Jak ochronić się przed podwyżkami cen energii

Podwyżek nie unikniemy, ale możemy podpisać umowę z gwarancją stałej ceny na najbliższych kilka lat
Foto: Pixabay
W ten sposób kupimy sobie nieco spokoju i zaoszczędzimy na rachunkach, ponieważ ceny prądu mogą zwiększać się cały czas.
W skrócie:
  • Rosnące ceny węgla i koszty uprawnień do emisji CO2 są przyczyną rosnących cen energii 
  • Ceny prądu w 2020 roku znacznie wzrosły
  • Gwarancja stałej ceny chroni tylko przed podwyżkami kosztów energii czynnej

Dlaczego prąd w Polsce jest drogi?

Naszym podstawowym źródłem wytwarzania energii jest węgiel, a jego wydobycie w rodzimych kopalniach jest coraz droższe - przekłada się to na coraz wyższe ceny prądu. Importujemy więc węgiel z zagranicy, czasami bliższej, np. z Rosji, czasami z bardzo dalekiej, np. z Australii. 

Elektrownie, żeby wytworzyć energię, która popłynie do naszych domów, firm, sklepów, ulic, urzędów etc., muszą węgiel spalić, a spalając emitują do atmosfery szkodliwe substancje. Aby przeciwdziałać wzrostowi emisji zanieczyszczeń Unia Europejska, w trosce o nasze zdrowie i przyszłość naszej planety, stosuje politykę ograniczenia emisji substancji szkodliwych; jednym z kluczowych elementów są uprawnienia do emisji CO2.

Koszt tych uprawnień pomnożony przez ilość węgla, jaką spalają nasze elektrownie znacznie podnosi koszt produkcji energii węglopochodnej.

Te dwa elementy - węgiel i jego rosnące ceny jako dominujące źródło energii oraz drożejące ceny uprawnień do emisji CO2 - są główną przyczyną wzrostu cen prądu. I jeśli nic w naszej polityce energetycznej się nie zmieni, to znaczy jeśli nie znajdziemy innych źródeł jej produkcji, możemy być pewni, że ceny prądu będą tylko rosnąć.

Czy wiesz, że:

Ceny za emisję CO2 stale rosną. Teraz jest to około 30 euro za wyemitowanie 1 tony dwutlenku węgla. 

Ile płacimy za prąd? 

Wszyscy płacimy więcej za prąd w 2020 roku. Wzrosły ceny nie tylko energii czynnej (czyli tej, którą zużywamy), ale także dystrybucji (czyli koszty dostarczenia jej do naszych domów). Według naszych obliczeń, koszty korzystania z energii elektrycznej dla 4-osobowej rodziny podniosły się o około 165 złotych na rok. Nie można też zapomnieć o opłacie mocowej, która jest osobnym, dodatkowym kosztem dla odbiorców energii. Opłaty za prąd są wyższe w całej Polsce. Dokładny wzrost, zależy jednak od tego, gdzie mieszkamy. W raporcie cen prądu znajdziesz stawki obowiązujące na różnych obszarach i sprawdzisz cenę za 1 kWh energii. 

W związku z coraz wyższymi kosztami cen energii, odbiorcy mogą ubiegać się o rekompensaty. Więcej napisaliśmy o tym w artykule: Rekompensaty za prąd w 2020 roku.

Umowa z gwarancją stałej ceny prądu, czyli ochrona przed podwyżkami

Prawie każdy dystrybutor lub sprzedawca energii ma w ofercie umowę z gwarancją stałej ceny prądu. Gwarancja, o czym warto pamiętać, dotyczy tylko niezmienności cen energii czynnej.Opłaty dystrybucyjne nie są objęte gwarancją niezmienności ceny (podobnie jak wysokość podatku VAT i akcyzy).

Najczęściej gwarancje cenowe oferowane są w umowach długookresowych, tzn. od 2 do 4 lat. Dla części klientów to bardzo długi okres, szczególnie że kontrakty terminowe (czyli umowy na czas określony z dostawcami i sprzedawcami) zawsze obwarowane są  karą za wcześniejsze zerwanie umowy. Z drugiej strony, jeśli wiemy że raczej nie sprzedamy mieszkania/domu w ciągu kilku najbliższych lat, warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji i ochronić budżety domowe przed skutkami podwyżek cen energii. Dostępne oferty można sprawdzić za darmo dzięki porównywarce Rachuneo

Jak obniżyć rachunek za prąd? 

Jeżeli mimo umowy z gwarancją stałej ceny rachunki są nadal zbyt duże, można zastanowić się jak oszczędzać prąd. Ogromną część pobieranego w domu prądu zużywają sprzęty domowe. Korzystanie z urządzeń takich jak: płyta indukcyjna, lodówka czy piekarnik sporo nas kosztuje - jednak dzięki świadomej zmianie nawyków, możemy zmniejszyć koszty.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie