Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Ile prądu zużywają sprzęty domowe? Co zużywa najwięcej energii?

Które urządzenie pobiera najwięcej energii elektrycznej? Jak to wyliczyć?
Fot. pixabay
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Używanie przez nas coraz większej ilości urządzeń elektrycznych ma duży wpływ na pobór prądu w domu. Kontrolując, jakie sprzęty kupujemy i w jaki sposób z nich korzystamy, jesteśmy w stanie znacznie obniżyć rachunki.
Zmień sprzedawcę prądu w kilku krokach
Pakiety polecane przez Rachuneo
W skrócie:
 • Stare urządzenia i te o niskiej klasie energetycznej zużywają więcej prądu.
 • Przedstawiamy, zużycie energii elektrycznej przez przykładowe urządzenia.
 • W rankingu zużycia prądu najwyżej jest płyta indukcyjna i bojler elektryczny.
 • Kontrolowanie zużycia energii naszych sprzętów domowych jest szczególnie ważne z kryzysu energetycznego i zamrożenia cen prądu.

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Stare sprzęty są nieekologiczne i używanie ich wyniesie nas więcej. Jeżeli mamy możliwość zainwestowania w nowe, warto się nad tym zastanowić. Pomoże też sprawdzanie mocy urządzeń domowych przed ich zakupem. Moc podawana jest w watach (W) - im jest większa, tym większe zużycie prądu.

Aby zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, warto przemyśleć nie tylko zmianę dostawcy prądu, ale też zwracać uwagę na to, jak i z jakich urządzeń korzystamy.

Średnia cena prądu w Polsce w 2023

Średnia cena prądu w Polsce w 2023 roku wynosi ok. 1 zł za 1 kWh. W 2022 roku było to 77 gr za 1 kWh, w 2021 r. 0,69 - 0,78 zł, w 2020 r. 0,64 – 0,73 zł, a w 2019 r. 0,57 – 0,65 zł. Od 2019 roku cena prądu wzrosła o około 62%!

Zauważ jednak, że ceny energii elektrycznej są różne w zależności od sprzedawcy, z którego usług korzystasz oraz regionu, w którym mieszkasz. Enea, Tauron, E.ON, Energa i PGE to najpopularniejsze firmy energetyczne, z których korzysta większość. Obecnie najniższą cenę prądu znajdziesz u Enei (0,94 zł za 1 kWh), najwyższą oferuje Energa i E.ON. (Energa - 1,03 zł za 1 kWh, E.ON - 1,02 zł za 1 kWh). Pamiętaj jednak, że o ile sprzedawcę możesz zawsze zmienić, to dystrybutora systemu operacyjnego (którym są także wymienione wyżej największe firmy energetyczne) już nie. To jeden z powodów, dla których mieszkańcy i mieszkanki Gdańska czy Olsztyna płacą obecnie najwięcej za prąd (działa tam Energa).

Czy wiesz, że… 

Pierwsza lodówka elektryczna została wprowadzona do sprzedaży w Chicago w 1913 roku.

Jak samemu obliczyć pobór prądu

Co będzie nam potrzebne?

 • moc urządzenia - każde urządzenie pobiera inną ilość energii. Informację o tym można znaleźć w jego opisie lub na etykiecie. Moc podawana jest w watach (W) 
 • czas pracy - niektóre sprzęty, takie jak lodówka, pracują nieustannie, z innych korzystamy przez określony czas. Aby obliczyć ile kosztuje nas korzystanie z danego urządzenia, musisz sprawdzić, ile czasu pracują poszczególne urządzenia.
 • koszt 1 kWh - można go sprawdzić w odpowiednim miejscu na fakturze za prąd. Gdzie dokładnie znaleźć tę liczbę, można sprawdzić w naszym artykule Jak czytać fakturę za prąd?
 • taryfa prądu - jeżeli posiadasz najpopularniejszą taryfę prądu w Polsce, G11, cena 1 kWh nie będzie się zmieniać. Jeżeli jest ona inna, w obliczeniach musisz brać pod uwagę zmiany ceny 1 kWh ze względu na porę pobierania energii

Kiedy mamy wszystkie dane, wystarczy pomnożyć moc urządzenia i jego czas pracy, a później podzielić przez tysiąc. Na koniec zostanie tylko pomnożenie otrzymanej liczby przez cenę 1 kWh. W ten sposób bardzo łatwo obliczysz, co zużywa najwięcej prądu w Twoim gospodarstwie domowym.

Obliczenia wyglądają następująco:

Telewizor o mocy 60 W, używany 4 godziny dziennie. Cena energii -  średnio 1 zł za 1 kWh. 

60 wat * 4 godziny : 1000 = 0,24 kWh dziennie 

0,24 kWh * 1 zł = 0,24 zł

Ile w takim razie płacimy za oglądanie telewizji rocznie? 

0,24 zł * 365 dni = 87,60 zł

Sprawdzamy poszczególne sprzęty domowe:

Ile prądu zużywają sprzęty domowe, fot. pixabay.com

Sprawdźmy, co zużywa najwięcej prądu w domu.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna? 

Płyta indukcyjna/kuchenka elektryczna to nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie, niestety pobór energii podczas gotowania jest ogromny. Oczywiście maksymalne zużycie osiągamy dopiero wtedy, kiedy wszystkie pola grzewcze będą włączone, a temperaturę nastawimy na najwyższą. Zdarza się to bardzo rzadko, tym samym nie wykorzystujemy pełnej mocy urządzenia. Płyty indukcyjne są też bardziej wydajne od kuchenek gazowych. Jeżeli chcemy zminimalizować koszty z użytkowania sprzętu, możemy skorzystać z energooszczędnych funkcji, które posiada prawie każdy model. 

Ceny użytkowania kuchenki różnią się w zależności od tego, z ilu pól grzewczych korzystamy i jaką mają one moc. Zakładając, że codziennie przez pół godziny włączone są 3 pola, dwa o mocy 2300W i jedno o mocy 1800W:

 • Roczne zużycie prądu: 1168 kWh
 • Koszt: 1168 zł (1168 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa bojler elektryczny?

Bojler elektryczny nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób chcących obniżyć swoje rachunki. Koszty użytkowania zależą od jego pojemności i mocy, ważne jest, aby były do siebie dobrze dopasowane. Jeżeli bojler jest za mały, trzeba go często włączać, aby podgrzać odpowiednie ilości wody. Złe dla naszych kieszeni będzie też wybranie urządzenia o zbyt małej mocy - pobiera ono mniej energii, ale musi pracować dłużej. 

Bojler o pojemności 120l, mocy 1500W i włączany na około 2 godziny dziennie:

 • Roczne zużycie prądu: 1080 kWh
 • Koszt: 1080 zł (1080 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa piekarnik?

To, ile energii pobiera piekarnik, zależy od ustawionej temperatury i trybu. Grzałka piekarnika pracuje tylko wtedy, gdy musi nagrzać swoje wnętrze - w tym czasie pobór mocy jest największy. Temperatura w środku spada w trakcie pieczenia i wtedy, kiedy otwieramy drzwiczki. Skutkuje to ponownym włączeniem się grzałek. Prąd zużywa także włączone w środku oświetlenie. 

Piekarnik o mocy maksymalnej 2500 W, przy nagrzewaniu do 200 stopni zużyje około 2000 W. Przy używaniu go codziennie przez godzinę, grzałki będą włączone około 30 minut: 

 • Roczne zużycie prądu: 365 kWh
 • Koszt: 365 zł  (365 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa lodówka?

Lodówka jest urządzeniem, które znacznie podwyższa nasze roczne zużycie energii elektrycznej. Wynika to z tego, że musi ona pracować bez przerwy - 24 godziny na dobę. Oczywiście producenci starają się, aby ich produkty były energooszczędne i nowsze sprzęty, charakteryzujące się lepszą klasą, pobierają mniej prądu. Niestety energooszczędność i nowoczesność urządzenia wiąże się też z jego wyższą ceną, a różnica nie zawsze zwraca się w niższych rachunkach za prąd. Lodówka zużywa najwięcej mocy, kiedy musi schłodzić swoje wnętrze: gdy wkładamy do niej coś ciepłego lub często ją otwieramy. 

Lodówka:

 • Roczne zużycie prądu: 252 kWh
 • Koszt: 252 zł (252 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa zmywarka?

Zmywanie naczyń za pomocą tego sprzętu pozwala zaoszczędzić wodę, prąd i czas. Kupując urządzenie o wysokiej klasie energetycznej, minimalizujemy zużycie prądu w domu. Zakup zmywarki jest niestety sporym wydatkiem. Koszty mogą zwrócić się po czasie, jeżeli będziemy włączać tylko zapełnione urządzenie i wybierać oszczędne programy. 

Zmywarka używana używana 5 razy w tygodniu: 

 • Roczne zużycie prądu: 210 kWh
 • Koszt: 210 zł (210 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

To małe niepozorne urządzenie pobiera ogromne ilości energii, jednak tylko wtedy, gdy z niego korzystamy. Chcąc zaoszczędzić, można podgrzewać tylko tyle wody, ile potrzebujemy. Grzałka w czajniku elektrycznym będzie działa krócej, a na rachunku za prąd zobaczymy mniejsze liczby. 

Czajnik elektryczny o pojemności 1,7 l, mocy 2200 W i używany 5 razy dziennie: 

 • Roczne zużycie prądu: 200 kWh
 • Koszt: 200 zł (200 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa komputer i laptop?

W przypadku komputera i laptopa sytuacja uzależniona jest od tego, do czego ich używamy. Proste działania, takie jak: korzystanie z edytorów tekstu, komunikatorów itp., nie zmuszą urządzenia do wykorzystania pełnej mocy, w odróżnieniu od grania w gry czy ściągania programów, aktualizacji. Sprzęty dostosowane dla graczy mają lepsze parametry i tym samym pobierają więcej energii. Wielkość monitora też ma znaczenie, im mniejszy, tym więcej oszczędzamy. Przy kupowaniu warto zastanowić się, do czego będziemy używać komputera i wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni. W taki sposób unikniemy niepotrzebnych opłat za prąd. W przypadku laptopa ważne jest też żeby naładowany w pełni nie był podłączony do gniazdka, bo wtedy, czy na nim pracujemy czy nie, prąd płynie. 

Laptop, na którym wykonujemy proste działania, włączony 6 godzin dziennie: 

 • Roczne zużycie prądu: 88 kWh
 • Koszt: 88 zł (88 kWh * 1 zł)

Komputer stacjonarny, na którym wykonujemy proste działania, włączony 6 godzin dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 197 kWh 
 • Koszt: 197 zł (197 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Odkurzacz używany jest w prawie każdym domu kilka razy w tygodniu. Wbrew wielu opiniom, aby używanie go było szybkie i przyjemne, wcale nie musi on mieć dużej mocy. Pobór mocy świadczy jedynie o tym, ile zużywamy energii podczas korzystania z urządzenia, może się on wahać między 1500 a 2000 watów. 

Odkurzacz, o mocy 1600 W, używany 2 godziny tygodniowo:

 • Roczne zużycie prądu: 166 kWh
 • Koszt: 166 zł (166 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa pralka?

Na to, jak dużo energii pobierze pralka, ma wpływ długość wybranego cyklu prania, jego temperatura i to, czy urządzenie jest całkowicie wypełnione. Bardzo dużo mocy zużywa suszenie prania, które jest możliwe, jeżeli posiadamy pralko-suszarkę. 

Warto pamiętać, że nowoczesne pralki potrafią maksymalnie ograniczyć pobór energii i wody, wystarczy korzystać z trybu ekologicznego.

Pralka klasy A++, która średnio na pranie zużywa 0,55 kWh, używana 5 razy tygodniowo: 

 • Roczne zużycie prądu: 143 kWh
 • Koszt: 143 zł (143 kWh * 1 zł)

Jakie jest zużycie prądu telewizora?

To, ile prądu zużywa telewizor jest najbardziej uzależnione od wielkości ekranu i tego, jak długo jest włączony. Jeżeli zdecydowaliśmy się na duży sprzęt, musimy liczyć się z dużo większymi kosztami. Niektóre modele posiadają tryb eco, który sprawia, że pobór mocy jest mniejszy. 

Telewizor, 40 cali, o mocy 70 W i włączony 5h dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 128 kWh
 • Koszt: 128 zł (128 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa kuchenka mikrofalowa?

Kuchenka mikrofalowa jest zazwyczaj włączona na największą moc, więc często pobiera tyle mocy, ile podaje producent.

Kuchenka mikrofalowa, o mocy 800 W, używana 2 razy dziennie:

 • Roczne zużycie prądu: 29 kWh
 • Koszt: 29 zł (29 kWh * 1 zł)

Ile prądu zużywa żelazko? 

Żelazko nie pobiera cały czas takiej samej ilości energii. Właściwie bardzo rzadko wykorzystuje maksymalną ilość mocy, podawaną przez producenta. Wynika to z dwóch kwestii: zazwyczaj nie ustawiamy maksymalnej temperatury; żelazko, kiedy już się nagrzeje, to się wyłącza, aż do wychłodzenia - wtedy włącza się ponownie. 

Żelazko o mocy 2300 W, przy nagrzewaniu zużywa około 2100 W. W ciągu godzinnego prasowania łączny czas nagrzewania (pracy) to około 15 minut. Przy używaniu go przez godzinę tygodniowo: 

 • Roczne zużycie prądu: 27 kWh
 • Koszt: 27 zł (27 kWh * 1 zł)

Co zużywa najwięcej prądu? - roczne zużycie energii elektrycznej

Wygląda na to, że płyta indukcyjna i bojler elektryczny zużywają najwięcej prądu w gospodarstwie domowym. Dość dużo płacimy również za korzystanie z piekarnika. Najmniej musimy obawiać się kosztów związanych z użytkowaniem kuchenki mikrofalowej i żelazka. Należy pamiętać, że jest to jedynie szacunkowe zestawienie energochłonności. W zależności od częstotliwości korzystania, inne urządzenie zużywa najwięcej energii.

Przy korzystaniu z wielu sprzętów, które pobierają duże ilości energii elektrycznej, warto sprawdzać oferty dostawców, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą z nich. W łatwy i szybki sposób można to zrobić na Rachuneo.

Po co nam wiedza o zużyciu sprzętów domowych? Limit 1500 kWh

Z powodu trwającego kryzysu energetycznego i konieczności zmniejszenia konsumpcji energii elektrycznej rząd postanowił wprowadzić limit 1500 kWh rocznie, który ma być sposobem na zamrożenie cen prądu. Co to oznacza?

Jeżeli gospodarstwo domowe zmieści się w rocznym limicie 1500 kWh prądu (dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami limit jest rozszerzony do 1800 kWh, zaś dla domów z kartą dużej rodziny oraz seniorów z co najmniej 3 dzieci do 2000 kWh), wówczas zostanie objęte stałymi cenami prądu. Co po przekroczeniu limitu? Czekają nas podwyżki prądu!

Po przekroczeniu limitu maksymalna stawka za energię czynną w 2024 roku wynosi 85 gr za 1 kWh (852,39 zł brutto za 1 MWh). W 2024 roku sprzedawcy prądu nie mogą zaproponować wyższej ceny! Oprócz tego obowiązują nas także podwyżki opłat dystrybucyjnych, wzrost opłaty mocowej oraz powrót 23% VATu.

Obliczenia Rachuneo mają charakter poglądowy — konkretne zużycie zależy od wielu czynników: np. ilości sprzętów, czasu i sposobu korzystania z nich, trybu życia osób mieszkających (np. praca zdalna), mocy urządzenia, klasy energetycznej urządzenia. Wynika z nich jednak jasno, że bardzo łatwo jest przekroczyć roczny limit 1500 kWh - przykładowo roczne zużycie lodówki (252 kWh), pralki (143 kWh), płyty indukcyjnej (1168 kWh) i piekarnika (365 kWh) to już 1928 kWh. A co z resztą urządzeń, które używane na co dzień? Czy współczesnym gospodarstwom uda się zmieścić w limicie? Średnie zużycie energii sprzętów domowych, obecnych w polskich domach i mieszkaniach udowadnia, że jest to niemal niemożliwe. 

Skorzystaj z porównywarki cen prądu Rachuneo i sprawdź, który dostawca oferuje niższą stawkę za 1 kWh.

