Falownik jednofazowy czy trójfazowy?

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze falownika
fot. pixabay.com

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Falownik jest jednym z najważniejszych i droższych elementów instalacji fotowoltaicznej. Prosumenci mogą zdecydować się na falownik jednofazowy lub trójfazowy. Który z nich należy wybrać?
Chcesz zarobić na fotowoltaice?
Pobierz darmowy e-Poradnik dla firm
W skrócie:
  • Falownik odpowiada za zamianę prądu stałego na prąd zmienny.
  • Przy instalacjach o mocy do 3 kW wymagane jest użycie falownika jednofazowego, a przy tych o mocy od 3,68 kW trójfazowego. 
  • Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru falownika, warto zwracać uwagę na jakość i gwarancję urządzenia. 

Trochę o funkcji falownika

Dzięki falownikowi możemy wykorzystywać energię produkowaną przez panele słoneczne, ponieważ przekształca on prąd stały (wytworzony przez panele) na prąd zmienny (wykorzystywany przez nas). Koszt falownika stanowi około 20% kosztów całej instalacji fotowoltaicznej, jest to więc spora część wydatków. 

Czy wiesz, że...

Do zamiany prądu zmiennego na prąd stały używa się prostownika.

Kiedy nada się falownik jednofazowy a kiedy trójfazowy? 

Realny wybór co do liczby faz falownika mają prosumenci, którzy zamontują instalacje o mocy od 3 do 3,68 kW. W przypadku mocy do 3 kW, stosuje się falowniki jednofazowe, a dla mocy większej niż 3,68 kW trójfazowe. 


3-3,68 kW - Jaki falownik wybrać? 

Odpowiedź nie będzie zadowalająca: To zależy. Falownik trójfazowy, jak wskazuje nazwa będzie obciążał równomiernie wszystkie 3 fazy, do których jest połączony. Oznacza to znacznie mniejsze obciążenie sieci energetycznej. Natomiast falownik jednofazowy jest wpięty tylko w 1 fazę. Jeżeli w łatwy sposób można wyróżnić tą najczęściej wykorzystywaną w ciągu dnia (gdy panele produkują energię elektryczną), nie będzie to problemem - nie zawsze jest to jednak proste zadanie. Jeżeli falownik jednofazowy podłączymy do najstabilniejszej i optymalnie obciążonej fazy to instalacja powinna pracować lepiej - stabilniej i bez przerw. Falowniki jednofazowe są zazwyczaj również tańsze, a dla instalacji o mocy około 3kW będą miały wyższą sprawność. 

Jeżeli falownik jednofazowy podłączymy do najstabilniejszej i optymalnie obciążonej fazy to instalacja powinna pracować lepiej - stabilniej i bez przerw. Falowniki jednofazowe są zazwyczaj również tańsze, a dla instalacji o mocy około 3kW będą miały wyższą sprawność. 

Cena to nie wszystko

Na wstępie zaznaczmy, że fotowoltaika to inwestycja, która powinna wytrzymać do 25 lat i przez cały ten czas przynosić właścicielowi oszczędności. Falownik jako jedna z droższych części mikroelektrowni, powinien więc być przede wszystkim objęty gwarancją i mieć długą żywotność. Wielu prosumentów przekonuje się, że trochę większa kwota wydana na początku może przynieść znaczne korzyści w przyszłości. Polecamy więc w miarę swoich możliwości finansowych rozpatrzyć dostępne opcje nie tylko pod względem ceny, ale również jakości. W tym celu warto zasięgnąć opinii eksperta. Żeby to zrobić, wystarczy wybrać odpowiednią dla siebie ofertę z listy firm fotowoltaicznych.

Sprawdź dostępne oferty na fotowoltaikę
Skontaktuj się z nami
Porównaj ceny energii w Twoim regionie