Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Jak czytać fakturę za prąd?

Co musisz wiedzieć, żeby zrozumieć fakturę za prąd
foto: pixabay
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Czasami trudno zrozumieć fakturę za prąd i pozycje, które się na niej pojawiają. Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych elementów faktur, zaczniemy od informacji o rodzajach i typach faktur. Sprawdź, jak czytać rachunek za prąd!
Możesz podpisać korzystną umowę na prąd
Zmień sprzedawcę przez internet
W skrócie:
  • Niektóre faktury mogą różnić się od siebie, w zależności od rodzaju podpisanej umowy i sposobu rozliczeń ze sprzedawcą.
  • Każda faktura musi zawierać rozliczenie usług, na które została wystawiona.
  • Faktura do umowy kompleksowej zawiera informacje dotyczące energii czynnej i kosztów dystrybucji.
  • Dowiedz się, co oznaczają poszczególne rubryki na fakturze za prąd

Czym jest faktura za prąd?

W fakturach za energię elektryczną zawarte są informacje, których często nie rozumiemy na pierwszy rzut oka. Z rachunku możesz dowiedzieć się między innymi o danych odczytowych, ilości zużytej energii elektrycznej w konkretnym czasie, a także o dodatkowych opłatach za dystrybucję prądu. Wśród nich wymienia się koszty stałe i zmienne, a na końcu nalicza się podatek VAT od całości. Na fakturze znajdziesz wiele cennych informacji, które przydadzą Ci się np. podczas zakładania własnej instalacji fotowoltaicznej.

Czy wiesz, że...

Jeśli podpisałeś umowę kompleksową ze sprzedawcą energii, na fakturze - oprócz opłaty za zużycie energii czynnej – będziesz widzieć również opłaty za dystrybucję energii oraz opłaty handlowe sprzedawcy i dystrybutora prądu?

Jak czytać rachunek za prąd?

Na przykładzie faktury rozliczeniowej do umowy kompleksowej od Orange Energia omówimy, co oznaczają poszczególne pozycje na fakturze.

Przykładowa faktura od Orange Energia | strona pierwsza

Pierwsza strona faktury za prąd – informacje o kliencie, sprzedawcy, ogólne rozliczenie kosztów.

  1. Dane Orange Energia, czyli Twojego sprzedawcy
  2. Twój Numer Klienta.
  3. Numer bieżącej faktury.
  4. Data wystawienia faktury.
  5. Okres rozliczeniowy.
  6. Twoje dane w systemie Orange Energia. 
  7. Nr PPE, czyli nr Punktu Poboru Energii – bardzo ważny numer; przydatny podczas załatwiania różnych formalności związanych z energią, np. przepisanie licznika albo zmiana dostawcy energii.
  8. Miejsce dostarczania energii – to przypisany do numeru licznika i numeru PPE adres, w którym zainstalowany jest licznik.
  9. Ilość energii, która została zużyta od czasu wystawienia ostatniej faktury (wysokość rachunku jest zależna głównie od zużycia energii elektrycznej).
  10. Koszt zużytego prądu (energii czynnej) i dostarczenia go do Twojego domu (dystrybucji) we wskazanym na fakturze okresie rozliczeniowym (5).
  11. Data, do której należy opłacić fakturę. 
  12. Przypisany do Ciebie numer konta bankowego, na który możesz opłacić fakturę. 
  13. Kwota, którą należy opłacić. Uwzględnia koszt zużytego prądu, dostarczenia go do Twojego domu, a także nadpłaty lub niedopłaty z poprzednich okresów rozliczeniowych. 
Faktury wystawiane przez sprzedawców prądu mogą się od siebie nieco różnić w zależności od rodzaju podpisanej umowy (sprzedażowa lub kompleksowa) i sposobu rozliczeń za energię (prognozowane, rozliczeniowe i za zużycie rzeczywiste). Nie ma to jednak wpływu na najważniejsze informacje, jakie możesz znaleźć na fakturze za prąd.

Druga strona faktury – szczegółowe informacje dotyczące kosztów zużycia prądu i dystrybucji

Przykładowa faktura od Orange Energia | strona 2
  1. Twoja taryfa prądu. Określa ona, ile różnych stawek za prąd płacisz. Najpopularniejsza w Polsce taryfa to G11 dla gospodarstw domowych, w której cena energii jest stała przez całą dobę.
  2. Opłaty za energię czynną (zużywany prąd), które wpływają do sprzedawcy prądu – w tym przypadku do Orange Energia. Na wskazanej fakturze są podzielone na dwie części: „cała doba” oznacza stawkę za każdą zużytą kWh (kilowatogodzinę) energii elektrycznej, a „miesięczna opłata za gwarancję niezmienności ceny” to opłata handlowa. Opłatę handlową zawiera każda oferta sprzedaży energii elektrycznej, oprócz niektórych podstawowych ofert Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (m.in. Enea, Energa czy PGE). 
  3. Cena jednostkowa energii elektrycznej i innych opłat nakładanych przez sprzedawcę prądu (2).
  4. Ilość – mnoży się przez nią cenę jednostkową opłat nakładanych przez sprzedawcę prądu. 
  5. Kwota netto za energię czynną – koszt usług sprzedawcy prądu bez doliczonego podatku VAT. 
  6. Kwota brutto za energię czynną – koszt usług sprzedawcy prądu z doliczonym podatkiem VAT.
  7. Opłaty dystrybucyjne, które pobiera Operator Systemu Dystrybucyjnego – w tym przypadku jest to inna firma niż sprzedawca prądu.
  8. Cena jednostkowa opłat nakładanych przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego (7). 
  9. Ilość – mnoży się przez nią cenę jednostkową opłat nakładanych przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
  10. Kwota netto za opłaty dystrybucyjne –  koszt usług Operatora Systemu Dystrybucyjnego bez doliczonego podatku VAT. 
  11. Kwota brutto za opłaty dystrybucyjne – koszt usług Operatora Systemu Dystrybucyjnego z doliczonym podatkiem VAT.
  12. Koszt zużytego prądu (energii czynnej) i dostarczenia go do Twojego domu (dystrybucji) w danym okresie rozliczeniowym. 
  13. Najważniejsze informacje dotyczące Twoich rozliczeń z Orange Energia. 
  14. Wszystkie dane, które będą Ci potrzebne do wykonania przelewu, np. przelewu na poczcie lub internetowego. 

Czym są opłaty dystrybucyjne na fakturze za prąd?

Koszty, które pobiera Operator Systemu Dystrybucyjnego, związane są między innymi z utrzymaniem sieci przesyłowych, zapewnieniem ciągłych dostaw energii czy rozwijaniem rynku energetycznego w Polsce. Za co dokładnie płacimy, ponosząc opłaty dystrybucyjne?

  • Opłata jakościowa – to koszt utrzymania jakości dostawy (wysokość ustala operator systemu przesyłowego, czyli )
  • Zmienna opłata sieciowa – to cena dystrybucji prądu za pomocą sieci elektroenergetycznej.
  • Opłata stała sieciowa – opłata za utrzymanie urządzeń energetycznych (koszty ponoszone przez dystrybutora energii).
  • Opłata abonamentowa – jest ustalana przez dystrybutora energii, wiąże się z kosztem odczytów i kontroli układów pomiarowych.
  • Opłata przejściowa – opłata, która rekompensuje elektrowni ewentualne starty związane z wcześniejszym rozwiązaniem Kontraktów Długoterminowych (KDT).
  • Opłata OZE – to opłata, która przyczynia się do zapewnienia dostępności energii z Odnawialnych Źródeł Energii; zależy od ilości zużytej energii.
  • Opłata kogeneracyjna – przeznaczana na rozwój kogeneracji, a więc jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. Aktualnie wynosi 0 zł.
  • Opłata odpowiedzialna za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego, tj. opłata mocowa.

Czy na fakturze znajdę moc umowną i grupę taryfową?

Na rachunkach od sprzedawcy energii możesz też znaleźć informacje o mocy umownej, która jest mocą zamówioną, wynikającą z zawartej umowy dystrybucyjnej. W przypadku domów to najczęściej moc pomiędzy 3 a 10 kWh. Na dokumencie znajduje się także oznaczenie taryfy energii elektrycznej (np. G11, G12, G12w i inne).

Warto uważnie czytać faktury, aby wiedzieć, co wchodzi w skład rachunku za prąd i w jaki sposób wpływa na jego wysokość. Ta wiedza pozwoli Ci też analizować inne oferty prądu i podjąć decyzję o ewentualnej zmianie sprzedawcy energii. W znalezieniu nowego sprzedawcy chętnie pomoże Ci porównywarka Rachuneo.

Wszystkie rachunki w jednym miejscu?

Z pomocą przychodzi Rachuneo Płatności! Zakładając darmowe konto na Rachuneo, wszystkie Twoje opłaty (nie tylko za prąd!) znajdą się w jednym miejscu. Męczy Cię comiesięczne opłacanie rachunków i logowanie się do osobnych eBOKów? A może zdarza Ci się zapomnieć uregulować opłaty w terminie? Z Rachuneo Płatności zaoszczędzisz cenny czas, bo to my ogarniemy rachunki za Ciebie!

Twoje konto na Rachuneo połączone jest z każdym eBOKiem, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób ułatwimy Ci zarządzanie swoimi płatnościami. Co więcej, odbędzie się to zawsze na czas – za pośrednictwem SMS lub e-mail przypomnimy o Twoich płatnościach. Dzięki temu unikniesz ewentualnej prowizji za niezapłacenie faktur w terminie. Zyskaj kontrolę nad rachunkami z Rachuneo!

Chcesz zmienić aktualnego sprzedawcę prądu?
Sprawdź pakiety
Porównaj ceny energii w Twoim regionie