Klasa energetyczna a zużycie energii

Klasa energetyczna określa pobór prądu przez urządzenia. Przybliża ona oszczędność i ekonomiczność produktu, a także jest ważnym wyznacznikiem dla konsumenta podczas zakupu. Do niedawna w systemie etykietowania mogliśmy znaleźć "plusy", np. A+++. Od 1 marca 2021 weszły jednak nowe oznaczenia - skala została skrócona od A do G. Wynika to z tego, że na rynku pojawiają się coraz bardziej energooszczędne sprzęty i każdy z nich klasyfikowany był do kategorii A+++, która obejmowała coraz większy zakres urządzeń. Zbyt duże zróżnicowanie w klasie A+++ nie pozwoliłoby klientom i kilentkom na realną ocenę kupowanego produktu, a więc klasy zostały przesunięte w taki sposób, że produkty oznaczone wcześniej jako “A+++” znajdują się teraz w klasie C lub D, a urządzenia o klasie "A+" w klasie G lub F. Najciekawsze jest to, że klasy A i B zostały zarezerwowane dla jeszcze bardziej energooszczędnych sprzętów, a więc tych najbardziej zaawansowanych, które w przyszłości staną się bardziej powszechne. Na ten moment najkorzystniejsza dla użytkowników jest więc klasa C.

Warto zauważyć, że zmiana etykiety energetycznej nie dotyczy wszystkich kategorii produktowych. Nowe oznaczenia znajdziemy między innymi na pralkach, zmywarkach, zamrażarkach, telewizorach, monitorach oraz na oświetleniu (np. na lampach). Takie sprzęty, jak np. odkurzacze czy okapy, wciąż klasyfikowane są na podstawie "dawnego" systemu etykiet energetycznych. Nowych etykiet dla wszystkich sprzętów możemy spodziewać się za kilka lat.

Kilka prostych sposobów na bycie eko

Za zużycie energii elektrycznej odpowiada rodzaj sprzętu, moc oraz czas korzystania. Sposoby korzystania z urządzeń zależą w zupełności od Ciebie. Warto więc poznać kilka łatwych metod, które pozwolą Ci ograniczyć pobór energii elektrycznej.

 1. Zwróć uwagę na tryb czuwania: sprzęt, który pozostaje w trybie czuwania, cały czas pobiera energię elektryczną, przez co zwiększają się koszty energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym. Jeśli nie korzystasz ze sprzętu, odłącz go od gniazdka.
 2. Przełącz się na EKO: na rynku wiele urządzeń elektrycznych zaprojektowanych jest z trybem EKO, warto z nich korzystać.
 3. Używaj sprzętów roztropnie: wiele małych praktyk korzystania ze sprzętów okazuje się dobrymi sposobami na zmniejszenie kosztów zużycia prądu. Na przykład nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki lub zamrażarki — inaczej Twój sprzęt musi zwiększyć moc, by ponownie się ochłodzić. Korzystaj z urządzeń, gdy są one niezbędne i mogą maksymalnie wykonać swoją pracę - nastawiaj pranie lub zmywarkę, gdy są pełne. Zwróć uwagę na sposoby funkcjonowania sprzętów w Twoim domu. Wiele z urządzeń dostarcza ciepło nawet po odłączeniu — na przykład nagrzana wcześniej płyta indukcyjna jest w stanie dogotować lub dogrzać Twoje jedzenie bez dodatkowego poboru prądu.
 4. Zastanów się nad eko inwestycjami: montaż paneli fotowoltaicznych to duże przedsięwzięcie, ale gwarantuje Ci korzystanie z darmowej i odnawialnej energii w Twoim gospodarstwie domowym. Istnieje także wiele programów dofinansowujących fotowoltaikę — sprawdź Program Czyste Powietrze o zwiększonym dofinansowaniu w 2024 r.
 5. Ze swojego domu zrób inteligentny dom, czyli smart home! Urządzenia smart home wspierają kontrolę zużycia prądu. Pozwalają na pobór minimalnej ilości energii, bez jej marnotrawienia. Mimo że dzienne zużycie energii elektrycznej nie zmieni się znacząco, przy oszczędnym korzystaniu ze sprzętów; w skali miesiąca czy roku, oszczędności będą zauważalne.

Dowiedz się więcej o tym, jak oszczędzać prąd w domu i mieszkaniu.

Twoje sprzęty zużywają dużo energii?
Wybierz niższą stawkę za kWh!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie