Niezapłacony rachunek za gaz. Co nam grozi?

Wyjaśniamy czy i kiedy gazownia może odłączyć gaz
Foto: pixabay
Kilkudniowe opóźnienie w płatności rachunku nie wiąże się jeszcze z poważnymi konsekwencjami. Przy dłuższej zwłoce może nam jednak grozić nawet odłączenie gazu.
Artykuł w skrócie:
 • Brak zapłaty przez kilka dni nie ma poważnych skutków.
 • Odłączenie następuje dopiero po kilkudziesięciu dniach po upływie terminu zapłaty.
 • Ponowne podłączenie gazu u największego operatora to koszt 169,37 zł.

Gdy dostajemy rachunek za gaz, przy kwocie do zapłaty zawsze widnieje również termin płatności. Do tego dnia wpłata powinna znaleźć się na koncie dostawcy. Co, jeśli się spóźnimy?

Nie zapłaciłem rachunku za gaz

Jeżeli opóźnienie potrwa kilka lub kilkanaście dni, nic poważnego się nie stanie. Dostawca będzie jednak mógł doliczyć nam do następnego rachunku odsetki za zwłokę. Ich wysokość reguluje prawo – to 7% w skali roku, a 7% ze 100 zł zaległości to tylko 7 zł, więc kilka dni czy nawet tygodni spóźnienia nie wpłynie znacząco na koszty. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli spóźnimy się z zapłatą o 30 dni.

Kiedy gazownia może odłączyć gaz?

Jeśli przekroczymy termin o 30 dni dostawa gazu nie zostanie automatycznie wstrzymana. Wcześniej nasz dostawca wyśle nam na piśmie powiadomienie o zamiarze odłączenia. Warto pamiętać, że za wysłanie takiego monitu dostawca może obciążyć nas dodatkowymi kosztami. Od momentu otrzymania powiadomienia mamy jeszcze 14 dni na uregulowanie naszego rachunku. Jeżeli nie zapłacimy za rachunek w tym terminie, nasz dostawca będzie mógł odciąć nam gaz. Jeżeli naszym zdaniem sumy, które płacimy za gaz są za wysokie, możemy poszukać tańszej oferty i bezpłatnie zmienić dostawcę gazu. Warto skorzystać z porównywarki cen gazu Rachuneo.

Czy wiesz że:

W przypadku informacji o odłączeniu gazu możesz złożyć reklamację. Do czasu jej rozpatrzenia dopływ gazu nie zostanie odcięty.

Jesteśmy pierwszym w Polsce serwisem, który pomaga zmienić dostawcę energii
Sprawdź ile zaoszczędzisz

Odłączyli mi gaz – co robić?

Aby przywrócić dostawę gazu przede wszystkim musimy uregulować wszystkie – bieżące i zaległe – rachunki za gaz. To jednak nie koniec kosztów – będziemy musieli zapłacić też za wstrzymanie i wznowienie dostaw. Ponowne przyłączenie według stawki największego operatora systemu dystrybucyjnego – Polskiej Spółki Gazownictwa to koszt 169,37 zł. Po uregulowaniu zaległości musimy skontaktować się z naszym dostawcą gazu.

Poniżej przedstawiamy tabelę z danymi kontaktowymi do poszczególnych firm.

Numery telefonów do PGNiG:

Mazowsze: 22 637 46 04

Wielkopolska: 801 888 989 lub 61 851 46 01

Pomorze: 58 325 99 02

Region Karpacki: 12 687 46 05

Dolny Śląsk: 801 301 801 lub 32 303 07 16

Górny Śląsk: 32 391 23 03

__________________

Tauron: 32 606 0 606

PGE: 422 222 222

Energa: 555 555 555

Novum: 801 048 048

Duon: 800 80 70 60 lub 61 66 41 860

Elektrix: 22 844 71 33

Ile prądu zużywa zmywarka?

Zmywanie naczyń za pomocą tego sprzętu pozwala zaoszczędzić wodę, prąd i czas. Kupując urządzenie o klasie energetycznej A+, lub wyższej (czyli bardziej energooszczędnej), minimalizujemy zużycie prądu w domu. Zakup zmywarki jest niestety sporym wydatkiem. Koszty mogą zwrócić się po czasie, jeżeli będziemy włączać tylko zapełnione urządzenie i wybierać oszczędne programy. 

Zmywarka klasa A ++, używana używana 5 razy w tygodniu: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 210 kWh
 • Koszt: 115 zł

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

To małe niepozorne urządzenie pobiera ogromne ilości energii, jednak tylko wtedy, gdy z niego korzystamy. Chcąc zaoszczędzić można podgrzewać tylko tyle wody ile potrzebujemy, czajnik będzie działał krócej, a na rachunku za prąd zobaczymy mniejsze liczby. 

