Przepisanie licznika energii elektrycznej

Podczas zakupu, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości
Fot: pixabay
Przepisywanie licznika prądu na inną osobę prędzej czy później może dotyczyć każdego z nas, jednak na szczęście nie jest to nic trudnego. Czytając ten artykuł dowiesz się, jak właściwie przepisać licznik i nie narazić się na żadne kary.
W skrócie:
 • Kiedy kupujesz, sprzedajesz lub wynajmujesz dom, mieszkanie czy jakikolwiek lokal, musisz przepisać licznik prądu na osobę, która od tego momentu będzie z niego korzystać.
 • Do przepisania licznika energii elektrycznej musisz przygotować protokół zdawczo-odbiorczy licznika, akt własności lub umowę o najmie lokalu i swój dowód tożsamości.
 • Przepisanie licznika trwa zazwyczaj kilkanaście dni.
 • Przy przepisywaniu licznika możesz zmienić dostawcę prądu na tańszego.
Wybierz korzystniejszą ofertę energii elektrycznej
Porównaj oferty

Kiedy i po co przepisywać licznik prądu?

Licznik prądu musisz przepisać, gdy kupujesz, sprzedajesz lub wynajmujesz dom, mieszkanie czy inny lokal.

 • Jeśli to ty będziesz właścicielem mieszkania dzięki przepisaniu licznika na siebie będziesz rozliczać się na własny rachunek, bez ryzyka posądzenia o nielegalny pobór prądu, czy odpowiadania za długi poprzednika.
 • Jeśli sprzedałeś mieszkanie lub dom, albo wynająłeś je innej osobie powinieneś zadbać, aby licznik został przepisany na nowego właściciela lub wynajmującego, dzięki temu faktury za energię będą wystawiane już na nowych lokatorów.

Każdej ze stron powinno więc zależeć na uporządkowaniu spraw związanych z przepisaniem licznika, taka przezorność może zaoszczędzić wiele nieprzyjemności w przyszłości.

Dokumenty potrzebne do przepisania licznika energii elektrycznej

Do przepisania licznika prądu konieczne są:

 • akt własności lub umowa o najmie lokalu - oba te dokumenty umożliwiają przepisanie licznika prądu na wynajmującego lub nowego właściciela,
 • twój dowód tożsamości,
 • wniosek oraz protokół zdawczo-odbiorczy potwierdzający stan rzeczywisty licznika w momencie przejmowania mieszkania, domu czy innego lokalu, podpisany jest przez dwie strony umowy - poprzedniego i nowego użytkownika lub ich pełnomocników. Taki protokół można sporządzić samodzielnie, albo pobrać ze strony internetowej aktualnego dostawcy prądu.

Kto może pomóc w przepisaniu licznika?

Często w procesie kupna czy najmu uczestniczy też agent nieruchomości i to właśnie on może pomóc sporządzić poprawny protokół zdawczo-odbiorczy licznika prądu. Jego pomoc pozwoli uniknąć błędów, a zmniejszy ryzyko powstawania konfliktów między starym, a nowym właścicielem mieszkania, domu lub lokalu.

Czy wiesz, że:

przepisanie licznika u każdego z dostawców prądu może różnić się pewnymi szczegółami? Aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności,koniecznie zapoznaj się ze szczegółami u aktualnego dostawcy energii.

Jak zacząć z przepisaniem licznika na inną osobę?

Przepisanie licznika prądu nie jest ani trudne, ani czasochłonne, zatem nie ma też powodu, żeby z tym zwlekać. Im szybciej przepiszemy licznik energii, tym mniejsza szansa, że będziemy mieć jakieś problemy związane z zaległymi opłatami nowego czy poprzedniego właściciela. Pamiętaj, że zaległości w rachunkach mogą spowodować odłączenie prądu. To rodzi kolejne koszty, związane z ponownym przyłączeniem prądu

Ile trwa przepisanie licznika

U niektórych dostawców możesz przepisać licznik przez internet, u innych konieczne jest przesłanie papierowego wniosku pocztą, a w niektórych przypadkach aby załatwić sprawę trzeba iść do punktu obsługi klienta. Po wypełnieniu niezbędnych dokumentów, które jak już wspominaliśmy, najczęściej znajdują się na stronie internetowej sprzedawcy prądu, nowi właściciele licznika mogą spodziewać się krótkich, najwyżej kilkunastodniowych terminów załatwienia sprawy.

W Enerdze możesz złożyć wniosek i przesłać dokumenty online (poprzez formularz), przez telefon lub w salonie sprzedaży. W Enei wypełnione dokumenty możesz wysłać na adres korespondencyjny, przesłać skan formularzem lub odwiedzić Biuro Obsługi Klienta. W przypadku PGE jest możliwość złożenia wniosku online i podpisania dokumentów podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym. Możesz także zgłosić przepisanie właściciela licznika na infolinii PGE. W Innogy oraz w Tauronie możesz złożyć wniosek online, bez wychodzenia z domu lub skorzystać z infolinii.

Przepisanie licznika energii jest konieczne, aby zabezpieczyć się na wypadek problemów związanych z płatnościami za prąd – zarówno ze strony poprzedniego, jak i nowego użytkownika. Zaległości w opłatach mogą spowodować odłączenie prądu, a także konieczność uregulowania bieżących rachunków, zadłużeń, kosztów windykacji i opłaty za ponowne przyłączenie.

Przepisanie licznika krok po kroku

1. Spisanie danych/odczytanie stanu licznika - najważniejszym krokiem do przepisania licznika energii elektrycznej jest dokładne spisanie z niego danych, przy udziale nowego oraz poprzedniego właściciela lub najemcy. Dane te należy wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego zawierającego informacje o bieżącym stanie licznika.

Licznik indukcyjny ma charakterystyczną aluminiową tarczę i przeskakujące cyfry na tarczy (miernik). W przypadku tego licznika należy podać stan zużycia kWh widoczny na mierniku, bez zer z przodu.

Fot: Licznik indukcyjny firmy Apator

W przypadku licznika elektronicznego stan podawany jest w postaci kodu wyświetlanego w górnym lewym rogu licznika. Stan licznika podajemy zawsze w pełnych kWh, bez cyfr po kropce lub przecinku.
Dodatkowe informacje, jak odczytać licznik znajdują się zazwyczaj na obudowie licznika.

Foto: licznik elektroniczny firmy Apator

2. Wypełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego - jest dostępny na stronach wszystkich Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Protokół można pobrać ze strony swojego OSD, wydrukować i wypełnić podając odczyty licznika oraz podpisać.

Najważniejsze terminy używane w protokole zdawczo-odbiorczym:

 • PPE (Punkt Poboru Energii) – znajdziesz go na fakturze za energię, ma następującą postać np. PL0000010223400000000000002191800, (590)(3224)(S1S2S3S4S5S6S7S8S9S10)(K). Każdy OSD posługuje się nieco odmiennym numerem punktu poboru energii, ma on natomiast zazwyczaj 18 znaków.
 • nr licznika - znajdziesz go na liczniku lub na fakturze za prąd,
 • stan licznika I strefa (taryfa całodobowa/WT) – ilość energii zużytej w taryfie całodobowej, gdzie cena prądu jest taka sama bez względu na porę dnia, czy dzień tygodnia, dotyczy klientów, którzy mają liczniki jednostrefowe i korzystają z taryfy G11,
 • stan licznika II strefa (taryfa nocna/pozaszczytowa/NT) - ilość energii zużytej w taryfie dwustrefowej, gdzie cena prądu w nocy i w weekendy jest niższa niż w ciągu dnia, dotyczy klientów, którzy mają liczniki jednostrefowe i korzystają z taryfy G12, G12w i inne z oznaczeniem G12.
 • Zdjęcie - do protokołu można dołączyć zdjęcie aktualnego stanu licznika. W przypadku jakichkolwiek problemów np. nieczytelnych danych, będziesz mieć dowód na to, jaki faktycznie był stan licznika.
 • Przekazanie protokołu dostawcy - z wypełnionym protokołem, aktem własności lub umową o najmie, a także z dokumentem tożsamości musisz pójść do siedziby dostawcy prądu i tam podpisać nową umowę. Jeśli twój dostawca daje ci taką możliwość, protokół z załącznikami możesz wysłać też pocztą lub przez internet. Większość dostawców daje także możliwość podpisania umowy online. To dobry moment, aby zastanowić się, czy chcesz kontynuować współpracę z aktualnym operatorem, czy może chcesz zmienić dostawcę prądu na innego.

Zmiana właściciela licznika, a zmiana dostawcy prądu

Przepisanie licznika na nowego właściciela, a zawarcie umowy z nowym dostawcą prądu to dwie różne rzeczy. Jeśli jesteś nowym właścicielem licznika w domu lub mieszkaniu możesz wybrać nową, lepszą ofertę prądu u innego sprzedawcy energii. Warto zastanowić się nad dodatkami w ramach umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Firma Enea oferuje pomoc fachowców na wypadek domowych awarii. W firmie PGE znajdziesz oferty, które posiadają zarówno rozszerzone jak i podstawowe pakiety z pomocą fachowców.  Firma Tauron, Innogy oraz Energa proponuje oferty z zieloną energią. Warto zastanowić się także nad sprzedawcami alternatywnymi, którzy mają w swoich ofertach np. gwarancję ceny lub bezpieczny mechanizm indeksowania stawki.

Według niektórych dostawców prądu zmiana użytkownika energii nie jest tym samym co zerwanie umowy z dostawcą. Niestety prawo nie reguluje tej kwestii. Jeśli więc nowy właściciel zamierza zmienić umowę z operatorem, to właśnie on ponosi ewentualne koszty związane z tymi zmianami (np. kary umowne za zarwanie umowy). Musisz więc dokładnie zapoznać się ze szczegółami u aktualnego dostawcy, zanim ostatecznie zdecydujesz się na nową umowę.  

Przepisywanie licznika to i tak idealny moment, aby porównać oferty operatorów wybierając tę najlepszą. Jeśli chcesz zmienić sprzedawcę prądu ale nie masz na to czasu lub nie lubisz tego typu formalności, możesz skorzystać z pomocy firmy, która pośredniczy przy zmianie dostawcy energii i załatwia wszystko za Ciebie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zrobisz to skutecznie i bez żadnych kar. W zmianie dostawcy energii, załatwianiu formalności i analizie bieżącego rachunku wesprze cię np. Rachuneo.pl, który tworzy rzetelne porównywarki i kalkulatory internetowe.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie