Prąd i gaz w pakiecie od PGNiG

Wady i zalety ofert typu “dual fuel”.
Foto: pixabay
Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd i gaz, dlatego godzinami porównujesz oferty różnych dostawców? Zastanawiasz się, czy prąd i gaz od jednego dostawcy to rozwiązanie dla ciebie? Z tego artykułu dowiesz się o wadach i zaletach ofert typu “prąd i gaz”.
Artykuł w skrócie:
  • Dostawcy coraz częściej oferują sprzedaż pakietową prądu i gazu.
  • Firmy dostarczające prąd i gaz jednocześnie oszczędzają na kosztach reklamy i obsługi, dlatego mogą oferować klientom tańsze usługi.
  • W Polsce prąd i gaz w pakiecie dla gospodarstw domowych oferują m.in. PGNiG, Tauron, PGE.

Jeszcze do niedawna tego typu ofertę dostępne były tylko dla przedsiębiorstw. Odkąd także klienci indywidualni mogą korzystać z “podwójnego paliwa”, firmy sprzedające jedno z paliw - gaz lub prąd - coraz częściej dodają drugie, tworząc pakiet “prąd i gaz”. Kiedy gaz i prąd w pakiecie się opłaca? Sprawdzamy.

Czy warto mieć prąd i gaz w pakiecie

Korzyści z oferty podwójnego paliwa, dostarczanego przez jednego dostawcę, jest kilka. Cena za 1kWh energii elektrycznej zwykle jest niższa, gdy dostarcza się ją w pakiecie z gazem. Rozwiązanie to jest też wygodniejsze. Klient zamiast dwóch faktur, dostaje jedną, a za wszystko płaci jednym przelewem.

Czy wiesz, że...

Możesz spotkać się z innymi określeniami na ofertę prąd i gaz od jednego sprzedawcy, np. PiG, oferta łączona, oferta pakietowa, “dual fuel”, czyli po polsku “podwójne paliwo”.

Jesteśmy pierwszym w Polsce serwisem, który pomaga zmienić dostawcę energii
Sprawdź ile zaoszczędzisz

Dlaczego pakiety są tańsze? Otóż odpowiedź jest prosta.  W ten sposób firma sprzedająca gaz i prąd ma mniejsze koszty działalności, bo wydaje mniej na reklamę, marketing i koszty obsługi klientów.  

Pakiet Prądu i Gazu od PGNiG

Największym dostawcą gazu w naszym kraju jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG.) Oznacza to, że z usług tej firmy korzysta najwięcej mieszkańców Polski. Od jakiegoś czasu PGNiG zachęca konsumentów do tego, aby kupowali od niej również prąd. PGNiG ma koncesję na dostawę energii elektrycznej od ponad 9 lat. Od jakiegoś czasu ma też specjalną ofertę: Pakiet Prądu i Gazu (w skrócie PiG).

PGNiG przekonuje konsumentów, że korzyści z Pakietu Prądu i Gazu pozytywnie odczują w portfelach. Co więcej - firma obiecuje minimum formalności, gwarancję stałej ceny za prąd przez określony czas oraz brak opłaty handlowej. Zamiana operatora dostawcy prądu również jest darmowa.  

Oferta Pakiet Prądu i Gazu skierowana jest do osób, które już są klientami PGNiG, czyli podpisały już umowę z firmą na dostarczanie gazu lub prądu. Teraz, jeśli ktoś zdecyduje się na pakiet, może podpisać nową umowę. Może to zrobić na kilka sposób:

  • przez telefon,
  • w e-BOK (internetowym biurze obsługi klienta),
  • w stacjonarnym biurze obsługi klienta.

Opinie klientów na temat oferty PGNiG

W sieci przeważają pozytywne opinie, ale zdarzają się również negatywne. Na co skarżą się klienci największego dostawcy gazu w Polsce? Np. na to, że płacą za gaz więcej od kiedy ma pakiet. Z kolei zadowoleni klienci informują, że firma nie nalicza opłaty handlowej, a rachunki za media są niższe.

Zanim zdecydujemy się na prąd i gaz od jednego dostawcy, warto porównać ofertę pakietową, z rachunkiem za energię elektryczną. Jak to zrobić?  Na fakturze za prąd znajdziesz szczegółowe informacje na temat kosztów, które składają się na kwotę do zapłaty. Porównaj stawki z tym, co oferuje PGNiG.

Jak to liczymy? 

Opłaty za prąd na 2020 rok przez rząd podawane były przy średnim zużyciu energii 1773 kWh na rok. Z danych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny i z naszego raportu wynika, że przeciętna polska rodzina zużywa więcej prądu w ciągu roku. Zakładamy 2400 kWh - większe zużycie wiąże się z większymi wydatkami na opłaty. 

Oczywiście, każdy zużywa inne ilości energii i mogą się one różnić od tych podawanych przez nas. Przykładowo, gdy woda w domu podgrzewana jest prądem, podwyżki mogą okazać się jeszcze bardziej dotkliwe. W takim wypadku, przy zużyciu 3000 kWh rocznie, wzrost cen będzie między 190 zł, a nawet 220 zł, w zależności od dostawcy. 

Duże znaczenie dla ilości pobieranej energii ma liczba członków rodziny. Osoby mieszkające samotnie mogą zużywać 1000 kWh na rok, co sprawi, że ich roczne opłaty podniosą się o około 70 złotych, a rodzina dwuosobowa przy zużyciu około 1400 kWh zapłaci w przybliżeniu o 100 złotych więcej. Warto pamiętać też o tym ile prądu zużywają sprzęty domowe. Korzystanie z lodówki może podrożeć o  20 zł na rok, a z piekarnika o 30 zł. 

Wzrost cen prądu u poszczególnych dostawców


podwyżki cen prądu w 2020 roku w skali roku


Przy takich zmianach kosztów energii elektrycznej warto skorzystać z porównywarki cen  i sprawdzić jaki dostawca będzie najkorzystniejszy dla naszej kieszeni. Mimo, że opłaty u dostawcy, z którego usług korzystasz nie podniosły się znacznie, zawsze jest możliwość znalezienia tańszej opcji. Dla mieszkańców Warszawy dostępna jest oferta Lumi, przy której można zmniejszyć rachunki nawet do 15%. 

Ceny prądu w 2020 roku w Twoim mieście

Cena prądu zależna jest od miejsca w jakim mieszkasz. W każdej części Polski stawki firm energetycznych są różne.Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie aktualnych wysokości opłat za energię elektryczną dla każdego regionu Polski jest skorzystanie z mapki cen prądu. Dowiemy się stamtąd, na jakim obszarze działa dany dostawca i jakie ma stawki. Korzystając z mapy szybko możesz sprawdzić jakie ceny obowiązują w miejscu gdzie mieszkasz.

Porównaj ceny energii w Twoim regionie