Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Jak udostępnić internet z telefonu? Na komputer, telewizor lub tablet - poradnik krok po kroku!

Wyjaśniamy, jak to zrobić w łatwy i szybki sposób
pixabay.com
Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Dla domu

Porównaj oferty operatorów w kilka sekund
Prawie wszystkie telefony są dziś wyposażone w system Android (smartfon) lub iOS (iPhone) i umożliwiają łączenie się z internetem. Połączenie takie może zostać udostępnione innym urządzeniom. W tym artykule pokażemy Ci, jak udostępnić internet z telefonu.
Szukasz najlepszego na rynku operatora GSM?
Porównaj oferty
W skrócie:
 • Prawie ze wszystkich telefonów można dziś udostępnić internet na trzy sposoby: hotspot, bluetooth lub USB.
 • Dostarczając internetu z telefonu na inne urządzenie, korzystaj z tego rozwiązania, którym dysponują oba sprzęty - starsze modele sprzętów elektronicznych często nie są wyposażone w funkcję hotspot czy bluetooth.
 • O szybkości przesyłania internetu z telefonu decyduje szybkość łącza operatora, gwarantowana w umowie lub wynikająca z aktualnego zasięgu sieci komórkowej. W znalezieniu odpowiedniego dla Ciebie pakietu pomoże Ci porównywarka ofert GSM Rachuneo.

Jak udostępnić internet przez telefon?

Internet przez telefon z systemem Android lub iOS możesz udostępnić na trzy sposoby: hotspot, bluetooth lub USB. W zależności od modelu telefonu ustawienia i zakładki mogą różnić się między sobą nazwami, dlatego podajemy ich kilka wersji.

Udostępnianie internetu przez hotspot

Najprostszym sposobem na udostępnienie internetu z telefonu jest włączenie go przez funkcję hotspot Wi-Fi , który bywa też nazywany router WiFi lub przenośny hotspot. Zadaniem hotspot jest dostarczanie internetu do urządzeń i przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami z dostępną obsługą Wi-Fi: telefonem, komputerem, tabletem, laptopem, telewizorem. To bezprzewodowa opcja, która od innych urządzeń wymaga jedynie włączenia Wi-Fi i "podpięcia się" do Twojej sieci.

Aby włączyć hotspot na swoim telefonie, wykonaj te kroki:

 1. Upewnij się, że masz włączone Wi-Fi lub pakiet danych
 2. Wejdź w ustawienia telefonu
 3. Przejdź do zakładki "przenośny hotspot"/"hotspot osobisty"
 4. Odblokuj opcję "przenośny hotspot"/"hotspot osobisty"
 5. Twój hotspot jest gotowy do udostępniania danych mobilnych

Udostępnianie internetu przez bluetooth

Udostępnianie internetu przez bluetooth można włączyć w sposób niemal identyczny, jak w przypadku hotspot - wymaga ustawienia odpowiedniej opcji. Należy pamiętać, że udostępniając internet z telefonu na np. komputer stacjonarny, oba sprzęty muszą posiadać moduł bluetooth. W przeciwnym razie nie dojdzie do połączenia.

Aby udostępnić internet przez bluetooth:

 1. Wejdź w ustawienia telefonu i odpowiednią zakładkę: "sieci zwykłe i bezprzewodowe"/"połączenia"/"sieci"
 2. Znajdź zakładkę, która odpowiada za udostępnianie internetu: "przenośny hotspot"/"udostępnianie internetu"/"tethering danych"/"router Wi-Fi i udostępnianie internetu"
 3. W zakładce tej znajduje się kolejna, która dotyczy już konkretnie udostępniania internetu przez bluetooth: "tethering bluetooth"/"router bluetooth"
 4. Sparuj dwa urządzenia ze sobą, czyli włącz bluetooth na telefonie i urządzeniu, do którego chcesz wysłać dane mobilne:
 5. sprawdź nazwę swojego urządzenia;
 6. wejdź na urządzenie, do którego chcesz podłączyć internet i wyszukaj nazwę swojego smartfona;
 7. sparuj urządzenia.

Udostępnianie internetu przez USB

Do udostępnienia internetu przez USB będziesz potrzebował/a specjalnego kabla. Czasami wystarczy ten kabel, którego używasz do ładowania swojego telefonu (pod warunkiem, że Twój komputer posiada złącze USB). Niektóre laptopy obsługują złącze micro USB - wtedy potrzebna Ci będzie przejściówka. Aby podłączyć internet z telefonu przez USB, Twój smartfon powinien być obsługiwany przez wsparcie USB OTG. W systemie Android jest już ono powszechne, ale zdarzają się modele bez tej funkcji.

Aby udostępnić internet z telefonu przez USB:

 1. Wejdź w ustawienia i kliknij w zakładkę połączeń i sieci: "sieci zwykłe i bezprzewodowe"/"połączenia"/"sieci"
 2. Kliknij w zakładkę: "tethering danych"/"udostępnianie internetu"/"tethering i przenośny hotspot"/"router Wi-Fi i udostępnianie internetu"
 3. Wybierz opcję USB: "router USB"/"modem USB"

Udostępnienie internetu z telefonu na komputer, telewizor lub tablet

Z tych trzech możliwości możesz korzystać, udostępniając internet z telefonu na komputer, telewizor lub tablet. Warto znać je wszystkie, ponieważ nie każde urządzenie będzie dysponować daną funkcją. Sporo starszych modeli laptopów czy komputerów stacjonarnych nie obsługuje bluetooth i hotspot - w takiej sytuacji podłącz internet z pomocą kabla USB. Wiele zależy więc od tego, jaki model sprzętu posiadasz.

Czy wiesz, że...

Możesz zmienić nazwę swojego telefonu, żeby łatwiej wyszukiwać go przy łączeniu z innym urządzeniem.

Jak udostępniać internet z Iphone?

Włączenie udostępniania internetu z Iphone nie jest trudne. Musisz wykonać bardzo podobne działania jak w przypadku telefonu z systemem Android. Pamiętaj, żeby Twoja sieć komórkowa była włączona. Rozpoznasz to po podświetlonej na zielono ikonie w rozwijanym menu z najważniejszymi narzędziami.

Sieć komórkowa w Iphone jest włączona, gdy ikona podświetla się na zielono.

Następnie przejdź do ustawień i kliknij "Hotspot osobisty". Upewnij się, że pole "Dopuszczaj innych" jest zaznaczone. W tym samym miejscu możesz zmienić hasło do Twojej sieci. Dzięki temu dostęp do niej będą miały jedynie osoby, którym je podasz.

Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, która pomoże Ci z udostępnieniem internetu i połączeniem się z innym urządzeniem.

Instrukcja udostępniania internetu z iPhone

Udostępnianie internetu a limit danych

W ofertach na abonament lub na kartę często pojawia się napis "brak limitu danych". Zazwyczaj oznacza to, że po wykorzystaniu pakietu danych, Twój internet zamiast się skończyć, znacznie zwolni. W takiej sytuacji możesz mieć problem z ładowaniem się stron i aplikacji czy oglądaniem filmów. Korzystanie z sieci dodatkowo spowoduje słabszy zasięg. Jest to dość nieuczciwy sposób na sprzedaż, z którego korzysta wiele firm.

Na Androidzie istnieje sposób na to, by uniknąć wykorzystania całego pakietu bez Twojej kontroli. Wystarczy, że włączysz opcję alarmu po przekroczeniu danej ilości przesłanych danych.

Plusy i minusy korzystania z internetu w telefonie

Minusy:

 • Koszt pakietu danych na telefon jest często wyższy niż w przypadku innych ofert.
 • W zależności od lokalizacji i pogody Twój zasięg może się zmieniać, a korzystanie z sieci może być utrudnione.
 • Masz limit danych lub internet "zwalnia" po wykorzystaniu wykupionego pakietu.
 • Znacznie większe zużycie baterii telefonu podczas korzystania z routera WIFI.

Plusy:

 • Telefon zabieramy ze sobą prawie wszędzie, więc nie musisz pamiętać o dodatkowych sprzętach, które pozwolą Ci udostępnić internet. Wyjątkiem jest łączenie z innym urządzeniem za pomocą kabla.
 • Pakiety danych sprzedawane przez operatorów GSM są coraz większe, a oferty zróżnicowane. Dość łatwo będzie znaleźć odpowiedni dla Ciebie pakiet. W wybraniu oferty dopasowanej do Twoich potrzeb pomoże Ci porównywarka ofert GSM Rachuneo.

Zamiast szukać abonamentu u dużych firm, możesz sprawdzić mniejszych operatorów, takich jak Premium Mobile, którzy starają się konkurować ceną z gigantami na rynku.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie