Prąd i gaz w pakiecie od PGNiG

Wady i zalety ofert typu “dual fuel”.
Foto: pixabay
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd i gaz, dlatego godzinami porównujesz oferty różnych dostawców? Zastanawiasz się, czy prąd i gaz od jednego dostawcy to rozwiązanie dla ciebie? Z tego artykułu dowiesz się o wadach i zaletach ofert typu “prąd i gaz”.
Artykuł w skrócie:
  • Dostawcy coraz częściej oferują sprzedaż pakietową prądu i gazu.
  • Firmy dostarczające prąd i gaz jednocześnie oszczędzają na kosztach reklamy i obsługi, dlatego mogą oferować klientom tańsze usługi.
  • W Polsce prąd i gaz w pakiecie dla gospodarstw domowych oferują m.in. PGNiG, Tauron, PGE.

Jeszcze do niedawna tego typu ofertę dostępne były tylko dla przedsiębiorstw. Odkąd także klienci indywidualni mogą korzystać z “podwójnego paliwa”, firmy sprzedające jedno z paliw - gaz lub prąd - coraz częściej dodają drugie, tworząc pakiet “prąd i gaz”. Kiedy gaz i prąd w pakiecie się opłaca? Sprawdzamy.

Czy warto mieć prąd i gaz w pakiecie w 2020 roku?

Korzyści z oferty podwójnego paliwa, dostarczanego przez jednego dostawcę, jest kilka. Cena za 1kWh energii elektrycznej zwykle jest niższa, gdy dostarcza się ją w pakiecie z gazem. Rozwiązanie to jest też wygodniejsze. Klient zamiast dwóch faktur, dostaje jedną, a za wszystko płaci jednym przelewem.

Czy wiesz, że...

Możesz spotkać się z innymi określeniami na ofertę prąd i gaz od jednego sprzedawcy, np. PiG, oferta łączona, oferta pakietowa, “dual fuel”, czyli po polsku “podwójne paliwo”.

Jesteśmy pierwszym w Polsce serwisem, który pomaga zmienić dostawcę energii
Sprawdź ile zaoszczędzisz

Dlaczego pakiety są tańsze? Otóż odpowiedź jest prosta.  W ten sposób firma sprzedająca gaz i prąd ma mniejsze koszty działalności, bo wydaje mniej na reklamę, marketing i koszty obsługi klientów.  

Pakiet Prądu i Gazu od PGNiG

Największym dostawcą gazu w naszym kraju jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG.) Oznacza to, że z usług tej firmy korzysta najwięcej mieszkańców Polski. Od jakiegoś czasu PGNiG zachęca konsumentów do tego, aby kupowali od niej również prąd. PGNiG ma koncesję na dostawę energii elektrycznej od ponad 9 lat. Od jakiegoś czasu ma też specjalną ofertę: Pakiet Prądu i Gazu (w skrócie PiG).

PGNiG przekonuje konsumentów, że korzyści z Pakietu Prądu i Gazu pozytywnie odczują w portfelach. Co więcej - firma obiecuje minimum formalności, gwarancję stałej ceny za prąd przez określony czas oraz brak opłaty handlowej. Zamiana operatora dostawcy prądu również jest darmowa.  

Oferta Pakiet Prądu i Gazu skierowana jest do osób, które już są klientami PGNiG, czyli podpisały już umowę z firmą na dostarczanie gazu lub prądu. Teraz, jeśli ktoś zdecyduje się na pakiet, może podpisać nową umowę. Może to zrobić na kilka sposób:

  • przez telefon,
  • w e-BOK (internetowym biurze obsługi klienta),
  • w stacjonarnym biurze obsługi klienta.

Opinie klientów na temat oferty PGNiG

W sieci przeważają pozytywne opinie, ale zdarzają się również negatywne. Na co skarżą się klienci największego dostawcy gazu w Polsce? Np. na to, że płacą za gaz więcej od kiedy ma pakiet. Z kolei zadowoleni klienci informują, że firma nie nalicza opłaty handlowej, a rachunki za media są niższe.

Zanim zdecydujemy się na prąd i gaz od jednego dostawcy, warto porównać ofertę pakietową, z rachunkiem za energię elektryczną. Jak to zrobić?  Na fakturze za prąd znajdziesz szczegółowe informacje na temat kosztów, które składają się na kwotę do zapłaty. Porównaj stawki z tym, co oferuje PGNiG.

Gospodarstwo domowe z centrum Warszawy zużywa rocznie średnio 2400 kWh energii elektrycznej i korzysta z taryfy całodobowej. Po zmianie dotychczasowego dostawcy prądu i wybraniu taryfy lepiej odpowiadającej stylowi życia rodziny, może zaoszczędzić i obniżyć rachunki nawet do około 170 złotych w skali roku.

3 miesiące w bonusie

Dla porządku warto dodać, że oferta dotyczy najpopularniejszej taryfy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - G11. To taryfa jednostrefowa, w której cena 1 kilowatogodziny jest stała przez całą dobę, bez względu na porę dnia (taryfa G12), czy dzień tygodnia (taryfa G12w).

Gwarancja stałej ceny, czyli spokojna głowa?

Ogromna różnica pomiędzy Lumi a Innogy, która może podziałać na wyobraźnię ekonomiczną warszawiaków to ochrona przed wahaniami cen energii. Od niedawna firmy energetyczne znacznie podwyższają stawki i ceny prądu są coraz większe. W takiej sytuacji gwarancja stałej ceny w czasie obowiązywania umowy z Lumi (umowa podpisywana jest na 24 miesiące) może być istotnym argumentem za zmianą dotychczasowego dostawcy energii na Lumi.

Tu jedno zastrzeżenie: gwarancja dotyczy wyłącznie cen energii czynnej, to znaczy faktycznego zużycia prądu. Gwarancja nie chroni nas przed wzrostem cen dystrybucyjnych energii, czyli kosztów jej dostarczenia od Lumi do odbiorcy. Taki zapis w umowie nie jest niczym niezwykłym; to praktyka rynkowa stosowana przez zdecydowaną większość, jeśli nie wszystkich dostawców i sprzedawców energii, oferujących gwarancję stałej ceny.

Zmiana na Lumi - prosta i szybka 

Na Rachuneo, dzięki nowemu cyfrowemu procesowi podpisywania umowy, można dużo szybciej i wygodniej zmienić sprzedawcę energii. Cały proces odbywa się elektronicznie, bez potrzeby wychodzenia z domu, czy czekania na kuriera, a wszystkie formalności załatwisz za pomocą urządzenia z dostępem do internetu. Oferujemy też darmową opiekę indywidualnego doradcy, który przeprowadzi Cię przez całą procedurę i pomoże w razie wątpliwości. Wszystkie pytania kierować można na naszego maila lub kontaktować się telefonicznie: +48 508 655 539 (pon-piąt 9-17)

Warto jednak też wiedzieć, że w przypadku odstąpienia od umowy przed upływem 24 miesięcy klienci będą zmuszeni zrekompensować Lumi koszty utraconych korzyści. Jeśli klient wycofa się z umowy np. po 3 miesiącach suma opłat, jakie będzie musiał zapłacić Lumi wyniesie 383,79 zł. Na tę kwotę składa się jednorazowa opłata za wcześniejsze odstąpienie od umowy w wysokości 300 zł oraz 125,79 zł zwrotu opłat abonamentowych za pozostałe 21 miesięcy (5,99 zł miesięcznie).

Porównaj ceny energii w Twoim regionie