Jak ochronić się przed podwyżkami cen energii

Podwyżek nie unikniemy, ale możemy podpisać umowę z gwarancją stałej ceny na najbliższych kilka lat
Foto: Pixabay
W ten sposób kupimy sobie nieco spokoju i zaoszczędzimy na rachunkach, ponieważ ceny prądu mogą zwiększać się cały czas.
W skrócie:
  • Rosnące ceny węgla i koszty uprawnień do emisji CO2 są przyczyną rosnących cen energii.
  • Ceny prądu w 2020 i 2021 roku znacznie wzrosły.
  • Gwarancja stałej ceny chroni tylko przed podwyżkami kosztów energii czynnej.
Sprawdź dostępne w Twoim regionie oferty z gwarancją ceny
Skorzystaj z porównywarki

Dlaczego prąd w Polsce jest drogi?

Naszym podstawowym źródłem wytwarzania energii jest węgiel, a jego wydobycie w rodzimych kopalniach jest coraz droższe - przekłada się to na coraz wyższe ceny prądu. Importujemy więc węgiel z zagranicy, czasami bliższej, np. z Rosji, czasami z bardzo dalekiej, np. z Australii. 

Elektrownie, żeby wytworzyć energię, która popłynie do naszych domów, firm, sklepów, ulic, urzędów etc., muszą węgiel spalić, a spalając emitują do atmosfery szkodliwe substancje. Aby przeciwdziałać wzrostowi emisji zanieczyszczeń Unia Europejska, w trosce o nasze zdrowie i przyszłość naszej planety, stosuje politykę ograniczenia emisji substancji szkodliwych; jednym z kluczowych elementów są uprawnienia do emisji CO2.

Koszt tych uprawnień pomnożony przez ilość węgla, jaką spalają nasze elektrownie znacznie podnosi koszt produkcji energii węglopochodnej.

Te dwa elementy - węgiel i jego rosnące ceny jako dominujące źródło energii oraz drożejące ceny uprawnień do emisji CO2 - są główną przyczyną wzrostu cen prądu. I jeśli nic w naszej polityce energetycznej się nie zmieni, to znaczy jeśli nie znajdziemy innych źródeł jej produkcji, możemy być pewni, że ceny prądu będą tylko rosnąć.

Czy wiesz, że:

Ceny za emisję CO2 stale rosną. Teraz jest to około 30 euro za wyemitowanie 1 tony dwutlenku węgla. 

Ile płacimy za prąd w 2021 roku? 

Wzrost cen prądu w 2021 roku jest podobny do tego rok wcześniej. Według naszych obliczeń, koszty korzystania z energii elektrycznej dla 4-osobowej rodziny podniosły się o około 11 złotych na miesiąc. Główną przyczyną problemów jest opłata mocowa, która stanowi osobny, dodatkowy koszt dla odbiorców energii. Opłaty za prąd są wyższe w całej Polsce. Dokładny wzrost, zależy jednak od tego, gdzie dokładnie mieszkamy. W raporcie cen prądu można znaleźć stawki obowiązujące na różnych obszarach i sprawdzić cenę za 1 kWh energii. 

W związku z coraz wyższymi kosztami cen energii odbiorcy mieli dostać możliwość ubiegania się o rekompensaty za prąd, projekt został jednak wstrzymany.

Umowa z gwarancją stałej ceny prądu, czyli ochrona przed podwyżkami

Prawie każdy dystrybutor lub sprzedawca energii ma w ofercie umowę z gwarancją stałej ceny prądu. Gwarancja, o czym warto pamiętać, dotyczy tylko niezmienności cen energii czynnej. Opłaty dystrybucyjne nie są objęte gwarancją niezmienności ceny (podobnie jak wysokość podatku VAT i akcyzy).

Najczęściej gwarancje cenowe oferowane są w umowach długookresowych, tzn. od 2 do 4 lat. Dla części klientów to bardzo długi okres, szczególnie że kontrakty terminowe (czyli umowy na czas określony z dostawcami i sprzedawcami) zawsze obwarowane są  karą za wcześniejsze zerwanie umowy. Z drugiej strony, jeśli wiemy że raczej nie sprzedamy mieszkania/domu w ciągu kilku najbliższych lat, warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji i ochronić budżety domowe przed skutkami podwyżek cen energii.

Nowa umowa z gwarancją stałej ceny prądu, na co zwrócić uwagę?

Oferty z gwarancją ceny z pewnością będą bardzo korzystne dla wielu klientów. Warto zwrócić natomiast uwagę na kilka czynników, które wpływają niekorzystnie na dane oferty z gwarancją. Sprzedawcy energii elektrycznej często zabezpieczają umowy z klientami, aby w razie drastycznych podwyżek cen na rynku, nie dopłacać konsumentom. Jednym z takich zabezpieczeń jest indeksacja wzrostu cen prądu, a oznacza to, że jeśli średnia cena prądu do Towarowej Giełdzie Energii ulegnie wzrostowi, to sprzedawca ma prawo zwiększyć cenę z gwarancją proporcjonalnie do wzrostu. Takie zabezpieczenie stosuje np. firma Orange Energia – w ofercie tej firmy cena zależeć będzie od cen na rynku hurtowym.

W umowie z gwarancją ceny mogą zdarzyć się również limity zużycia prądu – oznacza to, że sprzedawca ustala maksymalny poziom zużycia prądu z gwarantowaną ceną. Opłacalność takich ofert zależy od zużycia prądu w gospodarstwie domowym, należy więc z pewnością dokładnie prześledzić zużycie prądu na przestrzeni ostatnich lat i sprawdzić, czy zmieścimy się w danym limicie.

Na rynku pojawiają się również oferty z gwarancją ceny, za które musimy zapłacić dodatkową miesięczną opłatę tj. opłata handlowa. Zdarza się, że taka opłata sięga od 10-30 zł. Opłacalność tej oferty nie jest oczywiście z góry skazana na niepowodzenie, ponieważ cena na kWh energii czynnej może być nadal bardzo korzystna.

Porównanie - umowa na czas nieokreślony i umowa z gwarancją ceny

Analizy na rynku mówią o trwałym i znaczącym wzroście cen za energię elektryczną. W roku 2022 przewidywany jest wzrost o ponad 4%. Przyjrzeliśmy się zatem kilku sprzedawcom i ich cennikom w taryfie całodobowej G11:

  • Enea daje stałą cenę na okres od 2-3 lat i wynosi ona 0.3672 zł brutto/ kWh. Opłata handlowa w tej ofercie wynosi 24.59 zł brutto/ kWh. Dla porównania stawka za kWh w ofercie na czas nieokreślony wynosi 0,3708 zł brutto, a opłata handlowa 0 zł.
  • Orange Energia proponuje kilka pakietów z gwarancją ceny na okres 4 lat. Stawka w pakiecie „Wygoda” to 0.4219 zł brutto/ kWh, a opłata handlowa wynosi 13,99 zł brutto.
  • Energa oferuje konsumentom energii elektrycznej gwarancję na 2 lata. Stawka za kWh wynosi 0.3675 zł brutto, a opłata handlowa 22,99 zł brutto. Dla porównania w umowie na czas nieokreślony stawka za KWh to 0.3697 i opłata handlowa w wysokości 0 zł.

Inne dostępne oferty można sprawdzić za darmo dzięki porównywarce Rachuneo

Jak obniżyć rachunek za prąd? 

Jeżeli mimo umowy z gwarancją stałej ceny rachunki są nadal zbyt duże, można zastanowić się jak oszczędzać prąd. Ogromną część pobieranego w domu prądu zużywają sprzęty domowe. Korzystanie z urządzeń takich jak: płyta indukcyjna, lodówka czy piekarnik sporo nas kosztuje - jednak dzięki świadomej zmianie nawyków, możemy zmniejszyć koszty.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie