Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Wypowiedzenie umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej. Poradnik krok po kroku.

Pomagamy znaleźć rozwiązanie, gdy jesteś w trakcie wypowiedzenia umowy ze sprzedawcą
pixabay.com
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Dla domu

Porównaj oferty prądu w Twojej lokalizacji
Wypowiedzenie umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej? Koniec umowy bez wcześniejszego przedłużenia? A może to dostawca wypowiedział Ci właśnie umowę sprzedaży energii elektrycznej? W tym artykule podpowiadamy, co robić, by uniknąć ponoszenia kosztów!
Szukasz nowego sprzedawcy prądu?
Znajdź najlepszego z naszą porównywarką!
W skrócie:
  • Z rosnącymi cenami energii elektrycznej zmagają się nie tylko gospodarstwa domowe, ale i sami sprzedawcy! Część z nich podejmuje decyzję o likwidacji działalności, co oznacza konieczność rozwiązania umów z klientami i klientkami.
  • Wypowiedzenie umowy na sprzedaż energii elektrycznej nie oznacza, że stracisz dostęp do prądu.
  • Jeśli po wypowiedzeniu nie podpiszesz szybko umowy z nowym sprzedawcą, wówczas Twoje miesięczne rachunki mogą sporo wzrosnąć.
  • Możesz również samodzielnie wypowiedzieć umowę za prąd, by znaleźć tańszego sprzedawcę energii.

Podwyżki cen prądu są dojmujące nie tylko dla gospodarstw domowych. Bywają takimi również dla sprzedawców. Upadek spółki to ostatnio jeden z częstszych powodów wypowiedzenia umowy przez sprzedawcę energii elektrycznej. Dlaczego?

Rosnącym cenom energii elektrycznej trudno jest sprostać nie tylko klientom i klientkom. W 2024 roku jedna kWh (kilowatogodzina) prądu kosztuje 1,11 – 1,21 zł. To duża podwyżka, bowiem w 2023 było to średnio 0,85 zł, a w 2022 roku -- 77 gr/kWh. W 2021 r. było to 0,69 - 0,78 zł, w 2020 0,64 – 0,73 zł, a w 2019 0,57 – 0,65 zł, w zależności od regionu i dostawcy. Wzrost cen prądu to sytuacja szczególnie podbramkowa dla mniejszych sprzedawców, którzy nie mają silnej pozycji na rynku energetycznym. Tym samym często są oni pozbawieni możliwości „sterowania” zakupem energii na giełdzie i zmuszeni podporządkować się większym graczom.

Wypowiedzenie umowy na prąd przez sprzedawcę

Istnieją też sytuacje, w których sprzedawcy zmieniają politykę swojej działalności, tworząc np. jej inny zakres. Tego typu decyzje biznesowe – w które nierzadko wpisane są ambicje cięcia kosztów – oznaczają dla sprzedawców konieczność podjęcia decyzji o rozwiązaniu kontraktów. A mogą to zrobić, wypowiadając umowę bez powodu. Brzmi niedorzecznie? Być może, ale jest możliwe, pod warunkiem że zakończenie świadczenia usług bez powodu zostało dopuszczone w umowie. Warto ją czytać ze wzmożoną uważnością!

Nie zapominajmy również, że sprzedawca ma prawo wypowiedzieć nam umowę, jeśli zalegamy z płatnościami i np. niemożliwe jest rozłożenie ich na raty za porozumieniem stron. Rachuneo przygotowało już usługę, dzięki której zyskasz kontrolę nad swoimi rachunkami – wszystkie Twoje faktury znajdują się na darmowym koncie, w jednym miejscu. Co najważniejsze – zawsze przypominamy o nadchodzących płatnościach.

Sprzedawcą, który w ostatnim czasie wypowiedział części klientów umowy, jest np. Orange Polska. Czy wypowiedzenie umowy przez sprzedawcę oznacza dla nich utratę prądu?

Czy stracę prąd po wypowiedzeniu umowy?

Zdecydowanie nie! Wypowiedzenie umowy zawartej ze sprzedawcą energii nigdy nie oznacza, że nagle stracisz prąd w swoim domu lub mieszkaniu. Jeśli jednak odpowiednio szybko nie znajdziesz nowego sprzedawcy, skutki mogą być równie poważne. Oznacza to bowiem kupno prądu po zdecydowanie wyższych cenach. Jak to działa?

Jeśli w trakcie okresu wypowiedzenia (może być to miesiąc lub trzy miesiące w zależności od typu umowy) nie zostanie przez klienta lub klientkę znaleziony nowy sprzedawca, wówczas jego/jej umowa przekazywana jest tzw. sprzedawcy rezerwowemu. Prawo energetyczne (art. 3 pkt 29a) określa sprzedawcę rezerwowego jako „przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót paliwami gazowymi lub energią elektryczną, wskazane przez odbiorcę końcowego, zapewniające temu odbiorcy końcowemu sprzedaż rezerwową". Przekazanie umowy klienta sprzedawcy rezerwowemu oznacza, że rozliczenia dokonywane są według taryfy rezerwowej. Jest ona zdecydowanie wyższa od taryfy prądu, która obowiązywała w poprzedniej umowie. Aby uniknąć niepotrzebnie wyższych rachunków, bardzo ważne jest znalezienie nowego sprzedawcy w odpowiednim czasie.

Czy wiesz, że...

Niepodpisanie nowej umowy ze sprzedawcą prądu skutkuje tylko (i aż!) wyższymi rachunkami. W przypadku niepodpisania umowy ze sprzedawcą gazu dostawy zostaną całkowicie przerwane.

Kiedy ja mogę wypowiedzieć umowę?

Rozwiązać umowę z obecnym sprzedawcą możesz praktycznie zawsze. W zależności od typu umowy wypowiedzenie może (umowa została zawarta na czas określony), ale też wcale nie musi (umowa została zawarta na czas nieokreślony) wiązać się z konsekwencjami. Podjęcie odpowiednich kroków na podstawie warunków umowy nie naraża nas na kary umowne.

Umowy sprzedaży energii elektrycznej są najczęściej zawierane na czas nieokreślony. Aby uniknąć kosztów za wypowiedzenie umowy ze strony klienta czy klientki, wystarczy jedynie zachować termin wypowiedzenia. Najpowszechniejszym okresem wypowiedzenia w umowach na czas nieokreślony jest jeden miesiąc. Rozwiązując współpracę, niezbędne jest wystosowanie odpowiedniego pisma do firmy energetycznej, z której usług korzystasz. W przypadku umów podpisanych na czas określony istnieje większe ryzyko poniesienia kary umownej. Dzieje się tak z powodu chęci zabezpieczenia się sprzedawcy przed utratą klientów i klientek, gdy Ci decydują się na przedterminowe wypowiedzenie umowy i np. skorzystanie z usług innego dostawcy. Sprawdź zatem uważnie termin rozwiązania, by uniknąć kar za wypowiedzenie umowy przed jej końcem. Niestety wiele osób popełnia błąd i zmienia sprzedawcę przed terminem wypowiedzenia, niepotrzebnie narażając się na kary umowne.

Warto raz jeszcze podkreślić, że jeśli tylko klient lub klientka chce wypowiedzieć umowę, to może to zrobić sam/a w każdym momencie. Może to również zrobić, znajdując od razu nowego sprzedawcę! To nowy sprzedawca na podstawie pełnomocnictwa wypowie umowę w jego/jej imieniu. To bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ klienci i klientki nie muszą martwić się formalnościami i składać pism do firmy energetycznej.

Nie czekaj na dodatkowe koszty – skorzystaj z pomocy Rachuneo

Jak już wiesz, zwlekanie z podpisaniem kontraktu z nowym sprzedawcą prądu jest ryzykowne. Wiele osób może poczuć się zagubiona w tej sytuacji, nie wiedząc, za jakie chwycić się formalności, czy jakiego nowego sprzedawcę wybrać. Z pomocą przychodzi Rachuneo!

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy za Ciebie wszelkich formalności związanych z wypowiedzeniem umowy i podpisaniem nowej. Dzięki porównywarce cen prądu Rachuneo dysponuje ekspercką wiedzą nt. najatrakcyjniejszych na rynku sprzedawców prądu. Wypowiedzenie umowy na prąd wcale nie musi być przykrością. Podpisując nową umowę przez Rachuneo, może okazać się, że oto właśnie znalazłeś o wiele lepszego, tańszego sprzedawcę! A może przyzwyczaiłeś/aś się do swojego dostawcy, który rozwiązał z Tobą kontrakt? Dla klientów i klientek Orange Polska, którym zostały niedawno wypowiedziane umowy, Rachuneo pomaga również w podpisywaniu umów z Orange Energia.

Zyskaj kontrolę nad rachunkami
Skorzystaj z Rachuneo Płatności
Porównaj ceny energii w Twoim regionie