Przyłącze gazowe - ile kosztuje?

Co trzeba zrobić, żeby je założyć.
Foto: pixabay
Każdy kto nie ma dostępu do gazu ziemnego a chce mieć, musi uzbroić się w cierpliwość. Proces ten wymaga załatwienia wielu formalności. W tym artykule krok po kroku omówimy, co zrobić, aby błękitne paliwo zaczęło płynąć do naszego domu.
W skrócie:
 • Korzystanie z gazu ziemnego wymaga przyłącza gazowego.
 • W rejonowym zakładzie gazowniczym musisz złożyć projekt instalacji gazowej i złożyć wniosek o określenie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu.
 • Operator  ma 21 dni, aby na niego odpowiedzieć.
Czy na pewno nie płacisz za dużo za gaz?
Chcę płacić mniejszy rachunek!

Jak długo czeka się na przyłącze gazowe

Wiele zależy od tego, jak szybko przedstawimy projekt przyłącza gazowego i ile czasu zajmie montaż instalacji. Jednym z etapów prac nad instalacją jest złożenie do operatora gazociągu wniosku o określenie warunków przyłącza gazowego.

Projekt przyłącza gazowego

Pracę należy zacząć od zaprojektowania przyłącza gazowego. To zadanie dla fachowca, który ma stosowne uprawnienia do projektowania instalacji gazowych wewnętrznych i zewnętrznych. Gdy sami zajmujemy się formalnościami, czyli nie zlecamy ich firmie, to warto zwrócić się do gazowni z prośbą o wskazanie osoby, która wykona dla nas projekt. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i unikniemy ewentualnych problemów związanych z zatwierdzeniem  projektu przez gazownię. Koszt takiego projektu to wydatek około 1,5 tys. zł.

Określenie warunków przyłącza gazowego

Projekt instalacji gazowej musi być zgodny z wymogami dostawcy gazu i operatora gazociągu. Dlatego konieczne jest złożenie do rejonowego zakładu gazowniczego wniosku o określenie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu. W odpowiedzi dowiemy się, czy wystarczy budowa samego przyłącza gazowego, czy konieczne będzie rozbudowa gazociągu, i ile będzie nas to kosztować. Rozbudowa gazociągu jest konieczna, gdy sieć gazowa jest oddalona od domu lub działki o kilkaset metrów. Koszty rozbudowy ponosi właściciel nieruchomości, który chce mieć dostęp do gazu ziemnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w okolicy jest więcej domów jednorodzinnych, których właściciele chcą zrobić przyłącze gazowe. Wówczas można negocjować z operatorem gazociągu rozbudowę na instalacji na jego koszt.

Jak wypełnić wniosek, dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

W Polsce operatorami gazociągów są Polska Spółka Gazownictwa (PSG) i GAZ-SYSTEM.

Czy wiesz, że…
PSG jest operatorem gazociągu i spółką należącą do Grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). PGNiG jest również największym dostawcą gazu ziemnego w Polsce - dostarcza błękitne paliwo do większości polskich domów.

Ile kosztuje przyłącze gazowe w 2021 roku

Cenę przyłącza gazowego ustala dostawca gazu. Koszt zależy od tego, w jakim regionie kraju mieszkamy, od mocy przyłącza i odległości nieruchomości od gazociągu.

Np. ogrzanie domu jednorodzinnego lub mieszkania wymaga paliwa gazowego do 10 m3/h gazu ziemnego wysokometanowego lub do 25 m3/h gazu ziemnego zaazotowanego.

Poniżej przedstawiamy koszty budowy przyłącza największego dostawcy gazu - PGNiG:

Cena przyłącza gazowego - źródło: PGNiG
Koszt wykonania przyłącza gazowego zależy od tego, w jakim regionie kraju mieszkamy, od jego mocy oraz odległości nieruchomości od gazociągu. Koszty przygotowania przyłącza ponosi klient.

Jak wypełnić wniosek – instrukcja

PSG udostępnia na swojej stronie internetowej wniosek o określenie warunków przyłączenia. Plik pdf do pobrania tutaj. Jakie informacje należy podawać we wniosku o określenie warunków przyłącza omówimy na przykładzie formularza firmy PSG. Składa się z on z 10 punktów:

 1. Dane wnioskodawcy
 2. Adres do korespondencji
 3. Wniosek dotyczy - w tym punkcie należy zaznaczyć czy wniosek dotyczy nowego przyłącza, czy istniejącego.
 4. Dane obiektu przyłącza - w tym miejscu szczegółowo opisujemy budynek, do którego zostanie doprowadzone przyłącze gazowe. Podajemy też adres budynku i wskazujemy lokalizację gazomierza.
 5. Informacje dotyczące poboru paliwa gazowego - określamy cel wykorzystywania paliwa gazowego w naszym domu. Informujemy czy zamierzamy ogrzewać gazem dom, czy tylko zasilać nim kuchenkę. To ważne informacje, na podstawie których operator gazociągu oszacuje nasze roczne zapotrzebowanie na paliwo gazowe.
 6. Umowa o przyłączenie do sieci gazowej - tu określamy początek obowiązywania umowy na dostarczanie gazu. Trzeba też podać dane właściciela gazomierza, na którego będą przychodziły rachunki.
Czytaj również: “Jak przepisać licznik gazu krok po kroku
 1. Oświadczenie, że posiadam tytuł prawny do lokalu, który chce podłączyć do gazociągu.
 2. Upoważnienie - chodzi o upoważnienie dostawcy gazu do złożenia u operatora gazociągu dokumentacji dotyczącej przyłącza gazowego w naszym domu.
 3. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych - to zezwolenie na przetwarzanie naszych danych osobowych przez dostawcę gazu i operatora gazociągu zgodnie z prawem.
 4. Sposób odbioru dokumentów dotyczących przyłącza gazowego - dokumenty można dostarczyć do dostawcy gazu i operatora gazu osobiście albo korespondencyjnie, czyli za pośrednictwem poczty.


Ważne: do wniosku o określenie warunków przyłącza gazowego załączyć plan zabudowy budynku, do którego chcemy doprowadzić gaz ziemny.

Portal przyłączeniowy - przyłącze gazowe przez internet

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła serwis internetowy, przez który użytkownicy mogą załatwić sprawy związane z założeniem przyłącza gazowego. Dzięki portalowi przyłączeniowemu cały proces odbywa się przez internet w wygodny i szybszy sposób, a rozpocząć go można o każdej porze. Dużym plusem jest również możliwość otrzymywania SMS-ów i e-maili, które pomagają śledzić przebieg przyłączania do sieci.

Co dokładnie oferuje portal przyłączeniowy? 

 • złożenie wniosku o określenie warunków do przyłączenia, 
 • złożenie wniosku o określenie możliwości przyłączenia, 
 • złożenie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie, 
 • otrzymanie istotnych dokumentów oraz faktury;

Przed skorzystaniem z serwisu warto sprawdzić w jakim obszarze oferowane są wszystkie usługi, a gdzie możliwe jest tylko złożenie wniosku. W drugim przypadku reszta procesu odbywać się będzie korespondencyjnie.

Portal przyłączeniowy -funkcjonalność
Porównaj ceny energii w Twoim regionie