Formularz kontaktowy
Wyślemy ci oferty w ciągu 2 dni roboczych
Zamknij

Kalkulator zużycia energii elektrycznej. Jak samemu obliczyć zużycie?

Wyjaśniamy, jak obliczyć ile prądu zużywają sprzęty domowe
Fot. pixabay

Porównaj oferty internetu w Twojej lokalizacji

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund

Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji

Dla domu

Kalkulator zużycia energii pozwala na szybkie obliczenie poboru energii w domu. Dzięki niemu dowiesz się, ile prądu zużywają sprzęty domowe i które z nich najbardziej podnoszą comiesięczne rachunki.
Zużywasz za dużo prądu? Masz zbyt wysoki rachunek?
Sprawdź energię od Orange
W skrócie:
 • Kalkulator zużycia energii obliczy jedynie przybliżony koszt energii elektrycznej. 
 • Żeby skorzystać z kalkulatora energii elektrycznej, potrzebujemy: ceny 1 kWh prądu, czasu pracy urządzenia, mocy urządzenia.
 • W 2023 roku 1 kWh prądu w Polsce kosztuje 0,94 -1,03 zł.
 • Jeżeli nie mamy dostępu do kalkulatora, zużycie energii możemy obliczyć sami.
 • Korzystając z porównywarki cen prądu Rachuneo, możesz w łatwy sposób znaleźć sprzedawcę z najkorzystniejszą ceną na rynku.

Jak działa kalkulator zużycia energii? 

Na stronach internetowych dostępnych jest wiele kalkulatorów energii elektrycznej. Na podstawie wpisanych przez nas danych obliczają one zużycie prądu i koszt korzystania z urządzeń. Kalkulator energii nie obliczy jednak, ile dokładnie zapłacimy za prąd - zawsze będzie to wartość przybliżona. Wynika to z tego, że urządzenia pobierają różną ilość prądu, w zależności od tego, jak je wykorzystujemy. 

Przykład: Komputer pobiera najwięcej energii przy graniu w gry, lub przy ściąganiu dużych plików. W czasie korzystania z komunikatorów pobór energii będzie znacznie mniejszy. 

Żeby skorzystać z kalkulatora energii, musimy podać: 

 • cenę jednej kWh energii elektrycznej - można ją znaleźć na fakturze za prąd
 • czas pracy urządzenia 
 • moc urządzenia w watach (W) - można ją znaleźć na etykiecie, w instrukcji lub u producenta

Czy wiesz, że… 

Średnia cena prądu jest inna, w zależności od obszaru, na którym się znajdujesz. Koszty energii elektrycznej można sprawdzić na mapie cen prądu.

Kalkulator kosztów energii - jak obliczyć je w domu? 

Żeby samemu oszacować, tak jak kalkulator, koszt energii elektrycznej, potrzebne będą takie same dane. Możemy również sprawdzić, jaką mamy taryfę prądu. W Polsce najpopularniejsza jest taryfa G11, gdzie cena prądu jest taka sama przez całą dobę. W takim przypadku obliczenie zużycia energii będzie najłatwiejsze. 

Przykład

Lodówka

 • cena jednej kWh energii elektrycznej: 0,94 zł (którą dokładnie możesz sprawdzić tutaj)
 • czas pracy urządzenia: 24 godziny na dobę
 • moc urządzenia w watach: 180 W

Jak obliczyć zużycie samodzielnie?

 1. Do obliczeń potrzebne będą nam kilowaty (kW), a 1000 wat = 1 kilowat. Wystarczy więc podzielić moc urządzenia podawaną w watach przez 1000. 

180 W : 1000 = 0,18 kW

 1. Teraz musimy pomnożyć moc urządzenia przez jego czas pracy.
  Uzyskamy wynik w kilowatogodzinach (kWh). 

0,18 kW * 24 h = 4,32 kWh

 1. Żeby obliczyć, ile kosztuje nas korzystanie z urządzenia, wystarczy pomnożyć uzyskany wynik przez cenę jednej kWh energii elektrycznej. 

4,32 kWh * 0,94 zł = 4,06 zł - koszt korzystania z lodówki przez jeden dzień

 1. Jeżeli chcemy obliczyć miesięczny koszt korzystania ze sprzętu, mnożymy wynik razy 30 dni. W przypadku kosztów rocznych - 365 dni. 

