Prąd i gaz w pakiecie od PGNiG

Wady i zalety ofert typu “dual fuel”.
Foto: pixabay
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd i gaz, dlatego godzinami porównujesz oferty różnych dostawców? Zastanawiasz się, czy prąd i gaz od jednego dostawcy to rozwiązanie dla ciebie? Z tego artykułu dowiesz się o wadach i zaletach ofert typu “prąd i gaz”.
Artykuł w skrócie:
  • Dostawcy coraz częściej oferują sprzedaż pakietową prądu i gazu.
  • Firmy dostarczające prąd i gaz jednocześnie oszczędzają na kosztach reklamy i obsługi, dlatego mogą oferować klientom tańsze usługi.
  • W Polsce prąd i gaz w pakiecie dla gospodarstw domowych oferują m.in. PGNiG, Tauron, PGE.

Jeszcze do niedawna tego typu ofertę dostępne były tylko dla przedsiębiorstw. Odkąd także klienci indywidualni mogą korzystać z “podwójnego paliwa”, firmy sprzedające jedno z paliw - gaz lub prąd - coraz częściej dodają drugie, tworząc pakiet “prąd i gaz”. Kiedy gaz i prąd w pakiecie się opłaca? Sprawdzamy.

Czy warto mieć prąd i gaz w pakiecie

Korzyści z oferty podwójnego paliwa, dostarczanego przez jednego dostawcę, jest kilka. Cena za 1kWh energii elektrycznej zwykle jest niższa, gdy dostarcza się ją w pakiecie z gazem. Rozwiązanie to jest też wygodniejsze. Klient zamiast dwóch faktur, dostaje jedną, a za wszystko płaci jednym przelewem.

Czy wiesz, że...

Możesz spotkać się z innymi określeniami na ofertę prąd i gaz od jednego sprzedawcy, np. PiG, oferta łączona, oferta pakietowa, “dual fuel”, czyli po polsku “podwójne paliwo”.

Jesteśmy pierwszym w Polsce serwisem, który pomaga zmienić dostawcę energii
Sprawdź ile zaoszczędzisz

Dlaczego pakiety są tańsze? Otóż odpowiedź jest prosta.  W ten sposób firma sprzedająca gaz i prąd ma mniejsze koszty działalności, bo wydaje mniej na reklamę, marketing i koszty obsługi klientów.  

Pakiet Prądu i Gazu od PGNiG

Największym dostawcą gazu w naszym kraju jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG.) Oznacza to, że z usług tej firmy korzysta najwięcej mieszkańców Polski. Od jakiegoś czasu PGNiG zachęca konsumentów do tego, aby kupowali od niej również prąd. PGNiG ma koncesję na dostawę energii elektrycznej od ponad 9 lat. Od jakiegoś czasu ma też specjalną ofertę: Pakiet Prądu i Gazu (w skrócie PiG).

PGNiG przekonuje konsumentów, że korzyści z Pakietu Prądu i Gazu pozytywnie odczują w portfelach. Co więcej - firma obiecuje minimum formalności, gwarancję stałej ceny za prąd przez określony czas oraz brak opłaty handlowej. Zamiana operatora dostawcy prądu również jest darmowa.  

Oferta Pakiet Prądu i Gazu skierowana jest do osób, które już są klientami PGNiG, czyli podpisały już umowę z firmą na dostarczanie gazu lub prądu. Teraz, jeśli ktoś zdecyduje się na pakiet, może podpisać nową umowę. Może to zrobić na kilka sposób:

  • przez telefon,
  • w e-BOK (internetowym biurze obsługi klienta),
  • w stacjonarnym biurze obsługi klienta.

Opinie klientów na temat oferty PGNiG

W sieci przeważają pozytywne opinie, ale zdarzają się również negatywne. Na co skarżą się klienci największego dostawcy gazu w Polsce? Np. na to, że płacą za gaz więcej od kiedy ma pakiet. Z kolei zadowoleni klienci informują, że firma nie nalicza opłaty handlowej, a rachunki za media są niższe.

Zanim zdecydujemy się na prąd i gaz od jednego dostawcy, warto porównać ofertę pakietową, z rachunkiem za energię elektryczną. Jak to zrobić?  Na fakturze za prąd znajdziesz szczegółowe informacje na temat kosztów, które składają się na kwotę do zapłaty. Porównaj stawki z tym, co oferuje PGNiG.

Gaz płynny jest alternatywą dla gazu ziemnego. Sieć rurociągów przez które płynie błękitne paliwo jest rozbudowana w Polsce. Oznacza to, że w wielu regionach zrobienie przyłącza gazowego nie stanowi problemu. Kiedy warto zdecydować się na ten zamiennik? Gdy koszt podłączenia domu jednorodzinnego do gazociągu przewyższa koszty montażu zbiornika. W dużym uproszczeniu, im dalej od gazociągu, tym droższe będzie przyłącze gazowe.

Plusy i minusy ogrzewania domu gazem

Budując dom musimy zdecydować, jaki sposób ogrzewania będzie dla nas najlepszy. Najlepszy, czyli najtańszy, najwygodniejszy w obsłudze, najefektywniejszy. W polskich warunkach pogodowych najlepiej sprawdzają się piece grzewcze zasilane gazem ziemnym. W przeciwieństwie do gazu płynnego, oleju opałowego, czy węgla, gazu ziemnego nie trzeba przechowywać go na swojej posesji.

Jego zaletą jest również to, że płacimy za gaz dopiero po zużyciu. Dzięki temu nie ryzykujemy, że kupimy go za dużo. Instalacja kotła do spalania gazu ziemnego jest też tańsza od  instalacji grzewczej zasilanej gazem płynnym, czy olejem opałowym.

Ogrzewanie domu gazem płynnym może być tańsze od ogrzewania gazem ziemnym. Z czego to wynika? Podpisując umowę na dostawę gazu ziemnego odbiorca nie ma żadnego wpływu na jego cenę. Musi opłacać rachunki za gaz, który z roku na rok drożeje, nie tanieje. Z kolei gaz płynny można zakontraktować u wybranego dostawcy, jednego z wielu oferujących swoje usługi. Cenę paliwa można wynegocjować w zależności od tego, na ile lat przewidywana jest jego dostawa, czy w firmie kupowany lub dzierżawiony jest zbiornik, itp.

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne

Na rynku dostępne są trzy rodzaje kotłów zasilanych gazem ziemnym.

  • Kocioł tradycyjny - to najpopularniejszy kocioł na rynku. Jego cena mieści się w granicach między 3 a 6 tys. złotych. Niestety jest on dość drogi w eksploatacji  w porównaniu z resztą dostępnych kotłów gazowych.
  • Kocioł kondensacyjny - za ten kocioł trzeba zapłacić między 7 a 14 tys. zł.
  • Kocioł pulsacyjny - ceny tego kotła zaczynają się od 15 tys. zł. Montując kocioł pulsacyjny możemy zużyć do 40 proc. mniej błękitnego paliwa, niż przy kotle tradycyjnym.

Tańsza od grzewczej instalacji gazowej jest instalacja elektryczna. Koszt montażu pieca zasilanego energią elektryczną to około 3,5 tys. złotych. Komfort obsługi takiego pieca jest porównywalny z piecem gazowym. Gdzie jest haczyk? Ogrzewanie domu prądem jest droższe niż gazem. W ciągu roku ogrzewamy domy przez około 8 miesięcy (od października do maja). Według szacunkowych danych, ogrzewając dom o powierzchni około 150m2 gazem zapłacimy około 6 tys. zł rocznie. Pod warunkiem, że zainwestujemy w energooszczędny kocioł. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu prądem, to nasz roczny koszt będzie mniej więcej o 3 tys. zł wyższy, niż gdybyśmy ogrzewali dom gazem.

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że mogą z niego korzystać mieszkańcy bloków, którzy nie mają przyłącza gazowego.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie