Formularz kontaktowy
Chcesz uzyskać wycenę instalacji fotowoltaicznej? Wypełnij formularz skontaktujemy się z Tobą
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Dom zeroenergetyczny, budujemy dom z fotowoltaiką

Wyjaśniamy, jak panele słoneczne pomagają stworzyć dom bez rachunków
fot. pixabay
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Co oznacza dom na miarę XXI wieku? Jest to budynek, który daje mieszkańcom komfort, wygodę i bezpieczeństwo bez wykonywania przez nich zbędnych działań i dodatkowych kosztów. Naszym zdaniem, montaż paneli słonecznych jest pierwszym krokiem do jego stworzenia.
Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
W skrócie:
  • Fotowoltaika pomoże stworzyć dom zeroenergetyczny, który dzięki darmowej energii elektrycznej zapewnia wygodę i komfort użytkowania. 
  • Proces planowania i rozeznanie w dostępnych rozwiązaniach jest bardzo ważnym elementem przy budowaniu domu z własną mikroelektrownią. 
  • Opłacalność korzystania z nowinek technologicznych przy nowej budowie nie kończy się na finansach, ale na dodatkowych luksusach, z których prosument może skorzystać. 
  • Przygotowaliśmy dla Was listę rozwiązań,  które w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną są tańsze w użytkowaniu.

Fotowoltaika, a więc darmowa energia elektryczna na start

Inwestorzy, którzy zaplanują instalację fotowoltaiczną już przed kupnem działki mogą dać się ponieść wyobraźni i stworzyć nowoczesny dom, który sprosta nawet największym wymaganiom. Ograniczenia w postaci zbyt wysokich rachunków nie będą już problemem, ponieważ panele słoneczne dostarczą własny darmowy prąd. Podstawą będzie określenie swoich wymagań oraz potrzeb, dobranie sprzętów i odpowiednie obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej

A czym jest dla nas nowoczesny dom zeroenergetycznyczy? Będzie to taki budynek, w którym prąd z odnawialnych źródeł energii pozwoli całkowicie na pokrycie zapotrzebowania mieszkańców.

Czy wiesz, że… 

Przy generalnym remoncie, który zakłada instalację nowych urządzeń, warto sprawdzić maksymalną moc przyłączeniową. W przypadku, gdy będzie zbyt mała należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Jak wykorzystać możliwości i przy tym stworzyć dom zeroenergetyczny?

Dlaczego warto dobrze zaplanować inwestycję? Odpowiedź jest prosta. Wybór dostępnych rozwiązań, już przed kupnem działki pod budowę pozwoli stworzyć idealny projekt zeroenergetycznego budynku. Prześledźmy możliwy proces planowania:

Przegląd rozwiązań dla nowoczesnego domu

Pierwszym etapem będzie przegląd dostępnych rozwiązań, ich plusów i minusów, a także użyteczności w stosunku do ceny. Tutaj pomóc mogą specjalne fora budowlane, lub opinia eksperta. Warto dodać, że dzięki panelom słonecznym koszty korzystania z urządzeń, które wcześniej mogłyby wydawać się luksusowe znacznie się zmniejszą. Darmowa energia elektryczna sprawi, że wydatki ograniczą się do konserwacji, regularnych przeglądów, czyszczenia i rachunków na poziomie około 200 zł na rok. Wynika to z tego, że każdy odbiorca prądu musi pokrywać opłaty stałe, zazwyczaj mieszczące się w kilkunastu zł miesięcznie. 

Działka pod fotowoltaikę

Wybór odpowiedniej działki pod fotowoltaikę jest jest ważnym krokiem w tworzeniu domu bez rachunków. Na tym etapie powinniśmy zwrócić uwagę na brak zacienienia, a więc w miarę możliwości unikać wysokich drzew czy budynków w okolicy. 

Moc instalacji i koszty budowy

Klimatyzacja, ogrzewanie domu prądem, a może samochód elektryczny? W zależności od wybranych rozwiązań i przewidywanego zużycia prądu oszacujemy potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej, a także jej koszt. Jest to dobry moment na sprawdzenie dofinansowań do fotowoltaiki, a więc ulgi termomodernizacyjnej, programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Skorzystanie z nich może znacznie zmniejszyć przewidywany koszt inwestycji.

Wykorzystanie wiedzy przy projekcie

Przy projektowaniu musimy połączyć posiadaną wiedzę na temat rozwiązań, z których chcemy skorzystać. Dach najlepiej zwrócić na południe przy nachyleniu 30 - 40 stopni, żeby zwiększyć wydajność paneli. Dobrze sprawdzają się tu proste dachy dwuspadowe, bez dodatkowych wykuszy i lukarn. Dachy takie są tańsze w wykonaniu od wielospadowych, więc wybierając odpowiedni projekt można znacząco ograniczyć koszty budowy. Dodatkowo, warto uwzględnić niezbędne elementy, dzięki którym zainstalowanie dodatkowych systemów, takich jak wentylacja mechaniczna, pompa ciepła czy klimatyzacja nie będzie wymagało kosztownej przebudowy. 

Dom bez rachunków jako wieloletnia inwestycja

Przy tworzeniu budynku, który będzie uwzględniał potrzeby i wymagania mieszkańców najważniejsze jest dokładne przemyślenie i przeanalizowanie rozwiązań, których chcemy użyć, a także ich kosztów. Nowoczesny dom zeroenergetyczny jest inwestycją, która po czasie zacznie zwracać się nie tylko finansowo, ale też w poczuciu bezpieczeństwa, wygody i odczuwanego komfortu. Ze względu na wspomniany drugi aspekt, polecamy zastanawiać się nie tylko nad opłacalnością nowoczesnego, ekologicznego budynku, ale również codziennymi korzyściami, które płyną z mieszkania w nim. 

Zainteresowanym inwestycją w fotowoltaikę proponujemy sprawdzić listę firm fotowoltaicznych i zapoznać się z dostępnymi ofertami. 

Nowoczesne rozwiązania - Jakie są możliwości?

  • Ogrzewanie elektryczne domu, a może raczej darmowe ogrzewanie elektryczne domu? Tutaj warto dowiedzieć się więcej o folii grzewczej, panelach na podczerwień, pompie ciepła lub piecu elektrycznym.
  • Ogrzewanie elektryczne wody. W naszym rankingu sprzętów domowych, które zużywają najwięcej prądu, bojler elektryczny znalazł się na podium. Przy fotowoltaice to chyba jednak nie ma takiego znaczenia, prawda? 
  • Najprzyjemniejsza część zestawienia, a więc dodatkowe luksusy. Myśleliście o wentylacji mechanicznej, żeby poprawić jakość powietrza? Może interesuje Was zakup hulajnogi elektrycznej lub samochodu elektrycznego? Potrzebujecie klimatyzacji w lato albo podgrzewacza do basenu, gdy robi się chłodniej? Z panelami słonecznymi raczej nie przepłacicie za prąd.
Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
Porównaj ceny energii w Twoim regionie