4,06 zł * 30 = 121,80 zł - koszt korzystania z lodówki przez miesiąc

4,06 zł * 365 =  1481,90 zł - koszt korzystania z lodówki przez rok

Więcej przykładów możesz znaleźć w naszym artykule: Ile prądu zużywają sprzęty domowe

 • płyta indukcyjna,
 • bojler elektryczny,
 • piekarnik,
 • lodówka,
 • zmywarka,
 • czajnik elektryczny,
 • komputer,
 • laptop,
 • odkurzacz,
 • pralka,
 • telewizor,
 • kuchenka mikrofalowa,
 • żelazko.

W celu oszacowania całkowitego zużycia energii w domu lub w mieszkaniu, należy dodać do siebie pobór mocy wszystkich wykorzystywanych urządzeń.

Co zrobić, kiedy urządzenia pobierają dużo prądu, a kwoty na fakturze są wysokie? 

Jeżeli masz za wysokie rachunki, możesz zmienić sprzedawcę prądu z Rachuneo. Skorzystaj z porównywarki prądu i znajdź sprzedawcę z najniższą ceną!

Dzięki pracy naszego zespołu, który ciągle uaktualnia oferty dostawców, możesz za darmo skorzystać z porównywarki cen prądu. Tutaj nie ma potrzeby robienia dodatkowych obliczeń, a jedyne czego potrzebujesz, to kod pocztowy i dotychczasowe koszty za energię elektryczną. 

Zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej, możesz zaoszczędzić w części rachunku za sprzedaż prądu. Warto zastanowić się także nad tym, czy obecna taryfa prądu jest dla Ciebie najlepsza. Jeżeli największy pobór prądu koncentruje się wokół godzin pozaszczytowych, warto rozważyć zmianę taryfy na G12 - wówczas cena prądu w godzinach pozaszczytowych będzie znacznie niższa, co pozwoli obniżyć rachunki.

Chcąc obniżyć rachunki za prąd, można wziąć pod uwagę także inwestycję w instalację fotowoltaiczną, która zapewni darmowy prąd. Niskoemisyjne źródła energii będą wpływać nie tylko na wysokość rachunków, gdyż korzystając z OZE, wspierasz także środowisko. Odejście od tradycyjnych źródeł energii może znacznie wpłynąć na obniżenie rachunków za prąd, a tym samym przyczyni się do dbałości o środowisko.

Decydując się na termomodernizację wraz z instalacją fotowoltaiczną, warto skorzystać z programów dofinansowujących ekologiczne źródła ciepła! W 2023 roku, składając wniosek w programie “Czyste Powietrze”, można otrzymać nawet 135 tys. zł w najwyższym poziomie dotacji.

Sprawdź ranking energooszczędnych sprzętów

Energooszczędne lodówki

Energooszczędne zmywarki

Energooszczędne pralki

Miernik zużycia jako pomoc w kontroli zużycia

Mierniki poboru energii elektrycznej pozwalają na pomiar natężenia prądu, oporu elektrycznego oraz napięcia elektrycznego. Korzystając z mierników zużycia, można w bardzo prosty sposób sprawdzić, które urządzenia zużywają najwięcej prądu w naszym domu.

Jeżeli okaże się, że któreś z naszych urządzeń pobiera bardzo dużo energii, warto zastanowić się nad wymianą urządzenia lub nad ograniczeniem jego pracy. Kontrolowanie poboru energii może znacznie pomóc obniżyć rachunki za prąd, a tym samym zadbać o domowy budżet.

Dlaczego ceny prądu są coraz wyższe?

W 2005 roku powstał Unijny System Handlu uprawnieniami do emisji, który ma za zadanie motywować do redukcji emisji dwutlenku węgla, poprzez nakładanie podatku od CO2. Mówienie o uprawnieniach do emisji CO2 jako o przyczynie wysokich cen prądu, to już zdecydowanie za mało, choć cena takich uprawnień również wpływa na wysokość naszych rachunków.

Przyczyn rosnących cen prądu jest jednak o wiele więcej! Za wzrost cen prądu odpowiadają dziś w znacznej mierze podwyżki cen węgla, zwiększony popyt na energię po pandemii oraz kryzys energetyczny, który pogłębia się także w wyniku wojny w Ukrainie.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://www.rachuneo.pl/artykuly/wzrost-cen-pradu

Możesz zmienić sprzedawcę prądu przez internet
Wybierz pakiet
Porównaj ceny energii w Twoim regionie