Akcyza i VAT na prąd i paliwa - Co wiemy o elemencie tarczy antyinflacyjnej?

Obniżka akcyzy i stawki VAT to jeden z kilku pomysłów rządu na łagodzenie skutków związanych z rosnącymi cenami.
Akcyza i VAT na prąd i paliwa
Spodziewane podwyżki cen energii elektrycznej mają być dotkliwe dla konsumentów. W związku z tym rząd zapowiedział szereg działań - tarczę antyinflacyjną. Jej elementem jest obniżka akcyzy na prąd i paliwa, a także stawki VAT. Czy to pomoże?
W skrócie:
  • 30 listopada 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy zakładającej obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe.
  • Obniżka akcyzy na prąd ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2021 roku.
  • W 2022 roku rząd wprowadzi również inne rozwiązania, które mają łagodzić skutki inflacji i podwyżek cen prądu.

Płacisz za dużo za prąd
Sprawdź cennik innych sprzedawców?

Co to jest akcyza na energię elektryczną


Akcyza jest podatkiem konsumpcyjnym, który opłaca osoba pobierająca prąd. Czynnością, do której naliczana jest akcyza jest sprzedaż prądu odbiorcom. Co ważne ta danina powinna być naliczana w sposób proporcjonalny do realnego zużycia energii elektrycznej.

Jaki jest udział akcyzy w cenie energii elektrycznej?

Według przeprowadzonych badań Polska znalazła się na piątym miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem wielkości udziału wszelkich opłat i podatków w rachunkach za prąd. Co więcej plasujemy się w czołówce krajów z największym rocznym wzrostem cen prądu dla gospodarstw domowych.

Kto skorzysta z rozwiązania? 

Z obniżki akcyzy na energię elektryczną skorzystają zarówno gospodarstwa domowe, jak i pozostali odbiorcy. 

Akcyza za energię elektryczną - ile zaoszczędzimy? 

Na zwolnienie z akcyzy mogą liczyć gospodarstwa domowe. Nie będą one musiały regulować tej opłaty za sprzedaż energii. W przypadku firm akcyza wynosi 5 zł, po obniżce ma to być 4,6 zł. 

Upusty mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. 

Cena prądu a obniżka akcyzy

Już teraz wiadomo, że zapowiadane na przyszły rok podwyżki stawek za energię elektryczną będę wysokie. Nawet przy niższej akcyzie i innych dopłatach odczujemy skutki spowodowane między innymi inflacją.

Co wiemy o innych działaniach związanych z tarczą antyinflacyjną?

Oprócz tego rząd zapowiada inne formy wsparcia. Jednym z proponowanych pomysłów jest obniżenie stawek VAT na energię elektryczną z 23% na 5% oraz gaz z 23% na 8%. Obie obniżki mają obowiązywać od stycznia do marca 2022 roku. Kolejną formą wsparcia ma być dodatek osłonowy.


Czy wiesz, że…

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki co roku, w drugiej połowie grudnia, ogłasza nowe cenniki sprzedawców prądu z urzędu. W ostatnich latach za każdym razem odbiorcy energii dowiadywali się o kolejnych podwyżkach.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie