Formularz kontaktowy
Podaj swój adres e-mail
Nieprawidłowy adres e-mail
Prosimy o podanie numeru telefonu - ułatwi to nam dalszy kontakt
Sprawdź czy wpisałeś poprawnie numer i upewnij się że ma 9 cyfr
Musisz zaakceptować regulamin
Twoje dane osobowe są przetwarzane zgodnie z Polityką prywatności.
Dziękujemy
Twoje dane zostały przesłane i zapisane w systemie. Wkrótce skontaktujemy się z Tobą i przekażemy dalsze instrukcje.
Ups! Coś poczło nie tak podczas przesyłania formularza.
Zamknij

Co to jest mikroinwerter i ile kosztuje?

Jak działa mikroinwerter i kto powinien z niego skorzystać
fot. pixabay.com
Przenoszę numer
Nowy numer
Abonament
Na kartę
Z telefonem
Bez telefonu
Dla domu

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna zapewnia duże oszczędności i szybki okres zwrotu całej inwestycji. Korzyści finansowe są jedną z największych zalet przydomowych ekologicznych elektrowni - warto więc dobrać takie elementy instalacji, by zyskać!
Produkuj prąd z paneli i używaj go za darmo już teraz!
Pomagamy przy fotowoltaice
W skrócie:
  • Mikroinwerter zamienia prąd stały w prąd zmienny 
  • Planując zakup mikroinwerterów należy pamiętać, że do każdego modułu fotowoltaicznego, musi być dołączone osobne urządzenie
  • Mikroinwertery to rozwiązanie dla osób, które planują montaż małej instalacji lub późniejsze jej rozbudowanie

Fotowoltaika - jak działa falownik i mikroinwerter?

Prąd, który płynie do naszych gniazdek jest określany jako prąd zmienny, to właśnie on codziennie zasila nasze sprzęty domowe. Panele słoneczne produkują za to prąd stały - tutaj właśnie wskazać można rolę mikroinwertera fotowoltaicznego i falownika. Ich zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny, który możemy wykorzystać. 

Mikroinwerter czy inwerter klasyczny - jaka jest różnica? 

Zacznijmy od falownika, określanego też inwerterem klasycznym. Jest on podłączony do całej instalacji, a więc prąd ze wszystkich modułów fotowoltaicznych (moduł fotowoltaiczny to kilka połączonych ze sobą paneli) płynie do jednego falownika, a z niego do gniazdek lub sieci energetycznej. 

Co to jest mikroinwerter? Jak wskazuje jego nazwa - inwerter (falownik), ale mniejszy i o mniejszej mocy. W tym przypadku, do każdego modułu fotowoltaicznego podłączony jest jeden mikroinwerter. Ich ilość będzie więc zależna od wielkości instalacji. 

Dla kogo jest mikroinwerter solarny? 

Przed podjęciem decyzji: mikroinwerter czy inwerter klasyczny, musimy zastanowić się nad możliwościami jakie dają, a także ich wadami i zaletami. 

Mikroinwerter będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują zamontowanie małej instalacji fotowoltaicznej, takiej o mocy maksymalnie kilku kW. Sprawdzi się również w przypadku możliwości pojawienia się zacienienia czy zabrudzenia na panelach - pozwoli na dalszą pracę reszty modułów fotowoltaicznych. Pod uwagę należy wziąć również kwestie związane z bezpieczeństwem: mikroinwertery zapewnią mniejsze napięcie na dachu; brak łuków elektrycznych; natychmiastowo rozłączą instalację w przypadku wykrycia awarii. Dłuższe gwarancje niż na falowniki również mają swoją przyczynę - mikroinwertery mają większą żywotność, ponieważ ulegają mniejszym obciążeniom. Należy jednak wspomnieć o tym, że są one umieszczone bezpośrednio pod panelami, co naraża je na skrajne warunki. Dużym plusem jest też możliwość późniejszego rozbudowania instalacji w łatwy sposób - wystarczy dołożyć kolejne moduły wraz z kolejnymi mikroinwerterami. 

Cena mikroinwerterów fotowoltaicznych jest ich dużą wadą. Przy zakupie inwertera klasycznego, większa moc instalacji oznacza niższą cenę za 1 kW. Korzystając z mikroinwerterów, gdzie każdy moduł potrzebuje osobnego urządzenia, nie osiągniemy tego efektu. 

Czy wiesz, że...

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest w niektórych przypadkach koniecznością. Zazwyczaj nie jest to duży problem, ponieważ panele przez swoje nachylenie czyszczą się same (np. podczas deszczu), jednak czasem osadza się na nich śnieg czy kurz, które znacznie zmniejszają wydajność całej instalacji.

O czym jeszcze należy pamiętać przy planowaniu instalacji?

Planowanie jest pierwszym krokiem do posiadania instalacji fotowoltaicznej. Jest to dość skomplikowany proces, który zakłada bardzo indywidualne podejście, w zależności od posiadanych warunków i potrzeb przyszłego użytkownika. 

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

  • Analiza warunków i możliwości, które będą miały wpływ dalsze działania. Zachęcamy do skorzystania w tym celu z porównywarki fotowoltaiki.
  • Dobrze obliczona moc instalacji fotowoltaicznej. Zbyt mała, ale też zbyt duża moc wydłuży czas zwrotu inwestycji.
  • Wybór odpowiedniego miejsca na zainstalowanie paneli. Ograniczeniem jest często wielkość lub skomplikowany układ dachu. 

Dopasowanie elementów instalacji w taki sposób, aby były jak najbardziej wydajne. Dotyczy to także decyzji o tym, jaki mikroinwerter wybrać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?
Pobierz e-Poradnik dla firm
Porównaj ceny energii w Twoim regionie