Ile prądu zużywają sprzęty domowe?

Które urządzenie pobiera najwięcej energii? Jak to wyliczyć?
Fot. pixabay
Używanie przez nas coraz większej ilości urządzeń elektrycznych ma duży wpływ na zużycie prądu w mieszkaniu. Kontrolując jakie sprzęty kupujemy i w jaki sposób z nich korzystamy, jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie energii elektrycznej i zaoszczędzić.
W skrócie:
 • Stare urządzenia i te o niskiej klasie energetycznej zużywają więcej prądu 
 • Przedstawiamy ile energii elektrycznej zużywają poszczególne urządzenia 
 • W rankingu zużycia prądu najwyżej jest płyta indukcyjna i bojler elektryczny
Zmień sprzedawcę prądu i oszczędzaj!
Porównuję ceny prądu

Jak zaoszczędzić?

Stare sprzęty są nieekologiczne i używanie ich wyniesie nas więcej. Jeżeli mamy możliwość zainwestować w nowe, warto się nad tym zastanowić. Pomoże też sprawdzanie mocy urządzeń domowych przed ich zakupem. Moc podawana jest w watach (W) - im jest większa, tym większe zużycie prądu.

Aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, warto przemyśleć nie tylko zmianę dostawcy prądu, ale też zwracać uwagę na to z jakich urządzeń korzystamy.

Klasa energetyczna, a zużycie prądu

Klasa energetyczna określa pobór prądu przez urządzenia. Przybliża ona oszczędność i ekonomiczność produktu, a także jest ważnym wyznacznikiem dla konsumenta podczas zakupu. Do niedawna podawana była w przedziale od A+++ do G. Od 1 marca 2021 weszły jednak nowe oznaczenia - skala została skrócona od A do G. Wynika to z tego, że na rynku pojawiają się coraz bardziej energooszczędne sprzęty i każdy z nich klasyfikowany był do kategorii A+++, która obejmowała coraz większy zakres urządzeń. Zbyt duże zróżnicowanie w klasie A+++ nie pozwoliłoby klientom na realną ocenę kupowanego produktu, a więc klasy zostały przesunięte w taki sposób, że produkty oznaczone wcześniej jako “A+++” znajdują się teraz w klasie C! Najciekawsze jest to, że klasy A i B zostały zarezerwowane dla jeszcze bardziej energooszczędnych sprzętów, które powstaną w przyszłości. Na ten moment najkorzystniejsza dla użytkowników jest więc klasa C.

Klasy energetyczne

Czy wiesz, że… 

Pierwsza lodówka elektryczna została wprowadzona do sprzedaży w Chicago w 1913 roku.

Jak samemu obliczyć zużycie prądu 

Co będzie nam potrzebne?

 • moc urządzenia - każde urządzenie pobiera inną ilość energii. Informację o tym można znaleźć w jego opisie lub na etykiecie. Moc podawana jest w watach (W). 
 • czas pracy - niektóre sprzęty, takie jak lodówka pracują nieustannie, z innych korzystamy przez określony czas. Aby obliczyć ile kosztuje nas korzystanie z danego urządzenia musimy poznać dokładny czas w jakim jest ono włączone. 
 • koszt 1 kWh - można go sprawdzić w odpowiednim miejscu na fakturze za prąd. Gdzie dokładnie znaleźć tę liczbę, można sprawdzić w naszym artykule “Jak czytać fakturę za prąd?”
 • taryfa prądu - jeżeli posiadasz najpopularniejszą taryfę prądu w Polsce, G11, cena 1 kWh nie będzie się zmieniać. Jeżeli jest ona inna, w obliczeniach musisz brać pod uwagę zmiany ceny 1 kWh ze względu na porę pobierania energii

Kiedy mamy wszystkie dane wystarczy pomnożyć moc urządzenia i jego czas pracy, a później podzielić przez tysiąc. Na koniec zostanie tylko pomnożenie otrzymanej liczby przez cenę 1 kWh.

Przykład:

Telewizor o mocy 60 W, używany 4 godziny dziennie. Cena energii - 0,69 zł za 1 kWh. 

60 wat * 4 godziny : 1000 = 0,24 kWh dziennie 

0,24 kWh * 0,69 zł = 0,16 zł

Ile w takim razie płacimy za oglądanie telewizji rocznie? 

0,16 zł * 365 dni = 58,40 zł

Nasze urządzenia:

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna? 

Płyta indukcyjna to nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie, niestety podczas pracy pobiera ogromne ilości prądu. Oczywiście maksymalne zużycie osiągamy dopiero wtedy, kiedy wszystkie pola grzewcze będą włączone, a temperatura nastawimy na najwyższą. Zdarza się to bardzo rzadko, tym samym nie wykorzystujemy pełnej mocy urządzenia. Indukcja jest też bardziej wydajna od kuchenki gazowej, przygotowanie na niej potraw zajmuje dużo mniej czasu, a urządzenie włączone jest krócej. Jeżeli chcemy zminimalizować koszty z użytkowania sprzętu, możemy skorzystać z energooszczędnych funkcji, które posiada prawie każdy model. 

Ceny użytkowania z kuchenki różnią się w zależności od tego, z ilu pól grzewczych korzystamy i jaką mają one moc. Zakładając, że codziennie przez pół godziny włączone są 3 pola, dwa o mocy 2300W i jedno o mocy 1800W:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 1168 kWh
 • Koszt: 805,92 zł

Ile prądu zużywa bojler elektryczny?

Bojler elektryczny nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób chcących obniżyć swoje rachunki. Koszty użytkowania zależą od jego pojemności i mocy, ważne jest aby były do siebie dobrze dopasowane. Jeżeli bojler jest za mały, trzeba go często włączać, aby podgrzać odpowiednie ilości wody. Złe dla naszych kieszeni będzie też wybranie urządzenia o zbyt małej mocy - pobiera ono mniej energii, ale musi pracować dłużej. 

Bojler o pojemności 120l, mocy 1500W i włączany na około 2 godziny dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 1080 kWh
 • Koszt: 745,20 zł

Ile prądu zużywa piekarnik?

To ile energii pobiera piekarnik, zależy od ustawionej temperatury i trybu. Urządzenie pracuje wtedy, kiedy musi nagrzać swoje wnętrze - w tym czasie pobór mocy jest największy. Temperatura w środku spada w trakcie pieczenia i wtedy, kiedy otwieramy drzwiczki, skutkuje to ponownym włączeniem się grzałek. Prąd zużywa także włączone w środku oświetlenie. 

Piekarnik o mocy maksymalnej 2500 W, przy nagrzewaniu do 200 stopni zużyje około 2000W. Przy używaniu go codziennie przez godzinę, grzałki będą włączone około 30 minut: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 365 kWh
 • Koszt: 251,85 zł 

Ile prądu zużywa lodówka?

Lodówka jest urządzeniem, które znacznie podwyższa nasze roczne zużycie energii elektrycznej. Wynika to z tego, że musi ona pracować bez przerwy - 24 godziny na dobę. Oczywiście producenci starają się, aby ich produkty były energooszczędne i nowsze sprzęty, lepszej klasy pobierają mniej prądu. Niestety energooszczędność i nowoczesność urządzenia wiąże się też z jego wyższą ceną, a różnica nie zawsze zwraca się w niższych rachunkach za prąd. Lodówka zużywa najwięcej mocy, kiedy musi schłodzić swoje wnętrze: gdy wkładamy do niej coś ciepłego lub często ją otwieramy. 

Lodówka:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 252 kWh
 • Koszt: 173,88 zł

Ile prądu zużywa zmywarka?

Zmywanie naczyń za pomocą tego sprzętu pozwala zaoszczędzić wodę, prąd i czas. Kupując urządzenie o wysokiej klasie energetycznej minimalizujemy zużycie prądu w domu. Zakup zmywarki jest niestety sporym wydatkiem. Koszty mogą zwrócić się po czasie, jeżeli będziemy włączać tylko zapełnione urządzenie i wybierać oszczędne programy. 

Zmywarka używana używana 5 razy w tygodniu: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 210 kWh
 • Koszt: 144,90 zł

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

To małe niepozorne urządzenie pobiera ogromne ilości energii, jednak tylko wtedy, gdy z niego korzystamy. Chcąc zaoszczędzić można podgrzewać tylko tyle wody ile potrzebujemy, czajnik będzie działał krócej, a na rachunku za prąd zobaczymy mniejsze liczby. 

Czajnik elektryczny o pojemności 1,7 l, mocy 2200 W i używany 5 razy dziennie: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 200 kWh
 • Koszt: 138 zł

Ile prądu zużywa komputer i laptop?

W przypadku komputera i laptopa sytuacja uzależniona jest od tego, do czego ich używamy. Proste działania takie jak: korzystanie z edytorów tekstu, komunikatorów itp. nie zmuszą urządzenia do wykorzystania pełnej mocy, w odróżnieniu od grania w gry czy ściągania programów, aktualizacji. Sprzęty dostosowane dla graczy mają lepsze parametry i tym samym pobierają więcej energii. Wielkość monitora też ma znaczenie, im mniejszy, tym więcej oszczędzamy. Przy kupowaniu warto zastanowić się do czego będziemy używać komputera i wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni. W taki sposób unikniemy niepotrzebnych opłat za prąd. W przypadku laptopa ważne jest też żeby naładowany w pełni nie był podłączony do gniazdka, bo wtedy, czy na nim pracujemy czy nie, prąd płynie. 

Laptop, na którym wykonujemy proste działania, włączony 6 godzin dziennie: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 88 kWh
 • Koszt: 60,72 zł

Komputer stacjonarny, na którym wykonujemy proste działania, włączony 6 godzin dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 197 kWh 
 • Koszt: 135,93 zł

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Odkurzacz używany jest w prawie każdym domu kilka razy w tygodniu. Wbrew wielu opiniom, aby używanie go było szybkie i przyjemne, wcale nie musi on mieć dużej mocy. Pobór mocy świadczy jedynie o tym ile zużywamy energii podczas korzystania z urządzenia, może się on wahać między 1500, a 2000 watów. 

Odkurzacz, o mocy 1600 W, używany 2 godziny tygodniowo:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 166 kWh
 • Koszt: 114,59 zł

Ile prądu zużywa pralka?

Na zużycie prądu w mieszkaniu ma wpływ również pralka. Na to jak dużo energii pobierze ma wpływ długość wybranego cyklu prania, jego temperatura i to czy urządzenie jest całkowicie wypełnione. Bardzo dużo mocy zużywa suszenie prania, które jest możliwe jeżeli posiadamy pralko-suszarkę. 

Pralka klasy A++, która średnio na pranie zużywa 0,55 kWh, używana 5 razy tygodniowo: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 143 kWh
 • Koszt: 98,67 zł

Ile prądu zużywa telewizor?

To ile prądu zużywa telewizor najbardziej uzależnione jest od wielkości ekranu i tego jak długo jest włączony. Jeżeli zdecydowaliśmy się na duży sprzęt, musimy liczyć się z dużo większymi kosztami. Niektóre modele posiadają tryb eco, który sprawia, że pobór mocy jest mniejszy. 

Telewizor, 40 cali, o mocy 70 W i włączony 5h dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 128 kWh
 • Koszt: 70,26 zł

Ile prądu zużywa kuchenka mikrofalowa?

Kuchenka mikrofalowa jest zazwyczaj włączona na największą moc, więc często pobiera tyle mocy, ile podaje producent.

Kuchenka mikrofalowa, o mocy 800 W, używana 2 razy dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 29 kWh
 • Koszt: 20,01 zł

Ile prądu zużywa żelazko? 

Nie pobiera cały czas takiej samej ilości energii po włączeniu do gniazdka. Właściwie bardzo rzadko wykorzystuje maksymalną ilość mocy podawaną przez producenta. Wynika to z dwóch kwestii: zazwyczaj nie ustawiamy maksymalnej temperatury, a żelazko, kiedy już się nagrzeje to się wyłącza, aż do wychłodzenia - wtedy włącza się ponownie. 

Żelazko o mocy 2300 W, przy nagrzewaniu zużywa około 2100 W. W ciągu godzinnego prasowania łączny czas nagrzewania (pracy) to około 15 minut. Przy używaniu go przez godzinę tygodniowo: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 27 kWh
 • Koszt: 18,63 zł

Nasz ranking zużycia prądu

Wygląda na to, że największymi pożeraczami prądu są płyta indukcyjna i bojler elektryczny. Dość dużo płacimy również za korzystanie z piekarnika. Najmniej musimy obawiać się kosztów związanych z użytkowaniem kuchenki mikrofalowej i żelazka. Korzystając z wielu urządzeń, które pobierają duże ilości energii elektrycznej, warto sprawdzać oferty dostawców, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą z nich. W łatwy i szybki sposób można to zrobić na Rachuneo.

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną?
Skontaktuj się z nami
Porównaj ceny energii w Twoim regionie