Obniżka akcyzy i VATu. Czy rzeczywiście zapłacimy mniej za prąd?

Od kiedy niższa akcyza i VAT? Ile dokładnie zaoszczędzimy na rachunkach?
Akcyza i VAT na prąd i paliwa
Podwyżki cen energii i gazu okazały się bardzo dotkliwe dla konsumentów. W związku z tym rząd wprowadził tarczę antyinflacyjną. Jej elementem jest obniżenie akcyzy i stawki VAT na prąd i paliwa. Czy to pomoże?
Płacisz za dużo za prąd?
Sprawdź cennik innych sprzedawców
W skrócie:
  • 30 listopada 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy zakładającej obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną, gaz i niektóre paliwa silnikowe.
  • Następnie wprowadzono drugą odsłonę tarczy antyinflacyjnej, która zmieniła dotychczasowe ustalenia. 
  • Obniżka akcyzy na prąd ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku do 31 lipca  2022 roku. 
  • W 2022 roku rząd wprowadził również inne rozwiązania, które mają łagodzić skutki inflacji i podwyżek cen prądu.

Dzięki tarczy antyinflacyjnej, przy zużyciu około 200 kWh miesięcznie można obniżyć rachunki za prąd o około 200 zł rocznie. Czy rekompensuje to podwyżki kosztów energii w 2022 roku? Przeczytaj artykuł i sprawdź!


Czy wiesz, że…

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki co roku, w drugiej połowie grudnia, ogłasza nowe cenniki sprzedawców prądu z urzędu. W ostatnich latach za każdym razem odbiorcy energii dowiadywali się o kolejnych podwyżkach.

Co to jest akcyza na energię elektryczną

Akcyza jest podatkiem konsumpcyjnym, który opłaca osoba pobierająca prąd. Czynnością, do której naliczana jest akcyza jest sprzedaż prądu odbiorcom. Co ważne ta danina powinna być naliczana w sposób proporcjonalny do realnego zużycia energii elektrycznej.

Jaki jest udział akcyzy w cenie energii elektrycznej?

Według przeprowadzonych badań Polska znalazła się na piątym miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem wielkości udziału wszelkich opłat i podatków w rachunkach za prąd. Co więcej plasujemy się w czołówce krajów z największym rocznym wzrostem cen prądu dla gospodarstw domowych.

Kto skorzysta z tarczy antyinflacyjnej? 

Z obniżki akcyzy i stawki VAT na energię elektryczną skorzystają zarówno gospodarstwa domowe, jak i pozostali odbiorcy. 

Akcyza za energię elektryczną - ile zaoszczędzimy? 

Zwolnione z akcyzy zostały  gospodarstwa domowe, nie muszą regulować tej opłaty za sprzedaż energii. W przypadku firm akcyza została obniżona z 5 zł za MWh prądu do 4,6 zł. 

W gospodarstwa domowych, które zużywają średnio 200 kWh prądu na miesiąc, realne oszczędności wyniosą około 7 zł w 2022 roku

Obniżka stawki VAT na prąd i gaz

Dodatkowo obniżona została stawka VAT na: 

  • prąd - z 23% na 5%,
  • gaz - od 1 stycznia z 23% na 8%, natomiast od 1 lutego do 31 lipca na 0%. 

Oprócz prądu i gazu niższy VAT obowiązuje na wybrane produkty spożywcze, paliwo, ciepło i nawozy. 

Dzięki obniżce VAT, na rachunkach za prąd, przy zużyciu na poziomie 200 kWh miesięcznie możemy zaoszczędzić rocznie około 190 zł.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 pozwoli obniżyć rachunki za energię elektryczną o prawie 200 zł rocznie, przy zużyciu 200 kWh miesięcznie.

Jak długo obowiązuje obniżka akcyzy i stawki VAT?

Upusty mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. do 31 lipca 2022 r. 

Obniżka akcyzy i VATu na prąd a podwyżki cen w 2022 roku

Z naszych obliczeń wynika, że zmniejszony VAT i akcyza zrekompensują jedynie część wprowadzonych podwyżek. Obniżą je o około połowę. Oznacza to, że przeciętna rodzina 2+2 zapłaci za prąd o ponad 200 złotych więcej w 2022 r. niż w 2021 r. 

Oprócz niższej akcyzy i stawki VAT, wprowadzony został również dodatek osłonowy, który wybranym gospodarstwom domowym może zrekompensować część podwyżek. 

Porównaj ceny energii w Twoim regionie