Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Kalkulator zużycia energii elektrycznej. Jak samemu obliczyć zużycie?

Wyjaśniamy, jak obliczyć zużycie energii elektrycznej przez sprzęty domowe.
Fot. pixabay
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Kalkulator zużycia energii elektrycznej pozwala szybko obliczyć pobór energii w domu. Dzięki niemu dowiesz się, ile prądu zużywają sprzęty domowe i które z nich najbardziej podnoszą rachunki. Sprawdź zużycie prądu w swoim domu!
Zużywasz za dużo prądu? Masz zbyt wysoki rachunek?
Sprawdź energię od Fortum
W skrócie:
 • Kalkulator zużycia energii obliczy jedynie przybliżony koszt energii elektrycznej. 
 • Żeby skorzystać z kalkulatora energii elektrycznej, potrzebujemy: ceny 1 kWh prądu, czasu pracy urządzenia, mocy urządzenia.
 • W 2024 roku 1 kWh prądu w Polsce kosztuje 0,94 -1,03 zł po przekroczeniu limitu zużycia prądu. Stawka jest taka sama jak w 2022 i 2023 r.
 • Jeżeli nie masz dostępu do kalkulatora, zużycie energii możesz obliczyć samemu.
 • Korzystając z porównywarki cen prądu Rachuneo, możesz w łatwy sposób znaleźć sprzedawcę z najkorzystniejszą ceną na rynku.

Jak działa kalkulator zużycia energii? 

Na stronach internetowych dostępnych jest wiele kalkulatorów energii elektrycznej. Obliczają one zużycie prądu i koszt korzystania z urządzeń na podstawie określonych danych. Kalkulator energii nie obliczy jednak, ile dokładnie zapłacimy za prąd - zawsze będzie to wartość przybliżona. Wynika to z tego, że urządzenia pobierają różną ilość energii, w zależności od tego ich wykorzystania.

Przykład: Komputer pobiera najwięcej energii przy graniu w gry lub przy ściąganiu dużych plików. W czasie korzystania z komunikatorów pobór energii będzie znacznie mniejszy. 

Żeby skorzystać z kalkulatora energii, należy podać: 

Koszt 1 kWh może być różny, w zależności od tego czy został przekroczony limit zużycia. Przed jego przekroczeniem za prąd zapłacisz taką samą stawkę, jak w 2022 r. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

 • czas pracy urządzenia;
 • moc urządzenia w watach (W) - można ją znaleźć na etykiecie, w instrukcji lub u producenta.

Czy wiesz, że… 

Średnia cena prądu jest inna, w zależności od obszaru, na którym się znajdujesz. Koszty energii elektrycznej można sprawdzić na mapie cen prądu.

Kalkulator kosztów energii - jak obliczyć je w domu?

Żeby samemu oszacować koszt energii elektrycznej, potrzebne będą takie same dane. Obliczenia będą jeszcze dokładniejsze, jeżeli uwzględnimy w nich taryfę prądu. W Polsce najpopularniejszą jest taryfą G11, gdzie cena prądu jest taka sama przez całą dobę. W takim przypadku obliczenie zużycia energii będzie najłatwiejsze. 

Przykład

Lodówka

 • Cena jednej kWh energii elektrycznej po przekroczeniu limitu zużycia prądu: 1,15 zł (dokładny koszt możesz sprawdzić tutaj);
 • czas pracy urządzenia: 24 godziny na dobę;
 • moc urządzenia w watach: 180 W.

Jak obliczyć zużycie samodzielnie?

 1. Do obliczeń potrzebne będą nam kilowaty (kW), a 1000 wat = 1 kilowat. Wystarczy więc podzielić moc urządzenia podawaną w watach przez 1000. 

180 W : 1000 = 0,18 kW

 1. Teraz musimy pomnożyć moc urządzenia przez jego czas pracy.
  Uzyskamy wynik w kilowatogodzinach (kWh). 

0,18 kW * 24 h = 4,32 kWh

 1. Aby obliczyć, ile kosztuje nas korzystanie z urządzenia, wystarczy pomnożyć uzyskany wynik przez cenę jednej kWh energii elektrycznej. 

4,32 kWh * 1,15 zł = 4,96 zł - koszt korzystania z lodówki przez jeden dzień

 1. Jeżeli chcemy obliczyć miesięczny koszt korzystania ze sprzętu, mnożymy wynik razy 30 dni. W przypadku kosztów rocznych - 365 dni. 

4,96 zł * 30 = 148,80 zł - koszt korzystania z lodówki przez miesiąc

4,96 zł * 365 =  1810,40 zł - koszt korzystania z lodówki przez rok

Więcej przykładów możesz znaleźć w naszym artykule: Ile prądu zużywają sprzęty domowe

Jak obliczyć zużycie prądu w całym domu?

W celu oszacowania całkowitego zużycia energii w domu lub w mieszkaniu należy dodać do siebie pobór mocy wszystkich wykorzystywanych urządzeń. Należy pamiętać, że przeciętne gospodarstwo domowe używa bardzo dużo sprzętu elektronicznego.

Roczne zużycie energii elektrycznej najłatwiej więc obliczyć na podstawie faktury od dostawcy prądu. Wystarczy pomnożyć przez 12 ilość kWh, zużywanych w ciągu miesiąca (lub przez 6 w przypadku 2-miesięcznego okresu rozliczeniowego). Średnie zużycie prądu na miesiąc może różnić się w zależności od pory roku. Zwłaszcza wtedy, jeśli mamy ogrzewanie elektryczne, np. pompę ciepła lub promienniki. Warto więc sięgnąć po rachunki z różnych miesięcy i uśrednić wynik.

Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym

Opisujemy, jak oszacować zużycie prądu w gospodarstwie domowym, na podstawie kilku przykładowych urządzeń.

 • Płyta indukcyjna

Kuchenka elektryczna może zużywać bardzo różną ilość energii elektrycznej. W zależności od tego: ile pól grzewczych jest używanych, jaki jest pobór energii danego palnika i jak długo urządzenie jest wykorzystywane; ostateczne koszty mogą być inne w każdym gospodarstwie domowym.

Średnie zużycie prądu obliczymy najdokładniej, wykonując osobne obliczenia dla każdego palnika. Warto zastanowić się również nad ustawianą mocą - zużycie prądu będzie większe, jeżeli ustawiona zostanie wyższa temperatura.

 • Piekarnik

Piekarnik znajduje się w podstawowym wyposażeniu większości gospodarstw domowych. Ilość zużytej energii jest zależna głównie od czasu pracy grzałki. Im dłużej nagrzewane jest wnętrze piekarnika, tym bardziej ucierpi na tym domowy budżet. Warto więc pamiętać, aby jak najrzadziej otwierać drzwiczki podczas pieczenia.

Przy obliczeniach należy więc uwzględnić czas pracy grzałki, a nie samego pieczenia. W trakcie pracy piekarnika termostat co jakiś czas będzie wyłączał grzałkę – wówczas pobór prądu jest znacznie mniejszy.

 • Lodówka

Teoretycznie lodówka pracuje 24 godziny na dobę, jednak tylko w czasie ochładzania wnętrza zużycie energii elektrycznej jest największe. Oznacza to, że im częściej drzwi od lodówki będą otwierane, tym wyższe będą opłaty. Wkładanie do środka ciepłych potraw może dodatkowo podnieść koszty. Roczne zużycie prądu będzie większe również w przypadku dużych, dwudrzwiowych lodówek z kostkarką do lodu.

Warto również regularnie sprawdzać, czy uszczelka drzwi równomiernie przylega do lodówki. Nawet niewielka nieszczelność może doprowadzić do częstej pracy agregatu.

 • Zmywarka

Korzystanie ze zmywarki może obniżyć zużycie wody, ale zwiększyć pobór energii elektrycznej w domu. Dokładny koszt korzystania z urządzenia zależy od ilości cykli czy wybieranego trybu (energooszczędne ustawienia, np. mycie naczyń w chłodniejszej wodzie, mogą sprawić, że zmywarka zużyje dużo mniej prądu). Uwaga! Krótkie programy nie zawsze są oszczędniejsze! W niektórych modelach zmywarek tryby ECO trwają nawet kilka godzin.

Przed wykonaniem obliczeń, warto sprawdzić podawane przez producenta zużycie energii elektrycznej dla konkretnego trybu.

 • Czajnik elektryczny

To, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, zależy jedynie od czasu pracy. Jego moc wystarczy więc pomnożyć przez czas użytkowania. Czajniki elektryczne mają zazwyczaj moc w granicach 2000-3000 W.

 • Pralka

Nie trzeba wykonywać obliczeń, aby sprawdzić, ile prądu zużywa pralka. Można to sprawdzić na etykiecie dołączonej do urządzenia. Wraz z zużyciem energii elektrycznej warto sprawdzić zużycie wody. W tym przypadku różnice pomiędzy programami również mogą być bardzo duże.

 • Telewizor

Producenci podają zazwyczaj konkretne zużycie prądu na 1000 godzin pracy telewizora. Pozwala to na łatwe wykonanie obliczeń.

 • Kuchenka mikrofalowa

Średnie zużycie prądu zależy od tego, które programy są wykorzystywane. Większość z nich nie wykorzystuje maksymalnej mocy sprzętu.

 • Oświetlenie

Należy sprawdzić moc wszystkich żarówek w gospodarstwie domowym. Warto pamiętać, że zużycie energii będzie dużo wyższe, jeżeli wykorzystujemy stare żarówki. Aby ograniczyć wydatki na oświetlenie, wymień domowe żarówki na wersję LED.

Co zrobić, kiedy urządzenia pobierają dużo prądu, a kwoty na fakturze są wysokie? 

Jeżeli masz za wysokie rachunki, możesz zmienić sprzedawcę prądu z Rachuneo. Skorzystaj z porównywarki prądu i znajdź sprzedawcę z najniższą ceną!

Dzięki pracy naszego zespołu, który ciągle uaktualnia oferty dostawców, możesz za darmo skorzystać z porównywarki cen prądu. Tutaj nie ma potrzeby robienia dodatkowych obliczeń, a jedyne czego potrzebujesz, to kod pocztowy i dotychczasowe koszty za energię elektryczną. 

Zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej, możesz zaoszczędzić w części rachunku za sprzedaż prądu (koszty za dostarczanie energii nie ulegną zmianie). Warto zastanowić się także nad tym, czy obecna taryfa prądu jest dla Ciebie najlepsza. Jeżeli największy pobór prądu koncentruje się wokół godzin pozaszczytowych, warto rozważyć zmianę taryfy na G12 - wówczas cena prądu w godzinach pozaszczytowych będzie znacznie niższa.

Chcąc obniżyć opłaty za prąd, można wziąć pod uwagę także inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Warto pamiętać, że korzystając z OZE, wspierasz także środowisko.

Decydując się na termomodernizację wraz z instalacją fotowoltaiczną, warto można z programów dofinansowujących ekologiczne źródła ciepła. W 2024 roku, składając wniosek w programie “Czyste Powietrze”, można otrzymać nawet 135 tys. zł.

Dlaczego ceny prądu są coraz wyższe?

W 2005 roku powstał Unijny System Handlu uprawnieniami do emisji, który ma za zadanie motywować do redukcji emisji dwutlenku węgla, poprzez nakładanie podatku od CO2. Uprawnienia do emisji CO2 to jedna z przyczyn wyższych opłat za energię. Za podwyżki odpowiadają również podwyżki cen węgla, zwiększony popyt na energię po pandemii oraz kryzys energetyczny, który pogłębia się także w wyniku wojny w Ukrainie.  W 2024 roku podwyżka cen prądu wynika także z powrotu 23% stawki VAT na prąd oraz z rosnących cen dystrybucji prądu.

Dowiedz się więcej z artykułu: Podwyżki cen prądu.

Kalkulator zużycia prądu: dlaczego warto sprawdzać roczne zużycie energii elektrycznej?

Zazwyczaj najwięcej energii elektrycznej zużywają płyta indukcyjna i bojler elektryczny. To, które urządzenie będzie najbardziej prądożerne, zależy jednak od użytkowania w każdym gospodarstwie domowym. Zazwyczaj są to urządzenia, które generują ciepło: grzejniki, piekarnik, zmywarka, czajnik, żelazko, pralka. Sporą ilość prądu zużywa także domowa klimatyzacja. Wiedza o tym, jakie sprzęty pobierają najwięcej kWh rocznie pozwala na świadome, oszczędniejsze korzystanie z danego urządzenia.

W wielu gospodarstwach domowych można ograniczyć zużycie energii elektrycznej poprzez wprowadzenie drobnych zmian. Energooszczędne ustawienia, całkowite wyłączanie sprzętów na czas dłuższych wyjazdów (urządzenia pozostawione w trybie stand by nadal pobierają śladowe ilości prądu) i ograniczanie czasu pracy, pomoże w obniżeniu rachunków.

Możesz zmienić sprzedawcę prądu przez internet
Wybierz pakiet
Porównaj ceny energii w Twoim regionie