Co oznacza skrót OSD?

To operator systemu dystrybucyjnego.
Odpowiedź w skrócie:

W Polsce jest pięć firm energetycznych, które są operatorami: Enea, Energa, Innogy, PGE oraz Tauron. Pomiędzy te firmy podzielony jest obszar Polski, a każdy z nas znajduje się w obszarze OSD jednej z tych firm.

Operatorzy systemu dystrybucyjnego mają infrastrukturę konieczną do przesyłania energii od sprzedawcy do domu lub firmy klienta na swoim obszarze działania.

Sprawdź w porównywarce prądu Rachuneo do jakiego OSD należysz: wpisz swój kod pocztowy i kliknij „Porównaj oferty”. Na kolejnym ekranie zobaczysz zaznaczoną nazwę swojego dystrybutora energii:

Podaj kod pocztowy, aby poznać swojego OSD
wpisz swój kod pocztowy i kliknij "Porównaj oferty"
Zaznaczona nazwa to twój operator
zaznaczona nazwa to twój dystrybutor energii

Czy mogę zmienić swoje OSD?

Nie, każdy z nas jest na stałe przypisany do swojego obszaru OSD, ponieważ OSD dysponuje na obszarze, na którym mieszkamy lub mamy firmę – odpowiednią infrastrukturą do przesyłu prądu do mieszkań, domów i firm.

Możemy za to zmienić sprzedawcę energii czynnej. Wtedy sprzedawcą energii będzie nowa firma, ale za dystrybucję nadal będzie odpowiedzialny nasz OSD.
Sprawdź, jaką umowę podpisać z nowym sprzedawcą, żeby otrzymywać rachunki za prąd na jednej fakturze.

Czym różni się sprzedawca energii od OSD.

Sprzedawca energii to firma, która zajmuje się sprzedażą wyłącznie energii czynnej (faktycznie zużywanej) osobom prywatnym i firmom. Sprzedawca nie ma własnego systemu dystrybucji energii do domów ani firm. W tym zakresie musi współpracować z OSD (operatorami systemów dystrybucyjnych).

Powiązane pytania
No items found.
Porównaj ceny energii w Twoim regionie