Czajnik elektryczny o pojemności 1,7 l, mocy 2200 W i używany 5 razy dziennie: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 200 kWh
 • Koszt: 110 zł

Ile prądu zużywa komputer i laptop?

W przypadku komputera i laptopa sytuacja uzależniona jest od tego, do czego ich używamy. Proste działania takie jak: korzystanie z edytorów tekstu, komunikatorów itp. nie zmuszą urządzenia do wykorzystania pełnej mocy, w odróżnieniu od grania w gry czy ściągania programów, aktualizacji. Sprzęty dostosowane dla graczy mają lepsze parametry i tym samym pobierają więcej energii. Wielkość monitora też ma znaczenie, im mniejszy, tym więcej oszczędzamy. Przy kupowaniu warto zastanowić się do czego będziemy używać komputera i wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni. W taki sposób unikniemy niepotrzebnych opłat za prąd. W przypadku laptopa ważne jest też żeby naładowany w pełni nie był podłączony do gniazdka, bo wtedy, czy na nim pracujemy czy nie, prąd płynie. 

Laptop, na którym wykonujemy proste działania, włączony 6 godzin dziennie: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 88 kWh
 • Koszt: 48,40 zł

Komputer stacjonarny, na którym wykonujemy proste działania, włączony 6 godzin dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 197 kWh 
 • Koszt: 108,35 zł

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Odkurzacz używany jest w prawie każdym domu kilka razy w tygodniu. Wbrew wielu opiniom, aby używanie go było szybkie i przyjemne, wcale nie musi on mieć dużej mocy. Pobór mocy świadczy jedynie o tym ile zużywamy energii podczas korzystania z urządzenia, może się on wahać między 1500, a 2000 watów. 

Odkurzacz, o mocy 1600 W, używany 2 godziny tygodniowo:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 166 kWh
 • Koszt: 91,30 zł

Ile prądu zużywa pralka?

Na zużycie prądu w mieszkaniu ma wpływ również pralka. Na to jak dużo energii pobierze ma wpływ długość wybranego cyklu prania, jego temperatura i to czy urządzenie jest całkowicie wypełnione. Bardzo dużo mocy zużywa suszenie prania, które jest możliwe jeżeli posiadamy pralko-suszarkę. 

Pralka klasy A++, która średnio na pranie zużywa 0,55 kWh, używana 5 razy tygodniowo: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 143 kWh
 • Koszt: 78,65 zł

Ile prądu zużywa telewizor?

To ile prądu zużywa telewizor najbardziej uzależnione jest od wielkości ekranu i tego jak długo jest włączony. Jeżeli zdecydowaliśmy się na duży sprzęt, musimy liczyć się z dużo większymi kosztami. Niektóre modele posiadają tryb eco, który sprawia, że pobór mocy jest mniejszy. 

Telewizor, 40 cali, o mocy 70 W i włączony 5h dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 128 kWh
 • Koszt: 70,26 zł

Ile prądu zużywa kuchenka mikrofalowa?

Kuchenka mikrofalowa jest zazwyczaj włączona na największą moc, więc często pobiera tyle mocy, ile podaje producent.

Kuchenka mikrofalowa, o mocy 800 W, używana 2 razy dziennie:

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 29 kWh
 • Koszt: 15,95 zł

Ile prądu zużywa żelazko? 

Nie pobiera cały czas takiej samej ilości energii po włączeniu do gniazdka. Właściwie bardzo rzadko wykorzystuje maksymalną ilość mocy podawaną przez producenta. Wynika to z dwóch kwestii: zazwyczaj nie ustawiamy maksymalnej temperatury, a żelazko, kiedy już się nagrzeje to się wyłącza, aż do wychłodzenia - wtedy włącza się ponownie. 

Żelazko o mocy 2300 W, przy nagrzewaniu zużywa około 2100 W. W ciągu godzinnego prasowania łączny czas nagrzewania (pracy) to około 15 minut. Przy używaniu go przez godzinę tygodniowo: 

 • Roczne zużycie energii elektrycznej: 27 kWh
 • Koszt: 14,85 zł

Nasz ranking zużycia prądu

Ranking zużycia prądu w gospodarstwie domowym

Wygląda na to, że największymi pożeraczami prądu są płyta indukcyjna i bojler elektryczny. Dość dużo płacimy również za korzystanie z piekarnika. Najmniej musimy obawiać się kosztów związanych z użytkowaniem kuchenki mikrofalowej i żelazka. Korzystając z wielu urządzeń, które pobierają duże ilości energii elektrycznej, warto sprawdzać oferty dostawców, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą z nich. W łatwy i szybki sposób można to zrobić na Rachuneo.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie