Opłata mocowa - wyższe ceny prądu w 2020 roku?

Wyjaśniamy czym jest nowa pozycja na fakturze, która pojawi się od 1 października 2020 roku.
Fot. pixabay
W niedalekiej przyszłości Sejm będzie pracował nad ustawą dotyczącą rynku mocy, która ma podnieść bezpieczeństwo energetyczne. Co to właściwie za ustawa i przede wszystkim, jak wpłynie na nasze rachunki za prąd?
Artykuł w skrócie:
  • Opłata mocowa ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne (stałe dostawy prądu). 
  • Finansowane będzie utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe.  
  • Dopłata do rynku mocy ma nie przekraczać 10 zł miesięcznie w przeciętnym gospodarstwie domowym.

Opłata mocowa – Skąd się wzięła?

W momentach, kiedy zużycie prądu jest najwyższe, elektrownie mogą nie być w stanie nadążyć za potrzebami odbiorców na energię elektryczną. Rodzi się potrzeba utrzymywania elastycznych rezerw, które można wykorzystać w czasie największego zapotrzebowania na prąd. Na to właśnie elektrownie potrzebują dodatkowych środków, co niestety odbije się na naszych rachunkach. 

Ustawa mocowa, jak podkreśla Urząd Regulacji Energetyki, powstała w celu zebrania kwoty (pewnej zachęty inwestycyjnej), na rzecz unowocześnienia elektrowni i budowy nowych. Głównym celem ustawy jest określenie, jak ma działać rynek mocy - narzędzie stworzone do osiągnięcia wyznaczonych w ustawie mocowej celów:

Rynek mocy ma zapewnić stałe dostawy prądu, a także zwiększyć stabilność cen energii - tym samym bezpieczeństwo energetyczne. 

Czy wiesz, że... 

Wskaźnik udziału OZE w Polsce w 2018 wynosił 11,16%? Przez rozporządzenia Unii Europejskiej planowany jest wyraźny wzrost ich wykorzystania.

Rachuneo pomoże Ci zmienić zmienić dostawcę energii i obniżyć rachunki
Kalkulator cen energii

Kiedy ustawa o rynku mocy wchodzi w życie?  

Dopłata do rachunków za energię elektryczną zbliża się wielkimi krokami. Nowa pozycja będzie pojawiała się na fakturach za prąd już 1 października 2020 roku.  

Wysokość dodatkowej opłaty do rachunków za prąd – ile będzie płacić gospodarstwo domowe? 

Najbardziej interesujące dla konsumentów jest oczywiście to, ile wyniesie opłata mocowa. Na finalną wielkość dodatkowej opłaty składać się będzie wiele czynników. Całość kosztów zależeć będzie między innymi od:  

  • Wcześniejszego zużycia energii. 
  • Prognoz dotyczących zapotrzebowania na prąd i energię w danym Roku Dostaw. 
  • Prognoz kosztów funkcjonowania utrzymania całego przedsięwzięcia.

Szacuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe doda więc do swoich wydatków około 120 zł rocznie.  Ta kwota zostanie dodana do całości rachunków za prąd, które pokrywać będzie każdy odbiorca końcowy energii – czyli każda jednostka pobierająca energię elektryczną. Również firmy nie unikną dodatkowych kosztów. 

Wsparcie finansowe dla rozwoju polskiej energetyki?  

Pieniądze uzbierane z opłaty mocowej mają zasilać elektrownie węglowe. Eksperci alarmują, że ten wkład finansowy może nie przynieść wielkich korzyści dla polskiej energetyki. Pojawiają się głosy negujące finansowanie elektrowni zasilanych węglem, na rzecz OZE – Odnawialnych Źródeł Energii. 

Ile finalnie wyniesie rynek mocy?

“Zgodnie z analizami techniczno-ekonomicznymi […] roczne koszty rynku mocy powinny wynosić około 4 mld złotych netto.”

Zgodnie z ustawą, firmy energetyczne będą dostawały dodatkową kwotę, która ma pokryć koszty utrzymywania rezerw “mocy”. Zdecydowanie polepszy to sytuację finansową wytwórców energii.  

URE – kiedy dowiemy się, ile będziemy dokładnie płacić? 

O dokładnej wartości opłaty mocowej będzie decydował Urząd Regulacji Energetyki. Do 30 września każdego roku ogłoszone zostaną stawki opłaty mocowej na kolejny rok kalendarzowy.  

Ważnym jest, aby interesować się najnowszymi zmianami na rynku energii elektrycznej. Ma to poważny wpływ na nasze wydatki, tym samym nasz budżet miesięczny. W serwisie Rachuneo mamy możliwość porównania ofert dostawców energii elektrycznej, ale też znajdziemy informacje pomagające chronić się przed podwyżkami cen energii

Porównaj ceny energii w Twoim regionie