenie wniosku o przyznanie bonu gmina będzie miała 60 dni. Pieniądze z tego tytułu wypłacane będą jeszcze w tym roku, ale w niektórych przypadkach realizacja może przedłużyć się do początku 2025 roku.

Maksymalne ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku

Wprowadzenie ochronnego bonu energetycznego związane jest m.in. z podwyżką ceny maksymalnej prądu. Obecnie obowiązująca cena maksymalna to 412 zł netto za 1 MWh, jednak już wkrótce się to zmieni. Wraz z wejściem w życie bonu zacznie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh. Przepisy przedłużające obowiązywanie ceny maksymalnej zawarto w tym samym projekcie ustawy.

Dla kogo bon energetyczny?

Nowe świadczenie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych, które w 2023 r. nie przekroczyły:

  • 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, dopłatą będą objęte także grupy beneficjentów szczególnie narażone na wysokie ceny energii. Z bonu energetycznego skorzystają m.in. beneficjenci pomocy socjalnej, emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.

Dodatkowo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przekazać 30 mln zł z budżetu PFRON na kolejne dopłaty do prądu. Dopłata będzie wynosiła 100 zł i kierowana jest do najbardziej potrzebujących. Według szacunków ministerstwa z dopłaty skorzysta ok. 30 tys. osób korzystających z koncentratorów tlenu.

Jaka będzie wysokość bonu energetycznego?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje na to, że ważnym czynnikiem będą kryteria dochodowe. Pozwolą w drugiej połowie 2024 roku objąć wsparciem różne grupy, które mogą mieć problem z opłaceniem wyższych rachunków. Założenia ustawy o bonie energetycznym wskazują, że stawki dopłat będą się różnić w zależności od liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym oraz od rodzaju ogrzewania. Podstawowe stawki bonu energetycznego wyniosą:

  • 300 zł – dla jednoosobowych gospodarstw;
  • 400 zł – dla gospodarstw składających się z 2-3 osób;
  • 500 zł – dla gospodarstw składających się z 4-5 osób;
  • 600 zł – dla gospodarstw składających się z co najmniej 6 osób.

Skąd więc wzięła się kwota 1200 zł? Bon energetyczny o tej wartości może przysługiwać gospodarstwom, które korzystają z ogrzewania zasilanego energią elektryczną. Wówczas podstawowe wsparcie jest podwajane. 1200 zł dostaną więc gospodarstwa składające się z przynajmniej 6 osób, które wykorzystują do ogrzewania np. pompę ciepła, piec akumulacyjny lub promienniki podczerwieni.

Czy wiesz, że… 

Limit tańszego prądu w 2024 roku dla większości gospodarstw wynosi 1500 kilowatogodzin.

Jakie są warunki otrzymania bonu?

Warunkiem otrzymania bonu energetycznego jest wyłącznie kryterium dochodowe. Środki finansowe zostaną więc wypłacone, jeśli dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Po bon energetyczny mogą jednak zgłosić się również osoby, które przekraczają powyższe limity. Obowiązywać będzie bowiem tzw. zasada złotówka za złotówkę. Według niej w przypadku przekroczenia kryterium kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna wypłacana kwota bonów energetycznych to 20 zł.

Jakie będę realne ceny prądu bez bonu w drugiej połowie 2024 roku?

Ile wzrosną ceny prądu od lipca? Według analityków po aktualizacji taryf rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć w II połowie 2024 r. o ok. 15-25 proc. Dodatkowe obciążenie byłoby jednak dużo wyższe, gdyby nie zamrożenie cen na poziomie 500 zł/MWh. Cena ta obowiązywać będzie przynajmniej do końca bieżącego roku.

Przeczytaj również: Kalkulator zużycia energii elektrycznej. Jak samemu obliczyć zużycie?

Oszczędź na prądzie

W jaki sposób możesz dodatkowo zmniejszyć ceny prądu? Wybierając najtańszego dostawcę prądu! Możesz go zmienić tak samo, jak operatora telefonu czy ubezpieczyciela samochodu. Aby to zrobić, nie musisz nawet wychodzić z domu – wszystko zrobisz przez Internet.

Najkorzystniejsze oferty znajdziesz w porównywarce cen prądu rachuneo.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a resztą zajmą się Eksperci Rachuneo. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie!

Porównaj ceny energii w Twoim regionie