Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Perowskity - kolejna rewolucja w świecie energetyki?

Opisujemy działanie elastycznych i cienkich perowskitów
fot. ecoreactor.org
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Perowskity mogą okazać się ważną częścią rozwoju sektora energetycznego w Polsce. Stanowią one “dopełnienie” klasycznych paneli, które nie sprawdzają się przy każdym rozwiązaniu. Budowa perowskitów umożliwia ich montaż w nietypowych miejscach.
Zainteresowała Cię fotowoltaika?
Sprawdź darmową porównywarkę ofert!
W skrócie:
  • Perowskity dają duże możliwości rozwoju sektora energetyki
  • Budowa perowskitów pozwala na szerokie zastosowanie minerału
  • Koszt produkcji ogniw na bazie perowskitów jest niższy od produkcji tradycyjnych ogniw
  • Ogniwa mogą generować energię nie tylko ze słońca, ale także ze sztucznego światła 
  • Trwają prace nad komercjalizacją ogniw

Czym są perowskity?

Perowskity są grupą minerałów i mają bardzo szerokie zastosowanie, które dostrzegła między innymi polska fizyk Dr Olga Malinkiewicz. Fenomen perowskitów tkwi w nowoczesnej technologii, która umożliwia drukowanie warstw ogniw fotowoltaicznych przy użyciu przezroczystych folii. Ponadto ogniwo, które zostało wytworzone na bazie perowskitów można dostosowywać do potrzeb np. zmieniając jego rozmiar lub sklejając go ze sobą. 

Cena perowskitów

Kosz produkcji ogniw na bazie perowskitów jest znacznie niższy niż koszt produkcji tradycyjnych paneli. Najnowsza technologia nie wymaga do produkcji wysokich temperatur, jak w przypadku tradycyjnych ogniw. Ponadto folia perowskitowa jest bardzo lekka, co generuje mniejsze koszty transportu. Produkcja ogniw perowskitowskich jest także przyjazna dla środowiska.   

Perowskity, a fotowoltaika

Klasyczne panele fotowoltaiczne, które pojawiły się już jakiś czas temu na rynku, mają ograniczone możliwości, ze względu na swoją budowę. Charakteryzuje je przede wszystkim kruchość i ciężkość. Ogniwa na bazie perowskitów są z kolei lekkie, elastyczne, cienkie i przezroczyste, dzięki czemu mogą sprawdzić się na różnych niestandardowych powierzchniach np. na dachach samochodów, na obudowie laptopa lub smartfona, czy na budynkach o delikatnych konstrukcjach. Ponadto koszt produkcji tradycyjnych paneli jest wyższy niż produkcja paneli na bazie perowskitów. Niemniej jednak zarówno perowskity, jak i tradycyjna fotowoltaika obniżają cenę prądu.

Czy wiesz, że…

Naukowcy z innych państw sprawdzili także zastosowanie perowskitów w wytwarzaniu świecących diod LED. Okazuje się, że diody perowskitowskie mogą być również innowacyjnym rozwiązaniem przy emisji światła o bardzo szerokiej gamie barw. Ponadto trwają prace nad produkcją laserów, z wykorzystaniem tego minerału.

Jak działają perowskity i gdzie je kupić?

Pierwsza instalacja ogniw na bazie perowskitów, pod postacią żaluzji pozostawia ogromne nadzieje, co do wykorzystania minerału w przyszłości. Elastyczność i lekkość ogniw umożliwia ich umieszczenie na wielu powierzchniach, a energia może być generowana nie tylko ze słońca, ale i także ze sztucznego światła. Firma Saule Technologies, na czele z Dr Olgą Malinkiewicz, uruchomiła we Wrocławiu pierwszą fabrykę paneli na bazie perowskitów. Analiza pracy ogniw perowskitowskich i kolejne działania mające na celu optymalizację kosztów wdrożenia tej technologii mają przybliżyć komercjalizację ogniw na skalę światową. Dopóki jednak sprzedaż ogniw na bazie perowskitów nie zostanie uruchomiona, zachęcamy do sprawdzenia dostępnych ofert paneli słonecznych w porównywarce fotowoltaiki.  

Zastosowanie, produkcja i otrzymywanie perowskitów

Produkcja ogniw na bazie perowskitów polega na chemicznym pozyskiwaniu materiału perowskitowego poprzez syntezę. Olga Malinkiewicz tłumaczy, że materiał ten można wykorzystywać np. pod postacią tuszu. Następnie panele fotowoltaiczne są drukowane, z użyciem specjalnych drukarek. Wszystko to sprawia, że produkcja ogniw jest nie tylko tania, ale także przyjazna środowisku. Budowa ogniw umożliwia zastosowanie tej technologii na wielu płaszczyznach - od dachów samochodów, po obudowy smartfonów. Sama produkcja nie wymaga także wysokich temperatur, co może znacznie obniżać jej koszty. Ponadto ogniwa perowskitowskie mogą produkować energię ze sztucznego światła, co zwiększa możliwość ich wykorzystania.

Chcesz sprawdzić ceny fotowoltaiki?
Skorzystaj z porównywarki za darmo!
Porównaj ceny energii w Twoim regionie