Obniżka akcyzy i VATu. Czy rzeczywiście zapłacimy mniej za prąd?

Od kiedy niższa akcyza i VAT? Ile dokładnie zaoszczędzimy na rachunkach?
Akcyza i VAT na prąd i paliwa

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Podwyżki cen energii i gazu okazały się bardzo dotkliwe dla konsumentów i konsumentek. W związku z tym rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną. Jej elementem jest obniżenie akcyzy i stawki VAT na prąd i paliwa. Czy to pomoże?
Płacisz za dużo za prąd?
Sprawdź cennik innych sprzedawców
W skrócie:
 • 30 listopada 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy zakładającej obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną, gaz i niektóre paliwa silnikowe.
 • Następnie wprowadzono drugą odsłonę tarczy antyinflacyjnej, która zmieniła dotychczasowe ustalenia. 
 • Obniżka VAT i akcyzy na prąd miała obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku do 31 października 2022 roku. Została przedłużona do końca 2022 roku.
 • Pojawiają się głosy o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej na kolejny kwartał w 2023 roku. Decyzja może jednak zapaść w ostatniej chwili.
 • W 2022 roku rząd wprowadził również inne rozwiązania, które mają łagodzić skutki inflacji i podwyżek cen prądu.
 • W tym artykule poznasz konkretne kwoty, które oszczędzamy na rachunkach za prąd w ramach obniżki VAT!

Dzięki tarczy antyinflacyjnej przy zużyciu około 200 kWh miesięcznie można obniżyć rachunki za prąd o około 200 zł rocznie. Czy rekompensuje to podwyżki kosztów energii w 2022 roku? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Co to jest akcyza na energię elektryczną

Akcyza jest podatkiem konsumpcyjnym, który opłaca osoba pobierająca prąd. Czynnością, do której naliczana jest akcyza, jest sprzedaż prądu odbiorcom. Co ważne, ta danina powinna być naliczana w sposób proporcjonalny do realnego zużycia energii elektrycznej.

Jaki jest udział akcyzy w cenie energii elektrycznej?

Według przeprowadzonych badań Polska znalazła się na piątym miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem wielkości udziału wszelkich opłat i podatków w rachunkach za prąd. Co więcej, plasujemy się w czołówce krajów z największym rocznym wzrostem cen prądu dla gospodarstw domowych.

Czy wiesz, że…

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki co roku, w drugiej połowie grudnia, ogłasza nowe cenniki sprzedawców prądu z urzędu. W ostatnich latach za każdym razem odbiorcy energii dowiadywali się o kolejnych podwyżkach.

Kto skorzysta z tarczy antyinflacyjnej? 

Z obniżki akcyzy i stawki VAT na energię elektryczną skorzystają zarówno gospodarstwa domowe, jak i pozostali odbiorcy. 

Akcyza za energię elektryczną - ile zaoszczędzimy? 

Zwolnione z akcyzy zostały gospodarstwa domowe - nie muszą regulować tej opłaty za sprzedaż energii. W przypadku firm akcyza została obniżona z 5 zł za MWh prądu do 4,6 zł. 

W gospodarstwach domowych, które zużywają średnio 200 kWh prądu na miesiąc, realne oszczędności wyniosą około 7 zł w 2022 roku

Obniżka stawki VAT na prąd i gaz: ile konkretnie oszczędzamy?

Dodatkowo obniżona została stawka VAT na: 

 • prąd - z 23% na 5%,
 • gaz - od 1 stycznia z 23% na 8%, natomiast od 1 lutego do końca 2022 roku na 0%.

Oprócz prądu i gazu niższy VAT obowiązuje na wybrane produkty spożywcze, paliwo, ciepło i nawozy. 

Dzięki obniżce VAT na rachunkach za prąd, przy zużyciu na poziomie 200 kWh miesięcznie, możemy zaoszczędzić średnio 334 zł rocznie. A jak to wygląda w przypadku konkretnych dostawców prądu (VAT 5%)? Sprawdź obliczenia Rachuneo!

Oszczędności na obniżce VAT z 23% do 5% wynoszą dla:

 • Enea: 312 zł
 • Energa: 344 zł
 • PGE: 333 zł
 • Tauron: od 316 do 339 zł (w zależności od miasta)
 • Mój E.ON (dawne Innogy): 380 zł

Obniżka VAT pozwala znacząco rekompensować dotkliwe wzrosty cen energii. Jest to szczególnie ważne w przypadku odbiorców wrażliwych i gospodarstw narażonych na ubóstwo energetyczne. W ramach rekompensat za prąd w 2022 roku możemy również liczyć na dodatek osłonowy. Oprócz niższej akcyzy i stawki VAT wynagradza on wybranym gospodarstwom domowym część podwyżek. W kalkulatorze dodatku osłonowego Rachuneo możesz obliczyć, w jakiej wysokości Ci przysługuje!

Tarcza antyinflacyjna 2.0 pozwoli obniżyć rachunki za energię elektryczną o ponad 300 zł rocznie, przy zużyciu 200 kWh miesięcznie.

Jak długo obowiązuje obniżka akcyzy i stawki VAT?

Czy istnieje szansa na kolejne przedłużenie tarczy antyinflacyjnej? Piotr Patkowski, wiceminister finansów, jakiś czas temu informował, że: “Dopóki inflacja będzie się utrzymywała na podwyższonym poziomie, dopóty tarcza będzie przedłużana”. Tak się stało! Tarcza antyinflacyjna została przedłużona do końca 2022 roku.

Czy możemy spodziewać się obniżki VAT także w 2023 roku? Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej mówi: "Zawsze taką decyzję podejmujemy w ostatniej chwili - ostatniej, ale która pozwala na legislacyjne procedowanie tych zmian. Robimy to w odcinkach kwartalnych i pewnie przed nami za chwilę decyzja - ja jej nie przesądzam - o kontynuacji tych rozwiązań, w postaci obniżek VATu, akcyzy i podatku od sprzedaży detalicznej, przede wszystkim dla gazu, energii, paliwa, żywności i nawozów". Na ostateczną decyzję jeszcze trochę poczekamy.

Obniżka akcyzy i VATu na prąd a podwyżki cen w 2022 roku

Z naszych obliczeń wynika, że zmniejszony VAT i akcyza rekompensują część wprowadzonych podwyżek. Obniżają je o ponad połowę. Oznacza to, że przeciętna rodzina 2+2 płaci za prąd o ok. 85 złotych więcej w 2022 r. niż w 2021 r.

Dodatek osłonowy?
Oblicz go!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie