Jak sprawdzić stan licznika gazu?

Wyjaśniamy jak poradzić sobie bez inkasenta
Foto: apator.com
Zwykle to zadanie inkasenta, mimo to warto wiedzieć, jak samodzielnie odczytać licznik gazu. Możemy dzięki temu kontrolować zużycie i samodzielnie obliczyć wysokość rachunku.
W skrócie:
  • Licznik podaje zużycie w metrach sześciennych.
  • Typ gazomierza zależy od zapotrzebowania na energię.
  • W odczycie podajemy tylko pełne metry sześcienne.

Odczytanie licznika gazu jest bardzo proste. Nieco trudniej, na podstawie samego odczytu licznika, oszacować wysokość rachunku za gaz. Wszystko przez to, że nasze liczniki pokazują pobór w metrach sześciennych (m3), a cena na rachunku jest liczona na podstawie kilowatogodzin (kWh). Jak przeliczyć te wartości? Przeczytaj w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”. Na szczęście, jeśli chcemy tylko przekazać informację o stanie licznika do dostawcy, nie musimy niczego przeliczać. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Czy wiesz że:

Nowoczesne liczniki są wyposażone w moduł elektroniczny i pozwalają na zdalny odczyt stanu licznika przez naszego operatora.

Sprawdzanie stanu licznika

Gazomierz to zazwyczaj dość masywna, metalowa skrzynka, do której rury podłączone są na górnej części obudowy. Na przedniej ściance, za szybką, znajdziemy najważniejsze informacje. Kluczowe jest liczydło – w tradycyjnych licznikach jest ono mechaniczne - to zmieniające się cyfry na czarnym tle. W licznikach cyfrowych to po prostu wyświetlacz. To właśnie liczydło wskazuje nam aktualne zużycie gazu podane w metrach sześciennych (m3). Trzy ostatnie cyfry znajdują się albo na czerwonym tle, albo są otoczone czerwoną obwódką. To tysięczne części metra sześciennego i nie są używane do obliczeń. Odczytujemy więc tylko te cyfry, które znajdują się przed przecinkiem.

Numer licznika i inne informacje

Na liczniku w widocznym miejscu znajduje się także jego numer. Składa się on z ośmiu cyfr. Znajdziemy go również na fakturze. Więcej na ten temat w artykule „Jak czytać rachunek za gaz”. Oprócz tego na liczniku znajdziemy symbole rozpoczynające się od „G” – najczęściej będą to G2,5 G4 lub G6. Jest to oznaczenie typu naszego gazomierza – jest on dobierany w zależności od zapotrzebowania na energię. Im wyższa liczba, tym większy maksymalny przepływ gazu i wyższa maksymalna moc.

Pamiętaj Zawsze podajemy stan licznika tylko w pełnych metrach sześciennych – bez cyfr po przecinku.

Po co sprawdzać stan licznika?

Najczęściej licznik gazu odczytuje za nas inkasent, czyli osoba wynajęta przez firmę dostarczającą gaz, której zadaniem jest sprawdzać i odczytywać liczniki. Ma to jednak miejsce jeden raz lub kilka razy w roku, dlatego nasze rachunki są zwykle prognozowane. U niektórych dostawców możemy wybrać taryfę, w której sami będziemy odczytywać co miesiąc stan licznika i przekazywać go do firmy. Dostawcy bardzo ułatwili ten proces – zwykle taką informację można przekazać przez internet, telefonicznie lub SMS-em. Dzięki temu zawsze będziemy otrzymywać rachunek za faktyczne zużycie. Więcej o taryfach przeczytasz w artykule „Jak obliczyć rachunek za gaz”.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie