Jak ochronić się przed podwyżkami cen energii

Podwyżek nie unikniemy, ale możemy podpisać umowę z gwarancją stałej ceny na najbliższych kilka lat
Foto: Pixabay
W ten sposób kupimy sobie nieco spokoju i zaoszczędzimy na rachunkach, gdyby okazało się że karuzela z podwyżkami dopiero na dobre się rozkręci
Artykuł w skrócie:
  • Karuzela (dez)informacyjna dotycząca tego, komu, kiedy i o ile wzrośnie cena energii elektrycznej, kogo ewentualnie obejmą rządowe rekompensaty czy dopłaty nie ma końca.
  • Cokolwiek ktokolwiek teraz mówi jedno wydaje się pewne: tak, czy inaczej prąd będzie drożał.
  • Czas oczekiwania na ostateczne decyzje można wykorzystać na podjęcie działań zabezpieczających nasze domowe portfele przed skutkami cen podwyżek prądu.

Dlaczego prąd w Polsce jest drogi?

Naszym podstawowym źródłem wytwarzania energii jest węgiel, a jego wydobycie w rodzimych kopalniach jest coraz droższe. Importujemy więc węgiel z zagranicy, czasami bliższej, np. z Rosji, czasami z bardzo dalekiej, np. z Australii.

Elektrownie, żeby wytworzyć energię, która popłynie do naszych domów, firm, sklepów, ulic, urzędów etc., muszą węgiel spalić, a spalając emitują do atmosfery szkodliwe substancje. Aby przeciwdziałać wzrostowi emisji zanieczyszczeń Unia Europejska, w trosce o nasze zdrowie i przyszłość naszej planety, stosuje politykę ograniczenia emisji substancji szkodliwych; jednym z kluczowych elementów są uprawnienia do emisji CO2.

Koszt tych uprawnień pomnożony przez ilość węgla, jaką spalają nasze elektrownie znacznie podnosi koszt produkcji energii węglopochodnej.

Te dwa elementy - węgiel i jego rosnące ceny jako dominujące źródło energii oraz drożejące ceny uprawnień do emisji CO2 - są powodem główną przyczyną wzrostu cen prądu. I jeśli nic w naszej polityce energetycznej się nie zmieni, to znaczy jeśli nie znajdziemy innych źródeł jej produkcji, możemy być pewni, że ceny prądu będą tylko rosnąć.

Czy wiesz, że:

  • w ciągu roku ceny węgla wzrosły o ponad 23%
  • z 7 do ponad 20 euro zatonę węgla wzrosła cena uprawnień do emisji CO2 w ciągu sześciu miesięcy
Rachuneo pomoże Ci zmienić zmienić dostawcę energii i obniżyć rachunki
Kalkulator cen energii

Jakich podwyżek się spodziewać?

Zgodnie z najnowszymi informacjami - na tę chwilę żadnych. Jest to jednak bardziej informacja polityczna, niż ekonomiczna. W mediach pojawiały się informacje, że producenci energii złożyli do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki od 20% do 40%. Ostateczna skala podwyżek nie jest znana. Podobnie termin ich wejścia w życie. Ze spokojem sytuacji na rynku mogą przyglądać się osoby, które skorzystały z ofert firm energetycznych gwarantujących stałe ceny energii. Zanim podwyżki staną się faktem jest jeszcze czas, aby ci którzy dotychczas nie korzystali z takiej oferty przyjrzeli się propozycjom firm energetycznych.

Umowa z gwarancją stałej ceny prądu, czyli ochrona przed podwyżkami

Prawie każdy dystrybutor lub sprzedawca energii ma w ofercie umowę z gwarancją stałej ceny prądu. Gwarancja, o czym warto pamiętać, dotyczy tylko niezmienności cen energii czynnej, czyli faktycznie zużytej. Ceny za jej dostawę do naszych domów, czyli opłaty dystrybucyjne nie są objęte gwarancją niezmienności ceny (podobnie jak wysokość podatku VAT i akcyzy).

Najczęściej gwarancje cenowe oferowane są w umowach długookresowych, tzn. od 2 do 4 lat. Dla części klientów to bardzo długi okres, szczególnie że kontrakty terminowe (czyli umowy na czas określony z dostawcami i sprzedawcami) zawsze obwarowane są  karą za wcześniejsze zerwanie umowy. Z drugiej strony, jeśli wiemy że raczej nie sprzedamy mieszkania/domu w ciągu kilku najbliższych lat, warto rozważyć skorzystanie z takiej oferty i ochronić budżety domowe przed skutkami podwyżek cen energii.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie