Odnawialne źródła energii w Polsce - Rodzaje OZE

Jakie są rodzaje OZE i jak wygląda sytuacja w Polsce
fot. pixabay
Coraz więcej słyszymy o zielonej energii, która jest korzystna dla środowiska naturalnego, a w dodatku tańsza. Ze względu na rosnące ceny prądu i postulaty ekologów, perspektywa korzystania z OZE wydaje się coraz bardziej kusząca.
W skrócie:
 • Odnawialne źródła energii, to takie, których używanie nie szkodzi środowisku naturalnemu, a ich zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie
 • Korzystanie z OZE ma wiele zalet, dlatego państwa próbują podnieść ich udział w krajowej produkcji energii elektrycznej
 • Do najpopularniejszych przykładów odnawialnych źródeł energii można zaliczyć: słońce, wodę wiatr, energię geotermalną, biopaliwa
Chcesz dowiedzieć się więcej o panelach słonecznych?
Pobierz darmowy e-Poradnik dla firm!

Odnawialne i nieodnawialne źródła energii - jaka jest różnica?

Nazwa nieodnawialne źródła energii może być myląca… Zalicza się do nich surowce kopalne, a więc węgiel, ropę czy gaz ziemny. Powstawały one na Ziemi wiele lat temu i przez bardzo długi czas. Istnieje możliwość ich odtworzenia w przyszłości, jednak biorąc pod uwagę szybkość zużywania i potrzebny do tego czas - już nam nie posłużą w taki sposób jak dziś. Warto zauważyć, że korzystanie z nich może wywierać negatywny wpływ na środowisko, zdrowie ludzi i sytuację ekonomiczną państwa. 

Co to jest OZE? 

Odnawialne źródła energii to takie, których naturalne zasoby bardzo szybko się odbudowują. Korzystanie z nich nie grozi deficytem i nie są tak niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Jakie są źródła energii odnawialnej? 

Energia odnawialna najczęściej uzyskiwana jest przez:

 • Elektrownie wodne, gdzie wykorzystuje się energię grawitacyjną wody (np.: prąd w rzekach),
 • Elektrownie fotowoltaiczne, gdzie wykorzystuje się promieniowanie słoneczne,
 • Elektrownie geotermalne, gdzie wykorzystuje się energię cieplną Ziemi,
 • Elektrownie wiatrowe, gdzie wykorzystuje się moc wiatru,
 • Biopaliwa, gdzie wykorzystuje się biomasę (np.: pochodzenia roślinnego).

Czy wiesz, że… 

Neutralność klimatyczna to cel, który UE chce osiągnąć do 2050 r. Oznacza to zrównoważenie ilości emisji CO2 i jego pochłaniania (np. przez specjalnie sadzone drzewa).

Korzyści z odnawialnych źródeł energii

Korzystanie z zasobów odnawialnych przy produkcji energii niesie za sobą wiele korzyści. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, na jak wiele obszarów życia może mieć wpływ zwiększenie udziału zielonej energii na rynku energetycznym. 

 • Bezpieczeństwo energetyczne - korzystanie z OZE nie zmniejsza ich zasobów i nie stwarza ryzyka ich wyczerpania.
 • Niezależność energetyczna - dostęp do OZE w Polsce jest w każdym miejscu. Oznacza to brak konieczności importu surowców kopalnych z innych państw. 
 • Ceny prądu - konwencjonalne źródła energii, w przeciwieństwie do odnawialnych są drogie i coraz trudniejsze w wydobyciu. 
 • Ograniczenie emisji CO2 - Unia Europejska narzuca limity emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a przy ich przekroczeniu przez przedsiębiorstwa, obowiązkowe jest kupienie odpowiednich uprawnień. 

Ekologia - zrezygnowanie z elektrowni węglowych pomogłoby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji, a tym samym poprawić stan środowiska naturalnego.

Energia odnawialna w Polsce

Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce jest ciągle zbyt niski. Głównym źródłem energii, z jakiego korzystamy jest węgiel (80%), a zmiany które zachodziły w tym obszarze do tej pory nie były znaczące.

Według URE, energetyka odnawialna stanowiła w Polsce w 2016 r. tylko 7%. W 2019 r. było to 9%, czyli ponad 9 GW.

Fotowoltaika to właśnie OZE

W ostatnim czasie na popularności zyskała fotowoltaika. Duży wpływ na wzrost zainteresowania instalacją przydomowych paneli słonecznych, mają dostępne na rynku dofinansowania do fotowoltaiki, które zwiększają ich opłacalność. Należy zastanowić się jednak, czy same przydomowe instalacje wystarczą do ograniczenia używania nieodnawialnej energii? 

Unia Europejska stale wyznacza cele związane z OZE, których na ten moment energetyka w Polsce nie jest w stanie osiągnąć. Zmniejszenie udziału węgla w procesie wytwarzania prądu wymagałoby prawdziwej transformacji na rynku.

Strona prawna, a więc ustawa o odnawialnych źródłach energii 

Ustawa o OZE wyjaśnia sposoby pozyskiwania zielonej energii, odnosi się do korzyści z tym związanych i rozwija istotne definicje. Po ostatniej aktualizacji znalazła się tam między innymi nowsza wersja definicji prosumenta, która uściśla system magazynowania energii z fotowoltaiki lub przesyłania jej do sieci. Ofertę na fotowoltaikę można sprawdzić korzystając z porównywarki Rachuneo.

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną?
Skontaktuj się z nami!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie