Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Falownik jednofazowy czy trójfazowy?

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze falownika
fot. pixabay.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Falownik jest jednym z najważniejszych i droższych elementów instalacji fotowoltaicznej. Prosumenci mogą zdecydować się na falownik jednofazowy lub trójfazowy. Który z nich należy wybrać?
Chcesz zarobić na fotowoltaice?
Pobierz darmowy e-Poradnik dla firm
W skrócie:
  • Falownik odpowiada za zamianę prądu stałego na prąd zmienny.
  • Przy instalacjach o mocy do 3 kW wymagane jest użycie falownika jednofazowego, a przy tych o mocy od 3,68 kW trójfazowego. 
  • Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru falownika, warto zwracać uwagę na jakość i gwarancję urządzenia. 

Trochę o funkcji falownika

Dzięki falownikowi możemy wykorzystywać energię produkowaną przez panele słoneczne, ponieważ przekształca on prąd stały (wytworzony przez panele) na prąd zmienny (wykorzystywany przez nas). Koszt falownika stanowi około 20% kosztów całej instalacji fotowoltaicznej, jest to więc spora część wydatków. 

Czy wiesz, że...

Do zamiany prądu zmiennego na prąd stały używa się prostownika.

Kiedy nada się falownik jednofazowy a kiedy trójfazowy? 

Realny wybór co do liczby faz falownika mają prosumenci, którzy zamontują instalacje o mocy od 3 do 3,68 kW. W przypadku mocy do 3 kW, stosuje się falowniki jednofazowe, a dla mocy większej niż 3,68 kW trójfazowe. 


3-3,68 kW - Jaki falownik wybrać? 

Odpowiedź nie będzie zadowalająca: To zależy. Falownik trójfazowy, jak wskazuje nazwa będzie obciążał równomiernie wszystkie 3 fazy, do których jest połączony. Oznacza to znacznie mniejsze obciążenie sieci energetycznej. Natomiast falownik jednofazowy jest wpięty tylko w 1 fazę. Jeżeli w łatwy sposób można wyróżnić tą najczęściej wykorzystywaną w ciągu dnia (gdy panele produkują energię elektryczną), nie będzie to problemem - nie zawsze jest to jednak proste zadanie. Jeżeli falownik jednofazowy podłączymy do najstabilniejszej i optymalnie obciążonej fazy to instalacja powinna pracować lepiej - stabilniej i bez przerw. Falowniki jednofazowe są zazwyczaj również tańsze, a dla instalacji o mocy około 3kW będą miały wyższą sprawność. 

Jeżeli falownik jednofazowy podłączymy do najstabilniejszej i optymalnie obciążonej fazy to instalacja powinna pracować lepiej - stabilniej i bez przerw. Falowniki jednofazowe są zazwyczaj również tańsze, a dla instalacji o mocy około 3kW będą miały wyższą sprawność. 

Cena to nie wszystko

Na wstępie zaznaczmy, że fotowoltaika to inwestycja, która powinna wytrzymać do 25 lat i przez cały ten czas przynosić właścicielowi oszczędności. Falownik jako jedna z droższych części mikroelektrowni, powinien więc być przede wszystkim objęty gwarancją i mieć długą żywotność. Wielu prosumentów przekonuje się, że trochę większa kwota wydana na początku może przynieść znaczne korzyści w przyszłości. Polecamy więc w miarę swoich możliwości finansowych rozpatrzyć dostępne opcje nie tylko pod względem ceny, ale również jakości. W tym celu warto zasięgnąć opinii eksperta. Żeby to zrobić, wystarczy wybrać odpowiednią dla siebie ofertę z listy firm fotowoltaicznych.

Sprawdź dostępne oferty na fotowoltaikę
Skontaktuj się z nami
Porównaj ceny energii w Twoim regionie