Formularz kontaktowy
Chcesz uzyskać wycenę instalacji fotowoltaicznej? Wypełnij formularz skontaktujemy się z Tobą
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Co oznaczają skróty kWp i kWh? Podstawy dla przyszłego właściciela fotowoltaiki

Wyjaśniamy ważne skróty kWp i kWh
fot. pixabay.com
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty fotowoltaiki w Twojej lokalizacji
Znajomość podstawowych jednostek jest niezbędna do dobrania odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego? To właśnie jednostki takie jak kWh czy kWp pozwalają nam określić podstawowe parametry fotowoltaiki.
Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
W skrócie:
  • Za pomocą kilowatogodzin (kWh) określa się zużycie prądu. 
  • Jednostka kWp służy do określania ile kWh energii elektrycznej może wyprodukować instalacja fotowoltaiczna w warunkach standardowych. 
  • Dzięki wiedzy na temat ilości zużywanych w domu kilowatogodzin z łatwością można obliczyć potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej
  • Chcesz sprawdzić oferty fotowoltaiki? Skorzystaj z darmowej porównywarki Rachuneo!

Co to jest kWh? 

Kilowatogodzina (kWh) jest powszechnie używaną jednostką, za pomocą której wskazuje się zużycie prądu. Pozwala ona stwierdzić, ile prądu wykorzysta urządzenie o mocy 1000 W (1 kW) w ciągu godziny (1 h). To właśnie w kilowatogodzinach podane jest zużycie na fakturze za prąd.

Czy wiesz, że...

Cena 1 kWh to aktualnie około 0,73- 0,82 gr. Stawki te zmieniają się jednak i różnią w zależności od konkretnego sprzedawcy. Dokładną cenę prądu w Polsce można łatwo sprawdzić w raporcie Rachuneo.

Co oznacza jednostka kWp?

Kilo watt peak (kWp) określa jaką ilość prądu (kWh) może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna lub jeden moduł. Warto pamiętać, że tę wartość podaje się zawsze dla tak zwanych warunków standardowych, czyli temperatury 25 stopni Celsjusza i konkretnej mocy promieniowania słonecznego w danym momencie. 

Jednostka kWp - przelicznik 

Dla wstępnego oszacowania mocy instalacji fotowoltaicznej można przyjąć, że każde 800 kWh energii zużywanej przez rok to około 1 kWp. Biorąc pod uwagę, że przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa w ciągu roku około 2400 kWh prądu, niezbędna będzie instalacja o mocy 3 kWp. Dla dokładnych obliczeń trzeba jednak wykonać odpowiednią symulację, która bierze pod uwagę więcej czynników.

Dla oszacowania mocy instalacji można przyjąć, że 1 kWp = 800 kWh.

W tym momencie możemy wskazać także przybliżoną powierzchnię, jaką panele zajmą na dachu. 1 kWp to około 5,5 m2 standardowych paneli (wraz z odpowiednią konstrukcją). Dla naszego przeciętnego gospodarstwa domowego będzie to więc około 16,5 m2 potrzebnej na dachu przestrzeni. Warto jednak zakładać, że panele zajmą trochę więcej miejsca, dzięki temu unikniemy możliwych problemów pojawiających się podczas samego montażu. Bezpieczeństwo zapewni zwiększenie powierzchni na 1 kWp do 7 m2, a więc dla przeciętnego gospodarstwa około 21 m2.

Dlaczego kilowatogodziny są tak istotne? 

Dlaczego prosument powinien wiedzieć co oznacza kWh? Ilość zużywanych w mieszkaniu czy domu kilowatogodzin pozwoli dokładnie obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, w taki sposób, aby oszczędności z fotowoltaiki były jak największe. 

W procesie tym warto wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak wielkość dostępnej przestrzeni do montażu instalacji czy budżet. Ilość potrzebnych środków można oczywiście zwiększyć za pomocą dofinansowań do fotowoltaiki (jak np. Program Mój Prąd lub Czyste Powietrze). Najczęściej, planowaniem i wybraniem najlepszych rozwiązań zajmuje się specjalistyczna firma. W celu sprawdzenia możliwości i darmowej wyceny paneli słonecznych, zapraszamy do skorzystania z  porównywarki fotowoltaiki Rachuneo lub do kontaktu z nami!

Chcesz uzyskać darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej?
Wypełnij formularz
Porównaj ceny energii w Twoim regionie