Cena uprawnień do emisji CO2 - jaki ma wpływ na rynek energetyczny?

Ile kosztują uprawnienia do emisji dwutlenku węgla?
fot.: pexels.com
Ceny uprawnień do emisji CO2 bardzo dynamicznie idą w górę. W kwietniu 2020 ceny uprawnień do emisji były na poziomie 20 euro za tonę. Dzisiaj możemy mówić już o ponad 90 euro za tonę.
W skrócie:
  • W ostatnich miesiącach zauważyć można bardzo dynamiczny wzrost cen na rynku.
  • Ceny uprawnień do emisji CO2 sięgają już ponad 90 euro za tonę. W najbliższym czasie mogą sięgnąć nawet 100 euro.
  • Wzrost cen jest skutkiem m.in podatku od CO2.
  • Coraz wyższe koszty produkcji energii elektrycznej wpływają niekorzystnie na rachunki za prąd.
  • W obliczu tak dynamicznych podwyżek, z pewnością warto zastanowić się nad inwestycją w fotowoltaikę.
Chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd?
Sprawdź ceny energii w porównywarce!

Zmiany w cenach uprawnień na przestrzeni lat

Pod koniec kwietnia mogliśmy odczuć bardzo gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Spodziewać możemy się zatem podwyżek cen ciepła. W marcu tego roku, cena zbliżała się do 43 euro za tonę. Dla porównania - w marcu zeszłego roku ceny oscylowały w granicach 22 euro, a jest to aż o połowę mniej. W roku 2017 cena wynosiła ok. 5 euro za tonę. Obecnie cena ta sięga już ponad 90 euro za tonę. Ta różnica pokazuje bardzo dynamiczny wzrost cen na rynku.

Cena uprawnień do emisji CO2 sięgnęła ponad 90 euro

Analitycy uważają, że 90 euro to może być dopiero początek. W związku z mrozami, zapotrzebowanie na energię i gaz będzie wrastać. Może to doprowadzić do przekroczenia granicy 100 euro za tonę jeszcze tej zimy.

Skąd taki wzrost?

EU ETS, czyli Unijny system handlu uprawnieniami do emisji, który powstał w roku 2005, ma za zadanie zmotywować do redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, czyli do tzw. transformacji. Gwałtowne wzrosty są skutkiem m.in podatku od dwutlenku węgla, który jest nakładany przez EU ETS za produkcję energii ze źródeł wysokoemisyjnych.

Czy wiesz, że...

Sektor transportu obejmuje niemal 30% całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej. Obecnie trwają działania, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z transportu. Nie należy to do łatwych zadań, ponieważ wciąż wzrasta mobilność ludzi, przez co bardzo trudno jest obniżyć wskaźnik redukcji.

Co oznacza taki wzrost cen?

Ceny, które wzrosły są z pewnością kryzysowe dla polskiej gospodarki, ponieważ bazuje ona głównie na węglu, a spalanie węgla sprzyja z kolei dużej emisji CO2. Tak dynamiczne zmiany na przestrzeni ostatnich lat mają swoje odzwierciedlenie w rachunkach klientów indywidualnych i w rachunkach przedsiębiorców. Jest to skutek wyższych kosztów produkcji energii elektrycznej w Polsce.

W IV kwartale 2020 r. hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce były prawie najwyższymi w całej Europie. Średnia cena dla Unii Europejskiej wyniosła wówczas 43,4 euro za MWh. W Polsce z kolei cena ta przekraczała wtedy 54 euro za MWh. Opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki dane, wskazują również na to, że w roku 2020, Polacy płacili za prąd najwięcej od 8 lat. Dopóki polska gospodarka nie przejdzie transformacji, prawa do emisji CO2 będą bardzo dużym problemem.

Jak uchronić się przed podwyżkami?

Rozwój odnawialnych źródeł energii wpływa bardzo korzystnie zarówno na prosumentów, jak i cały kraj. Korzystanie z OZE sprzyja redukcji emisji dwutlenku węgla. Inwestycja w fotowoltaikę jest ważnym krokiem w transformacji gospodarki. W tym celu warto rozważyć dofinansowania do OZE np. z programu Czyste Powietrze. Korzyści może przynieść również zmiana sprzedawcy prądu. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, sprawdź w porównywarce cen prądu dla firm, czy możesz zapłacić mniej za energię elektryczną. Dostawcy prądu mają bardzo dużo ofert, a same ceny zależ od wielu czynników. W kalkulatorze cen prądu sprawdzisz, które oferty mogą być dla Ciebie korzystne. Podejmując szybkie działania, uchronisz się przed podwyżkami cen.

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce

Wcześniej wspomniane odnawialne źródła energii są bardzo istotne w kontekście redukcji emisji CO2. Warto nadmienić, iż z roku na rok wzrasta produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że produkuje się mnie prądu z węgla, co bardzo sprzyja zdrowiu i środowisku. Przejście na odnawialne źródła energii jest również dobrym krokiem, aby państwa mogły uniezależnić się od importu paliw. Warto wspomnieć, iż niektórzy sprzedawcy energii elektrycznej oferują gwarancję pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. Każdy klient, który zdecyduje się na krok w stronę ekologii, otrzyma certyfikat pochodzenia tzw. zielonej energii z OZE.

Czy płacisz za dużo za prąd w swojej firmie?
Skorzystaj z porównywarki cen prądu dla przedsiębiorców
Porównaj ceny energii w Twoim regionie