Niezapłacony rachunek za gaz. Co nam grozi?

Wyjaśniamy czy i kiedy gazownia może odłączyć gaz
Foto: pixabay
Kilkudniowe opóźnienie w płatności rachunku nie wiąże się jeszcze z poważnymi konsekwencjami. Przy dłuższej zwłoce może nam jednak grozić nawet odłączenie gazu.
W skrócie:
  • Brak zapłaty przez kilka dni nie ma poważnych skutków.
  • Odłączenie następuje dopiero po kilkudziesięciu dniach po upływie terminu zapłaty.
  • Jeżeli gaz został odcięty, będziemy musieli ponieść koszty zatrzymania i wznowienia dostaw. Według stawek PSG jest to około 180 zł.
Zapłać szybko rachunek za gaz z Rachuneo
Płacę przelewem ekspresowym

Gdy dostajemy rachunek za gaz, przy kwocie do zapłaty zawsze widnieje również termin płatności. Do tego dnia wpłata powinna znaleźć się na koncie dostawcy. Co, jeśli się spóźnimy?

Nie zapłaciłem rachunku za gaz

Jeżeli opóźnienie potrwa kilka lub kilkanaście dni, nic poważnego się nie stanie. Dostawca będzie jednak mógł doliczyć nam do następnego rachunku odsetki za zwłokę. Ich wysokość reguluje prawo – to 7% w skali roku, a 7% ze 100 zł zaległości to tylko 7 zł, więc kilka dni czy nawet tygodni spóźnienia nie wpłynie znacząco na koszty. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli spóźnimy się z zapłatą o 30 dni.

Kiedy gazownia może odłączyć gaz?

Jeśli przekroczymy termin o 30 dni dostawa gazu nie zostanie automatycznie wstrzymana. Wcześniej nasz dostawca wyśle nam na piśmie wezwanie do zapłaty. Warto pamiętać, że za wysłanie takiego monitu dostawca może obciążyć nas dodatkowymi kosztami.

Od momentu otrzymania powiadomienia mamy jeszcze 14 dni na uregulowanie naszego rachunku. Jeżeli nie zapłacimy w tym terminie, nasz dostawca będzie mógł odciąć nam gaz.

Po tym czasie powinni pojawić się technicy, a spłata należności bez dodatkowych kosztów nie będzie możliwa. W niektórych przypadkach firma może się zgodzić na rozłożenie opłat na raty i nie wstrzymywanie dostaw.

Chcąc ustalić takie warunki najkorzystniej będzie udać się do punktu obsługi klienta lub skontaktować się przez infolinię.

W sytuacji, gdy odbiorca znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, może zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej po specjalny zasiłek celowy. W zależności od przypadku może on podlegać zwrotowi lub być bezzwrotny.

Jeżeli naszym zdaniem sumy, które płacimy za gaz są za wysokie, możemy poszukać tańszej oferty i bezpłatnie zmienić dostawcę gazu. Warto skorzystać z porównywarki cen gazu Rachuneo.

Odcięcie gazu bez powiadomienia

Odcięcie dostaw gazu bez wcześniejszego powiadomienia nie powinno się zdarzyć. Może jednak okazać się, że nie odebraliśmy wezwania do zapłaty, a mimo to dostawy zostały wstrzymane. Zgodnie z prawem, w przypadku nieodebrania wezwania, 14 dni na uregulowanie opłat liczone jest od daty wystawienia pierwszego awizo. 

Wstrzymanie dostaw gazu może być też spowodowane nieszczelną instalacją. Jeżeli firma zajmująca się kontrolą instalacji gazowych stwierdzi, że pojawiły się uszkodzenia, gaz zostanie odcięty. Wtedy  ponowne dostawy rozpoczną się dopiero po naprawieniu uszkodzeń i poinformowaniu sprzedawcy gazu o jej dobrym stanie.

Czy wiesz że:

W przypadku informacji o odłączeniu gazu możesz złożyć reklamację. Do czasu jej rozpatrzenia dopływ gazu nie zostanie odcięty.

Odłączyli mi gaz – co robić?

Aby przywrócić dostawę gazu przede wszystkim musimy uregulować wszystkie – bieżące i zaległe – rachunki za gaz. To jednak nie koniec kosztów – będziemy musieli zapłacić też za wstrzymanie i wznowienie dostaw. Tutaj koszt zależny jest od konkretnej firmy. Według stawek największego operatora systemu dystrybucyjnego - Polskiej Spółki Gazownictwa (PGNiG) wynosi on około 180 zł. Po uregulowaniu zaległości musimy skontaktować się z naszym dostawcą gazu.

Poniżej przedstawiamy tabelę z danymi kontaktowymi do poszczególnych firm.

Numery telefonów do

PGNiG: 22 515 15 15

Tauron: 32 606 0 606

PGE: 422 222 222

Energa: 555 555 555

PPE: 22 323 33 33

Novum: 801 048 048

Duon: 800 80 70 60 lub 61 66 41 860

Elektrix: 22 844 71 33

Porównaj ceny energii w Twoim regionie