Wiedza i pomoc
3.7.2024

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Podpowiadamy jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej

fot. pixabay

W procesie planowania instalacji przydomowej elektrowni musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Dobrze dobrana moc paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważnym elementem, który dużej mierze zadecyduje o oszczędnościach i czasie zwrotu inwestycji.

W skrócie:
  • Aby obliczyć odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej należy znać zużycie energii w domu i warunki do montażu paneli.
  • Energia, która nie została zużyta przez właściciela instalacji, trafia do sieci elektrycznej i odebrać ją można w ciągu roku z 20 lub 30% stratą.
  • Źle dobrana moc instalacji fotowoltaicznej oznacza dłuższy czas zwrotu inwestycji.

Jakie jest nasze aktualne zużycie prądu w domu?

W pierwszej kolejności musimy poznać zużycie energii w domu. Można to zrobić na podstawie starych faktur za prąd lub skorzystać z kalkulatora zużycia energii elektrycznej. Najdokładniejsze szacunki przyniesie sprawdzenie poboru prądu z kilku lat. Jeżeli nie ma takiej możliwości, skup się na przynajmniej ostatnim roku (w okresie od stycznia do grudnia).

Do zużycia, jakie uzyskamy, należy dodać planowane zwiększenie zużycie prądu, które może wynikać ze zmiany ogrzewania wody lub domu na elektryczne i zakupu nowych urządzeń, takich jak: zmywarka czy płyta indukcyjna. Największa korzyść z fotowoltaiki jest wtedy, gdy uda się zwiększyć autokonsumpcję darmowej energii ze słońca. Oddawanie nadwyżek zawsze wiąże się ze pewną stratą. 

Rozliczanie z zakładem energetycznym – opust vs. net-billing

To ile prądu produkują panele fotowoltaiczne można podzielić na: 

  • energię zużywaną bezpośrednio 
  • nadwyżkę energii przekazywaną do sieci elektrycznej 

Wynika to z tego, że panele pracują tylko od wschodu do zachodu słońca i w tym czasie produkują określoną ilość energii, którą nie zawsze zużywamy w danym momencie. Taka nadwyżka trafia wtedy do sieci, a właściciel mikroelektrowni może ją odebrać w ciągu roku z pewnym  kosztem. Przy instalacjach o mocy do 10 kW pobierane jest 20% przekazanej energii, a przy takich powyżej 10 kW 30%. Tę utratę energii trzeba wziąć pod uwagę przy obliczaniu mocy instalacji.

Powyższy model rozliczeń dotyczy systemu opustów (net-metering), który obowiązywał przed 1 kwietnia 2022 roku. Prosumenci, którzy założyli instalację przed tym terminem, mogą rozliczać się w tym modelu przez 15 lat od daty pierwszego wprowadzenia prądu do sieci. Osoby, które założyły instalację po 31 marca 2022 r., rozliczają się według zasad net-billingu.

W nowym systemie net-billingowym rozliczenie wygląda inaczej. W tym modelu rozliczamy energię nie w kilowatogodzinach, a w złotówkach. Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej są odsprzedawane po rynkowych stawkach, a wypracowany w ten sposób fundusz może służyć do zakupu energii w późniejszym czasie. Rozliczenie net-billingowe jest w większości mniej korzystne niż net-meteringowe, dlatego warto pożytkować jak najwięcej prądu na potrzeby własne. O tym, jak zwiększyć autokonsumpcję, dowiesz się z naszego artykułu.

Dowiedz się więcej o rozliczaniu fotowoltaiki z zakładem energetycznym.

Czy wiesz, że...

Efekt fotowoltaiczny, dzięki któremu z promieniowania słonecznego powstaje energia elektryczna, został odkryty już w 1839 roku przez Aleksandra Becquerela.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? 

Najlepszym rozwiązaniem byłby wybór instalacji o mocy, która pokryje całkowicie nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Do obliczeń przy projekcie instalacji fotowoltaicznej możemy przyjąć:

  • Dla minielektrowni o mocy do 10 kW - 1,25 kWp mocy instalacji na każde zużyte 1000 kWh prądu w ciągu roku 

Przykład:

Jeżeli oszacowaliśmy nasze zużycie na 2000 kWh rocznie, to musimy zamontować instalację o mocy 2,5 kWp. 

Obliczenia: 

2000 : 1000 = 2

1,25 kWp * 2 = 2,5 kWp

  • Dla minielektrowni o mocy od 10 do 40 kW - 1,41 kWp mocy instalacji na każde zużyte 1000 kWh prądu w ciągu roku 

Możemy też skorzystać ze wzoru:

Jak obliczyć moc instalacji

Jaka powierzchnia instalacji fotowoltaicznych?

Przy planowaniu montażu paneli fotowoltaicznych trzeba przeanalizować warunki jakie mamy. Istotna jest strona, w którą panele będą zwrócone, możliwość pojawienia się cienia i dostępna powierzchnia. W przypadku zacienienia lub zwrócenia paneli na zachód moc instalacji powinna być większa niż wcześniej obliczona. 

Możliwa do wykorzystania powierzchnia na dachu determinuje ilość zamontowanych na nim paneli słonecznych. W przypadku, gdy powierzchnia jest zbyt mała trzeba rozważyć umieszczenie ich na ziemii. Dla przykładu instalacja fotowoltaiczna 3 kW zajmie około 13 m2 a taka o mocy 10 kW to już około 45 m2. 

Jakie są skutki nieodpowiednio dobranej mocy paneli fotowoltaicznych?

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej o zbyt małej mocy wytwarzane przez nią ilości energii mogą okazać się niewystarczające do pokrycia potrzeb odbiorcy. Wtedy brakujący prąd pobierany jest z sieci energetycznej, a rachunki rosną.

Kiedy zainstalujemy fotowoltaikę o zbyt dużej mocy, może okazać się, że nie zdążymy wykorzystać całej energii w ciągu roku. Trafi ona do sieci, a my nie będziemy mieć z tego dodatkowych korzyści. W przypadku net-billingu za niewykorzystaną część depozytu możemy natomiast otrzymać zwrot pieniędzy. Maksymalny limit to 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu, którego dotyczy zwrot nadwyżki. Uwaga! Procent ten naliczany jest od wartości energii wprowadzonej do sieci, a nie od niewykorzystanej nadpłaty. Próg opłacalności nadprodukcji w systemie net-billingowym wynosi więc wartość energii pobieranej + 25%.

Przy dobrze dobranej instalacji miesięczne rachunki mogą wynieść tylko kilkanaście zł. W kolejnym artykule więcej o kosztach instalacji fotowoltaicznej. 

Dobra analiza warunków i odpowiednia wycena są bardzo ważne przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli chcesz skorzystać z takiej usługi za darmo, sprawdź oferty w porównywarce fotowoltaiki.